Prokuratūra

Povilas Urbšys: Generalinis prokuroras – ne papuošalas

Tiesos.lt redakcija   2015 m. birželio 18 d. 22:34

19     

    

Povilas Urbšys: Generalinis prokuroras – ne papuošalas

Prezidentė, sužinojusi, kad Seimas išdrįso nepritarti jos siūlomai kandidatūrai į generalinius prokurorus, arogantiškai pareiškė: „Balsavimas parodė, kad į prokuratūros problemas Seime žiūrima atsainiai. Ryžtingesni ir gerai dirbantys vadovai Seimui nepriimtini. Generalinio prokuroro skyrimas nusikelia neribotam laikui“.

Taip prezidentė įvertino Seimo, kuris išdrįso suabejoti, ar jos teikiamas generalinis prokuroras išdrįs vadovautis įstatymu, o ne skambučio teise, poziciją.

Keisčiausia yra tai, kad ir pats kandidatas į generalinius prokurorus Nerijus Meilutis, atsakydamas į klausimą apie tai, kaip jis mato situaciją prokuratūroje, konstatavo, jog dabar prokuratūra ne padeda, o trukdo vykdyti teisingumą, kad prokuratūrai verkiant reikia atsinaujinti, kad prokurorai arba užsidarę kabinetuose laukia, kol kas nors juos pakeis, arba bėgioja paskui ikiteisminio tyrimo kolegas, t.y. dirba ne galva, o kojomis, ir tas yra visiškai nepateisinama.

Sutikite – išgirdus tokį prokuratūros darbo vertinimą po penkerius metus trukusių generalinio prokuroro Dariaus Valio atliktų reformų, nenorom kyla klausimas: kokias reformas įvykdė Darius Valys, kad prokuratūra tapo trukdžiu teismui vykdyti teisingumą?

Prieš pusantrų metų Seimas išreiškė savo abejones dėl Dariaus Valio vykdomų reformų prokuratūroje net du kartus nepritardamas generalinio prokuroro ataskaitai ir priėmė Seimo statuto pataisas, kurios būtų leidusios siūlyti prezidentei atleisti generalinį prokurorą, jei Seimas nepritaria jo metinei ataskaitai.

Tąkart prezidentė įvertino Seimą kaip destruktyvų darinį, kuris neva siekia ne valstybės interesų, bet dega noru atsikeršyti, suvesti sąskaitas. Prezidentės prašymu, Konstitucinis Teismas atribojo Seimą nuo generalinio prokuroro veiklos parlamentinės kontrolės.

Valstybės vadovės nuomonė D. Valio atžvilgiu diametraliai pasikeitė, kai Generalinės prokuratūros prokuroras pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl slaptos informacijos nutekinimo ir buvo pareikšti įtarimai Daivai Ulbinaitei, priklausančiai jos artimiausiai aplinkai. Tąkart prezidentė nepasikuklino ir išvadino Lietuvos Temidę buka, nesuprantančia, ką daranti. Dabar jau žinoma, kad nuo to laiko – daugiau negu metus – prezidentė visiškai nebendravo su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu…

Manau, tokia situacija susidarė todėl, kad generalinis prokuroras D. Valys nesukontroliavo prokuroro, išdrįsusio ne tik pareikšti įtarimus jos aplinkos žmogui, bet ir norėdamas objektyviai bei visapusiškai ištirti nusikaltimo aplinkybes nesėkmingai kelis kartus bandė iškviesti į apklausą Jos Ekscelenciją. Greičiausiai tai ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios D. Valys prarado prezidentės pasitikėjimą.

Prezidentės kandidatas į generalinius prokurorus N. Meilutis vienu pagrindinių savo tikslų nurodė ikiteisminio tyrimo kontrolės sustiprinimą: „prokuroras iš tiesų privalo būti nepriklausomas, tačiau neturi įsivaizduoti, kad už nepriklausomumo galėtų pasislėpti taip, jog aukštesnysis prokuroras neturi teisės patikrinti, ar nėra laužomi žmonių likimai ir ar apskritai patikrinti, ar prokuroras supranta, ką jis daro“.

Be abejo, jei prokuroras išdrįsta reikšti įtarimus D. Ulbinatei, išdrįsta kviesti į apklausą Jos Ekscelenciją, išdrįsta apskųsti išteisinamąjį nuosprendį šioje byloje, be abejo, gali kilti klausimas, ar jis supranta, ką jis daro.

Kadangi kandidatas į generalinius prokurorus taip ir neatsakė, kaip jis vertina prokuroro veiksmus būtent šioje slaptos informacijos nutekinimo byloje, Seimo nariams ir kilo abejonių, ar jis nepasirinktas būtent dėl to, kad nebeliktų tokių prokurorų, kurie nesupranta selektyvaus teisingumo esmės.

