Ugdymo politika

Povilas Gylys. Kaip lietuvio dvasią amputavo

Tiesos.lt redakcija   2021 m. lapkričio 12 d. 10:21

6     

    

Povilas Gylys. Kaip lietuvio dvasią amputavo

Esu daktaras. Popierius galiu parodyti. Ne, ne medicinos, bet socialinių reikalų daktaras. Visą amžių tyrinėju ir diagnozuoju visuomenės - bendruomenių, tautų ir net civilizacijų - socialines negalias. Net keletą knygų apie tai esu parašęs.

Mano ilgamečių tyrimų rezultatas yra išvada, kad mano Tauta - sunkiai traumuota. Ji patyrė amputaciją. Ne tik fizinę (Tautos mažėjimas), bet ir dvasinę. Dėl ilgalaikės neigiamos ideologinės intervencijos ji beveik nėra pajėgi matyti ir suprasti visos visuomeninės tikrovės, viso socialinio pasaulio. Mato ir suvokia tik jo dalį. Lyg būtų vienaakė. Kita tikrovės dalis yra nesuvokta ir lieka už nacionalinio dėmesio ribų. Ta dalis priklauso valstybės veikimo sferai ir yra ne tik ignoruojama, bet ir niekinama.

Pasekmė - tai nesuvoktai ir nuvertintai tikrovės daliai, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka valstybė, nėra skiriama derama turimų bendrų visuomenės išteklių dalis. Kitaip sakant, dėl dvasinės amputacijos visuomenė stekena tą nesuvoktą visuomeninio organizmo dalį. Todėl toks nesuvokimas virsta realiu tam tikrų, specifinių tos nesuvoktos dalies kuriamų gėrybių stygiumi. Kalbama apie viešąsias bendro vartojimo gėrybes.

Visuomeninės sąmonės amputacija priveda prie rimtų disbalansų, prie viešųjų gėrybių bado. Ar bent pusbadžio. Tikro bado atveju galime konstatuoti - visuomenę ištiko egzistencinė krizė.

99,99 proc. žmonių šios ligos ir krizės nesupranta. Tiesa, jautresnioji Tautos dalis bent jaučia, kad jos kolektyvinėje sieloje vyksta kažkokios neigiamos perturbacijos. Bet paaiškinti jų negali.

Tai išdėstyti turėtų socialiniai daktarai. Juk tam juos Tauta iš savo ribotų išteklių ir moko, kad, bėdai ištikus, jie diagnozuotų šiai negalią ir kokį proškelį ar mikstūrą ligai gydyti išrašytų.

Taigi, kas vyksta mūsų Tautos sielos gelmėse? Diagnozė tokia: mūsų Tautoje yra gerokai sunaikintas gebėjimas suvokti bendrus viešuosius reikalus, nors atskiri individai pakenčiamai supranta savo asmeninius reikalus. Toks nurėžtas pasaulio suvokimas ir reiškia Tautos sielos amputaciją.

Kodėl ir kaip tai vyksta? Visuomeninės sąmonės amputacija vyksta tada, kai joje ima dominuoti individualistinė, liberali pasaulėžiūra, kuri mus įsakmiai moko, esą protinga ir ekonomiška vadovautis nuostata, jog individualus savanaudiškumas, asmeninis egoizmas yra beveik vienintelis tikras žmogiškos veiklos motyvas. Liberali ideologija perša mintį: gyvenk vien sau. Ir tik nesumanyk aukotis. Tarkim, savo Tautai.

Toks amputuotas žmogiškos elgsenos motyvacijos suvokimas kyla iš individualistinio mąstymo pamatinės prielaidos - realiai egzistuoja tik individai, o šeima, bendruomenė ir Tauta tėra nesveikos vaizduotės vaisius. Toliau samprotaujama taip: jei nėra šeimos, tai nėra ir jos bendrų šeimyninių interesų bei poreikių. Jei nėra Tautos, tai nėra ir jos bendrų viešųjų interesų ir t.t. Tai nustačius, nesunku suvokti, kad iš šios individualistinės prielaidos ir kyla liberali prieš šeimą ir Tautą nukreipto judėjimo banga.

Tokią individualistinę nuostatą propaguoja Liudvikas fon Misesas, Miltonas Friedmanas, Frydrichas fon Hajekas ir jų pasekėjai ekonomikoje bei kitose socialinių mokslų disciplinose. Vargu ar jų darbuose rasite bent menkiausią užuominą apie bendrus viešuosius interesus bei poreikius, apie viešąsias gėrybes, bendrąjį gėrį apskritai. Ieškojau, bet nesėkmingai.

Nuo pat valstybės atkūrimo pradžios esu liberalios pozicijos kritikas. Ir mano kritika remiasi filosofijos, sistemų teorijos, kibernetikos, vadybos bei politinės ekonomijos (didžioji jos dalis nėra marksistinė) žiniomis.

Šiame trumpame publicistiniame tekste pateiksiu tik pluoštelį argumentų, paimtų iš motyvacijos teorijos korifėjų.

Tarkime, įžymusis Abraomas Maslovas sako, kad asmens motyvacija yra hierarchinis, daugiaaukštis reiškinys, kurio pirmuose dviejuose aukštuose yra motyvai, susiję su jo biologinių bei asmeninio saugumo poreikių tenkinimu. Aukščiau yra priklausymo grupei, bendruomenei motyvai. Dar aukščiau - motyvai būti įvertintam. Ir pačioje viršūnėje - saviraiškos motyvas. Paskutiniai trys motyvaciniai „aukštai” yra susiję su asmens grupine veikla. A.Maslovui į galvą neatėjo mintis neigti grupinius darinius, ką daro absoliuti dauguma individualistinės pasaulėžiūros atstovų, liberalų.

