Politika, Demokratija ir valdymas, Visuomenės pokyčių analizė

Povilas Gylys. Emigrantai ir pilietybė

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 26 d. 20:47

14     

    

Povilas Gylys. Emigrantai ir pilietybė

Mano manymu, egzistuoja trys kategorijos emigrantų. Pirmai priklauso nostalgiškieji, besiilgintys. Ne iš gero gyvenimo palikę Tėvynę, jie jos ilgisi, nuolat domisi, kas joje vyksta. Jie pergyvena dėl jos nesėkmių ir džiaugiasi jos laimėjimais. Antrai kategorijai priklauso abejingieji. Jie retai mintimis ir veiksmais grįžta į Lietuvą. Jei ir domisi, tai daugiausia tik savo artimaisiais – tėvais, seserimis, broliais ir t.t. Tai gerai, bet VALSTYBINIAI, NACIONALINIAI reikalai jiems nelabai rūpi. Trečia grupė –  arogantiškieji. Jie tapatinasi su ta šalimi, kurioje įsikūrė, tą šalį „kotiruoja“ aukščiau nei savo Tėvynę, jaučiasi aukštesnės prabos žmonėmis nei Lietuvos „aborigenai“.

Suprantu, kad tai yra abstrakti schema, o reali žmonių įvairovė emigracijoje yra sudėtingesnė. Kita vertus, visa tai sakau nieko nesmerkdamas. Atvirkščiai, gerai suprantu, kad dauguma žmonių emigravo, nes Tėvynėje negalėjo gauti dviejų pagrindinių dalykų – DUONOS ir TEISYBĖS. Ir tikiuosi, kad bent dalis emigrantų „migruos“ iš antros ir trečios grupės į pirmąją, besiilginčių grupę. Ir ieškos būdų prisidėti prie Tėvynės problemų sprendimo, ieškos būdų sugrįžti į ją. Motina Tėvynė Jūsų laukia.

Ir apie pilietybę. Nepradėsiu diskusijos apie referendumą pilietybės klausimu. Tik priminsiu, kad reikia skirti paso nešiotoją ir pilietį. Tikras pilietis – žmogus, kuriam RŪPI jo pilies, jo šalies reikalai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2018-09-29 23:17

Asilams, aiškinantiems, kad jeigu įstatymais numatyta, jog jie ATSISAKO Lietuvos pilietybės, priimdami svetimą, tai iš tikrųjų jie NEATSISAKO, nes nesvarbu, kas yra Konstitucijoje ir įstatymuose parašyta - svarbu, ką ta fauna GALVOJA ir JAUČIA, bijau, jau niekas nepagelbės.

Pikc       2018-09-29 23:12

“Juk yra kaip tik atvirkščiai: tautybę žmogus turi teisę pats atsirinkt ,o igimtos pilietybės niekas neturi teisės kvestionuoti.” - kad ir ką tas žmogelis vartoja - tai STIPRIAI veikia! :D

Pikc       2018-09-29 23:08

P. Gyliui - ditto!

Dzeikas       2018-09-29 17:26

Su profesoriumi sutinku. Taciau velnias slypi detalese.
Ir as sutinku , kad reikia skirti pilieti ir paso nesiotoja. Tai o kas tada daro mus pilieciais? Gyvenamoji vieta, ar veikla, ar mintys?
Nes jeigu jus isskirsite kazka viena tai bus, gali rastis pagrindas atimineti pilietybe net kojos is Lietuvos neiskelusiams. Nagi mintys pas tave kudlotos, rinkimuose nedalyvauji.Ko taip? Atimt pilietybe! O paskui kaip svetimsali - deportuot is kur atvykes. Cia gimei? Tada i dvasiu pasauli busi deportuotas, is kur mes visi atvykome.
Nesamone? 1991m Burokeviciaus bendrazygis laisva pilieciu valia rinktas prezidentu atrode nesamone, o siandien tai realija.
Tad kaip ISTATYMU (o ne moraliniu apibrezimu) siulote skirti pilieti ir paso nesiotoja, profesoriau?

Dzeikas       2018-09-29 17:17

Kaipui: laikau jusu parasyta verbalines issidirbinejimo aktu. Koks aprasytas Orwello romane “1984”. Jo esme , kad sokolado kasdienes porcijos pakitimas nuo 50 iki 30g yra ne “sumazejimas” , o “padidejimas”, o Sovietijoje taibuvo Marksistineje-lenineje filosofijoje isvestas laisves apibrezimas - “Laisve - tai isisamoninta butinybe”. Naciai zydus koncentracijos lageriuose zydus(homoseksualistus, atsisakiusius jiems tarnauti religiniais pagrindais) laike ne naikinimui, o ISSAUGOJIMUI(!) nuo tautos pasipiktinimo.
Dabar man ,- priemus Amerikos, Britanijos ar kokia kitos salies pilietybe, kurios istatymai nereikalauja atsisakyti tokiu atveju prigimtines pilietybes, ir informavus apie tai Lietuvos VRM(arba jai suzinojus kitais kanalais), - tos VRM stolonacalnikas ATIMA man pilietybe, taciau tai vadina “buvusio Lietuvos piliecio ATSISAKYMU prigimtines pilietybes”.
Tai as IGYJAU kitos valstybes pilietybe, taciau NEATSISAKIAU Lietuvos pilietybes. Ko jus uz mane kalbate ka as dariau? Ar as jus advokatu ar atstovu samdziau?
Ar jus skaitote , kad procedurines tvarkos teorija aprasyta Orwello ir taikyta TSRS ir naciu Vokietijoje tinka Lietuvai?