Todėl prezidentės vertinimas, jog Seimas pasižiūrėjo atsainiai, yra netikslus – atvirkščiai, parlamentarai pirmą kartą balsavo dėl generalinio prokuroro skyrimo jau žinodami, kad pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą Seimas vėliau jau negalės vertinti generalinio prokuroro veiklos. Ir būtent dėl šios priežasties buvo taip atidžiai pasižiūrėta į šią kandidatūrą. Juk Seimas turėjo apsispręsti ne dėl papuošalo parinkimo prezidentės apdarui, o dėl Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro paskyrimo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė per visą savo valdymo laikotarpį ne kartą demonstravo atsainų požiūrį į Seimą, kaip į Lietuvos Tautos atstovybę, ir tas faktas, kad ji atideda prokuroro skyrimą neribotam laikui, rodo, jog ji vadovaujasi užgautomis asmeninėmis ambicijomis, o ne valstybės interesais, nevykdo konstitucinės ją įpareigojančios priedermės – laiduoti valdžios institucijų sąveiką, o ne ją išbalansuoti.

Sutikite: jei Prezidentūra nebūtų nutekinusi informacijos, kad ja pasinaudotų per prezidento rinkimus aukos įvaizdžiui sukurti, nebūtų buvę ir slaptos informacijos nutekinimo bylos, kaip nebūtų buvę ir baudžiamojo žurnalistų persekiojimo: kratų, telefoninių pokalbių pasiklausymo ir pan.

Tačiau per metinę spaudos konferenciją mūsų šalies vadovė, paklausta, ar yra sprendimų, dėl kurių priėmimo teisingumo ji abejojanti, atsakė: „Ne, nemanau, kad padariau klaidų, visus sprendimus darau remdamasi prieinama informacija, stengiuosi, kad jie būtų tokie, kad nereikėtų gailėtis.“

Neseniai vieno Italijos laikraščio redaktorius Vladimiro Putino paklausė: „Ar yra toks veiksmas, dėl kurio labiausiai savo gyvenime gailitės, toks, kurį laikote klaida ir nenorėtumėte vėl jo pakartoti?“ Ponas Putinas akimirką susimąstė, tada jo akys sužibo ir jis švelniai atsakė: „Būsiu su Jumis visiškai nuoširdus. Negaliu atsiminti nieko panašaus. Atrodo, kad Viešpats sutvarkė mano gyvenimą tokiu būdu, jog aš neturiu, ko gailėtis.“

Taigi kai valstybę valdo vadovas, nedarantis klaidų, valstybės piliečiai anksčiau ar vėliau tampa jo neklystamumo įkaitais, o teisingumas virsta farsu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

to Rapolas p. P. Urbšiui        2015-06-22 0:04

Rapolą Grybauską.

Rapolas p. P. Urbšiui       2015-06-21 19:52

įdomu, ką generaliniu siūlytumėte jūs?

eri       2015-06-21 17:12

Grybauskaitė „Ne, nemanau, kad padariau klaidų, visus sprendimus darau remdamasi prieinama informacija, stengiuosi, kad jie būtų tokie, kad nereikėtų gailėtis. Putinas Negaliu atsiminti nieko panašaus. Atrodo, kad Viešpats sutvarkė mano gyvenimą tokiu būdu, jog aš neturiu, ko gailėtis.“Tai juk viena komunizmo mokykla ,abu išsupuoti komunizmo lopšy

Rasa       2015-06-20 18:45

Stiprus tekstas. Ačiū

Laisva laikrasti       2015-06-19 21:04

Kgb uzdare!!!

urbsys urbsys urbsys       2015-06-19 20:31

Daug kartu pakartojus sia pavarde gaunasi siurblys!Siurbiantis Lietuvos ir Tautos venini krauja!

Prezidente kalta taip pat       2015-06-19 14:59

kaip gerb.Venckiene.Ir juodinimas ateina is tu paciu pedofiliniu plaukuotu ranku
Zmones JUS prakeike.Prakeiksmas jau sklaido ore!Kai ikvepiat oro pagalvokite apie tai kad ikvepiat mergaites skausmo,sugniuzdytu,nuzudytu zmoniu prakeiksmo oro!!!

kas samoningai klaidina Prezidente?       2015-06-19 14:52

Samoningai pasiule kandidata netinkanti i gen.prokurorus kad gan.prokuroru.laikunai liktu Laurusaitis.Kuris daug ka pasitvarkys taip kai kriminalyzuotai prokuraturai reikia.Nes Valys jau buvo pradejes draskyti kgb pedofilini tinkla gerai isitvirtinusi prokuraturoje.Bet…manau ateis diena ksi ne Venckiene bus ivardinta nusikaltele o tie kurie kladtoja irodymus ir bylas ir ne tik gerb.Venckuenei!!!!Laukiam…laukuam…laukiam…???

