Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Povilas Urbšys: Ar tikrai, gerbiami ponai, vėl norite išbandyti lietuvio kantrybę?

Tiesos.lt redakcija   2015 m. spalio 27 d. 20:36

17     

    

Povilas Urbšys: Ar tikrai, gerbiami ponai, vėl norite išbandyti lietuvio kantrybę?

Prieš metus Seimas priėmė socialdemokratų inicijuotą tiesioginių merų rinkimų įstatymą. Tuo metu ilgametė socialdemokratų partijos atstovė Milda Petrauskienė tai pavadino dideliu žingsniu demokratijos link. Atrodė, pagaliau įvyko taip lauktas lūžis Lietuvos politikų partokratiniame mąstyme. Pagaliau leista žmonėms patiems išsirinkti nesąrašinį merą.

Deja, praėjus vos metams tos pačios partijos atstovai, tik išgirdę Konstitucinio Teismo sprendimą apie būtinybę suvienodinti rinkėjų skaičių vienmandatėse apygardose, nedvejodami pareiškė, kad Lietuvos demokratija gali sustiprinti ir išgelbėti tik sąrašiniai rinkimai, t.y. tik proporcinė rinkimų sistema.

Ir kaip pagal komandą šiam pasiūlymui pritariamai pradėjo linksėti mūsų rinkimų specai teigdami, jog mažoritariniai rinkimai, t.y. vienmandatiniai, tėra tik Baltarusijos reliktas. Sąmoningai nutylėdami, kad šiuo metu Seimo rinkimuose taikoma ne mažoritarinė, o mišri rinkimų sistema, kai dalis mandatų renkama vienmandatėse apygardose, o dalis – pagal partijų sąrašus, nes tai padeda sumažinti abiejų rinkimų sistemų trūkumus.

Ypatingai proporcinės-sąrašinės, pagal kurią metai iš metų žmonės priversti balsuoti už tuos sąrašus, iš kurių dauguma kandidatų jiems yra nežinomi. Pagal šią rinkimų sistemą sąraše esančių kandidatų likimai visiškai priklausomi nuo partinių vadovaujančių organų. Nors pas mus rinkėjams suteikta kandidatų reitingavimo teisė, bet daugeliu atvejų tai tėra imitacinė, o ne reali galimybė žmonėms pakeisti partijų vadukų sudarytus lojaliųjų sąrašus.

Akivaizdu: už šio socialdemokratų pasiūlymo slypi vienintelis interesas – įtvirtinti biudžetinių valdžios partijų hegemoniją. Ir tai daroma labai tiesmukai – visokie kalbėjimai apie pagarbą Konstitucinio Teismo sprendimams, europietiškoms, demokratinėms vertybėms ir pan. – visa tai tėra priedanginiai žodžiai, nes šiais laikais jau nebegali būti viena neklystanti komunistų partija.

Laikai pasikeitė: valdžios galiomis reikia dalintis. Nors pas mus jau dvidešimt penkeri metai gyvuoja daugpartinė sistema, bet, kaip ne kartą yra pastebėta, dauguma partijų išsaugojo tą patį komunistinį mentalitetą: partija – epochos sąžinė, garbė ir protas, o žmonės – masė (amorfinė medžiaga) partijos, epochos kelrodės, tikslams pasiekti, nes partijos valia – liaudies valia. Vienintelė neklystančioji tarsi išsiskaidė į atskiras puzles skirtingais pavadinimais.

Įžūliausia čia yra tai, jog demokratija, kaip sprendimo priėmimo mechanizmas, panaudojama tam, kad bet kokia kaina būtų įtvirtintas šis sovietinis partokratinis valdymas, kur piliečių dalyvavimas kontroliuojamas ir nuspėjamas nuo pat pradžių iki galo.

Kad socialdemokratų partijoje dėl per didelio žingsnio demokratijos link suveikė komunistų partijos refleksas, dar galima suprasti, bet tai bus geras testas ir kitoms partijoms: Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, Liberalų sąjūdžiui, „Tvarkai ir teisingumui“, Darbo partijai, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – netrukus pamatysime, kiek jose gyvi šie praeities refleksai.

