Ukraina, Rusija

Pavel Ablamski. Už ką gudai kaunasi „Ukrainos fronte”?

Tiesos.lt siūlo   2022 m. balandžio 28 d. 20:04

8     

    

Pavel Ablamski. Už ką gudai kaunasi „Ukrainos fronte”?

gudija.lt

Lukašenkos režimo bendradarbiavimas su Rusija, kuri vykdo agresiją prieš Ukrainą, pastatė gudus į labai sudėtingą padėtį. Bet koks karas netoleruoja pustonių ir karas Ukrainoje nėra išimtis. Kaip pastebėjo gudų opozicinis tinklaraštininkas Antonas Matolka, pačioje karo pradžioje gudų ir ukrainiečių priešiškumo didinimu buvo užsiėmęs visas rusiškų trolių fabrikas.

Gudų ir visos Baltarusijos atžvilgiu taikomas „kolektyvinės atsakomybės principas“, kas yra visiškai suprantama karo metu. Kijeve rimtai svarstoma pervardinti „Bresto“ ir „Minsko“ metro stoteles, o Ukrainos archyvai prieš kelias dienas pareiškė, kad nebeaptarnaus Baltarusijos piliečių užklausų. Belieka tikėtis, kad Ukraina apsiribos tik panašiomis simbolinėmis sankcijomis, bet bijau, kad santykiai tarp abiejų tautų bus atšalę dar ilgą laiką. Padėtį sunkina tas faktas, kad paskutinieji trisdešimt metų tapo prarastų galimybių laikotarpiu, kai nesusiformavo ekspertų, realiai suprantančių ukrainiečių ir gudų santykių specifiką, ratas. Vienas iš tokių ekspertų galėjo būti, pavyzdžiui, buvęs Ukrainos pasiuntinys Baltarusijoje Romanas Bezsmertny, kuris laikėsi nuosaikios pozicijos Lukašenkos režimo atžvilgiu.

Akivaizdu, kad didžioji gudų visuomenės dalis nepalaiko rusų agresijos Ukrainoje. Kalba eina ne tik apie Lukašenkos režimo priešininkus bet netgi apie šalininkus. Minskas bando siųsti tam tikrus signalus Vakarams, tikėdamasis atnaujinti dialogą, bet tuo pat metu tęsia represijas šalies viduje.

Reikia atkreipti dėmesį į visuotinį įsitikinimą, kad pilietinė visuomenė Baltarusijoje yra visiškai išvalyta. Panašiomis sąlygomis bet kokia vieša akcija, skirta Ukrainos palaikymui, reikalauja milžiniškos asmeninės drąsos. Pavyzdžiui, balandžio pradžioje pasklido informacija, kad tardymo izoliatoriuje atsidūrė opozicijos aktyvistė Ludmila Ramanovič. Priežastimi tapo atviras laiškas, kuriuo buvo smerkiama Rusijos agresija Ukrainoje ir Lukašenkos režimo dalyvavimas joje.

Pasitvirtino informacija, kad Baltarusijoje gana sėkmingai veikė „bėgių partizanai“, kurie sulėtino karinę techniką vežančių Rusijos traukinių judėjimą. Pagal nepatvirtintą informaciją tarp geležinkelio darbuotojų nuvilnijo areštų banga, o kai kurie „partizanai“ buvo sužeisti ir pateko į jėgos struktūrų rankas. Čia reikia atkreipti dėmesį į pagrindinį skirtumą tarp gudų ir rusų. Pastarųjų dauguma entuziastingai palaiko putino režimą nusikalstamame kare prieš Ukrainą.

Lukašenkos režimas, kuris jau yra praradęs savo savarankiškumą, faktiškai retransliuoja Kremliaus antiukrainietišką propagandą. Net minimalios solidarumo su Ukraina apraiškos Baltarusijoje yra persekiojamos jėgos struktūrų. Pavyzdžiui, bandymas padėti gėles prie ukrainiečių literatūros klasiko Taraso Ševčenkos paminklo Breste kovo 9 dieną pasibaigė šios akcijos dalyvių sulaikymu. Renginys, beje, buvo beveik oficialus, nors tai nesutrukdė jo organizatorių atleisti iš darbo. Visai neseniai dėl grafiti užrašo No War metams kalėti nuteisė Bresto gyventoją.

Kijeve visi supranta, kad Lukašenkos režimas neatstovauja nei Baltarusijos, nei gudų. Todėl šiuo klausimu pereinama prie lankstesnės politikos. Tokią nuomonę vis dažniau reiškia Ukrainos prezidento patarėjas Aleksėjus Arestovičius, pats turintis gudiškų šaknų. Svarbų vaidmenį čia atliko gudų savanorių daliniai Ukrainos kariuomenėje. Tačiau šio fakto nereikia pervertinti. Vis dėlto iš informacinio karo požiūrio taško Ukrainai yra svarbu parodyti gudus, kurie laisvina nuo rusų okupantų kad ir tą patį Irpenį, kuris yra visai netoli nuo Baltarusijos sienos. Gudų savanoriai galybėje interviu nedviprasmiškai kalba apie tai, kad Ukrainos sėkmė kare prieš Rusiją gali atidaryti „galimybių langą“ ir Gudijai.

Reikia priminti, kad gudai kovoja Ukrainos pusėje įvairiuose savanorių daliniuose jau nuo 2014 metų. Paties žymiausio dalinio – Konstantino Kalinausko bataliono – branduolys buvo suformuotas iš gudų, gavusių realios karinės patirties garsiojo „Azovo“ pulko gretose. Aštuonerius metus kariavę Donbase, gudai šiandien atlieka instruktorių vaidmenį.