Kaip       2018-09-28 11:01

zmones painiojasi ir klaidzioja su dvigubom pilietybem.Arba del nezinojimo, arba piktavaliskai.Niekas emigrantams Lietuvos pilietybes neatima.Tai jie savo noru atsisako.Del savo merkantiliniu interesu paskuba isigyti tos valstybes, kurioje gyvena, pilietybe.Puikiai zinodamas, kad tokiu atveju jis praranda Lietuvos pilietybe.Kas gi cia neaisku?O mes per prievarta jiems brukame ta pilietybe.Dviguba pilietybe, tai vienas is budu toliau naikinti Lietuva ir ruosti ja tapti ES sritimi.

Al.       2018-09-28 0:24

Galima emigrantams atimti rinkimų teisę, teisę į tam tikras lengvatas, bet atimti pilietybę, manau, nenaudinga tautos išlikimo požiūriu.

tiek> ponui Tiek        2018-09-27 19:41

akivaizdžiai turit problemų su tikrove. Juk yra kaip tik atvirkščiai: tautybę žmogus turi teisę pats atsirinkt ,o igimtos pilietybės niekas neturi teisės kvestionuoti.Net tokia išblaškyta /besivienijanti ir vėl blaškoma tauta kaip žydai - prie pilietybės rankų nekiša .O juk yra baisiai rafinuota ,kai kas net pripažįsta - bene pati savanaudiškiausia valstybė.Labiausiai suinteresuotas,kaip minėjau,gali būti nebent mūsų valdžia dėl antros pilietybės kelianti isteriją .O juk nereikia jokio Referendumo , nereikia ir skleist apokalipsės vaizdų - atiminėti iš šalies išstumtų piliečių pilietybes - yra labai negarbingas reikalas. Advokataut tokiam dalykui - ne mažiau gėdinga.

ponui Tiek       2018-09-27 14:57

Tautybės niekas neatima, o pilietyė-pareiga. Ką žmonėms davė Lietuva? O ką kiekvienas jos piliečiams davė?  Užsienio lietuvis mokesčius moka užsieniui ir tik balsavimu darys tvarką mums, čia gyvenantiems. Tegul daro tvarką ten, o čia mes patys -skurstantys, nusiminę ar laimingi norime tvarkytis.

p. Gyliui       2018-09-27 14:51

Ačiū, Jūs teisus.

tiek       2018-09-27 9:15

Emigrantai ir jų balsavimo teisė INTERNETU. O ne emigrantai ir jų pilietybė.Į įgimtą pilietybę jokiam biurokratui negalima leist kašiot pirštų .Gal ir nedirbtinė ir realiai diskutuotina galėtų būti nebent mūsų emigravusių piliečių vaikų pilietybė - taps jie Lietuvos piliečiais, ar pasirinks negrįžtamai kitą. Tai daugiau priklauso nuo šeimos tautinės sudėties. O atiminėt Lietuvoje gimusių ir valdžios ekonomiškai išspaustų tautiečių pilietybės išlaikymo klausimą - tikrai ne jos kompetencija ,tegul užsiima svarbesniais Lietuvai ir jos žmonėms klausimais : pvz. kabylinio PSDec mokesčio panaikinimu - nieko gero jis žmonėms nedavė - toliau mažinamas med .paslaugų prieinamumas ,kelintos tai kategorijos “specialistai” poliklinikose sėdi be darbo , pas šeimos gydytoją patekt iš vis imanoma tik po gero mėnesio - štai tokios “pagerėjusio ” finansavimo naujienėlės. Vnž. tas pats,kaip visiškai be jokio pagrindimo išpūsti teisėsaugos ,seimerių ,na ir likusių viršūnėlių atlyginimai :teismais nieks nebepasitiki, medicinos aptarnavimas visai nutolo nuo žmonių ,etc. - už tai iš  papildomai prigrobtų lėšų kaip koks nuodingas grybas visur plečiasi ,bujoja giminių /pažįstamų biurokratija,įvairiausio plauko tarpininkai,antstolių savivalė pasiekė ...na jau nepatogu ir ...

Janina       2018-09-27 8:12

Auroriaus pasvarstymai emigrantų atžvilgiu teisingi, nes visas tris grupes esu iš arti mačiusi ir su jais bendravusi… Pilietybės siekimas “per prievartą”, apeinant LR konstituciją yra, būtent, tų trečiųjų tikslas.
Lietuva turi gerai susimąstyti, kaip pasielgti…

Manau       2018-09-27 7:54

kad šis referendumas žlugs, kaip žlugo visi prieš tai buvę geri ar blogi. Į žlugusių sąrašą įrašyčiau ir alaus-skalbimo miltelių referendumą, nes nesurinko reikalaujamų 2/3 gyventojų balsų, reikalingų Tėvynei palaidoti. Kada nors bus prisimintas šis santykis, kai vaduosimės iš Briuselio.

komunistinė nomenklatūra       2018-09-27 6:41

gyliai, vasiliauskai, juozaičiai ir kita komunistinė nomenklatūra (tiesos.lt labai labai proteguojama) viską padarė - su teisėsaugos pagalba ir įstatymais - kad lietuvis Lietuvoje turi būti beteisis, beturtis.
——-
gražu žiūrėti į krokodilų (gylių, vasiliauskų) ašaras


Rekomenduojame

Verta prisiminti. Sausio 13-oji: Tiesa, sustabdžiusi tankus

Algirdas Endriukaitis: „Nepriklausomos Lietuvos teismai įteisina KGB veiklą ir sovietinę okupaciją“

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.