Istorija

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 26 d. 9:36

17     

    

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išleista knyga „Vokiečių saugumo policijos ir SD Vilniaus ypatingasis būrys“ yra ryškus nacizmo ir Holokausto tyrimų akcentas – čia pirmą kartą istoriografijoje skelbiamas sąrašas asmenų, atsakingų už masines žydų žudynes Paneriuose ir kitose vietose.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išleista knyga „Vokiečių saugumo policijos ir SD Vilniaus ypatingasis būrys“ yra ryškus nacizmo ir Holokausto tyrimų akcentas – čia pirmą kartą istoriografijoje skelbiamas sąrašas asmenų, atsakingų už masines žydų žudynes Paneriuose ir kitose vietose. 
„Nacių okupacijos laikotarpio tyrinėjimų būklė iš tiesų paradoksali. Atrodo, paskelbta tiek daug darbų, tačiau apie nacistų represinių organų sandarą ir funkcijas 1941–1944 m. žinome nedaug“, – prieš dešimtmetį rašė knygos sudarytojas dr. Arūnas Bubnys.

Ši jo knyga užpildo dar vieną to šiurpaus istorinio laikotarpio spragą.

Pirmojoje knygos dalyje aprašoma, kokiomis aplinkybėmis buvo įkurtas vokiečių saugumo policijos ir SD Vilniaus ypatingasis būrys, jo uždaviniai, veiklos metodika, kaip jis buvo formuojamas, narių atranka ir jų „įsidarbinimo“ motyvai.

Svarbiausia Ypatingojo būrio paskirtis buvo masinis žydų naikinimas. Daugiausia jų sušaudyta ir užkasta Paneriuose: vien per du 1941 m. mėnesius ten sušaudyta beveik 19 tūkst., o kitose Vilniaus apylinkėse – daugiau kaip 13,5 tūkst. žmonių, kurių absoliuti dauguma buvo žydai (1941–1944 m. Paneriuose taip pat buvo nužudyta keli tūkstančiai įvairių tautybių komunistų ir sovietinių aktyvistų, sovietų karo belaisvių, lenkų pogrindžio narių ir 84 Lietuvos vietinės rinktinės kariai).

Knygoje nenurodoma tiksli Ypatingojo būrio įkūrimo data, bet iš skelbiamų duomenų aiškėja, kad 1941 m. liepos pirmoje pusėje okupavę Vilnių naciai atrinko 150 vilniečių tarnautojų, kurių dauguma buvo lietuviai. Jų darbas buvo suiminėti žydus, varyti juos į koncentracijos stovyklą ir galiausiai – sušaudyti.
Po pirmųjų masinių žudynių Paneriuose nemažai pasibaisėjusių tokiu „darbu“ išėjo iš būrio, „pasiliko tie, kuriems tokia veikla neatrodė baisi ir nusikalstama“, – rašo dr. A. Bubnys.

Nors knyga sudaryta vien iš sausų istorinių faktų ir liudijimų, šiurpina ne tik atskleistas egzekucijų mechanizmas, nužudytų aukų skaičiai, bet ir žudikų motyvai: „nemažai būsimųjų būrio narių tokiais tapo neturėdami darbo ir pragyvenimo šaltinio“. Nagrinėjant būrio narių sąraše nurodytas gyvenamąsias vietas akivaizdu, kad po įsidarbinimo jie apsigyvendavo prestižinėse vietose Vilniaus centre: Lukiškių, Vilniaus, Didžiojoje, Universiteto,  J. Basanavičiaus, Ligoninės ir kitose gatvėse.

Artėjant frontui 1944 m. liepos pradžioje Ypatingasis būrys buvo išvežtas į Kauną ir įkurdintas IX forte. Po dar vienos šiurpios egzekucijos būrys buvo pergabentas į Štuthofą, iš ten varomas šaudyti žydų į kitas Lenkijos vietoves, bet priartėjus frontui 1945 m. balandžio pradžioje baigė savo nusikalstamą veiklą: pabėgus būrio viršininkui SS nariui Martinui Weissui, išsilakstė ir kiti.

Svarbiausia knygos dalis – pirmą kartą istoriografijoje skelbiamas Ypatingojo būrio narių sąrašas. Pateikiama 17-os nacių pareigūnų, atsakingų už masines žydų žudynes Paneriuose, taip pat 84-ių Ypatingojo būrio narių trumpi gyvenimo aprašymai.

Labai skirtingai susikostė šio būrio narių likimas pasibaigus Antrajam pasauliniam karui: vieni nuteisti ir sušaudyti, kiti atsipirko nedidelėmis bausmėmis, dar kiti apskritai nesulaukė teisėto atpildo, nemažos dalies jų likimas liko nežinomas.

