Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Liustracija ir desovietizacija

Kaip sustabdyti emigraciją. Ramūnas Valiokas: turėjome realią galimybę iš esmės pakeisti situaciją – nepasinaudojome, ir išvyko dar pusė milijono

Tiesos.lt siūlo   2018 m. sausio 17 d. 19:14

13     

    

Kaip sustabdyti emigraciją. Ramūnas Valiokas: turėjome realią galimybę iš esmės pakeisti situaciją – nepasinaudojome, ir išvyko dar pusė milijono

Rūta Pukenė | DELFI.lt

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją iššvaistėme.

Tuo įsitikinęs Pasaulio lietuvių mokslininkus jungiančios asociacijos „Futura Scientia“ narys, Fizinių mokslų ir technologijų centro Nanoinžinerijos skyriaus ir UAB „Ferentis“ vadovas dr. Ramūnas Valiokas.

Dar 2009 m. kartu su kolega Daumantu Matuliu jie Vyriausybei pasiūlė tuomet gana utopiškai nuskambėjusį sumanymą, kuris naujai sužibo šiemet. Iniciatyvoje „Idėja Lietuvai“ į viršūnes kelią skinasi idėja pritraukti į Lietuvos universitetus 50 profesorių iš TOP 50-ies pasaulio universitetų.

Šįkart jos autorius – buvęs „Lietuvos energija“ vadovas Dalius Misiūnas. Jo teigimu, turime pasikviesti 50 pirmaujančių profesorių iš viso pasaulio – lietuvių ir ne tik lietuvių – į Lietuvos universitetus.

Padėtų pamatus naujos kartos universitetų atsiradimui

„Apie 1999–2000 m. atsirado toks nedidelis tuometinių išeivių, jaunų mokslininkų darinys. Besigilindami, kokių priemonių reikėtų, kad Lietuva taptų mokslo ir technologijų šalimi, supratome, kad žmogiškieji ištekliai yra pirmasis žingsnis. Tuomet įžiūrėjome net tam tikrų sąsajų su prieškario Lietuva, kuomet mūsų šalis atsistatė kaip valstybė, kiek dėmesio tuo laiku skirta pasaulinės kompetencijos pritraukimui, akademiniam atsinaujinimui. Aišku, dabar – kiti laikai, turime stiprios profesūros, mano kartos žmonės yra auklėti lietuviškų universitetų, bet to neužtenka norint konkuruoti“, – kalbėjo R. Valiokas.

Pats jis disertaciją apsiginti nusprendė Švedijoje, kur mokslinį darbą dirbo beveik 9 metus, kiek daugiau nei metus pašnekovas stažavosi ir Vokietijoje, tačiau nusprendė grįžti į Lietuvą.

„30–40-ies metų atgal mokslo pasiekimai nulėmė mūsų dabartinį rezultatą biotechnologijų, lazerių srityse, bet tai neužtikrina, kad po dar tiek pat metų į priekį mus ves tos pačios žinios, akademinis užtaisas. Mūsų požiūris – diskutavome apie tai daug tiek viduje, tiek atvirai – įvairiose mokslo srityse turime turėti tam tikrą branduolį, kritinę masę priešakinių žmonių, kurie vėliau, atliepdami pasaulines tendencijas, padėtų pamatus naujos kartos universitetų atsiradimui Lietuvoje“, – kodėl ši idėja naudinga, aiškino mokslininkas.

Į Vyriausybę kreipėsi dar prieš 9 metus

Tuomet buvo garsiai įvardytas ir konkretus skaičius – 50 profesorių. Jis gautas atlikus skaičiavimus, tyrimus. Be to, tikėta, kad būtent tokio kiekio specialistų indėlis būtų aiškiai jaučiamas, aplink save greičiausiai jie burtų ir jaunesnius profesorius, doktorantus.

