Kultūros, kalbos, istorijos politika, Nevyriausybinės organizacijos

Peticijos „Už laisvą Lukiškių aikštę!“ autoriai: „Esame prieš skubotą isterišką paminklizmą“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 22 d. 21:28

24     

    

Peticijos „Už laisvą Lukiškių aikštę!“ autoriai: „Esame prieš skubotą isterišką paminklizmą“

Supažindiname su Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcijos, Lietuvos dailės istorikų draugijos narių ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto darbuotojų išplatinta peticija „Už laisvą Lukiškių aikštę!“

Lietuvos Respublikos Prezidentei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui
Lietuvos Respublikos Kultūros ministrei
Vilniaus miesto Merui

Už  laisvą  Lukiškių aikštę!


Lietuvai nereikia stabų – esame prieš skubotą isterišką paminklizmą. Mums reikia gyvybingų, iš  tikro gyvenimo kylančių programų, mūsų valstybės kūrimo ir stiprinimo idėjų, kurios sutelktų Lietuvos visuomenę ir stiprintų viltį.

Atmename, kai tūkstantinės minios akivaizdoje tuometinėje Lenino aikštėje buvo demontuotas paminklas sovietinės imperijos stabui Leninui. Tuomet aikštės centre atsivėrė  švari erdvė – tikras laisvės ženklas, kurį kiekvienas pripildėme savo gyvenimo turiniu ir tikėjimu Lietuva,  bendro gėrio kūrimu. Švari erdvė iki dabar buvo išsaugota, joks naujas stabas joje nebuvo pastatytas.

Nūnai ne paminklų  statymo metas, o naujų idėjų, kurios mus atnaujintų, laikas. Lietuvai, įžengusiai į valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejaus metus, labiausiai reikia vilties turinio, o ne sustabarėjusių konstruktų.

Taip, Vytis yra mūsų valstybės ženklas, mūsų herbo centras. Jis vainikuoja Simono Daukanto aikštėje Respublikos Prezidento rūmų fasadą, Vytis plazda mūsų vėliavoje, ženklina visus valstybės institucijų dokumentus. Bet pagrindinės paminklo bėdos yra bent dvi. Pirma, nevykusi idėja – kam Vytis mojuos kardu? Ar ne Genocido aukų muziejui? Antra, dėl žemokos meninės kokybės žirgas, deja, atrodo apgailėtinai. Pretenzijos į realizmą, bet anatomiškai žirgo skulptūra neįtikina, nežavi. Raitelio poza yra beveik neįmanoma derinyje su žirgo poza. Stilizuotas sprendimas šiek tiek gelbėtų, bet tik šiek tiek.

Vyčio negalima savintis, negalima jo profanuoti niekam,  prisidengiant dirbtinai sulipdytų fondų, komitetų sprendimais. Vytis yra mūsų valstybės vizitinė kortelė, rodanti piliečių tapatybę Tėvynėje ir visame pasaulyje.  Tai yra mūsų visų, o ne kokių nors atskirų  grupuočių nuosavybė.

Prašome Lietuvos valstybės ir Vilniaus miesto vadovus išsaugoti Lukiškių aikštėje laisvės erdvę, palikti aikštę  švarią ir jaukią žmonių susitikimams, buvimo kartu džiaugsmui kaip laisvės ir vilties erdvę dabarties ir ateities Lietuvai. Čia ne tik ir ne tiek meninės kokybės, profesionalumo klausimas. Tai jau gerokai daugiau – čia jau pažeidžiamos žmogaus, kiekvieno vilniečio, Lietuvos piliečio teisės, kai atskira grupuotė, fondas mėgina uzurpuoti širdžiai mielą  laisvoje Lietuvoje tapusią  Vilniaus teritoriją. 

Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcijos, Lietuvos dailės istorikų draugijos nariai, Lietuvos kultūros tyrimų instituto darbuotojai:

prof. dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė,
dr. Algė Andriulytė,
dr. Rasa Antanavičiūtė,
dr. Lina Balaišytė,
Jurga Barilaitė,
Aistė Bimbirytė-Mackevičienė,
dr. Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė,
dr. Rasa Butvilaitė,
dr. Solveiga Daugirdaitė,
Jurij Dobriakov,
dr. Linara Dovydaitytė,
Rokas Dovydėnas,
dr. Asta Giniūnienė,
dr. Liepa Griciūtė-Šverebienė,
dr. Erika Grigoravičienė,
doc. dr. Lolita Jablonskienė,
prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė
dr. Margarita Janušonienė,
Kristina Jokubavičienė,
dr. Auksė Kaladžinskaitė,
Virginijus Kinčinaitis,
dr. Ingrida Korsakaitė,
Laima Kreivytė,
Monika Krikštopaitytė,
dr. Laima Laučkaitė-Surgailienė,
dr. Viktoras Liutkus,
prof. dr. Elona Lubytė
dr. Jurgita Ludavičienė,
prof. dr. Giedrė Mickūnaitė,
Rita Mikučionytė,
doc. dr. Agnė Narušytė,
dr. Rūta Pileckaitė,
dr. Ieva Pleikienė,
dr. dr. Girėnas Povilionis
doc. dr. Ramutė Rachlevičiūtė,
dr. Tojana Račiūnaitė,
dr. Dalia Ramonienė,
dr. Eglė Rindzevičiūtė,
dr. Aurelija Rusteikienė,
dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė,
dr. Regimanta Stankevičienė,
dr. Gabija Surdokaitė-Vitienė,
doc. dr. Vaida Ščiglienė,
dr. Jolanta Širkaitė
Dovilė Tumpytė,
dr. Skaidrė Urbonienė,
dr. Aušra Vasiliauskienė,
Aistė Paulina Virbickaitė,
doc. dr. Birutė Rūta Vitkauskienė,
dr. Danutė Zovienė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ona       2017-02-24 16:14

Prasta šitų menininkių peticija, kuri atkakliai perša Vilniui nežinia ko veikimo erdvę, gąsdina lietuvius jų nepriklausomybės simboliu, o skulptūrą aptarinėja taip primityviai, kad kiekvieno nemenininko komentaras tiesiog atrodo profesionalesnis už šitų “menininkių” kompetencijas.
Manau, kad aikštėje užteks vietos ir tautos simboliui ir mėgėjams pailsėti, o sekmadieniais dar bus galima paklausyti ir Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios kariljono.

Skelbit TRUMPĄJĮ nr.       2017-02-23 19:04

Tauta suaukos SMS žinutėmis tiek,kiek reiks.
Čia jau Tautos garbės reikalas.
Tik raiteliai uždėkite LDK riterio SPARNUS,šiek tiek pasukite žirgo galvą į priekį ir truputį nuleiskite žemyn kairiąją žirgo koją.

Kokios TAUTYBĖS pasirašiusieji?       2017-02-23 18:54

Kodėl bijo identifikuotis?

Va tai tau       2017-02-23 18:51

Nenori ,kad žirgas žiūrėtų į muziejų...ir dėl to prasidėjo diarėja nervinio pobūdžio.

Joooo       2017-02-23 18:47

Ir sukilo TARYBINIAI KOMJAUNUOLIAI,pasivadinę lyberiais…

Logiškas pastebėjimas       2017-02-23 17:02

Nenuostabu, kad šio kosmopolisčių - globalisčių būrio nuomone geriausias paminklas būtų tuščia aikštė: juk tai simbolizuotų būtent jų “ideologiją” - tuščią bedvasį gyvenimą.

Siaurapročiai, vienykitės toliau..       2017-02-23 15:11

Tai siaurapročių inteligentų Manifestas…
Šimašiaus liberastų draugeliai, norintys ,,švarios” Luk. aikštės.. Tiesa,kosmopolitai masiulininkai ten siūlo bent gulsčią vytį..., o tie siaurapročiai nieko nesiūlo, bet kitų geriečių gerą idėją pjauna…

Pilietis biurokratas       2017-02-23 12:48

Ponios profesorės ir daktarės, tokie pat ponai ir panelės,

Kadangi savo gromatėlę vadinate peticija, turėjote ją kurti laikantis Peticijų įstatymo (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.AE58B14CE98F). Dabar įvardintų institucijų kancleriai be sąžinės graužaties ją padės į šiukšlinę, kur ir dera pagal turinį jai būti.
Kita vertus, paminklą nusiteikę statydinti savo lėšomis Lietuvos piliečiai patriotai, kaip jau yra padarę miestuose, miesteliuose ir kaimuose, o ne tos institucijos į kurias kreipiatės, todėl bergždžios Jūsų skystai motyvuotos pastangos.

