Povilas Urbšys: Ar mes jaučiamės Lietuvos Respublikos piliečiais?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. sausio 30 d. 17:41

11     

    

Povilas Urbšys: Ar mes jaučiamės Lietuvos Respublikos piliečiais?

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos parlamentarai protestuodami Sausio 13-ąją pasielgė netaktiškai išeidami ir palikdami Seimo salę. Kaip jūs vertinate tokį jų poelgį?

Tai akibrokštas visiems Lietuvos žmonėms. Nemanau, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija atspindi visų Lietuvoje gyvenančių lenkų nuomonę. Ar reikėjo Laisvės gynėjų dieną demonstruoti savo politines ambicijas, tuo pačiu ultimatyviai pareikalaujant, kad būtų priimtas tautinių mažumų įstatymas ir panaikintos jiems nenaudingi teismo nutartys? Tai yra antikonstituciniai reikalavimai. Negali būti priimtas Tautinių mažumų įstatymas, kuris prieštarauja Konstitucijai, jokia politinė valdžia negali naikinti teismo sprendimų ar nutarties.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos sustiprėjimas ir tokie ryžtingi veiksmai yra politinio piktnaudžiavimo ir savanaudiškumo pasekmė. Lietuvos lenkų rinkimų akcija tvirtėjo tiek, kiek ja manipuliavo kitos lietuviškos politinės partijos. Manipuliavo tam, kad bet kokia kaina išliktų valdžioje.

Tautinių mažumų įstatymas turėjo būti paruoštas jau ankstesnės Vyriausybės. Kubiliaus Vyriausybė 2010 metais įsipareigojo paruošti Tautinių mažumų įstatymą. Tuometinė Seimo dauguma, be abejo, būtų leidusi tą įstatymą priimti tokį, kuris neprieštarautų LR Konstitucijai, bet kažkodėl tuo metu A.Kubiliaus vadovaujama dauguma nusprendė šito įstatymo nepriiminėti. Priežastis galėjo būti ta, jog buvo svarbu turėti Lietuvos lenkų palaikymą Vilniaus savivaldybėje.

Šiandien Lietuvos lenkų rinkimų akcija įeina į politinę daugumą. Ir ką mes matome? Pataikaujant socialdemokratams, Darbo partijai ir partijai „Tvarka ir teisingumas“, dėl noro išlikti valdžioje ir gimsta tokios iniciatyvos ir reikalavimai.

Kai kas gali pasakyti, kad Lietuvos lenkai nesijaučia Lietuvos Respublikos piliečiais. Bet man tada norisi užduoti kitą retorinį klausimą – ar lietuviai jaučiasi LR piliečiais? Turime pripažinti, kad atskirtis tarp piliečių ir valdžios didėja. Didėja nepasitikėjimas, atsiranda jėgos, kurios nori tuo nepasitikėjimu manipuliuoti ir įvilkti jį į sau palankų ideologinį apvalkalą. Tai daro Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Penktadienį, sausio 24 dieną, Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė nutarimą, susijusį ir su žemės referendumu. Jame teigiama, kad negali būti daromos tokios konstitucinės pastabos, kuriomis būtų paneigti stojimo į Europos Sąjungą (ES) įsipareigojimai. Kaip vertinate šį Konstitucinio Teismo nutarimą?

Klausimas, susijęs su Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir antikonstituciniais reikalavimais, praktiškai nėra niekaip įvertintas – nei politiškai, nei teisiškai. Bet kaip aktyviai Konstitucinis Teismas vertina iniciatyvas susijusias su referendumo rengimu! Komentuodamas sprendimą, negaliu sakyti, ar jis blogas ar geras, bet noriu atkreipti dėmesį, kad KT akcentuoja, jog negali būti daromos tokios konstitucinės pataisos, kuriomis būtų paneigtos Lietuvos Respublikos narystės įsipareigojimai Europos Sąjungai. Tokiu būdu pripažįstama ES įstatymų viršenybė.

Mano manymu, Konstitucijoje įtvirtinta aukščiausia tautos valia per referendumą turi būti nekvestionuojama. Tuo labiau, kad konstitucinis aktas dėl įstojimo į ES, į kurį dabar apeliuoja KT, buvo priimtas Seime po įvykusio tuometinio referendumo dėl stojimo į ES. Logiška tai, kad jeigu įvyktų referendumas dėl žemės nepardavimo užsieniečiams, atsirastų ir pataisos to Konstitucinio akto, kurį priėmė Seimas po referendumo dėl įstojimo į ES.

