Socialinė politika, Ekonominė politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Paulius Stonis. Rinkos visuomenei valstybė nereikalinga

Tiesos.lt siūlo   2018 m. sausio 5 d. 13:42

11     

    

Paulius Stonis. Rinkos visuomenei valstybė nereikalinga

propatria.lt

Lietuvoje vis dažniau pasigirsta pasvarstymų, kad ne tik didžiąją dalį viešųjų paslaugų, bet ir apskritai valstybės valdymą reiktų organizuoti vadovaujantis ekonomine logika bei rinkos dėsniais. Taip teigiantys yra vedini tikėjimo, kad rinka yra geriausias ir optimaliausias mechanizmas, leidžiantis subalansuoti skirtingų grupių interesus tiek siekiant, tiek įgyvendinant valdžią. Tačiau perdėm pasitelkiant rinkos mechanizmus kyla grėsmė visas politines problemos niveliuoti iki ekonominių problemų.

Tokia ekonomine logika remiasi vadinamosios naujosios viešosios vadybos modelis, kuris grindžiamas prielaida, kad įvairaus pobūdžio viešojo sektoriaus ir valstybės valdymo reformos bus įgyvendinamos geriausiai tik tada, jei bus pritaikyti verslo vadybos principai, metodai ir technologijos. Remiantis naujosios viešosios vadybos modelio prielaidomis Lietuvoje buvo įgyvendinta aukštojo mokslo reforma, kuri tik dar labiau pagilino šios srities stagnaciją.

Tačiau problema yra ne šio modelio taikymo sėkmės, ar nesėkmės, o esminis klausimas – ar šis modelis iš principo gali būti taikomas valstybės valdymui? Ir čia kalba eina ne apie ministerijų ir departamentų biurokratų darbo organizavimo peripetijas, bet politinius sprendimus ir juos grindžiančią logiką. O ji priklauso ir nuo tam tikros žmogaus sampratos – prielaidų apie žmogui prigimtas savybes bei tikslus. Klasikai teigė, kad kiekvienos valstybės politinis valdymas atspindi toje valstybėje dominuojantį žmogaus tipą. Tad kokį žmogaus tipą atspindėtų rinkos dėsniais grindžiamas valdymas?

Rinkos dėsniais besivadovaujančioje visuomenėje idealiausias žmogaus tipas būtų ne savo interesus ir ūkinius reikalus gebantis peržengti „politinis gyvūnas“, bet racionalus ekonominis žmogus. Ekonominio žmogaus poreikiai yra itin paprasti: darbas, turto kaupimas, nauda. Toks žmogus yra varomas nuolatinio troškimo jausmo. Ko nors trokšti ekonominiam žmogui yra būtina, nes būtent troškimo jausmas leidžia jam patirtį santykį su kitais individais. Tik šis santykis yra ne „bendrumas“, o konkurencija. Konkurencija, kaip rinkos logika gyvybingos visuomenės pažangos dėsnis, skatina produktyvumą.

Rinkos dėsniais valdomą visuomenę domina ne žmogaus gebėjimas organizuotis ir veikti politiškai, bet individo elgsena – ekonomiškai racionalūs veiksmai, kurie yra grindžiami vertybėmis: efektyvumu, apskaičiuojamumu, kiekybiškumu, kontrole bei prognoze. Būdą, kuriuo rinkos visuomenė formuoja savo narius, pirmiausia nulemia pareiga atlikti vartotojo vaidmenį. Tačiau šis vartojimas yra įgavęs begalinio proceso pobūdį, nes vartotojas neturi į nieką tvirtai įsikibti – niekas neturi priversti įsipareigoti ilgam, jokie poreikiai nelaikyti visiškai patenkintais, jokie troškimai – galutiniais. Toks vartotojas turi turėti tik vienintelį įprotį – keisti įpročius. Tik taip gali būti užtikrinta konkurencija ir rinkos dinamika.

Tad rinkos visuomenėje žmogaus sugebėjimas veikti politiškai yra laikomas paprasčiausiai nenaudingu – jis tiesiog suprantamas kaip absoliučiai neproduktyvus ar netgi potencialiai žalingas rinkos visuomenės pažangai. Juk politiniais sprendimais gali būti užkirstas kelias nežabotai rinkos logikos ir dėsnių plėtrai į pačias įvairiausias visuomenės gyvenimo sritis.

