Partijos

Povilas Gylys. Politikos elementorius ministrui S. Skverneliui

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 24 d. 17:30

16     

    

Povilas Gylys. Politikos elementorius ministrui S. Skverneliui

Skaitai Sauliaus Skvernelio pareiškimus dėl jo prisijungimo prie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) bei matai norą išsilaikyti ministro poste ir suvoki, kaip netoli Lietuvos „elite“ yra pažengęs valstybės sąrangos suvokimas. Ministras, pareiškęs, kad rinkimuose dalyvaus LVŽS sąrašuose, priėmė POLITINĮ sprendimą. Pastarasis reiškia, kad jis AUTOMATIŠKAI išeina iš koalicinės Vyriausybės. Mat tą koaliciją sudaro LSDP, Darbo partija ir „Tvarkos ir teisingumo“ partija (TT). Kiekviena partija koalicinėje Vyriausybėje gauna kvotą, daugmaž proporcingą vietų skaičiui Seime. TT partija Vyriausybėje pagal kvotą yra gavusi dvi ministerijas. Tai Aplinkos ir Vidaus reikalų ministerijos.

Ponas ministras S. Skvernelis, iš TT partijos gavęs pasiūlymą užimti ministro postą, turėjo suvokti, kad jis de facto tapo politiku. Darbas Vyriausybėje yra valstybės valdymo, t.y. politinis darbas. Tapęs TT partijos atstovu Vyriausybėje, jis prisiėmė įsipareigojimą pagal išgales vykdyti šios partijos programą ir partijos atžvilgiu elgtis lojaliai. Čia nekalbėsime apie vadinamas technokratines vyriausybes, nes dabartinė vyriausybė yra politinė.

Iškilus esminiams partijos ir ministro nesutarimams, yra bent trys išėjimo iš konflikto variantai. Pirma, ieškoti kompromiso, antra, savanoriškai atsistatydinti ir, trečia, būti partijos atšauktu (tai neseniai įvyko Darbo partijoje, kai partija nusprendė atšaukti švietimo ministrą Dainių Pavalkį). Prisijungus prie kitos politinės jėgos, kuri šiuo metu nėra parlamentinė, lieka tik du paskutiniai variantai – atsistatydinimas arba atstatydinimas.

Visišku absurdu – ir čia tenka sutikti su taip padėtį apibūdinusiu Valentinu Mazuroniu – laikytina situacija, kai ministras padaro POLITINĮ žingsnį ir prisijungia prie kitos partijos, bet nori išlaikyti ministro postą.

Tokį požiūrį gali diktuoti arba noras išlaikyti postą bet kokia kaina, arba visiškas politinis neraštingumas, arba noras suvelti, dezorganizuoti koalicinės Vyriausybės darbą. Vadinasi, – ir valstybės valdymo procesus. Kitaip sakant, pakenkti nacionaliniams interesams.

Juk Ramūno Karbauskio partija nėra koalicijos narė. Ji net neturi frakcijos Seime. Jeigu ji tokią frakciją turėtų ir ji būtų priimta į koaliciją, tuomet p. R. Karbauskis galėtų derėtis dėl S.Skvernelio išlikimo ministro poste. Tarkim, perdalinant ministerijų kvotas tarp koalicijos partnerių.

Bet taip nėra. Vadinasi, išlieka aukščiau pateikti S. Skvernelio veiksmų paaiškinimai – konstitucinės sąrangos nesupratimas, įsikibimas į ministro kėdę arba noras kenkti koalicijos darbui.

Iki šiol maniau, kad p. S. Skvernelis, kaip žmogus turintis teisininko diplomą, yra susipažinęs su pagrindinėmis Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatomis, supranta koalicinės veiklos abėcėlę. Po jo paskutinių pareiškimų tuo smarkiai suabejojau.