Gintas       2017-02-23 12:44

Vaikščiojant po Europos miestų senamiesčius visur klasikiniai nuostabūs menantys istorija paminklai ir tuo gražesni kuo jie yra arčiausiai relistinio personažo. Nu pas mus kažkoks anahronizmas. Gediminas nuo arklio nulipęs, miesto centruose metalo raizginiai. IR daugiau norite kad nebėgtume iš tos Lietuvos.

Bobų maršas       2017-02-23 12:33

Nenustebino šių visų bobų maršas prieš lietuvybę, prieš Didžią Lietuvos istoriją, prieš Valstybės 100-mečio judėjimą, nes… vien perskaičius bent jau 1 pavardę lolita Jablonskienė, globalisto sorošo mokinė - daug ir apie viską pasako be žodžių. Jeigu šioms boboms Vytis yra negerbtinas ir nepageidaujamas stabas - tegu palieka mūsų Lietuvą ir keliauja tiesiai pas sorošą.

Gintas       2017-02-23 12:33

Kaip bolševikiniais laikas, tikslai tie patys, siekis sunaikinti Lietuvos istorija. Tokiems kosmopolitams, labai tinka toks menas kaip surūdijęs vamzdis - arka, palei Neri. Va čia tai menas! ŠLOVĖ VAMZDŽIUI!

Pr. dr.       2017-02-23 11:19

Tiek daug menotyros, dailės istorijos dr., prof. ir doc., na, lyg ir turėtų tiksliais profesionalių sakiniais nusakyti skulptūros profesinį menkumą, neišbaigtumą, etc., ale… Didžiausia bėda, pasirodo - “kam Vytis mojuos kardu?”. Tikriausiai niekam, nes mojavimas kardu lyg ir nenumatytas skulptūros konstrukcijoje, o Lietuvos herbe, koks siaubas, kardas - kalavijas vaizduojamas virš galvos, taip kaip ir skulptūroje. “(...) anatomiškai žirgo skulptūra neįtikina, nežavi. Raitelio poza yra beveik neįmanoma (...). Stilizuotas sprendimas gal šiek tiek gelbėtų (...)”. Reiškia, kad stilizuotas žirgas anatomiškai būtų tikslesnis! Loginė nesąmonė! Raitelio poza neįmanoma? Ar poničkos bent matė raitelį??? Ekspresyvi, grakšti, skulptoriaus - profesionalo sukurta Vyčio skulptūra, be abejo, varo į neviltį “menotyrininkes”, įpratusias prie meninių analfabetų, “ruošiamų” vargšės Dailės akademijos, meninių kliedesių, ką parodė kitas, J. Basanavičiaus paminklo konkursas, ponioms pr., dr. lyg ir visiškai neužkliuvęs. Bet labiausiai, matyt, širdis drasko pats išdrįsimas įkūnyti valstybės simbolį. Neduokdie, tai baisus teisių pažeidimas, jau geriau tada globali tuštuma su pridygusiais dr. mėšlagrybiais…

Algimantas Zolubas       2017-02-23 10:44

Paminklo idėja - „Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę“. Moterytės, panašu, aikštę suvokia tik kaip pasivaikščiojimo ir savęs parodymo vietą todėl ir skelbia laisvos Lukiškių aikštės siekį. Lukiškių aikštė Seimo Nutarimu paskelbta valstybine reprezentacine, todėl laiškas, nors ir su žiupsniu paršų, šauna pro šalį

ruta       2017-02-23 9:49

..jooo, neduok Dieve, skulpturos dar kokiai Prezidenturai , ar Vyriausybei uzsimuos su kardu .. p.s. ‘vamzdis , aisku, daug patrauklesnis tokiems kulturos zinovams ..

