Dienos aktualija, Ekonominė politika

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Tiesos.lt siūlo   2020 m. gegužės 16 d. 16:49

15     

    

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Jei piliečių teritorijoje nėra, o yra vien tik zuikiai – lietuviško paso nešiotojai, valstybės, kaip bendrojo gėrio kūrėjos, būti negali.

Gerai, kad bent dalis lietuvių nėra zuikiai, todėl ir valstybės dar šiek tiek turime.

Ar ji išliks, priklausys nuo to, kaip keisis zuikių populiacija. Jei jų mažės, valstybės galios augs ir bendrojo gėrio daugės.

Šį A.Dulkio tekstą turi perskaityti kiekvienas pilietiškumą išlaikęs žmogus. Ypač jei jis politikas, politologas ar ekonomistas.

* * *

Arūnas Dulkys. Zuikių lenktynės

Kaune yra rengiamos velykinės „Zuikių lenktynės“, kurių dalyviams keliamas vienintelis reikalavimas – atvykti su zuikio ausimis, uodega ar kita šio žvėrelio atributika. Šis renginys – tai studentų dovana miestui. Jame renkamos aukos vaikų namų globotiniams, o dalyviai ir žiūrovai gali mėgautis šventiniu koncertu. Lenktynių trasos distancija – tik apie 900 metrų – įveikiama daugeliui, tačiau toks renginys neįvyktų, jei į jį užsiregistruotų 100 proc. zuikiautojų. Kodėl?

Kartą Gabrovo mieste, humoro sostinėje, nerūpestingieji gabroviečiai susitarė atsinešti po kibirą gero vyno, supilti jį į vieną didelę statinę ir pasidovanoti ją miesto šventės proga. Kai buvo paragautas pirmasis šventinio vyno samtis, pasirodė, kad statinėje – tyrų tyriausias vanduo. Taigi, kiekvienas gabrovietis tikėjosi, kad tas vienas kibiras vandens milžiniškoje statinėje vyno nepagadins. Kaip ir gabroviečiai, dalis mūsų savo energija, laiku ir kitais ištekliais taip pat neprisidedame prie bendrų reikalų sprendimo arba vengiame prisidėti prie viešųjų gėrybių kūrimo. Atitinkamai kyla to kūrimo sąnaudų padengimo problema. Ši rimčiausia su viešųjų gėrybių kūrimu valstybėje susijusi problema vadinama zuikiavimu.

Zuikiavimas dažnai lyginamas su važiavimu viešuoju transportu be bilieto. Ekonomikos vadovėliai zuikiavimą tapatina su išsisukinėjimu ir veltėdžiavimu. Lietuvos padangėje šis terminas sutinkamas retai. O užsienio spaudoje zuikiavimas, arba angliškai free-riding, analizuojamas gana dažnai. Zuikiavimas pasireiškia įvairiomis formomis: galima išvengti privalomos karinės tarnybos, nebalsuoti rinkimuose, nemokėti mokesčių. Zuikiauja valstybės, jeigu jos neįneša proporcingo įnašo tarptautinėms problemoms spręsti, tačiau naudojasi teigiamais tų sprendimų rezultatais. Egzistuoja ištisa zuikiavimo hierarchija: zuikiauja ir politikai, ir valstybės tarnautojai, ir verslininkai.

Ar zuikiavimas kam nors kenkia? Neabejotinai. Kuo aukštesniame lygmenyje pasireiškia zuikiavimas, tuo didesnė jo griaunamoji jėga. Socialinis susitarimas tarp piliečių ir valstybės? Zuikių valstybėje jis neįmanomas. Nepasitikėjimas sudaro sąlygas zuikiauti. Lengviausia įžvelgti sąmoningą zuikiavimo atvejį, tačiau gyvenimas kupinas aplinkybių, kuriomis zuikio elgsena pasirenkama turint ne visą informaciją. Nežinojimą taip pat kuria zuikiai. Jie mažina patikimos informacijos kiekį ir taip informacijos amžių paverčia dezinformacijos amžiumi.