Matome, kad bet kokia kaina norima stabdyti piliečių iniciatyvą. Surinkta virš 300 tūkstančių parašų. Mes negalime ignoruoti tų žmonių! Dabar kategoriškai teigiama, kad tokie veiksmai yra žalingi valstybei, bet nėra aiškiai suformuluotos nei dabartinės valdančiosios daugumos, nei buvusios valdančiosios daugumos pozicijos dėl žemės pardavimo užsieniečiams, kuri nepažeistų nacionalinių interesų. Niekas nekalba apie teisinius saugiklius, kurie neleistų užsieniečiams pirkti žemės ir panaudoti priešiškiems interesams.

Tai skaldo mūsų visuomenę ir dar labiau didina nepasitikėjimą valdžia. Kaip gali tauta kurti valstybę, jeigu ji yra nušalinama nuo to kūrimo?

Neeilinės sesijos metu Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pateikė pataisas, kuriomis yra siūloma atsisakyti baudžiamosios atsakomybės už valstybės tarnautojų įžeidimą ar nepagarbą teismui. Teismas sunerimo, ar nuo šiandien bus galima pradėti iš jų tyčiotis?

Yra pritarta tokiam projektui. Ir, be abejo, tas projektas atsirado dėl noro išsukti nuo baudžiamosios atsakomybė Viktorą Uspaskichą. Seimo pirmininkė L.Graužinienė darė viską, kad būtų išbrauktas klausimas iš darbotvarkės, susijęs su teisinės neliečiamybės atėmimu V. Uspaskichui. Ir aiškėja, kodėl – tam, kad atsirastų toks įstatymo projektas, kuris iš viso panaikintų atsakomybę už nepagarbą teismui ir tuo pačiu leistų išvengti baudžiamosios atsakomybės V.Uspaskichui.

Kai to siekia Darbo partija, nieko nuostabaus. Keista tai, kad tai jie daro prisidengę žurnalistų nuostatomis. Praėjusių metų gruodžio 20 dieną Seimo pirmininkei L. Graužinienei buvo adresuotas žurnalistų asociacijų atstovų raštas, kuriame prašoma užtikrinti spaudos ir žodžio laisvę, naikinant tuos Baudžiamojo kodekso straipsnius, kurie yra naudingi V. Uspaskichui.

Darbo partija dar anksčiau bandė inicijuoti įstatymą, kuris leistų išvengti atsakomybės politinėms partijoms ir tuo pačiu padėti išvengti atsakomybės V.Uspaskichui, V.Gapšiui ir kitiems bendrininkams. Tada inicijuojant įstatymą buvo prisidengiama religinėmis bendruomenėmis. Dabar tai daroma panaudojant žurnalistų bendruomenę.

Mane stebina žurnalistų bendruomenės trumparegiškumas, nes tokiu atveju ji padaroma įrankiu, siekiant labai siaurų partinių savanaudiškų tikslų.

Nors Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščioniųdemokratų (TS-LKD) frakcija ne kartą kritikavo Seimo pirmininkę dėl to, kad ji nenori įtraukti į darbotvarkę klausimo, susijusio su V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės svarstymu, bet balsuojant dėl L.Graužinienės pateiktos Baudžiamojo kodekso pataisos projekto, neatsirado nė vieno TS-LKD frakcijos nario, kuris balsuotų prieš. Negana to, 13 TS-LKD narių balsavo už, o iš socialdemokratų frakcijos už šitą projektą balsavo tiktai 1 asmuo. Tokiu būdu TS-LKD pademonstravo didesnį palaikymą Darbo partijai…

Prieš šį projektą balsavo tik du Seimo nariai: viena Seimo narė iš socialdemokratų partijos ir aš, iš mišrios Seimo narių grupės. 

Sausio 25–26 dienomis dalyvavote renginiuose Panevėžyje, skirtuose paminėti maldų už krikščionių vienybę savaitei.

Turiu prisipažinti, kad pirmą kartą dalyvavau tokio pobūdžio renginiuose ir buvau maloniai nustebintas bendrystės dvasia, kuri tvyro mūsų miesto krikščioniškose bendruomenėse, ir kad jos yra daugiau, negu Vilniuje. Būtent Panevėžyje įvyko ekumeninis Dievo šlovinimo vakaras, bendros pamaldos. Tokia bendrumo dvasia ir sutelktumas suteikia vilties, kad mes nesame tiktai patys sau ir tik dėl savęs, bet kartu esame tam tikri bendrystės ženklai ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai.