Jei išties bus ryžtasi dar labiau užveržti pilietinės demokratijos sklendes, kas gali garantuoti, kad vieną gražią dieną tos veržlės atlaikys? Ar toks nesiskaitymas su žmonių valia turėti savo, o ne primestą atstovaujamąją valdžią neprives prie socialinio politinio sprogimo? Lietuvis kantrus, bet, kaip liudija mūsų tautos istorija, tik iki tam tikros ribos. Ar tikrai, gerbiami ponai, ir vėl norite išbandyti lietuvio kantrybę?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> Žinotina       2015-10-29 14:04

Nesutinka motyvuodami tuo, kad nepartiniai gali kandidatuoti vienmandatėse. Jei šių apygardų neliktų, tada visas deputatų korpusas būtų renkamas daugiamandatėse ir jau į visas vietas galėtų kandidatuoti nepartiniai, o ne į pusę. Taip kad mišrios sistemos status quo išlaikymas naudingas kaip tik partijoms.

Žinotina > reikia - anonimui 2015-10-29        2015-10-29 11:38

Bet jau iki šiol parlamentarai nesutinka, kad Seimo rinkimuose kandidatų sąrašus galėtų kelti ne tik politinės partijos, bet ir visuomeniniai komitetai. 2015 m. rugsėjo 25 d.
Tai apie ką kalbat ? Kitas balsavimas tuo klausimu galimas tik po pusmečio…

reikia - anonimui        2015-10-29 10:08

nemokat pasigūglinti? Į google langelį įsirašyt socialinternacioal ir liberalinternacional į kurį Uspaskis buvo inauguriotas Armenijoj? O socialinternacional vadovauja Graikiją iki bankroto nuvedęs ilgametis jos premjeras sociaistas POPANDREU.
Jei nemokat anglų kalbos, tai nekuo padėti negalės ir google.
O jei lietuviškai nesuprantate kad siūlau   į rinkimus stumti proesines asocijacijas, visuomenines organizacijas, išskyrus Sorošo įsteigtas NVO, kurios irgi tarnauja internacionalui, tai ką jau čia su jumis bediskutuoti:)

> reikia 2015-10-28 12:10        2015-10-28 20:27

Sveikinu pradėjus rinkimų kampaniją smile tai jau tamstelė bandai pasakyti, kad vieninteliai konservatoriai patys tinkamiausi ?
Skystai tamsta pavarei, nes neįtikinai.
Prašau pateikti nuorodas, kad visos išvardintos priklauso SOCIALINTERNACIONAL.

reikia        2015-10-28 12:10

visas partijas, kurios priklauso intenacionalui ir vykdo tik jų užduotis, o ne tarnauja Lietuvos piliečių interesams, skelbti už įstymo ribų.
Pakso partija priklauso SOCIALINTERNACIONAL ir savo užduotim laiko Rusijos integraciją į ES. Socdemai, rods, irgi priklauso SOCIAL INTERNACIONAL.
Masiulio, ZUOKO,  Uspaskio neoliberalai priklauso LIBERALINTERNACIONAL ir irgi spjauna į Lietuvos rinkėjų interesus. Lai juos ir renka internacionalistai. Mes jų nerinksim.
Žalieji taip pat už apynasrio vedžiojami iš užsienio.
Reikia, kad rinkimuose dalyvautų profesionalų asocijacijos. Gana mums jau tų partijų.

Domui        2015-10-28 9:33

dar juokingiau, kai nuėjus į banką Nord ima tave klausinėti ar tu pats, ar niekas tavo šeimoje neužsimma politika. Klausiu - ks per klausimai? Juk visi šiais laikais užsiima politika. Tik vieni kaip maugliai rinkėjai, o kiti kaip šakalai išrinktieji. smile