...       2015-06-19 12:57

Skaitykite LAISVAME LAIKRASTYJE,apie garsiosios,ped.bylos kureja kuznecovaite.Pasirodo,ji zino daugiau uz prokurorus.Taip pat ten raso apie gejus uzjauciancia povilioniene .BUTINAI PASKAITYKITE.

ooo       2015-06-19 10:27

o kas atsitinka su prokuratūra, kai pirmiausia ginami valstybės interesai? Prasidesa valstybininkų siautėjimas, bylų fabrikavimas nerenkant objaktyvių įrodymų tiksu susidoroti baudžiamuoju keliu nuteisiant ir prokurų darbo broko dangstymas?
Kodėl buvo nusukinėtos kameros K. namuose prieš mergaitės ėmimą?Kodėl Č. darė mergaitės vaizą įrašą  po mergaitės ėmimo, o po to teigė (gegužės 17d. ryte pasakyti komentarai), kad mergaitė nepatyrė streso? Kokiu tikslu mergaitės motina sutiko kad mergaitė būtų filmuojama ir rodoma tuoj pat po ėmimo ? Kad nepatyrė streso? Kas buvo padaryta mergaitei kad ” mergaitės atmintis išrinta” ir kodėl ji ištrinta jei mergaitė nepatrytė streso? Kodėl nėra atsakymo koks daiktas iš išorės paveikė II mergaitės išmatų išėjimo angą ir yra ar nėra priežastinio ryšio su išmatų nelaikymu? Ar nėra aplamai dangstoma pedofilų daroma žala vaikams, skausmo sukėlimas vaikams dėl kaišiojimo varpos į vaikų išmatų išėjimo angą ir sukėlimas sveikatos sutrikdymo - išmjatų nelaikymas? Prisiminkim filmą ” Bėgantis paskui aitvarą”-nuo kaišiojimo į užpakalį varpos - kraujas bėga iš užpakalio.

o juk       2015-06-19 9:23

Karalaitė nuoga? Bet tą mato tik neorintys Melo šioje karalystėje..
Dėkojame autoriui už patvirtinimą tuo, kuo įtariame mųsų valdovus- jų dievas dviveidis Janusas.

DIL'GĖLĖ       2015-06-19 9:21

tokie straipsniai seimūnams - nieko nereiškia - 80-tuko sąrašas tik didėja…O ponia nė per langą nepasižiūri į žodį TIESOS….Dvasios skurdas ir gimdo “neklystančius”.Deja….

ruta       2015-06-19 7:39

Nemanau , kad kiti Seimo narei nemato Grybauskaites autoritarinio valdymo , bet jie gi ‘atejo’ ne Tautos ir Valstybes interesus atstovauti , o SAVO !Kas atsitinka su prezidentu , kuris atstovauja ne Tautos , Valstybes, interesus ?
Grybauskaite musu seimai asocijuojasi su Tarybiniu profesoriumi , toks pats dviveidiskumas , arogancija , asmenines ambicijos auksciau bendro intereso ..., ir bendra tarybines nomenklaturos praeitis is kurios ir ritasi visas meslas -Tauta -nulis , as/valdzia/- viskas .

Beta       2015-06-19 7:28

Na daukantyne- “internauts”, “rupūs miltai”, laukiame komentarų po šiuo Seimo nario Povilo Urbšio pasisakymu. Būtų gerai argumentuotų.

taip       2015-06-19 7:04

Teisingai parašyta. Kaip baigsis jos kadencija, tai mes dar ilgai minėsime ją ir jos “demokratinį valdymą”

Vytautas Ju.       2015-06-19 6:51

Paskutiniame sakinyje žodį „tampa“ reikia pakeisti į „tapo“, o žodį „virsta“ į „virto“. Ir jau senai, nors ir aš, kaip ponas Putinas ir Jos Ekscelencija, nepamenu, kad kada nors buvo kitaip. Visa kita — be komentaru.

Kurio sąžinė jautresnė?       2015-06-18 23:55

Vladimiras Putinas (Ar gailisi?): “Negaliu atsiminti [...]. Atrodo, kad Viešpats sutvarkė...taip, kad…, neturiu, ko gailėtis.”
Dalia Grybauskaitė (Ar abejojanti dėl sprendimų?): „Ne, nemanau, kad padariau klaidų..., stengiuosu…, kad nereikėtų gailėtis.”

Tarabilda       2015-06-18 23:25

Savigarba - sąvoka nevartotina apie seimūno vertybes ar charakterio bruožus. Jei ten yra politikų (na mūsiškų, mokančių paskaičiuoti, naudinga man ar ne), tai iki rinkimų pamatysim labai įdomių dalykų. Bet su savigarba tai neturės nieko bendra.

Diedukas       2015-06-18 22:48

Gal sugrįš Seimui savigarba? Situacija palanki.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.