Pavyzdžiui, tarnautojai disponuoja informacija, kurią reikia žinoti, kad būtų priimtas tinkamas sprendimas, tačiau jos nepateikia. Kaip antai Lietuvoje vykdomosios valdžios veiklos ataskaitose trūksta net 60 proc. informacijos apie nepasiektus rezultatus. Kitas pavyzdys – su valstybės biudžetu susijusius sprendimus priimame disponuodami tik pajamų ir išlaidų pinigų srauto rodikliais, o verslui bei Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių vyriausybėms įprasto grynojo turto rodiklio neanalizuojame.

Straipsnio tęsinį skaitykite IQ.alfa.lt portale ČIA.

 

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-05-17 18:32

nesu ase IT,bet pagal stebejima,turiu pagrindomanyti,kad tai zmogus garbaus amziaus,kerstingas,tuzmingas ir neapkenciantis Lieytuvos bei lietuviu,naktimis sapnuodamas mekena,tai setonas zmogaus pavidale.

Kis       2020-05-17 18:22

kodel zuikis raso apie zuikiavima.Laikas nustoti buti zuikiu,paimkl ir isdestyk viska kas tave neramina,o siaip netiketai pakliusi i kilpa ir chana,paliks tik uodegyte studentu zaidimams.Laikas ne ciulbeti,o konkreciai- keistis.

stasys        2020-05-17 15:59

Garliavos ‘sučkėms’ leidimo neduosiu . Tiesos redakcija stasio nepalaiko , pinigu nemoka, reklamos ploto stasiui nepernuomoja . cit. ” Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.” Jei manęs nešalina jokios propagandos mano tekstuose nėra .

Alio!       2020-05-17 14:32

Gal yra gabus IT specialistas identifikuoti politologą stasį?Kur mokėsi,ką baigė,kokio amžiaus? Ar nebūtų įdomu labiau pažinti,nes juk yra etatinis ekspertas,nuomonės formuotojas,gal redakcija jam moka? Remti gali ir kokie nors globėjai už zadanijos vykdymą?

štaziui       2020-05-17 14:06

staselyte, vėl čia atnešei savo vagina ir ja pliurpi? Smegenų nėra, yra tas tavo vienintelis organas, kuris tau viską atstoja. O likusiems labai nemalonu. Neestetiška (nors tokia žodžio nežinai). Lauk iš čia. Užteks čia savo gonorėją platinti.

stasys        2020-05-17 12:38

Cit.“ Valdiškų įstaigų vadovai straipsnių nerašo, nes tam reikia šiokių tokių gabumų, o į atsakingas pareigas gabių žmonių Lietuvoje neskiria. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė, nuo socialdemokratų partijos, vien už pusvalandžio kalbos dalykinį redagavimą universiteto profesoriui mokėdavo 4000 Lt. Tai yra zuikivimas.“ . Pabandykite ta klausima pasukti kitu kampu ? ar tikrai šiuo konkrečiu atveju valstybė privalėjo taupyti ? ar tai nėra viena tu problemų kuri ne tik mūsų mokslą verčia prašyti išmaldos bet ir kultūra palieka valstybės prioritetu uodegoje . Gal Lietuva galėtu pakeisti požiūrį  į humanitarinius mokslus ?  pinigai tik priemonė pasiekti užsibrėžta tikslą . Daug ju ar mažai viską apsprendžia rezultatas . Šiandiena drąsiai galiu teigti jog nuotolinio mokymosi vaikams programos grynas šnypštas , bet jei jas tobulinti tai taptų gera papildoma priemone tiems patiems mokytojams papildomai užsidirbti ir pasitobulinti . ..o gal kai kam ir palikti mokytojo profesija jauniems,  labiau ambicingiems .

