Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Petro Cvirkos paminklas: nukelti ar palikti? Diskusija LRT RADIJO ringe

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 28 d. 13:41

27     

    

Petro Cvirkos paminklas: nukelti ar palikti? Diskusija LRT RADIJO ringe

Jūsų dėmesiui siūlome LRT RADIJO ringą (klausytis ČIA) – į jį pakviesti Vilniaus vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas ir Lietuvos socialdemokratų partijos Vilniaus skyriaus pirmininkas Povilas Pinelis, visuomenininkas Vidmantas Valiušaitis ir istorikas, sovietinio Vilniaus tyrinėtojas Darius Pocevičius diskutavo nukelti ar palikti P. Cvirkos paminklą. Argumentus vertino istorikė, publicistė Rūta Miškinytė. Laidą vedė Liepa Želnienė ir Marius Jokūbaitis.

O ką manote jūs?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

awrWAQE       2021-08-30 11:25

Ką čia svarstyt - parodykite man valstybę (neišdurnėjusią),kuri statytų (išlaikytų) paminklus valstybės išdavikui? Laukiu paminklo partizanų žudikui ir kankintojui, žvėriui Dušanskiui…

>Komunizmo triumfas! 2021-08-29 16:02        2021-08-30 0:38

dievulėliau, koks marazmas… Triskart durniau už delfio pezalus apie miiiiirtiną gripą-19.

Marija       2021-08-29 22:41

Vyrai, o ką darysime su komunistu Justinu Marcinkevičiumi? Jo lenta kabo VU.

Komunizmo triumfas!       2021-08-29 16:02

Netoli nuo KGB kalėjimo, kuriame kalėjo Cvirkos įskųstas Kazys Jakubėnas,  stovi jo išdaviko statula.  Statulos pastatymo proga okupantų  “Tiesa”  rašė:
„ ...Kūnu ir krauju, širdimi ir siela P. Cvirka buvo suaugęs su Tarybų valdžia, su Komunistų partija. Aukštai iškėlęs nešė kūrybinio partiškumo vėliavą, kiekviena P. Cvirkos parašyta eilutė, kiekvienas parašytas puslapis alsuoja komunistinio partiškumo dvasia, kaip ir jo sielos, širdies plakimas. P. Cvirka buvo kovojantis partietis literatūroje, aistringai kovojo už komunistinių idealų įgyvendinimą, už socialistinio realizmo pergalę prieš buržuazinę ideologiją, prieš buržuazinius nacionalistus literatūroje ir gyvenime…
...Jis visą gyvenimą dėkojo tarybiniams kariams, tarybiniams broliams Lietuvai suteikusiems laisvę, šviesų komunistinį rytojų.  Komunistų partijai, Tarybų valdžiai jis atidavė iki atodūsio visą savo gyvenimą, savo likimą... 
...P. Cvirkos draugo skulptoriaus J. Mikėno ir V. Mikučianio sukurtas granitinis paminklas amžiams liudys ateinančioms kartoms su kokia pagarba ir meile Tarybų valdžia, Komunistų partija rūpinasi įamžinimu jai ištikimų sūnų atminimu. Šis paminklas, įkūnijantis V. Lenino, F. Dzeržinskio bolševikinę dvasią, bus tvirtas kaip ir P. Cvirkos komunistinė dvasia…”

siūlymas       2021-08-29 12:15

Manau,kad Lietuvos valdžiai trūksta politinės valios Vilniuje pastatyti Vyčio paminklą, prezidento Antano Smetonos paminklą.
O Petro Cvirkos paminklą reikėtų perkelti prie jo gimtosios sodybos ( ten berods įkurtas memorialinis muziejus) Klangių kaime. Juk ten,berods,tebevyksta literatūriniai Novelės vakarai?

tiek? A1.       2021-08-29 8:48

S.Nėris - aplamai kone garsiausia visų laikų Lietuvos poetė.Sakai - griaut ir ją ,jos prisiminimą ,kūrybą - taip pat velniop,ania? Tai ir Lietuvą - ten pat ,taip išeitų :(