Bataliono surinkimo punktas yra Varšuvoje. Po patikrinimo savanorį pakviečia išklausyti pirminį pasiruošimo kursą Varšuvos punkte ir tik po to siunčia į bataliono treniruočių bazę Ukrainoje. Karinė patirtis pageidautina, bet nėra būtina. Būtent todėl Kalinausko vardo bataliono gretose kovoja visiškai skirtingi žmonės – nuo IT specialistų iki buvusių Prancūzijos užsienio legiono karių.

Svarbu tai, kad Kalinausko batalionas nuo kovo 26 dienos buvo įtrauktas į Ukrainos karinių pajėgų sudėtį. Tai reiškia, kad kovotojai gavo Ukrainos kariškių statusą ir visas su tuo susijusias privilegijas. Tokia integracija į Ukrainos kariuomenę išsprendžia tiekimo problemas. Jau yra žinoma, kad batalionas gauna vakarietiškus ginklus, tame tarpe modernius prieštankinius kompleksus. Šiuo metu yra patvirtintos mažiausiai trijų Kalinausko bataliono kovotojų mirtys. Vienam jų – Aliaksiejui Skoblai, slapyvardžiu Tauras – po mirties suteiktas Ukrainos Didvyrio vardas.

Tokiu būdu Baltarusijos įsitraukimas į Rusijos agresiją prieš Ukrainą negali būti pateikimas vienareikšmiškai. Viena vertus, Lukašenkos režimas suteikė teritoriją ir infrastruktūrą rusų puolimui ir dabar bando išsinarplioti iš susidariusios situacijos. Kita vertus, diduma gudų visuomenės nepalaiko agresijos prieš Ukrainą. Patys aktyviausi gudai stengiasi išsakyti savo pilietinę poziciją, padeda Ukrainai savanorių gretose ir kovoja mūšio lauke.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gggg       2022-04-30 13:37

Primenu - tiek Donbasas, tiek Krymas yra Ukraina, ir ukrainiečiai turi teisę iškepti visus kacaplionkus iš šių vietovių. To jiems ir linkiu.

veidrodėliui       2022-04-30 1:37

tokius fašistų čiulbuonėlius reiktų grūst lauk į ruandas atėmus Lietuvos pilietybę

Veidrodėli, pasakyk kas gi čia laimi karą???       2022-04-29 19:59

Čečėnai sugrūdo ukrufašistus į Mariupolio “Azovstal” gamyklos požemius. Nėra jokių Ukrainos karinių pajėgų, kurias Zelenskio naciai mesti į Mariupolį, kad bent pabandyti išvaduoti tuos balvonus. Aš tai pasiūlyčiau visus ten požemiuose tupinčius Zelenskio banditus, nacius ir benderovcus uždaryti taip, kad net oro įkvėpti negalėtų ir tegul dvesia badu padlos!!! Už 8 metus žudytus Donbado žmones turi ukrufašistai atsakyti pagal pilną programą.

Kastusis šizovas       2022-04-29 16:17

Kad rimtai klausytis Liusenkos išvedžiojimų, reikia būti gerai trenktam. Jau geriau paklausykite Ramausko lėtai arba Valinsko. Pajausite didesnį katarsį. Atsiprašau, jei įžeidžiau.

Išklausiau interviu       2022-04-29 12:47

su Arestovičium jutiube, - atsitiktinai, tiesą sakant - išmetė pats. Tai, kas čia rašoma, man pasirodė - adaptuota. Pirmiausia Arestovičius visiškai tylom apėjo klausimą dėl Cikanovskajos. Toliau - priminęs, kad Lukašenkos jam iškelta baudžiamoji byla, jis labai rimtai įvertino Lukašenkos pastangas išvengti tiesioginių karo veiksmų, kariuomenės drąsą ryžtingai pasakyti ne, galiausiai - geležinkelių karą. Net keletą kartų paklaustas dėl Lukašenkos, jis vis kartojo, kad šiuo momentu jokiu būdu negalima eskaluoti Lukašenkos lyderystės ir nekelti nereikalingų bangų. Arestovičiui atrodo, kad Ukrainai laimėjus, Baltarusijoje natūraliai pasikeis valdžia, ateis nauji žmonės su provakarietiška orientacija. Nes, anot jo - koks lyderis dar bandys eiti į politiką ir laimėti su visiškai susikompromitavusia ir jokių potencijų nebeturinčia buv. Putino propagandine pseudopatriotine į šiukšlyną išmesta “ideologija”. Arestovičius Baltarusijai mato kelią - bendrą valstybių bloką, primenantį LDK. Įvardijęs - truputį pritilo. Mano nuojauta asmeninė - Lenkija tame bloke būtų didžiausia greta Ukrainos, o ir pagalbinininkė šiuo metu. O bloko pavadinimas - mažiausios iš visų vardu? Šiaip - visom prasmėm - politine, istorinės tradicijos, moraline ir kitom prasmėm - labai iškilu - bet

Pastebėjimas       2022-04-29 9:46

Tai matyt ne is “gero ” gyvenimo ir britai eina kariaut svetimus karus, nes ju yra net Ukrainoje. Galvoja , kad uzsidirbs karu , bet kita karta nepasiseka , nelaisve , ar mirtis.

Kastusis šizovas       2022-04-29 7:51

Kovosiu už liberaliąją dmeoktratiją ir jos vaisius visomis savo išgalėmis. Tepadeda man dekriminalizuota dozė.

Al.       2022-04-28 22:36

Net jei tautos mažuma nepalaiko savo šalies čekistinės valdžios ir karo, nereikia tos tautos nurašyti ir taikyti kolektyvinę atsakomybę. Visiems padoriems, laisvę mylintiems žmonėms būtina vienytis prieš diktatūrą. Čekistinę, komunosatanistinę ar kokią kitokią.

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.