habilitās       2020-05-17 11:48

Pirma
Valdiškų įstaigų vadovai straipsnių nerašo, nes tam reikia šiokių tokių gabumų, o į atsakingas pareigas gabių žmonių Lietuvoje neskiria. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė, nuo socialdemokratų partijos, vien už pusvalandžio kalbos dalykinį redagavimą universiteto profesoriui mokėdavo 4000 Lt. Tai yra zuikivimas.
Antra
Nesvarbu kas yra tikrasis teksto autorius, straipsnis vertas dėmesio ir viešinimo. Nepasitikėjimą valstybe, abejingumą procesams, kurie vyksta joje, sukuria prastas valstybės valdymo institucijų darbas, kurį didžiąją dalimi nulemia vadovas, tiek skiriamas, tiek ir renkamas. Jei už renkamą yra atsakingi patys gyventojai, tai su skiriamais vadovais daug sudėtingiau. Būtent tai yra pagrindinė priežastis, kodėl tos valstybės kūrimo procesas toks sudėtingas, o rezultatai daugiau nei menki.
Trečia
„Free riding“ turi daug reikšmių, politiniame lygmenyje, tai būtų panašu į tai, kas Lietuvoje vyksta per savivaldos ar Europarlamento rinkimus, akivaizdžiausias pavyzdys: Š. Marčiulionio – S. Jakeliūno atvejis.

Laimutė > Pamenu       2020-05-17 0:34

Taip išeina, jog Gylys lengvai suklydo “reklamuodamas” buvusį Valstybės kontrolierių?

Pamenu       2020-05-17 0:16

A.Dulkys dar prie R.Šarkino darbavosi LB Kasos departamente, buvo vaikis atsakingas už jubiliejinių monetų išleidimą. Darbo nedaug, atsakomybės jokios, bet ir kompetencijos jokios neturėjo. Po to, Kasos departamento ilgamečiam direktoriui išėjus į pensiją, A.Dulkys patapo to departamento vadovu. Šiaip, reikia pasakyti, visi Lietuvos banke nuolat juokdavosi iš naujojo vadovo, jog šis net savo tvirtos nuomonės neturi. Vėliau, atėjus dirbti prezidentės ir švedų bankų vasalui V.Vasiliauskui, o po to ir konservatorių tarnaitei I.Šimonytei patapus LB valdybos pirmininko pavaduotoja, A.Dulkys, pastarųjų rekomenduotas, buvo paskirtas vadovauti Valstybės kontrolei (kitaip sakant, tapo tikru konservatorių tvartelio tarnu). Taigi, tik nereikia vaidinti čia baltų ir pūkuotų!...

Vidmantas       2020-05-17 0:02

Pritariu tik pirmai koment. stasio minčiai - “Dulkys eidamas pareigas tokio straipsnio nebūtų parašęs”. Taigi, kur tas zuikis drąsuolis anksčiau buvo? Konservatorių kubilistų ar liberastų aferas dangstė??

Justas       2020-05-16 23:57

Dulkys iš tikrųjų yra Grybauskaitės statytinio, Lietuvos banko valdybos pirmininko Vasiliausko su liemene (bet be sąžinės ir moralės) kiemsargis. Dulkys tai konservatorių mazgotė.

>20:02       2020-05-16 20:06

Siūlote keisti konstitucinę santvarką į pusiau prezidentinę, pvz. prancūzišką. Vokiškajame-lietuviškajame variante priekaištai prezidentui dėl neveikimo keltų tik šypseną. Ir kelia.