Al.       2021-08-29 0:57

Nukelt, kartu su Saliamute. Nepaisant literatūrinių nuopelnų. Taip pat ir Venclovos muziejų uždaryt, o namą grąžint teisėtiems palikuonims. Tik nereiktų prie to prileisti šiuolaikinės kolaborantų valdžios.

teta       2021-08-28 23:45

Lietuviai - gyvenkime draugiškai!

stasys       2021-08-28 20:40

Atsisakau dalyvauti diskusijoje . Nėra apie ka diskutuoti , ta diskusija iš Šimašiaus lūpų man neatrodo rimta ir verta dėmesio . LRT radio žurnalistai kaip maži vaikai suleide pirštus i saldainiu dėžę vaiposi , o kas ta ‘miškinitė-ekspertė’ ? kodėl nebuvo surastas labiau brandus istorikas kuriam keliai nwdrebėtu kai reikia pasakyti savo tvirta nuomone .  Deja tie klausimai ne to Vilniaus mero pečiams nešti , kodėl manau patys suprantate . Nei vienas klausimas svarbus patriotinei Lietuvai nebuvo galutinai išsprestas to mero .. tik diskusijos diskutuojant ‘miškinytėms’. Nieko blogo nebus jei tas paminklas pastovės dar pora metu ir palauks nauju Vilniaus mero rinkimu .Permainos iš seno raugintu agurku kibiro man neatrodo rimtai .

Žemyna       2021-08-28 20:29

Kai pirmąsyk girdėjau Benkunsko pasisakymą, jis entuziastingu balsu patvirtino, jog aikštė liks neliesta, tik nuims Cvirką. Vėliau atsakymo variantai keisti, ir paskutiniu pasisakymu jis jau nebegarantavo, kad aikštės nelies - tik pasakė, jog tik PORĄ metų nelies…

Ar nėra taip, kad       2021-08-28 18:38

jau suderinta su savivaldybe, kad ten bus maxima ar daugiaaukštis daugiabutis?

To aišku       2021-08-28 17:21

Tėvelio broliai, seserys buvo ištremti. Ne Cvirka išvežė, o lietuvaičiai- skundikai ,,patriotai”. Jei galėtų, kitaip mąstančius, (t.y. ne kaip valdžia nurodo) ir dabar skųstų, ir išvežtų

Aišku>baisu > Aišku        2021-08-28 17:00

Manau , kad būtent tiems , kurie dabar 1 rūšies patriotai , o štai tais laikais buvo aktyvistais, labiausiai ir kliūna tie paminklai nes pastoviai apie tai jiem primena .

baisu > Aišku       2021-08-28 16:39

aišku tai,kad tikrai ne visi lietuviai “bunkeriuose sėdėjo” . Kaip aišku ir tai ,kad pats nesi susipažinęs su P. Cvirkos kūryba.

Aišku       2021-08-28 16:24

reik nukelt , visi tada lietuviai kovojo ir bunkeriuos buvo , o tai tas paminklas klaidina ir teigia , jog gal būt buvo ir kolaborantų .

Toleran.цыя       2021-08-28 16:22

Cvirkai įbrukit dryžuotą vėliavą ir tada vikas bus „gerai“.

Baisu> Taip       2021-08-28 16:19

Labai saldu užimt teisėjo pozą? O ką pats esi tokio nuveikęs ,jei drįsti kelt balsą net prieš tokį didelį talentą ,kaip P. Cvirka?  Tokių vienadienių angažuotų politinių  sprendimų dėka tiesiog akyse trinama Lietuva , jos istorija. Ryt pasikeis požiūris ir ką tada turėsim ? Va šitaip:(.