Suabejojau ir jo moralinėmis savybėmis. Viena vertus, jis kalba apie tai, kad jis negali būti partijoje, kuriai pareikšti įtarimai, nors kaip tik iš šios partijos yra gavęs ministro postą. Negi buvęs Policijos departamento vadovas nežinojo, kad eidamas į ministrus nuo įtartinos partijos susitepa, praranda savo gerą, nesutepto žmogaus vardą? Kai ėjo į ministrus, jis nepaisė minėtų įtarimų, kai nori pasitraukti iš koalicinės partijos ir prisijungti prie kitos jėgos, jis staiga prisimena, kad buvo „susidėjęs“ su, esą, nešvaria partija. Atleiskite, bet tai dvelkia politiniu chameleoniškumu. O tai nėra aukštos politinės moralės požymis.

Pone ministre, Jums suteikta galimybė pasielgti garbingai – savo noru pasitraukti iš ministro posto ir ramia sąžine dalyvauti rinkimuose nuo LVŽS. Geranoriškas patarimas – pasinaudokite šia galimybe ir nejuokinkite žmonių.

P.S. Bus įdomu stebėti mūsų viešosios nuomonės formuotojų reakciją į susidariusią situaciją. Ar jie, tarkim, politologai, išdrįs visuomenei aiškinti daugpartinės sistemos veikimo principus parlamentinėje demokratijoje?

P. P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Julius Puras       2016-03-30 18:41

DK frakcija seime sugriovė Gylio draugas Vasiliauskas perbėgdamas į vieną iš mėsos partiju. Bet ką noriu pasakyti idant ir aš matau tendecija klastoti visiškai nesena istorija.

Ponalis į seimą pakliuvo       2016-03-29 2:15

su garliviniais,dabar moko KITUS.

Ponalis į seimą pakliuvo       2016-03-29 2:14

su Garliavos šviesiausiaja,o dabar moko politinės kultūros KITUS.

stasys        2016-03-26 7:08

Tu Stasy elementariu palaidų galų nesugebi surišti, o gal nenori , apie DP frakcijos likimą jau prieš naujus metus buvo kalbama puse lūpos,... kai Z.V. ir Nakas sukurpė savo B3 ir pakvietė jungtis prie respublikonų. O šiandieniai svarstymai ...kas su jungsis ta tik patvirtina. Todėl nereikia čia bėdos versti tam žurnalistui. Neo komunistinės pajėgos “transformuojasi”.smile

Stasys       2016-03-25 17:13

O ką jis turėjo daryti ? Juk prisiplakėlis ir neaiškus tipelis sugriovė frakciją, o likusieji turėjo kažkur tai įsilieti. Bet juk ne Gylys dėl to kaltas. Negi pas liberastus ar konservatorius jis turėjo eiti?

Julius Puras       2016-03-25 13:21

Gylys buvo geras. Ir jo pastabos buvo labai taiklios ir neteisinu Skvernelio. Priešingai. Bet kas dėl kultūros ir politinės kultūros tai Gylys pasielgė lygei taip pat kaip ir Skvernelis.

Stasys       2016-03-25 12:01

Pliurpkit nepliurpę, bet profesorius Gylys yra pagrindinai teisus ir jis daro daug, kad tiesa, pagaliau, ateitų pas mus. O melo, absurdo, visokių mikių melagėlių, apsimelavusių liudininkų, kiek pastebėjau, yra dar apstu.