Sunku patikėti, bet iš žinomų septynių teistų Ypatingojo būrio vadovaujančių pareigūnų net keturi Vokietijos teismuose buvo išteisinti. Tai SS hauptšarfiureris Heinrichas Ditzas, organizavęs Lukiškių kalėjime kalinčių asmenų šaudymą Paneriuose, SS hauptšarfiureris Maxas Grossas, vienas iš Vilniaus saugumo policijos ir SD skyriaus viršininkų, dalyvavęs keliose Vilniaus žydų geto naikinimo operacijose ir žydų vaikų paėmimo akcijose, SS oberšarfiureris Horstas Schweinbergeras, organizavęs žydų suėmimo ir sušaudymo operacijas, kurių metu buvo nužudyta apie 5 tūkst. žydų, SS oberšturmfiureris Erichas Wolffas, nacių saugumo policijos ir SS Vilniaus skyriaus vadas, duodavęs nurodymus Ypatingajam būriui.

Minėtas Ypatingojo būrio vadas Martinas Weissas, kaltinamas nužudant mažiausiai 30 tūkst. žmonių, buvo nuteistas iki gyvos galvos, bet iškalėjęs 27 metus buvo paleistas į laisvę.

Tuo tarpu Sovietų Sąjungoje ir komunistinėje Lenkijoje teisiamiems eiliniams Ypatingojo būrio nariams bausmės buvo visai kitokios: Wladyslawas Butkunas Lenkijoje nuteistas mirties bausme (nuosprendį pakeičiant 25 metams kalėjimo), o Viktoras Gilwinskis – 25 metams kalėjimo, Petras Černiauskas sovietų teismo nuteistas 25 metams lagerio, Antanas Granickas ir Stasys Livčinas sovietų sušaudyti.

Knygos pristatymas vyks ketvirtadienį, lapkričio 28, 18 val. Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje (Gedimino per. 24). Renginyje dalyvaus knygos autorius dr. Arūnas Bubnys, istorikas Ilja Lampertas, bibliotekos vedėjas Žilvinas Bieliauskas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ką veikė JUDENRAT getuose?       2019-11-28 21:04

Panašu,kad Holokaustą išgyveno tik jie ir jų giminaičiai.
Duokite sąrašą.

Na, gerai       2019-11-27 19:18

O kada skriabus ir kagebistus visus suregistruosite ir to registro pristatymą surengsite? Nes kol kas tai Lietuvos gyventojų genocido centras nagrinėja vien tik žydų genocidą, o lietuvių genocido vykdytojus įslaptina ir maskuoja kaip begalėdamas

ah1       2019-11-27 17:42

tai dabar lauksim įslaptintų ir įsislaptinusių KGBIstų sąrašų, kad turėtume pasirinkimą rinkti ne KGBistus. Už laisvę rinkti ne KGBistą.

sąsiui        2019-11-27 14:40

Na va ir vėl. Kažkoks kratinys, kad parodyti, jog ponas sąsius gyvas. smile Pono sąsiaus susigalvota alternatyvi,išvestinė problema, kad Jo Didenybė pasiūlytų jos sprendimo būdą. smile Ir taip visą pono sąsiaus gyvenimą. Ponas sąsius už tai atlyginimą, o dabar pensiją, gauna. Ir tokių sąsių Lietuvoje daug. Ir jie visi nori didesnių pensijų, geresnių gyvenimo sąlygų. Tik neaišku, už ką? smile
Tai visa laimė, jei ponai sąsiai tokią veiklą tęsia tik internete nuomonių-pasiūlymų ribose.

Užteko       2019-11-27 13:55

Pasižiūrėti į nuotrauką ir supratau, ką nori pasakyti autorius: Lietuvių partizanai - žydšaudžiai. Čia dar vadinasi chuiego genocido centras.

stasys        2019-11-27 13:12

kreipiuosi i p. A.Bubnį -  Pabandykite atsipalaiduoti , žmogus rašo knyga konkrečia temą ir nesistengia aprėpti viso to laikotarpio Lietuvoje baigiant vertinimais . Tema : konkreti vieta konkretus skaičiai ir pavardės bei jų likimas . Toliau gaubti ta holokausto istorija tikrai didesnis blogis nei pasakyti kas ir kaip iš tikro buvo . Galu jei ne lietuviai ta tema rašys .. atsiras ir be mūsų kam labai rūpės dar karta priminti .. savaip detales interpretuojant .

