Partijos

Politologas Algis Krupavičius: dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo laukiama visuomenės sukilimo prieš partijų elitą

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 10 d. 10:13

7     

    

Politologas Algis Krupavičius: dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo laukiama visuomenės sukilimo prieš partijų elitą

Jau prasidėjo balsavimas dvejuose referendumuose ir prezidento rinkimuose. Kokių rezultatų galima tikėtis referendume dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo? Jei galimus šio referendumo rezultatus bandytume nuspėti pagal itin „drungną“ agitaciją, tai pasyvumo nuotaikos turėtų dominuoti.

Bet paskutinė apklausa, kurią atliko Baltijos tyrimai balandžio 12–26 d., o joje apklausta 1050 Lietuvos gyventojų nuo 18 metų ir vyresnių, rodo, kad visuomenės nuotaikos nuo praėjusių metų vasaros pabaigos nepasikeitė (žr. ČIA).  Daugiau nei keturi penktadaliai (82,3 proc.) respondentų visiškai pritaria ar pritaria Seimo narių skaičiaus sumažinimui. Tad čia paveikslas beveik krištoliškai aiškus. Visuomenės lūkesčiai yra akivaizdžiai sumažinto Seimo pusėje.

1 pav. Pasakykite apie kiekvieną iš šių teiginių, ar jūs jiems pritariate ar nepritariate? Seimo narių skaičius turėtų būti sumažintas nuo 141 iki 121

Ne vienas ir ne du dabartiniai svarbiausių Lietuvos partijų lyderiai kritikavo Seimo narių skaičiaus mažinimo iniciatyvą. Bet partiniam elitui, ko gero, vertėtų būti nuosaikesniam ir mažiau kritiškam, nes net lojalūs partijų šalininkai gali pradėti išsivaikščioti, jei partijų elitas akivaizdžiai ignoruos savo elektoratų lūkesčius.

O tarp skirtingų partijų šalininkų turime vienareikšmį sutarimą dėl Seimo narių sumažinimo. Jam labiausiai pritaria Darbo partijos ir socialdarbiečių rėmėjai. Kiek mažiau Seimo dydžio sumažinimą remia Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų šalininkai, nors ir tarp jų 71 proc. yra daugiau nei įtikinanti dauguma. Tarp tų respondentų, kurie nejaučia artumo konkrečiai partijai daugiau nei 78 proc. už Seimo narių skaičiaus sumažinimą.

Toks tarppartinis ir nepartinis konsensusas tarp rinkėjų yra ženklas, kad nė viena partija negali ir neturi teisės „privatizuoti“ Seimo narių skaičiaus mažinimo iniciatyvos. Tas sutarimas yra savotiškas šių laikų zeitgeist. Galiausiai visa tai yra visuomenės sukilimo prieš partinius elitus simptomas.

2 pav. Ar jūs jaučiatės artimas (-a) kokiai nors konkrečiai politinei partijai? jeigu taip, kuriai partijai jaučiatės artimas (-a)? Seimo narių skaičius turėtų būti sumažintas nuo 141 iki 121: visiškai pritariu/ pritariu


Lietuvos piliečiai turi teisę pasirinkti ir nuspręsti. Referendumuose ir rinkimuose. Net jei politikai kartais ir parodo ženklus, kad kai kuriuose yra geriau nedalyvauti. Vis viena geriau spręsti dalyvaujant, nei nedalyvaujant.

Partiniams elitams, nors jau pavėluotai, ko gero, verta pripažinti, kad Seimo narių skaičiaus sumažinimas beveik neišvengiamybė. Nors, ypač politikoje, neperšokus griovio negalima sakyti „op“.  Bet visais atvejais visuomenės nuotaikos yra itin vienakryptės šiuo klausimu.

Tyrimą „Tarptautinės socialinio tyrimo programos įgyvendinimas“ (Nr. S-MIP-17-120) finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tačiau yra vienas BET       2019-05-8 22:09

Seimo narių mažinimo iniciatyva gali būti daugiažingsnio Lietuvoje įkurti Aukštesnius parlamento rūmus pradžia. Visokie “ūsuotieji bebrai” ir panašus savo egzistavimo pateisinimo priežasčių ieškantis šlamštas galėtų ir būti tie 20 Aukštesniųjų parlamento rūmų narių kad ir iki grabo lentos. Seimo narių skaičių mažinti būtina, kad bent išauklėti partijas atsisakyti sąrašinių balasto. Bet jau artimiausioje ateityje visuomenė gali susidurti su iššūkiu, kai “privilegijuotieji” įsigeis tapti senatoriais, seniūnais, etmonais ar panašiais.

stasys        2019-05-8 20:34

Rūtai .. na jie savo pažadą kaip ir įvykdė , klausimą iškėlė referendumu ..o jau kaip piliečiai nutars ne R.Karbauskio reikalas , nebent paskubėjo pažadėję sumažinti neatsiklausę visuomenės ..

Rūta       2019-05-8 16:24

PREZIDENTĖ, DEMONSTRATYVIAI NEĖMUSI BIULETENIO, PASIELGĖ LABAI NEPILIETIŠKAI. Juk šis referendumas buvo valdančiųjų rinkiminis pažadas, tad jie pasielgė sąžiningai.

komentaras       2019-05-8 15:17

o as jau balsavau- pries seimo nariu skaiciaus mazinima. tai vat taip va

stasys        2019-05-8 14:01

Jei pilietybės klausimu sprendžiama ar ateis reikiamas kiekis rinkėju ..tai ka kalbėti apie šį ? Ne tuos klausimus sprendžia R.Karbauskis ir argumentai juokingi . Jei tas Seimo kojiniu lopimas toks svarbus ..kodėl nepradėjus nuo to kad sumažinti Seimo nariu padėjėju skaičių..? Mažiau lakstytu per bobas neužtektu laiko   ...atsirastu daugiau noro patiems skaityti įstatymu pataisas ..o ne padėjėju santraukas .Konstitucija ne špargalkė kad ant jos kiekvienas panorėjęs galėtu piešti ..savo abejonėmis .

Jeigu...       2019-05-8 12:20

Jeigu sprendimui remontuoti laiptinę reikia 50+1 procento pritarimo,tai stebina štai kas:kodėl Palucko partijos valdžios rinkimams tai negalioja?O į temą - ko reikia nervintis dėl referendumų?Leiskim piliečiams nors ką nors spręsti!Visi žadėjo mažinti seimūnų skaičių,patys po pietų neateina posėdžiauti,o dabar kiek ašarų,net juokinga klausytis kvailų argumentų.Skandalas su prokuratūra,skandalingas ieškinys dėl Snoro -politologai tyli arba rašo bet ką.Prie visuomenės bukinimo prisideda ir *žyniai-išminčiai*politologai.

Jules       2019-05-8 10:16

O kokia Pasaulinė partija organizuoja tą sukilimą prieš partijų elitą Lietuvoje?

Rekomenduojame

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.