Kalbėjosi Viktorija Polzunovaitė

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

To internauts       2014-01-31 23:00

“Tad visi tie rusų mafijos oligarcho pinigais paremtų pankų-šliužų- vaišvilų- songailų “naciai” tenedrįsta savo kandidatūras kelti į Europos Parlamentą”.
Tavo didžiam nusivylimui tik už tokius ir balsuosim, tik ir laukiam kol iškels kandidatūras .
Tavo žiniai, apgavo ne jie, apgavo tavo mylimi konservatoriai, sumanę parduoti Tėvynę. Tauta suprato ir tavo pamokymai už ką balsuoti ne prie ko:)
Tamsta balsuok už ką nori, mes ne prie ko, mes savo protu gyvenam.

internauts        2014-01-31 15:10

Nerinkim ir paksistų. Tereikia paklausyti kaip prieš ES agituoja jų propagandistas savo “sąmokslo teorijose” Klevečka, ar paskityti jų ‘Laisvą laikraštį”.
Kuolio “visuomenininkai” taip pat abejotini.
Negalim rinkt ir tomaševskininkų, nes jie tik kelia Europoje chaosą.
Tad ką rinkti? Juk būtina papildyti EP ir seimą protingom galvom, tačiau tarp triukššmadarių, bandančių atkreipt į save dėmesį mekinant kitus, tokių nesimato.

Tad visi tie rusų mafijos oligarcho pinigais paremtų pankų-šliužų- vaišvilų- songailų “naciai” tenedrįsta savo kandidatūras kelti į Europos Parlamentą. Antraip galutinai pasirodys savo apmulkintai tautai kaip tikri pinigų ir valdžios ištroškę apgavikai.Nebalsuokim už juos.

O ir aplamai, tokie a la signatarai, kaip euroskeptikas Vaišvila, Vagnorius, Ozolas, Genzelis, Radžvila ir kiti euroskeptikai, kurie agituoja tautą prieš Europą, turėtų pasielgt garbingai ir atsisakyti kaip Patackas signataro rentos, pensininkų labui.. Nes dabar iš jų veiklos matom, kad jie tiesiog mus apgavo. Greičiausiai iš anksto žinojo, kad antrasis NEPAS, duotas 20 metų tik tam, kad susišluot ES pinigėlius ir naujasias Vakarų technologijas… po to per mafiją, kgb verslo priedangas (idealiausia Gasprom ir Rosneft) įčiuožt į Europą ir galop su jos neokairiaisiais , ultradešiniaisais ir tokiais neoliberalais kaip Sikorskis, ją galutinai užvaldyti… Iki šiol pagrindinės kliūtys buvo tokie žmonės kaip Havelas, Landsbergis, Klinton ir kt, kurie pasirašė PRAHOS DEKLARACIJĄ, Grybauskaitė, Obama, Merkel, Baroso ir kt, kurie nutarė kontroliuoti bankus ir atėmė iš Rusijos galimai kontroliuojamų chazarų pagrindinius PB< TVF, Fed.Rezerv. postus, kad daugiau nebevaldytų Euroatlanto krizėmis… o dėl to “nuskriaustieji pasiuto, tad ir metė savo “rezervą”, kuris kaip revoliucijos laikais dangstosi “tauta”/“liaudimi” ... kito atsakymo neturiu.

"signatarų" renta        2014-01-31 15:09

Lietuvos Respublikos Seimas 2003 metų rudenį paskubomis priėmė  Lietuvos nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymą, pagal kurį buvo įteisintas valstybinės signataro rentos skyrimas. Spartuolišką darbo tempą tada parodė ir Prezidentas, nedarbo dieną – sekmadienį – pasirašydamas šį Įstatymą, kuris suteikia teisę signatarams gauti valstybinę signataro rentą, o šiems mirus - jų sutuoktiniams ir vaikams gauti signatarų našlių ir našlaičių rentas. Įstatymas įsigaliojo nuo 2004 m. sausio 1 d., ir jis tada numatė, kad valstybinės signataro rentos dydis yra 50 procentų Seimo nario pareiginės algos per mėnesį.
Kodėl rašau, kad tas procesas vyko paskubomis ir spartuoliškai? Ogi todėl, kad tų „darbštuolių“ Įstatymo priėmimo dieną į darbą teatvyko tik 45 iš 137 tuo metu buvusių Seimo nariais. Įstatymas dėl signatarų statuso buvo priimtas 34 parlamentarams balsavus „už“, 6 - „prieš“ ir 5 susilaikius. Taigi tokiam reikšmingam įstatymui priimti tą dieną dirbti į Seimą tesuspėjo atvykti mažiau nei trečdalis Seimo narių. Nesuprantamas toks seimūnų nenoras dalyvauti posėdyje, kuriame buvo priimtas šis ir šiandien daug abejonių keliantis dokumentas.
Pirmiausia išsiaiškinkime, kodėl tie išmokėjimai signatarams yra vadinami renta ir už kokius nuopelnus jie mokami.
Manau, kad terminas „renta“ pirmiausia čia visiškai nevykusiai pritaikytas. Žvilgtelėkime į žodyną, iš kurio sužinosime, kad renta = 1) tuščia kalba, tauškalas; 2) iš kapitalo, nekilnojamojo turto ar žemės nuosavybės reguliariai gaunamos pajamos, gavėjui neįdedant jokio darbo.
Manyčiau, kad antroji termino prasmė, kuri apibūdina pajamas iš nuosavybės, „rentos“ gavėjui neįdedant jokio darbo, signatarams netinka.
Lieka pirmoji prasmė, reiškianti tuščiakalbiavimą, plepėjimą, tauškalus. Tai gal taip labai skubant ir negausiai dalyvaujant Seimo nariams buvo priimtas ... Lietuvos Respublikos tauškalių įstatymas?
Drįsčiau teigti, kad kaip tik tokią šio įstatymo misiją akivaizdžiai pademonstravo ir patys Akto signatarai bei Seimo nariai (N. Medvedevas, S. Pečeliūnas, kiti) LTV laidoje „Dviguba teisybė“ 2003 m. spalio 21 d., nepaprastai kovinga bei aršia retorika sureikšminę signatarų vaidmenį atkuriant Nepriklausomybę.