„2009 m. mes šią iniciatyvą aprašėme ir įteikėme tuometinei Vyriausybei, tačiau beliko apgailestauti, kad nepavyko. Tada kalbėta apie slėnių programą – aišku, buvo gerų projektų, pats esu tų lėšų naudotojas, tačiau prioritetu buvo iškelta statyba, įranga, bet indėlis buvo ne žmonių naudai“, – sakė R. Valiokas.

Valstybės kontrolė (skaityti ČIA – Tiesos.lt) galiausiai pripažino, kad šio projekto rėmuose lėšos nebuvo panaudotos visiškai tinkamai. 2007–2016 m. valstybė skyrė 628 mln. Eur mokslo ir verslo bendradarbiavimui.

„Auditas parodė, kad Lietuvoje investiciniam projektui studijų ir mokslo srityje – slėnių sukūrimui – 2012–2015 m. buvo panaudota beveik 299 mln. Eur, tačiau šis mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimo įrankis nedavė laukiamų rezultatų: infrastruktūra nėra išnaudojama taip, kaip planuota: atviros prieigos centrų užimtumas 2012–2015 m. buvo 44 proc. Be to, slėniuose įsteigtų mokslo ir technologijų parkų, turėjusių pritraukti ir remti verslo įmones, veikiančias MTEP srityje, pagrindinė veikla (96 proc. pajamų) – patalpų nuoma“, – rašyta išvadose.

Reikėtų maždaug 200 mln. eurų 4–5 metams

Anuomet R. Valiokas su kolegomis apskaičiavo, kad 50-ies profesorių programa kainuotų apie 600 mln. litų arba maždaug 170 mln. eurų.

„Tai – vadinamasis pradžios paketas. Mes žiūrėjome, kiek panašios programos atsiėjo, pavyzdžiui, Suomijoje, Škotijoje. Šie pinigai – ne tik atlyginimas profesoriams, bet ir lėšos tyrimams, įrangai. Nesvarbu, kad kažką esame nupirkę – tokio kalibro žmonės dažniausiai turi savitą požiūrį, kas jiems reikalinga, tad, jei jie kviečiami su misija organizuoti tyrimus, turime jiems užtikrinti laisvę įsigyti reikiamą įrangą.

Moksliniai tyrimai yra brangus užsiėmimas. Tarkime, gyvybės mokslų srityje vienas darbuotojas „išdegina“ apie 15 tūkst. eurų per metus. Atsiprašau, negražu taip apie mokesčių mokėtojų pinigus, bet eksperimentai yra eksperimentai, o 15 tūkst. – dar labai kukli, minimali suma. Taigi, kai suskaičiuoji visas dedamąsias, gauni apie 200 milijonų eurų projekto periodui. Taikomiesiems mokslams taikomas maždaug 4–5 metų laikotarpis“, – sakė pašnekovas.

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-01-25 5:35

Gerų idėjų generatoriai turi labai rimtą problemą. Jau 1989 metais KGB buvo paruošusi Lietuvai 6377 kgbistus aktyviai kovai prieš Lietuvą po nepriklausomybės paskelbimo. Taip raš B.Genzelis. Todėl įveikti tokią slaptą ir gerai organizuotą kariuomenę, kuri veikia hibridinio karo matodais, kažin ar įmanoma? Ypatingai svarbu pažymėti, kad toji kgb slaptoji kariuomenė gausiai maitinasi iš Lietuvos biudžeto. Todėl visiškai natūralų, kad paskirtos lėšos nuėjo ne ten ir ne tam ir ne taip. Ir taip visur.

Žinot,       2018-01-19 17:46

tautos nunykimą gali sustabdyti tik desovietizacija ir dekagebizacija, kitaip Finis Lithuania gresia ne juokais. Tuščios kalbos apie nieką.

Problema       2018-01-18 14:28

ne tik Lietuvoje -truksta inzinieriu ir kitose ES salyse-Bent tokios zinios JK ir Vokietijoje.Jaunimas renkasi socialinius mokslus ir panasiai.Visi -menedzeriai.

Al.Redakcijai       2018-01-18 0:45

Žmonės,gerbkite skaitytojus - nusistatykite teisingą laiką.