Taip       2021-08-28 15:54

Ši LRT Radijo laida irgi yra poolitiškai ir morališkai šališka: 2:5 ideologiškai kairiųjų pašnekovų naudai,be to vedantieji taip pat nuolankesni kairiesiems.Graudu buvo klausyti ,,ekspertės"istorikės Rūtos Miškinytės liberalmarksistiškai ideologizuotų vertinimų.Šis Petro Cvirkos,kaip ir kitų Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos išdavikų, paminklų ir jiems skirtų kitų atminimo ženklų jau senokai turėjo būti pašalinti ne tik Vilniuje,bet ir visoje Lietuvoje.Kuo talentingesni rašytojai,poetai,tuo didesnė atsakomybė prieš savo valstybę ir tautą.
Kas nutiko su Kovo 11-osios Lietuvos ženklios dalies intelektualais/bet ne inteligentais/,kurie nesuvokia,kad išdavystė savo Tėvynės ir tautos yra vienas iš baisiausių žmonijos nusikaltimų ?

baisu       2021-08-28 15:51

mažaraščiai , knygų neskaitantys ir nieko nesuprantantys ,kokią didžiulę reikšmę lietuviškai grožinei literatūrai turi tokie genijai kaip poetė S.Neris, P. Cvirka ...tiesiog užtvindė mūsų šalį , jie sulindo į visas valdžios institucijas, užėmė “žiniasklaidą” ir dabar lenda dar ir su tokiu antilietuvišku akibrokštu . Išvada: griovėjams jau būtina duot per nagus . Nes Vilnių visai nulietuvins , nustekens su savo pliažais , gatvių,skverų , aiškščių nulietuvinimu.

hmmm..        2021-08-28 15:12

o gal, sakau, reiktu pakviest specialistus - D,. Katz’a, Stanislova Toma su V.Sustausku ir lai kujais sudauzo?.. Butu greit ir efektinga. Kam tos ilgos kalbos?..
Kas dar pas mus taip ilgai aptarineta, isdiskutuota?...

>> Onute        2021-08-28 15:06

D, Katzui patiktu. smile
Tik jei Gruto verslininkui Malinauskui taip reikia to Cvirkos, lai nusikelia ir issiveza uz savo pinigus, ne musu. Juk uz iejima i parka ima kone 10 euru!

taigi,        2021-08-28 15:03

ar ne D.Katz filmavo, kai jo draugas Stanislovas Tomas su Sustausku kuju talze paminkline lenta Skirpi?
ar ne jis buvo tas “istorikas”, kuris atnese “medziaga” i parka susitikdamas su Ruta Vanagaite?.. kaip kad ji pati pasakojo per knygs pristatytma Baltarusijoje?..
ar ne jis sukele ta sirsala del totoriu kilmes Genocido direktoriaus nuvertimo?..

ar ne jis minimas Pipedijos tarp “Vilniaus brigados” reketavusios verslininkus ir susiprichvatizavusios Vilniaus NT,  vadeivu?.. Piedija rase apie David Kats, gera sachmatononka, besidominti istorija… tik sutapimas?..
Vikipedija irgi mini: https://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_brigada

Jei jis butu zydu atstovas, o ne KGB valdom Kremliaus, kazin ar taip stengtusi gadint gerus Lietuvos ir Izraelio santykius… ypac prie nacionalisto/sionisto Natanyahu, kuomet Lietuva viena is nedaugelio palaike Izaeli tarptautinese organizacijose..

Onute        2021-08-28 14:50

Taip! - Paminklą partizanui Juozui Lukšai-Daumantui!
„Pro Patria“ siūlo P. Cvirkos vietoje statyti paminklą Juozui Lukšai - Daumantui.
Jaunimo organizacijos teigimu, labai svarbu, jog viešos erdvė desovietizavimas netaptų pretekstu jos komerciniam užstatymui ar postmoderniam išdarkymui apskritai panaikinant esamą skverą. Būtina išsaugoti esamą parką kaip viešąją erdvę, prieinamą visiems vilniečiams bei miesto svečiams. Esame įsitikinę, kad P. Cvirkos paminklo likvidavimas yra puiki proga pradėti Vilniuje formuoti provalstybišką viešąją atmintį, kurios pagrindas yra laisvės kovotojų pagerbimas!!! ir kurios iki šiol nedrįstame kurti sostinėje.