Rinkos visuomenei politinis valdymas nereikalingas – jam pakanka paprasčiausio administravimo. Tačiau politinį valdymą pakeitus administravimu, tą valdymą legitimuojanti politinė visuomenė čia pat virsta rinkos visuomene. O tokiai visuomenei nacionalinė valstybė nereikalinga – jai pakanka globalios rinkos.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas Džeikui       2018-01-17 17:33

Faktas, kad Paties minėta konkurencija veikia tik stambių korporacijų lygmenyje. Žemiau “konkurencija” yra tarp smulkių firmų, vykdančių korporacijų valią, t.y. tarp faktinių samdinių. Pvz., JAV ūkininkai turi laikytis šimtų nurodymų, ką ir kaip jiems auginti.
Taigi realiame mūsų eilinio gyvenimo lygmenyje jokio kapitalizmo seniai nebėra, yra tas pats lagerinis socializmas, tik ne kompartinis, bet oligarchinis.

Dzeikas       2018-01-12 22:26

Kur ta riba niekas nezino, o kas sako ,kad zino - tam nelabasis prota susuko.
Vienintelis dalykas kuri reikia zinoti, tas kad tai gali atsitikti bet kada ir visada siela turi but pasiruosus.

Marginalas Džeikui       2018-01-11 17:28

Konvergencija politikoje neatsiejama nuo konvergencios ekonomikoje, nes politika priklauso nuo to 1 % Žemės gyventojų, kuriam priklauso 99 % Žemės turtų, o tai jau faktinė diktatūra. Ji veikia ir plečiasi, o tai visiškai naujas istorinis faktas, ji suinteresuota savimi, jos vadai laiko save dievais, lemiančiais žmonijos raidą. Nėra čia jokių priešnuodžių, totalinės elektronizacijos-čipizacijos sąlygomis jokie zubatovai ar politikai niekad nebeišmuš ekonominio pagrindo šiam 1 %, nes visi jų izmai ir jie patys tėra tik dabarties juokdariai. Pagrindą išmuš tik istorijos Subjektas. Svarbiausios pranašystės tiksliai išsipildo, jau esame prie ribos.

Dzeikas       2018-01-10 19:34

Kas uz ka gavo atpilda - ne mums spresti.Maksimum galima tik speti, o spelione - paisymas sakemis ant vandens.
As pries ta konvergencija ekonomikoje kol ji neeliminuoja konkurencijos ir nesiaurina galimybiu rinktis nieko blogo nematau. Konvergencija poltikoje, kai totalitarizmas suarteja su liberaliomis demokratijomis as nevadinciau konvergencija.Tai nauja totalitarizmo apraiska, kuri nepavykus paimt valdzia atvirai eina aplink, skverbiasi kitais keliais.
Cia svarbu pastebeti ir duoti laiku priesnuodi.Koki priesnuodi nezinau, taciau Maskvos(veliau Peterburgo) policmeisteris Zubatovas visai neblogai ismusinejo ideologini pagrinda bolsevikams.Gaila , kad gobsiems kapitalo atstovams pavyko ji nusalinti.
Rakursa i istorija darau tam, kad parodyti, jog priesnuodziai visada yra, tik reikia knysti, ieskoti , eksperimentuoti.Lygiai taip pat ir karingajam pseudo-liberalizmui galima atrast priesnuodi.

MNarginalas Džeikui       2018-01-10 18:39

Nelabai supratau, kuo čia dėtas mano atsakymas. Rašiau apie konvergenciją, kuri yra naujas reiškinys ekonomikoje, o kaip pasekmė - politikoje.
Dėl paties minėtų įvykimų bei jų priežasčių reikia matyti du planus:
1) objektyvų išorinį, o čia Pačiam trūksta įžvalgos ir nematai, kad tiek bolševikinis perversmas, tiek hitlerio atėjimas į valdžią buvo būsimųjų globalistų palaikomi,
2) vidinį mistinį, kuris svarbiausias:
burliokija gavo atpildą už 1903-1905 m. žydų pogromus, Vokietija gavo atpildą už žydų genocidą, nes visa tai JAU yra Pr 12:3.