Al.       2018-01-18 0:43

Jei norim remtis sėkmingesnių valstybių patirtim, tai nukopijuokim visą priemonių paketą,neišiminėdami įdaro - paimkim pusantro karto didesnes, estų algas, žmonių atstovus teismuose, renkamus seniūnus, seimo renkamą prezidentą  nemokamą visuomeninį transportą sostinėje,lengviau surengiamus referendumus, spaudos laisvę, visuomeninę televiziją, sąžiningą ir greitą restituciją ir, aišku, tikrą liustraciją.

tam kuriam vaidenasi rusai       2018-01-17 22:21

Komentarų laiką sąlygoja portalo admino nustatymai.
Kai keitėsi vasaro laikas į žiemos, portale nebuvo pakeistas laiko režimas.
Tik tiek.
Jeigu vaidenasi kažkas daugiau- vakare gerk kmynų arbatą ir sukalbėk poterius.

taip       2018-01-17 22:13

„30–40-ies metų atgal mokslo pasiekimai nulėmė mūsų dabartinį rezultatą biotechnologijų, lazerių srityse,” - ką aš matau, pirmasis mokslininkas, kuris nespjaudo į 1977-1987 metus, į tuos taikomuosius institutus, kurių specialistai vėliau buvo išvaryti gatvėn.Iš vienetų išaugo Fermentai, kurie dabar Thermo Fišerių priglausti. Istorija kažin ar pasikartos, nes tais laikais iš klasės 3-4 teįstodavo į vienintelį Lietuvos universitetą, dabar gi 3-4 nebaigia “aukštojo”.  Krepšelius susitvarkytų, o ne vizituojančių profesorių lauktų.  Akivaizdu, kad teisingai abejojama savais.

Jus išduoda skubantys laikrodžiai...       2018-01-17 21:23

Dabar Lietuvoje yra 21 val 32 min.

Jus išduoda skubantys laikrodžiai...       2018-01-17 21:21

Visiems keturiems, žemiau esantiems komentatoriams,sakau ir klausiu - ar ne gaila jums tuščiai gaišinamo laiko savo, nes komentarų parašymo laikas išduoda ,kad esate
valanda ankstesnėje laiko zonoje,t.y.kažkur Rytuose.Nesirūpinkite Lietuva,o rūpinkitės Rusijos reikalais,nes artėja pas jus rinkimai labai svarbios valstybės personos.

kubylius       2018-01-17 21:00

Laiku užkardėme tą nacionalistinę antiglobalistinę grėsmę kuri galėjo sukelti rimtą pavojų mano Vizijos “Lietuvabelietuvių- 2030”.
Tuo pačiu, reikia pasidžiaugti ir policinės-kolūkinės vyriausybybės darbu.
Vien 2017-ais pavyko išpošolvoninti virš 57 000 aborigenų.
Tiek lietuvisų net mano intensyviausio valdymo periodu nebuvo pavykę išvyti.
Smagu, kad ir kitos vyriausybybės užtikrina Tikslo siekimo tęstinumą.
Svirnelis bus labai tinkamas prezidentas Vizijos įgyvendinimo finaliniam etapui.

ett,       2018-01-17 20:41

kas nesiveisia tas išnyksta.

planas labai geras       2018-01-17 20:23

pasikviesti iš rusijos 100 profesorių
padaryti universitetus rusakalbiais
kviesti iš rusijos studentus.
——
po 5 metų Lietuvoje bus 4 mln.gyventojų (žytelių)
——-
o protiškai neišsivystę lietuvaičiai tegu dirba airijose, anglijose, norvegijose - jie čia tikrai nereikalingi.

Daiva       2018-01-17 20:19

Politikus dažniausiai domina reikalai iki kadencijos pabaigos. Štai ir nesėkmės priežastis: 4-5 metai taikomiesiems mokslams. Jei būtų imta galvoti apie laikotarpį virš 4 metų, maloniai nustebčiau.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.