stasys        2020-05-16 20:02

Arūnas Dulkys jau ne valstybės kontrolierius , G.Nausėda nepasiūlė jo antrai kadencijai . Manau kad gerai padarė , žmogus tiek visko daug savyje prikaupė jog tokio str. tikrai nebūtu parašęs eidamas senas pareigas . Matyt tas naujas įvaizdis bus kur kas labiau sėkmingas ir girdimas visuomenėje. Pradžioje atrodė jog R.Karbauskis kaip rimto verslo savininkas sugebės valstybės ūkyje įvesti tvarka ar bent pabandyti ir parodyti ka iš tikro gali valstybinis aparatas ..kai jos pajamos augimu pasiekė aukštumas .Deja teisingai rašo autorius A.D.  užsižaidė valstiečiu partija politikavimu ir jei reiktu šiandiena vertinti jos darbą ir pažadus liktu tik tas kosminis ekonomikos augimo pagreitis .. prie kurio S.Skvernelis tik tiek prisidėjo jog su tais savo zuikiais tyliai krūmuose sėdėjo ir pinigus skaičiavo . Str. autorius galėjo paminėti ir politines peripetijas ..tris metus konservatoriai zuikiu ausytes užsidėję nešiojo o va paskutiniais nutarė užpakalinėmis kojomis trypti .? Ar taip elgiasi tikra opozicija ?  kada atsakomybė už valstybe tapo vienu valdančiųjų ? G.Nausėda , kaip vyriausias zuikis gal ir turėjo nuolaidu kaip naujokas , deja ir po pirmo šimtadienio ir po antro .. jo zuikio ausys netapo stačios ir aiškiai matomos . Seimas kaip institucija išsprūdo iš po jo Prezidentūros sparnelio , dabar S.Skvernelio sarginiai šunys risnoja aplink Prezidentūra o jos duris tenka rakinti .. kad per klaidą koks ‘kiemsargis narkievič‘ kur kampe jos neprisėstu dideliam reikalui ..Visi siunčiami parėdimai į Seimą tapo Lietuvos Pašto pristatomi ir ne visada priimami Seimo kanceliarijos ..mol ne taip dokumentas surašytas , ne tos markutės priklijuotos .Gal toks užmokestis už norą siekti santarvės valstybėje tenkina Prezidentą  ? Lietuva užplūdęs Covit19 galiausiai pribaigė  , tai kas atrodė neįmanoma tapo aiškiai matoma ir realybe kritikuojanti apačia pasileido tekina pas valstiečius ir ėmė  solidarizuotis aplink NIEKA . O ką ponas P.Gylys savo zuikio užpakalinėmis kojomis ? grojo tokius maršus A.Verygai jog tas str. su jo nuoroda verčia paklausti ar tikrai Povilas supranta apie ka str. rašo ?

Aha       2020-05-16 20:01

darosi aiškiau, kodėl prikelia visi po 140 tik lokaliai žinomų kandidatų - kad laimėtų sąraše “jau esami ir jau žinomi tie patys”. Sąrašo idėja nėra bloga, bet jos unikalus lietuviškasis variantas galėjo gimti tik sovietinių aparatčikų galvose….

DDD       2020-05-16 19:23

Neblogas Dulkio tekstas. Tačiau terminas “free-riding” rinkimų literatūroje taikomas visai ne vengimui balsuoti, o tam tikrų manipuliacijų įvardijimui. Lietuvoje naudojamose sistemose tai atitiktų reitingavimui proporcinėje apygardoje tik tų kandidatų, kurių išrinkimas nėra garantuotas, nebalsuojant už tuos, kurie ir taip bus garantuotai išrinkti sąraše. Vienmandatėje tai atitiktų balsavimą pirmame ture už tą kandidatą, kuris bus mažiausiai pavojingas varžovas antrame ture kažkokios partinės grupės kandidatui-favoritui. Taip pat galimas strateginis kandidatavimas nepretenduojant nieko laimėti (atseit dėl kažkokių kitų motyvų), kad atimti balsus iš kažkam pavojingiausio varžovo, sutrukdant jam patekti į antrą turą. Daugybės jokių šansų neturėjusių kandidatų dalyvavimas paskutiniuose prezidento rinkimuose labai primena “free-riding” taktiką.


Rekomenduojame

Tomas Dapkus. Vyteni Andriukaiti, laikas visų atsiprašyti

Raimondas Navickas. „Gyveni sau žmogus ir net neįtari, kad tave bandoma įkišti į kalėjimą!“

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Neringa Venckienė: „Su Deimante dabar kažkas ne taip…“

Tomas Bikelis. VU fizikas KTU „mokslininkui“ apie 5G: pagrįstos abejonės ir miglota ateitis (autoriaus atnaujinta)

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.