Domas>       2015-10-27 21:04

kokios dar ten sklendės?,zmonės pavirtę zombiais-vartotojais,kurie migruoja ten,kur patogiau,šilciau,ramiau,sociau,kur soc.garantijos didesnės,kur mokesciai maziau smaugia.,,,ir visur tas pats-tiek Lietuvoj,tiek norvegijose,tiek anglijose ar vokietijose.normaliai mąstanciu,sugebanciu savo ziaunas atplėšt nuo ėdesio bliūdelio ir pakėlus galva aukšciau pagaudyt dvasingesnių minciu-VIENETAI.pabandyk kur nors pas draugus,giimines kokius prakalbt apie Tevynes ar Tautos problemas,tai ziūri kaip į durniuką kvadratu>

giarbemas ponas       2015-10-27 20:15

Nu, žinote, klausimuks yra daugiau nei retorinis. Greičiau teorinis. Kas būtų jeigu bütų. Spėlioti galima. Nedraudžiama.  Bet aš tai žinau- ogi nebus nieko.
Niekas niekieno kantrybės ir ramybės nebandys.
Todėl, kad mes, ponai strateginiuose dalykuose esam absoliučiai vieningi.
Galime tarpusavyje, luomo ribose ir pasipešti dėl grobio, titulų ar privilegijų.
Bet prieš cholopus mes visi esam mūru. Gelžbetoniu. Granitu!
O chalopai? Chalopai yra ...lopai. Kiekvienas su savo ubago terba vaikšto ausis nuleidę kožnas sau. Ir vaikščios.
Nes chalopai ne žmonės. Jie nežino kas yra Garbė. Gyvuliukai.
O skatinomis mes nesitariame.

Arguss       2015-10-27 19:31

Sąrašiniai partinukai - tai partijos vado klonai. Taigi jie turi mąstyti (jei tą sugeba) kaip vadas, kalbėti kaip vadas ir daryti kaip vadas. Kokia nauda iš to rinkėjui? Nauda būtų, jei renkamas būtų tik vadas ir tas pats vienmandatėje.

> Tatjana Vatnikiene 2015-10-27 14:47        2015-10-27 17:58

Nerimsta tas myzelis..kaip jam aktualu tie pedofilai !

tatjanai vatnikenei       2015-10-27 16:39

kai renki kalpokus, neimk tu raudonu su baltais taskeliais…

buve komunistai tai puse bedos       2015-10-27 15:02

Nes jie “buve"O KGB buvo yra ir bus dar 75m.pasislepe naikins teisingus ir padorius Lietuvos piliecius.

Ar gerb.Venckiene       2015-10-27 14:59

Per anksti Lietuviu Tautai parode kas valdo Lietuva ir teisesauga?Zmones tai turejo suzinoti tik tada kai butu buve galutinai isnaikinti???A-ne????

Tatjana Vatnikiene       2015-10-27 14:47

svarbiausia Lietuvos beda yra galingas, viska valdantis pedofilu klanas. Visa kita visai nesvarbu. Tiktai visomis jegomis kovokite pries pedofilu klana.

hmm..        2015-10-27 14:34

Pritariu Dėdei. Būtų išties gerai, kad daugiau visuomeninių profesionalių organizacijų įsitrauktų į rinkimus. Nusibodo partijos be rimtų specialistų iš kiekvienos srities. Nusibodo jų skiriami profanai, kurie drąsko Švietimo sistemą, kultūrą ar sveikatos apsaugą.

Dėdė       2015-10-27 14:18

I. Gal Panevėžyje išrinktas Urbšys galėtų paaiškinti, ką atstovauja kaimyninėje Nevėžio apygardoje Nr. 26 “išrinktas” deputatas darbietis Narkevičius? Pirmame ture jis gavo 18,44% balsų nuo galiojančių biuletenių. Ar jis atstovauja ir kitus rinkėjus prieš jų norą (virš 81%), kurie norėjo kitų atstovų, balsavo už kitus kandidatus? Ar Urbšys gina tokį “atstovavimą prieš rinkėjų norą”?

II. “Sąraše esančių kandidatų likimai visiškai priklausomi nuo partinių vadovaujančių organų.”

Kadangi partijos per rinkimus VRK pateikia dvejus kandidatų sąrašus (vieną daugiamandatei, kitą vienmandatėms), logiška teigti, kad ir vienmandačių kandidatų iškėlimas bei įtraukimas į partijos kandidatų sąrašą vienmandatėms apygardoms visiškai priklauso nuo partijos vadų valios.