mama iš kaimo       2017-02-23 9:35

  Šauni šių senmergių  idėja. Įsiskaitykit - Vyčio atsiradimas pažeistų piliečių teises. Reikia laisvos erdvės - “laisvės erdvės” Tokią jau 26 metus turime, tiktai vadinkime tikruoju vardu - tai šunų tualetas, tai botais apsiavus neišbrendami takai, tai - rūgčių ir rašalinių mėšlagrybių priaugusios buvę nuostabios vejos.
  Nežinau ar bent viena iš tų panelių jau gyveno tuo metu, kai “tūkstantinės minios akivaizdoje” buvo griaunamas Leninas. Aš su vaikais buvau tada aikštėje. Buvo gal 20, gal 30 žmonių, nes tai nebuvo akcija, nebuvo skelbta, ir nieks nežinojo, kad bus griaunama. Sustojo, kas atsitiktinai ėjo pro šalį.
  Jei šioms panelėms Vytis - stabas, kurio ir taip per daug - ir ant prezidentūros sienos, ir ant valstybinių popierių - ką gi - grožėjimuisi juk turi pasirinkimą - vamzdį, jei projekto žirgas nepatinka - turi kuiną Katedros aikštėje, na, o madingų “stilizuotų” paminklų pilna konkurse Basanavičiaus projektui - ir kiemsargis su šluota, ir kažkokia lifto kabina /“laiptai į dangų”/ , ir tokių, kuriems ir pavafinimo nesugalvosi.

liaudžiai ne bet kokio reikia       2017-02-23 7:23

oberpedofilo valdomiems Vilniaus snobeliams-bobelėms ne bet kokio reikia.
stalinas tiktų.
berija tiktų.
muravjovas tiktų.
brazauskas už nuopelnus atiduodant dujas rusams - tiktų.

Al.       2017-02-23 1:11

Pritariu. Tik su sąlyga, kad aukų atminimas vis tiek bus įamžintas ir ne vamzdžiais. O parkui - taip.

Apie aikste       2017-02-23 0:27

kuri daug pamena-cia stovejo Muravjovo kartuves.Visiskai pritariu peticijai-ideja netikus.Is tiesu reikia kazko kito-parko zmoniu susiejimui,fontano gal.Kazkada Uzbekijoj architekturos konkursa laimejo pasiule vieta tarp senamiescioir naujamiescio uzpildyti ne statiniais ,o parku (nors tokiame klimate tai gal net brangiausias sprendimas.Visuomene tikrai labiau dziaugtusi parku.O jei paminklas-tai be ,,pompos”,dirbtinumo.

Pikc       2017-02-23 0:16

Atsiprašau - turėjo būti “valstybės simbolio pastatymą toje aikštėje”.
Beje, man asmeniškai šitas Vyčio variantas, nors ir geriausias iš konkursui pateiktų (kiti išvis baisūs), vis tiek nėra priimtinas: gi turime TIKRĄ Nepriklausomos Lietuvos Vytį - kam dar velniai žino ką išradinėti?

Pikc       2017-02-23 0:11

Žiūriu, niekam neužkliuvo, kad šita bobelių kompanija Vytį pavadino “stabu” ir pasisako ne prieš šito, o prieš BET KOKIO valstybės simbolio pastatyma toje aikštėje. Dar keisčiau atrodo komentaras apie “liberastinius balvonus”, kai liberastai pasisako būtent PRIEŠ Vytį (panašu, anie irgi laiko jį “balvonu”). wink

Jadzė       2017-02-23 0:01

Jei Vytis būtų danguje, kodėl gi ir ne, toks paminklas - simbolis. Menininkas turėtų sugalvoti, kaip nugalėti žemės trauką. Tikrai būtų pats garsiausias pasaulyje paminklas.

bobos galingos       2017-02-22 23:23

pasirašė vien beveik bobos (arba senos mergos)
——
yra tokių, kurioms nereikia karžygių, vyrų - pavyzdžių toli ieškoti nereikia

soclenktynininkas Arkadij Vamzdec       2017-02-22 22:40

Paminklų statymo penkmečio planus viršysim pirma laiko.
Valdiškus sovietinius balvonus pakeisime valdiškais liberastiniais balvonais!
Nepaliksime nei vienos laisvos vietos.

Alina       2017-02-22 22:20

Puiki peticija.
Jau nežinia kas darysis sekančiais - 2018 - aisiais metais, kai bus minimas Nepriklausomybės 100 - metis.
Kokie gali būti konkursai - rinkimai iš blogiausių - geriausią....

Rekomenduojame

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.