Dzeikas Marginalui       2018-01-10 8:39

Zmonija kartas nuo karto susiduria su krizemis.Paskutinioji totalitarizmo krize viesumon isejusi po Spalio perversmo. Pirmine reakcija i ji buvo kontrtotalitarizmas tik ant kitos platformos.Taciau isisamonintas jo kaip valdymo budo pavojus ivyko zlugus III Reichui.
Jeigu koks genius butu suvokes jo pavoju 50 metu anksciau, XIX amz pabaigoje, ar gali jis ka nors pakeisti? Nieko! Absoliuciai nieko jeigu to nesuvokia aplinka.Galejo itakoti veiksnius svelninancius totalitarizmo poveiki jo aplinkoje.To poveikio masta apsprestu to veikejo galios ir talentas,padetis socialineje hierarchijoje.
Sakykim Spalio perversmas istorijos faktai rodo ,kad jam lemta buvo ivykti, nes zinant istorija matyt, kad VISI (bent jau tuos kuriuos tokiais matome) istorijos ivykiai galeje blokuoti totalitarizmo pergale Rusijoje MISTINIU budu pasisuko to, dar busimo, fakto naudai.Vardiju:
1) caro reformatoriaus Aleksandro II nuzudymas.
2) Zubatovo iniciatyvos zlugimas.
2) Rusijos MP Stolypino nuzudymas.
3) Dardanelu desanto, kurio iniciatorius buvo busimasis JK MP Winstonas Churchillis, zlugimas.Kai staiga nupiepusi Turkijos kariuomene parode neregeta atakluma, o britai dare viena klaida po kitos paprastose situacijose.Pavykus operacijai IPK karas baigtusi 1916m pabaigoje, perversmo neivyktu.
Visi isvardinti ivykiai is salies ziurint turejo visas objektyvias salygas nerealizuotis, taciau to paciu keisciausiu budu ivyko.
Todel su tavo igarsinta teorija , as ja girdejau nuo 1993m, panasiai: kam lemta ivykt - ivyks nepaisant nieko.Kiekvieno musu pareiga gi stoveti tiesos ir teises sargyboje koki posta ar socialine nisha beuzimtume jeigu norime issaugoti si pasauli nuo nuopolio i pragara.
Todel nelaikau nacionaline valstybe absoliutu, o tik priemone kuri tiek naudinga , kiek padeda puoseleti ir saugoti minetus dalykus.

Marginalas Džeikui       2018-01-9 17:39

Mes abudu nesame jokie ekonomikos specialistai, todėl galim vienodu lygiu diskutuoti. Paties samprotavimai, mano galva, parodo absoliučios daugumos nesuvokimą, kurioje santvarkoje gyvename. Tai nėra jokia klasikinė kapitalistinė santvarka, net ir su monopolijomis. Kaip bandau kitus įtikinti tuo, kas mano galva yra dukart du keturi, gyvename vad. “socializmo” ir vad. “kapitalizmo” sacvharoviškos KONVERGENCIJOS sąlygomis. Esant konvergencijai, stichiniai rinkos dėsniai nebegalioja, nes konkurencija, kaip kapitalizmo variklis, nebeveikia. T.y. konkurencija vyksta, bet ne daugiau nei konkurencija tarp samdinių. Korporacijos užvaldo ištisas gamybos sritis, pvz., viena užvaldo mėsos gamybą, o kitą - kompiuterių (to dar nėra, bet ta linkme einama). Korporaciją valdo (turi) buvusių sudėtinių kompanijų sąvininkai, kurių interesas yra bendras, jie tarp savęs nebekonkuruoja, bet planuoja ekonomiką ne blogiau nei socialistinė valstybė. Jei tarkim, lieka tik vienas mėsos gamintojas, su kuo jis konkuruos? Su kompiuterių gamintoju? Bet juk kompiuteriai nevalgomi, o valgyti reikia. Suprantama, korporacijai priklauso formaliai savarankiškos įmonės su savo savininkais, bet jie iš esmės yra korporacijos samdiniai. Jie privalo vardan savo interesų pirkti naują įrangą, nes jei prastai veiks, jie iškris iš korporacijos į žemesnių privatininkų sluoksnį, kuris neturi jokios įtakos ekonomikos procesams. Tačiau korporacijos viduje jų veikla paklūsta bendram planavimui, kas, ką ir kiek privalo dirbti. Kur konkurencija? Pasakysi - užsienyje. Tikros modernios korporacijos yra tarpkontinentinės, geografija jų nevaržo. Jų biudžetas dažnai prilygsta ar net viršija tikrų valstybių biudžetą. Šios sistemos rezultatas eiliniam žmogui - tas pats sovietijoje matytas socializmas, kurį ir pavadinkime oligarchiniu.
Kas trukdo šiai konvergencijai laimėti visą pasaulį? Trukdo būtent tradicinės valstybės, kurios pagrįstos tradicinėmis vertybėmis, tautiškumu, religijomis. Todėl būtent šios kliūtys ir nušluojamos. Rezultatas turi būti totalinis oligarchinis socializmas, arba Platono ideali vergvaldinė valstybė, tik be jokių sentimentų: antikristo karalija.
Išeitis tik tvirtas tradicijos gynimas, o kadangi tikra tradicija priklauso nuo religijos, sėkmė priklauso nuo tikėjimo. Islamas kaip tik parodo tikėjimo galią, tuo tarpu tradicinė krikščionybė akivaizdžiai subankrutavo. Tikintysis nepuola į paniką, nes žino, kad galutinis sprendimas priklauso D-vui, Kurio pagonys nesupranta ir nenori.
Tačiau neišvengiamai VIEŠPATS ATEINA, MARANATA!