Galiu paliudyti, kad dauguma socialinių disciplinų faktiškai nagrinėja grupinius, bendruomeninius socialinius darinius, kurie turi kokybiškai skirtingus poreikius nei juos sudarantys individai. Tie skirtumai „gimdo” dažnus prieštaravimus tarp individo ir grupės. Tarkime, tarp bendrų firmos ir darbuotojų interesų. Arba tarp bendrų Tautos ir verslo interesų. Ir tuos prieštaravimus tenka vienu ar kitu būdu spręsti.

Beje, jei gyventume individualistų, liberalų „nupieštame” pasaulyje, jame neegzistuotų prieštaravimai tarp viešojo, t.y. bendrojo, ir privataus intereso. Nes bendrojo intereso tame „piešinyje” tiesiog nėra. Bet jie, tie prieštaravimai, realiame gyvenime iškyla nuolat.

Ir, bene svarbiausia, nesant bendrųjų interesų, nereikėtų valstybės, kurios tikroji, bet dvasiškai amputuotų žmonių nesuvokta, misija yra atstovauti viešiesiems interesams, kurti viešąsias gėrybes (public goods). Tokias kaip geri, adekvatūs įstatymai, patikima nacionalinio saugumo sistema, tikra, nebutaforinė demokratija, tiksli orų prognozė, protingos eismo taisyklės ir t.t.

Viešosios gėrybės, jų „gamyba” šiais laikais yra, kaip niekada anksčiau, svarbios. Vadinasi, svarbi ir valstybė. Tačiau individualistų, liberalų amputuota sąmonė nesugeba to įvertinti. Dėl nesuvokimo mūsų šalis gyvena ne tik šių bendro naudojimo gėrybių stygiaus, bet ir jų prastos kokybės sąlygomis - žmonės labai nepatenkinti tuo, kaip veikia politinė sistema, teisingumas, nacionalinio saugumo institucijos ir t.t.. Ir tai reiškia krizę. Krizę, kurios 99,99 proc. Lietuvos gyventojų nemato. Mat jų sielos yra amputuotos.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stiklo valytuvas       2021-11-13 14:59

Gylys kol kas pirmas ir vienintelis kuris (gal atsiliepdamas į mano dejonę dėl tautiškumo niokojimo ateinančio iš gilių istorinių ūkanų...) parašė tai ką parašė. Sakyčiau, tai tik įžanga į plačią, gilią ir labai svarbią temą. Ar bus tęsinys?! Ar bus išsami analizė? Ar kiti autoriai įsilies į šitų tautos nuvalstybinimo ištakų paieškas?!
.
Teisinga ligos diagnozė sudaro puse sėkmingo ligonio gydymo.
.
.
>  10:10
V. Landsbergis irgi su savo gauja nuo 1990 m. APGAULINGAI tautą nuodijo ir tebenuodija po šiai dienai, o tie tavo patriotiniai partizanai ir tremtiniai visą 30+ metų tautinio patriotizmo kryptimi realiai net mažojo pirštelio nepajudino… („Konservatoriai“ leidžiasi vadovaujami Gabrieliaus, kuris pasisakė prieš Vytį... ‘uraaa tovariščiai… Tegyvuoja multikultūralizmas…)

StasysG       2021-11-13 12:57

čia teorija. O kur praktika?

komunistas gylys aiškina       2021-11-13 10:10

patriotus partizanus komunistai sušaudė
darbščiausius komunistai išvežė į sibirą
kitiems liepė gerti vodką, vogti ir kalbėti rusiškai

Kis       2021-11-12 21:57

tikrai ,kad siosmintis skirtos ne man,Jas supras tie likusieji nuo 100,o gyvenimas visdelto suredytas gan protingai.I tai ,kad uzmirstumei tuos ,kuriuos cia meginai ivardinti,reikia sukurti valstybe kuri paprasciausiai gyvent bent (panasiai)pagal 10 Dievo isakymu.Kur tu gyventi vagiu ir banditeliu anklave,kurioje yra tik gaujos,kurios ir gyvena anarchijoje.mes net valstybes remu nepaklojome.Kur teismai,kur konstitucija,kur visa tai ko pas mus ir suzvake neatrasi.Kam tas KT,kai samdinys Zalimas duoda komanda palikti ramybeje vagis?Ir palieka,juk nekovosi pries veju malunus.Galiu tik paporinti,reikia is naujo meginti pradeti nuo pamatu,nes kas buvo daroma,kazkas panasaus i preriju banditelius savo laiku Amerikoje.200 metu isgyventa,tai ne 31

Tai gili analitika       2021-11-12 16:30

Va, čia tai bent. Visiems kitiems - toli iki Gylio. Taip viskas aiškiai ir delektiškai išguldyta, kad net su jo disertacija, ne taip, kaip daugelio kitų čia besireiškiančių, manau, būtų įdomu susipažinti.

Jules       2021-11-12 10:47

Valstybė pirmiausia yra žmonės - tos valstybė žmonės, o ne kažin kas nesuprantamo ir abstraktaus arba labai nežmoniško, kaip dabar. Kartais valstybę uzurpuoja, užvaldo kokia nors itin žiauri žmonių grupuotė, klasė, luomas, gildija, partija ar mafija. Arba pseudo mokslininkai ir kiti netikri prapiesoriai - apsišaukėliai demokratai ir tokie pat buhalteriai (sąskaitininkai). Valstybė - tas aš, klykia vieni. Valstybė - tai mes, mafija nuo ko ten ir iš ko? Valstybė kai kam - tai A-bombačka.

Rekomenduojame

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.