Žiniasklaida

Petras Ragauskas. Dėl LRT sutartinių konfidencialumo įsipareigojimų

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 18 d. 17:14

7     

    

Petras Ragauskas. Dėl LRT sutartinių konfidencialumo įsipareigojimų

LRT prieš kelias savaites Seimui pateikė su prodiuserinėmis kompanijomis 2013-2017 metais sudarytų sutarčių sąrašą. Jose yra sutarčių datos ir kompanijų pavadinimai, bet nenurodytos konkrečios paslaugos ir sumos.

Remiantis BNS pateikiama informacija, LRT ir LRT Tarybos vadovai paaiškino negalintys pateikti duomenų dėl sutartinių konfidencialumo įsipareigojimų ir nurodė, kad esant reikalui galėtų kreiptis į prodiuserines kompanijas ir prašyti sutikimo pateikti informaciją Seimo nariams. Nurodoma, kad Seimo nariai šį LRT valdymo organų paaiškinimą priėmė ir reaguodami į jį suformulavo prašymą kvadratu: „maloniai prašytume LRT Tarybą kreiptis į nepriklausomus prodiuserius (prodiuserines įmones), prašant jų sutikimo pateikti Seimo nariams konfidencialią informaciją“.

Ši reakcija nepanaši į tokią, kuri derėtų parlamentinės respublikos Seimui – Tautos atstovybei (netgi jei mūsų valdymo tipui, pasak Konstitucinio Teismo, „būdingi ir kai kurie vadinamosios mišriosios (pusiau prezidentinės) valdymo formos ypatumai“). Tiek todėl, kad Seimas turi aiškius konstitucinius įgaliojimus prašyti šios informacijos bei ją gauti, tiek ir todėl, kad toks LRT valdymo organų pasufleruotas „kelias“ reiškia potencialią patinę situaciją: Seimas ne tik nekritiškai pripažįsta LRT administracijos ir tam tikro juridinio asmens dvišale komercine sutartimi sulygtą komercinės paslapties statusą tam tikrai informacijai, bet ir netiesiogiai sutinka, kad komercinei paslapčiai suteikiamas netgi jo konstitucinius įgaliojimus viršijantis statusas. Jei 70 proc. neturinčių ką slėpti kompanijų sutiks atskleisti konkrečias paslaugas ir kainas, o turinčios ką nuslėpti (natūraliai) tokios sutikimo neduos, Seimas turės tik informacijos, kuri rodys, kad viskas yra tvarkoje. Kokią išvadą tokiu atveju reikės formuluoti?

Reikia paminėti, kad šiuo požiūriu svarbus ne tik bendrasis Seimo statusas parlamentinėje respublikoje, bet ir mūsų Konstitucijoje labai aiškiai įtvirtinta specializuota Seimo funkcija – prižiūrėti kaip vykdomas valstybės biudžetas (žr. Konstitucijos 67 str. 14 p.). Taip pat su šia funkcija organiškai susiję įgaliojimai gauti informaciją apie tai kaip finansavimą iš valstybės biudžeto gaunantys subjektai jį realiai panaudoja (kiek ir už kokias prekes bei paslaugas moka).

Galima įsivaizduoti kiek analogiškas LRT valdymo organų atsakymas įtikintų ikiteisminį tyrimą dėl kokios nors nusikalstamos veikos (piktnaudžiavimo tarnyba, kyšininkavimo, lėšų iššvaistymo ir pan.) atliekančias teisėsaugos institucijas. Turbūt suprantame, kad teisėsaugos institucijos ilgai nežaistų formulėmis „maloniai prašytume kreiptis prašant“, o susitvarkytų taip, kaip matėme darant Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje.

Apskritai komercinių paslapčių apsaugai, jei tik tam tikra informacija pagrįstai priskiriama šiam tipui, taikytinas ne atsisakymas teikti informaciją, o kitos garantijos. Pirmiausiai – procedūrinės (informavimas, kad informacija laikoma komercine paslaptimi), taip pat – teisinės (pagal Baudžiamojo kodekso 211 str. „Tas, kas atskleidė komercine paslaptimi laikomą informaciją, kuri jam buvo patikėta ar kurią jis sužinojo dėl savo tarnybos ar darbo, jeigu ši veika padarė didelės turtinės žalos nukentėjusiam asmeniui, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“, o pagal Civilinio kodekso 1.116 str. kyla pareiga atlyginti neteisėtai atskleidžiant komercinę paslaptį padarytus nuostolius). Juk ir informacijos pateikimas audito įmonei kelia grėsmių, kad kas nors ir darbuotojų ją atskleis. Tačiau tai nelaikoma kliūtimi atlikti LRT finansinį auditą. O gal LRT atveju audito įmonė jį atlieka nežinodama sumų ir pirkinių?

Seimo Pirmininkas baudėsi kelti šios institucijos prestižą. Bet Seimo prestižas susijęs ne vien su nederamai besielgiančiais Seimo nariais. Jis susijęs ir su institucijos požiūriu į save. Jei pats Seimas savęs negerbia, jo negerbs ir piliečiai.