Dzeikas       2016-03-25 11:54

Priminsiu,kad straipsnis ne apie tai bloga ar gera TT partija.O apie elementzarius teisinius ir dorovinius dalykus.
Kokia ta TT bebutu,bet ji DELEGAVO Skverneli.Ir jeigu sis pereina i kita partrija naturaliai deda atsistatydinimo pareiskima.Arba spiriamas “von!” su geda,kuri normalioje,civilizuotuoje valstybeje reiskia politiko karjeros pabaiga.
Del ko syki veiksmas Lietuvoje labai abejoju.Kol purvo gabalo nesukramtome ir nepraryjame galvojameir kitiems prota vediname ,kad dangiskoji mana.Pirstais rodyti tikiuosi nereikia.Lietuviais esame mes gime.
O Gylys gal but padare klaida istodamas i nuokrusiuku partija,bet as nepamirsiu,kad jis isvykus Venckienei
——(net neabejoju kaip su ja susidorotu: pirma suklijuotu nuosprendi,po to i kalejima kuriame “per neapsiziurejima” ikistu i “pres chata”.KGB zargonu kamera su kriminaliniais nusikalteliais-sadistais.Zinant KGB metodus musu valdziagyviu veiksmai labai lengvai prognozuojami)—-
vienintelis gyne Mergaite ir viesai apie tai kalbejo.T.y. dare ta darba ,kam buvo deleguotas.
Ir sis straipsnis nedaro gedos profesoriui.O ,kad apspjaudomas esi uz juodo ivardijima juodu…tai cia jau banali Lietuvos ir kitu bananiniu krastu rutina.

stasys       2016-03-25 6:05

baisi Gylio transformacija ..

taigi kad       2016-03-25 0:36

Pradėkime nuo to,kai VRM generolas tapo (ne?)politiku-ministru.Jau vien tokia “demokratinė praktika” verčia pražilti.Tiesą sakant,nesuprantu ir Gylio.Ką jis toje tapšnių šutvėje gero rado? Atjauta nevisai švariai nuverstam Paksui suprantama,tačiau kas toliau?
Man atrodo,norint suprasti Skvernelio paskirtį,reikia žiūrėti į Avakovą Ukrainoje.Tai - neišvengiamas tarpininkas tarp “mentų elito” ir šalies vadovybės.Jeigu ne “Avakovo kompromisas”,Ukrainoje “mentų vadai” būtų atidavę miestus “šarikovams” ne vien Donecko ir Luhansko srityse.Avakovas tarpininkavo,derėjosi,žiūrėdavo pro pirštus į baisią sričių “mentų elito” korupciją ir savivalę,kad tik išsiderėti šių kažkokį lojalumą Ukrainos valstybei,leisiantį garantuoti bent minimalų stabilumą šalies regionuose.
Šiurpas nupurto nuo paralelių,tačiau panašu,kad ir Skvernelis yra toks tarpininkas,paskirtas iš baimės tam,kad padėtų palaikyti artimesnį ryšį su ne itin lojalia Lietuvai VRM sistema,neleisti pereiti šiai prie rimtesnių diversijų.VST skandalas parodė ant kiek ta grėsmė yra tikra.

Julius Puras       2016-03-24 23:40

Taip ištikruju. Gylys yra hipokritas. Pats neturėdamas politinės kultūros moko kitus.

kacius       2016-03-24 23:28

kokiu stebuklingu būdu Gylys, Vasiliauskas ir Brunza iš opozicijos opozicijoje atsidūrė pozicijoje? Ar tam turėjo bent vieno rinkėjo įgaliojimą?

Žmogelis       2016-03-24 21:27

Visų pirma Svirnelis dar nėra išrinktas valstiečių partijos Seimo nariu o tik pretenduoja rudenį juo tapti. Ir tai netrukdo jam iki rudens užbaigti įsipareigojimus pagal deleguotos partijos parėdymus.

Gylio pozicija       2016-03-24 20:09

daugiau negu keista: pats į Seimą patekęs pagal Venckienės partijos sąrašą, dabar rūpinasi ne teismuos varginamais Garliavos žmonėmis, o Pakso ir jo partijos nors kokiomis galimybėmis išlikti Seime, o tiksliau - savo dar viena kadencija…
Kad padarytų ką? O tiesą sakant, ką iki šiol padarė?

Nuomonė       2016-03-24 19:12

Ministras nėra jokios partijos narys. Taigi ne visi šiame straipsnyje išsakyti teiginiai jam gali būti taikomi.

seniai patebejau       2016-03-24 17:39

ministro stiliumi - populistas ir tiek. Beje, vykdamas i ES balsavo taip, kaip ten reikejo, visiskai ne neturedamas teises tai atlikti, zinoma, jei yra susipazines us LR Konstitucija. Apgailetina ,,nepolitine” figura.

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.