“Nors rinkėjams suteikta kandidatų reitingavimo teisė, bet daugeliu atveju tai tėra imitacinė, o ne reali galimybė žmonėms pakeisti partijų vadukų sudarytus sąrašus.”

Natūralu, kad vienmandatėse apygardose ne daugeliu atveju, bet “absoliučiai visais atvejais” partijų elektoratas neturi jokios galimybės ką nors pakeisti partijos pateiktame kandidatų sąraše vienmandatėms apygardoms. Logiška, kad ir visuomeninio komiteto pateiktame “vieno kandidato sąraše” rinkėjai nieko nebegali pakeisti.

III. Atkreipiau dėmesį, kad Urbšys specialiai “nepastebi” labai svarbios aplinkybės, kad siūlomi proporciniai rinkimai ne vienoje daugiamandatėje apygardoje, bet keliose ar keliolikoje regioninių. Ar ir tokiuose sąrašuose rinkėjai nerastų jiems žinomų ir pažįstamų kandidatų, kuriuos galėtų reitinguoti?

Be to, tokius sąrašus keltų ir visuomeniniai komitetai - taigi, 100% mandatų būtų prieinami visiems. Panašu, kad Urbšį savotiškai tenkina dabartinis 50% mandatų rezervatas vien partijoms - platūs dirvonai “pavaryti ant partijų” Lygios nepartinių galimybės išmuštų pagrindą demagogijai bei verstų veikti ir dar kažką.

Būvusių        2015-10-27 13:32

komunistų nebuna,įlipo,tai visiems laikams.

Rekomenduojame

Rusijos istorinė ir akademinė politika Lietuvos atžvilgiu 2021–2022 metais (pagrindinės tendencijos)

Kanzaso mokytoja nušalinta dėl „translytės“ mokinės pageidaujamų įvardžių nevartojimo

Christine ir Thomas Schirrmacheriai. Komunizmas kaip mokymas apie tūkstantmetę viešpatiją

Dominykas Vanhara. Išdavystės kaina

Kanapės siejamos su depresija ir nerimu

Vokiečių ministerijos nubudusiųjų „buvimo baltuoju“ apibrėžimas pašalintas po visuomenės neigiamos reakcijos

Romualdas Povilaitis. Apie Užimtumo įstatymo pakeitimą

Edvardas Čiuldė. Kodėl rusai yra užklimpę imperijos idėjos puoselėjimo iliuzijose?

Oregono valstijoje visuose mokyklų tualetuose privalės būti moterų higienos priemonių

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt septintoji (gegužės 11-oji) diena

Rusijos Dūmos vicepirmininko ir deputatų pasisakymai apie Rusijos tikslus kare prieš Ukrainą

„Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį… (atnaujintas sąrašas)

Vytautas Radžvilas. Savinaikos mechanizmas

Vokietijoje vyksta teismo procesas pastoriui, nubaustam už kalbas apie homoseksualus

Mariupolio gynėjai virš „Azovstal“ gamyklos iškėlė Ukrainos vėliavą

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt šeštoji (gegužės 10-oji) diena

Prof. Markas Regnerusas. Kodėl santuoka yra ne tik privatus, bet ir viešas reikalas?

Lyčių kvotos: ES parlamentas balsuoja už tai, kad 50 % visų kandidatų Europos Parlamento rinkimuose būtų moterys

Reikalavimas dėvėti kaukes sukėlė daugiau mirčių nuo korona viruso

Karo monstrą penėjo ir kultūrinis rusų elitas

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Nepriklausomais elektros tiekėjais privalo užsiimti FNTT

Vidas Rachlevičius. O tuo metu Anglijoje arba – o kam dabar lengva…

Ramūnas Aušrotas. ES kovido sertifikatas

Asta Višinskaitė - Katutė. Kažko nesuprantu

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt penktoji (gegužės 9-oji) diena

Ar etniniai vokiečiai turi teisę ginti savo kaip daugumos statusą?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Pašauktieji į amžinąjį gyvenimą – IV Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt ketvirtoji (gegužės 8-oji) diena

Vytautas Sinica. JAV panaikins „teisę į abortą“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.