kreipiuosi i p. A.Bubnį -       2019-11-26 23:13

atlikote nemažą darbelį. Kiek tikslus tas Jūsų sąrašas - abejoju. Juk Vilniuje iki jo išlaisvinimo iš lenkų okupacijos, gyveno laaaabai mažai lietuvių. Tai kelia abejonę, kad tokia gausuma jų dalyvavo žudynėse. Tikėtina, kad ten lenkų būta nemažai, kaip ir pačių žydų, norėjusių išsisaugoti. Tad dabar po šitos “epopėjos” prašome parašyti dar vieną studiją - Žydų dalyvavimas lietuvių tautos genocide - tremiant į Sibirą, kankinant KGB rūsiuose, šaudant ir pan. Prašome skelbti VISĄ SĄRAŠĄ, BE NUTYLĖJIMŲ APIE POKARIO LAIKOTARPĮ TAIP PAT. IR YPATINGŲ BYLŲ TARDYTOJUS, KURIAIS DAUGIAUSIA DIRBO ŽYDŲ TAUTYBĖS ASMENYS. Jų tarpe ne vienas ir LŽB veikėjas, jų palikuonis. Jei žydų bendrija Jums suteikė galimybę ar papildomas lėšas knygos rašymui, tai naujai knygai apie lietuvių tautos genocidą ir žydų rolę, tautiečiai susimes visi po keletą eurų ir susidarys pilnai sotų gyvenimą užtikrinanti suma. Sėkmės naujame darbe. Jau dabar pasufleruosiu keletą žymesnių pavardžių: DUŠANSKIS, TODESAS… O jų buvo ne dešimtys, bet dešimteriopai daugiau.

ne Bubnys       2019-11-26 22:18

Lengviau būtų pasakyti ko nešaudė geto policininkai. Darė viską, kas jiems buvo liepiama, arba tai, kad būtų galima įgyvendinti Genso sumanymus.

dar tikintiems "holokausto" kliedesiais       2019-11-26 20:44

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras žydaujos melas:

sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

,

Bubniui       2019-11-26 20:13

Ar tikrai yra žinoma, kad Vietinės rinktinės karius šaudė žydai policajai?

lauksime       2019-11-26 18:21

Turėtų būti išvardinti ir Vilniaus žydų geto policininkai, šaudę Vietinės rinktinės karius Paneriuose. Aišku, sudėtingas ir tragiškas buvo Jakovo Genso likimas, bet ir žydus šaudžiusieji taip pat ne visada galėjo pasigirti palankiu jiems likimu.
Beje, J.Gensas buvo Lietuvos kariuomenės leitenantas, karo su Lenkija veteranas. Svajojęs tapti lakūnu. Aktyvus sionistas, tačiau vedęs lietuvę. Išvengė trėmimo į Sibirą 1941m. birželio 14d. tik dėka jį slapta įdarbinusio vienoje iš Vilniaus ligoninių pulkininko Juozo Ūso. Kitaip, greičiausiai, Gensas dabar gulėtų Červenėje prie Minsko drauge su kitais lietuviais. Taip kad įžūliausiems “Holokausto industrijos” vertelgoms turime pavyzdį ir nuo sovietų susidorojimo lietuvių išgelbėto žydo.
Genco gyvenimas gana neblogai aprašytas Vikipedijoje: https://en.wikipedia.org/wiki/Jacob_Gens

O tų, kurie       2019-11-26 18:06

ne žydus šaudė, kada bus paskelbti sąrašai, pradedant L.Trockiu su jo prezidentiniu pasu ir baigiant dabar Lietuvoje veikiančiais NKVD paveldėtojais? Gal kas žino prof.F.Lindemann’o kilmę? Ar yra tokių čia?

stasys        2019-11-26 15:15

Ta knyga išmuš gana didelę skylę .. kai kuriu žmoniu pasąmonėję kai pasirodys kad sovietams laimėjus karą tik formaliai buvo žiūrimą į tuos kurie realiai šaudė. Visada patogu ta naštą užmesti visai tautai .. tyliai. smile)

Nusivylęs katalikas       2019-11-26 13:03

Dar kartą pakartosiu, kad holokausto neįmanoma teisingai įvertinti ir suprasti, neįvertinus egiptiečių pirmagimių išžudymo bibliniais laikais.

kare teisūs tik nugalėtojai :(       2019-11-26 11:59

kodėl leidžiama taip šlykščiai , “nesiceremonijant” priešinti Lietuvos žmones praėjusio karo baisybių pagrindu? Manau - tai tiesiog kryptinga , valstybę silpninanti iš esmės veika. Apgailėtina.

Tvankstas       2019-11-26 11:19

Ar yra žydų geto policijos policininkų sąrašas (šefas Jakov Gens), kurie šaudė savus žydus Paneriuose ? Jei nėra, tai dar viena melo knyga.

Balamutas       2019-11-26 10:37

Ar tame renginyje dalyvaus Vanagaitė su savo knyga ,,Maniškiai”?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.