kai kas jaučiasi        2014-01-31 15:02

pažiūrėjau WIKIPEDIJOJ. Paersitvarkymo sąjūdžio sąrašė 35 nariai, iš kurių 17 komunistų. Gali būti, kad dalis dar kGB tarnavo. Iš pradžių signatarams buvo mokama 2 tūkstančiai. Mūsų atminty tiek ir užstrigo.

Bet rentą - pusę seimo nario algos, o po signataro mirties ir visai jo šeimai, mokame už parašą visai Auksčiausiai Tarybai kokiam 100 žmonių, įskaitant mirusių šeimas… Ir šis rentos įstatymas buvo seime priimtas tyliai vieną sekmadienį darbzčiajam A.Paulauskui vadovaujant, o pasirašė Adamkus.


Šitaip naujoji ponija užsigarantavo sau, savo žmonoms ir vaikams amžinas privilegijas. O įsiliejimas į Europos teisę, galimi gali tas privilegijas atimti? Gal tuo ir pagrįstas kai kurių supersignatarų kovingas entuziazmas prieš Europos sąjungą ir Prezidentę? 

Į kitos savaitės neeilinės Seimo sesijos darbotvarkę įtraukta įstatymo pataisa, numatanti galimybę rentą gaunantiems signatarams kartu gauti ir kitų pajamų. Projekto pataisą parengė visų valdančiųjų Seimo frakcijų seniūnai: socialdemokratė Irena Šiaulienė, „darbietis“ Vytautas Gapšys, „tvarkietis“ Petras Gražulis ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovė Rita Tamašunienė.
Projektas parengtas bendradarbiaujant su Signatarų klubu, kuriam vadovauja Z.Vaišvila?
Jame numatyta, kad valstybinę rentą signataras gaus ir tuo atveju, jeigu turės pajamų už kūrybinę bei pedagoginę veiklą.

blogai       2014-01-31 7:48

kai zmogus keicia nuomone,kaip kojines,vienur tiesa sako,o kitur kas gali paneigti,kad meluoja,mano nuomone

Na,       2014-01-31 0:20

Gal ir yra ka paskyti Urbsiui,kas ne taip,kas nepatinka ,bet visi zmones… ,..bet Jis vyras su savo nuomone,kuria nebijo viesai pasakyti.

manau, kad Z.Vaisvila siandien       2014-01-30 23:50

yra pats tinkamiausias kandidatas i LR Prezidentus. urbsys ir Gailius priklauso 80-ciai Seimunu, parsidavusiu uz 30 sidabriniu, balsavusiu uz venckienes suemima. Visa kita, ka raso ar sako Urbsys, Gailius - grazu, bet mazai tiketina, kad tai nuosirdu. Kaip sakoma, saukstas deguto pagadino medaus statine…

kada       2014-01-30 22:39

kada turėsime normalų kandidatą į prezidentus? manau, kad tai vienas iš svarbiausų problemų ir tą reikia išspręsti?

Ryt'as       2014-01-30 21:25

Labai daug teisingų minčių . Bet kiek dar reikia padaryti autoriui , kad atstatytų savo (ir senelio brolio) pavardės moralinį autoritetą po pernykščio apgailėtino “aštuoniasdešimties” balsavimo

Argi Citacka pasakė netiesą,kad       2014-01-30 20:46

Prezidentė meluoja?negi ne?,,,Kodėl prezidentė 5 metus bevyko į tuberkuliozės ligoninę ir jai nerūpėjo jos pacientai?

LNK       2014-01-30 20:46

dar padoresnė.Ji dėl žemės referendumo nors parodo ir kitą nuomonę.Abi nuomones..O TV3 tai spiria į vienus vartus.Apgailėtini.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.