Pasiūlymas       2021-08-28 14:47

Išvežti į mišką ir paklaidinti.

elfe        2021-08-28 14:35

svo nuomone esu issakius ir man jau visvien, stoves tan Tomo Venclovos tevu geriausias draugas P.Cvirka ar Gaonas.
Jei vietoj Cvirkos pastatytu paminkla Gaonui, gal tada D.Katz nustotu persekiot R.Simasiu del Sporto rumu, kuriuose jis nori kurt Konferenciju centra?.. Tie pasipyle straisniai pries Simasiu ir jo naujaja zmona kelia itarima, kad tai butent nkvd teisiu gynejo ranka prisidejo..

https://defendinghistory.com

nugi begal idomu, ko siekia D.Katz su keliais litvakais,bandydamas irodyt, kad 16 a buvusios karaimu kapinaites po sporto rumais buvo litvaku, o ne karaimu.. Nes senieji Vilniaus zemelapiai rodo, kad tos mazos kapinaites buvo karaimu, o zydu kur kas didesnes buvo toje vietoje kur dabar laidojimo namai Olandu gatveje.
Dar caro laikais karaimu kapinaites buvo perkeltos i Naujininkus ir net autobuso stotele iki siu dienu vadinosi Kararaimu…
I sia kova Katzas itraukes ir Silvija Foti, ir Ruta Vanagaite..  kuria montazuotus feikinius filmukus… varo propaganda pries Lietuva per visus jam prieinamus kanlus..
ar vertas jis Lietuvos pilietybes?
o gal jam kgb turetu pastatyt paminkla vietoj Cvirkos?.

Aišku       2021-08-28 14:32

kad kuo greičiau nukelti ir į Grūto parką, dėl tokių išdavikų okupantas šimtus tūkstančių Lietuvių ištrėmė į ledynų siberiją, tūkstančiai nebegrižo, daugiau kaip 20 tūkstanėių tikrų Lietuvos patriotų okupantas nužūdė, sumetė į pelkes, kitus suluošino, o mes dar diskutuojam, kad išdavikai atseit “geriečiai”, atsipeikėkit žmogeliai.

Taip taip       2021-08-28 14:25

Šiandien tai pats svarbiausias nacijos klausimas.

Rekomenduojame

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Australai iš tiesų turėjo pykti ne ant Novako Djokovičiaus

Romaldas Abugelis. Apie laimę ir gerovę

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken: Rusijos agresijos žmogiškoji kaina bus daug kartų didesnė, nei matėme iki šiol

Prof. Jonas Jasaitis. Atsiliepiant į A. Blinkeno kalbą Berlyne, skirtą pasaulio tautoms

Garsus medicinos žurnalas skelbia, kad Facebook‘o neobjektyviame „faktų tikrinime“ nėra atskaitomybės

Už balos. Ko diktatoriai išmoko apie Bideną 2021-aisiais?

Chaotiška Baideno spaudos konferencija: perkrovimas virto perdozavimu

Eurokomisarė migrantų atstūmimo klausimu išlieka griežta: tai neturi vietos ES

Ignas Vėgėlė. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios, tenka atidirbti propagandai

Tikrieji neapykantos kurstytojai – LRT nori atverti pragarą?

Moterimi persirenginėjęs Airijos kunigas nutraukė savo tarnystę: nesulaukė palaikymo iš vyskupo

Europos Komisija atsisako skelbti Ursulos von der Leyen ir Pfizer korporacijos vadovo susirašinėjimo žinutes

Edvardas Čiuldė. Dar kartą apie Vilniaus universitetą: universiteto dvasios atstatyti jau nepavyks niekados niekam

Vytautas Sinica. Valdžia su visuomenės dauguma ir toliau renkasi gyventi karo sąlygomis

Dominykas Vanhara. Ar Šimonytės vyriausybė vis dar turi pasitikėjimą Seime?

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Daiva Tamošaitytė. Dvi Lietuvos: kas daugiau?

Bažnyčios krizės grimasos: Čikagos kardinolas vadovavo pagoniškai ceremonijai

Anglija panaikina visus COVID pasus, reikalavimus dėvėti kaukes, darbo apribojimus

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.