Petras Ragauskas yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto docentas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas       2017-12-20 18:04

Gerbiamas komentatorius Algimantas rašo, kad tai “kažkoks dešimtmečius trunkantis marazmas”. Kas yra to marazmo autoriai? Juk kažkas pasiūlė šitokį veiksmų planą. Kas yra tas žmogus? Ar jūs jaučiate, piliečiai, kad šitoje valstybinių įstaigų sistemoje iš viso nėra atsakingų žmonių? Mokesčių mokėtojų pinigai eikvojami, o čia kažkokios tai privačios kompanijos uždeda savo “veto” ir tokiu būdu yra sustabdomi teisėti įstatymų veikimai mūsų šalyje. Pažiūrėkite, koks čia yra nusikalstamas neatsakingumas ir piktnaudžiavimas savo pareigomis iš LRT pusės. LEISKITE, GERBIAMI PONIOS IR PONAI, JŪSŲ PAKLAUSTI, KAS MOKA PINIGUS ŠIOJE SITUACIJOJE? MOKA LRT? TAI, KAS NUSTATO ŽAIDIMO TAISYKLES? AIŠKU, LRT? TAI, KODĖL GAVOSI ATVIRKŠČIAI, KAD KAŽKOKS PRODIUSERIS EDMUNDAS JAKILAITIS NUSTATO LRT ŽAIDIMO TAISYKLES? KUR LOGIKA? KUR ELEMENTARUS PADORUMAS, SUDARANT PANAŠIAS SUTARTIS, KURIOS VISIŠKAI SUNAIKINA LRT, KAIP VISUOMENINĖS TELEVIZIJOS STATUSĄ? Tai, kas čia galų gale yra: nekompetetingumas nukritęs net iki Budulio lygio, ar gudrus apraizgymas LRT, siekiant, kad Lietuvos žmonės gautų tik tokią informaciją, kuri yra “specializuota”, pagal komercinį Edmundo Jakilaičio skonį ir apetitą? Taigi, kaspervizija buvo pakeista į kažkokį tai kitokį hibridą, tik tam, kad sočiai galėtų iš to maitintis privačios kompanijos. Todėl vietoj Visuomeninės televizijos visuomenė gavo kažkokią tai siaurojakilinę hibridinę televiziją, su visiškai nekompetetinga prisitaikėliškų ypatų Taryba. Todėl nieko nuostabaus, kad ten ilgą laiką ganėsi ir žymus demagogas, žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Ir nors Lietuvos žiniasklaida vis labiau ir labiau virsta į Žvieglio iš “Gyvulių ūkio” propaguojamą žiniasklaidą, bet Dainius Radzevičius vis dar “žavi” žurnalistus savo demagogija, lyg būtų kažkoks magas ar Kašperovskis. Įdomiausias yra štai koks reiškinys: komentatorius Algimantas nėra LRT darbuotojas ir jis negauna jokių iš ten pinigų, tačiau jis supranta, kad tai yra marazmas. O štai LRT Generalinis direktorius ir ta prisitaikėlių Taryba nesupranta, ir aš tikiu, kad jie tikrai nesupranta, kad tai yra marazmas, todėl pinigus pasiima ramia širdimi. Ir mes vėl susiduriame su tuo pačiu reiškiniu Lietuvoje jau virš 20 metų: už ką yra mokomi pinigai šitiems amoraliems tipams? Tai, jeigu šita LRT dirbtų, ar mes turėtume tokius emigracijos mastus? Ar mes turėtume tokį skurdą? Taigi, LRT turėjo būti visuomenės veikėjų tribūna, netgi valstiečių, darbininkų, mokytojų, gydytojų ir kitų atstovų iš įvairių visuomenės sluoksnių tribūna, o ne E. Jakilaičio tribūna. Tai, kas dabar atsakys už tą marazmą? E.Jakilaitis? Ne. Siaurusevičius? Ne. Taryba? Ne. Atsakingų nebus, o pinigai bus eilinį kartą “įsisavinti” gudragalvių iš privačių kompanijų.

Algimantas       2017-12-19 23:55

KAŽKOKS DEŠIMTMEČIUS TRUNKANTIS MARAZMAS.TAI KĄ VEIKIA MOKESČIŲ INSPEKCIJA,KAD NEŽINO KAIP IŠSIDALINAMI VALSTYBĖS PINIGAI.ČIA DAUGIAU NEGU TRAGEDIJA-čIA VALSTYBĖS NAIKINIMAS.VADINASI KOVA PRIEŠ KORUPCIJĄ-TIK MAKARONŲ KABINIMAS ANT AUSŲ.

s.m.       2017-12-19 18:19

jei pradėjusieji kelti klausimus nebūtų veršiai, ir jei tai būtų ne “pakazucha” tautiečiams durninti, nieko nėr paprasčiau, kaip pradėti ikiteisminį tyrimą... Tada tegul papasakoja prokurorams valdišką spenį žindžiantys numanomi grobuonys pasakaitę apie valdiškų pinigų slaptumą...

ruta       2017-12-19 9:32

Siaurovizijos subjektai taip suizulejo / matomai, turi tvirta stoga ../, kad jau net finansavima is valstybes skaito savo privacia nuosavybe ..

Daiva       2017-12-18 20:07

Labai gera vergavimo pinigams iliustracija. Kaip gi čia trukdysi tokius turtingus ir įtakingus kažkokiais Seimo mėginimais pasitikslinti sumas.

Pastaba tiksli       2017-12-18 18:56

Geras ; “jeigu negerbia pats savęs Seimas “ir jo pirmininkas , tai kaip gali gerbti tokį Seimą rinkėjai?

Mix       2017-12-18 17:59

Kiek žinau, tai biudžeto lėšų panaudojimas kontroliuojamas nepriklausomai kokį valdymo statusą turi gaunantis biudžeto lėšas. Žaidimai vyksta toliau. Pasiafišavo “žalieji valstiečiai” kad imasi tramdyti valstybės pinigų švaistymą ir nurimo, gavę pasipriešinimą iš vagių.


Rekomenduojame

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.