Marginalas       2018-01-8 17:45

Štai atradimas! Žinoma, o kaip kitaip: pasaulis be sienų, laisvas kapitalo, prekių ir bado varomos darbo jėgos judėjimas, 99 % Žemės turtų, priklausančių 1 % Žemės gyventojų (vergovė de facto) - ir valstybes pakeičia tarpkontinentinės korporacijos, kuriose chaotiškas, krizes sukeliantis gamybos būdas jau likviduotas. Kalėjimo vartai užsidaro, ponai propatrijiečiai, o jūs ką siūlote? Politikuoti šiomis aplinkybėmis beprasmiška. Ar TIKITE D-vo Galybe?

aha       2018-01-5 18:35

TSRS laikais mokė kad imperializmas aukščiausia ir paskutinė kapitalizmo stadija. O Platonas, kad demokratija užsibaigia žiauriausia vergove veikale   “Valstybė” aštunta knyga.
Maranata bus.

Dzeikas       2018-01-5 15:26

Nessamone!(su 2 “s”)
Eziui aisku, kad net ir rinkos visuomeneje, arba visuomeneje pagrista LAISVOS (dar karta L A I S V O S !) rinkos ekonomikos mechanizmu interesai pasilieka.Ir tie interesai bendruoju atveju, t.y. aplamai sutampa, o individualiu atveju priestarauja vienas kitam.
Koks verslininku forumas sutiks: taip, darbuotuojams reikia moketi atlyginima uztikrinanti isplestine to darbuotuojo reprodukcija, kitaip kamuojami bado jie pirma blogiau dirbs, o po to visai nebedirbs net pagal principa “mirusieji neprakaituoja”. Profsajungu forumas sutiks , kad kapitalui reikia palikti pelna, kitaip investicijos ir ekonomine veikla sustos ir darbuotuojai eis sheko pjauti.
Taciau ATSKYRAIS atvejais retas verslininkas savanoriskai mokes TOKI atlyginima net galedamas jei gales nemoketi.Lygiai taip pat darbuotuojai jei bus ju valia atims visa pelna , dar ir ranka ikish i apyvartines leshas skirtas renovacijai.
Pasakyk darbuotuojui ateik i darba kada nori, dirbk kaip nori - tavo sazines reikalas.Kiek dirbs taip pat kaip iki to? Vienas kitas taurios sielos zmogus, bet ir tie matydami tinginius gaunancius atlyginima ir nieko nedirbancius istvirks. Lygiai tas pat su kapitalu.Tie verslininkai kuriems TIK sazine neleis nemoketi atlyginimo iseis per vamzdi jeigu konkurentai nemokes tiek kiek reikia darbuotuojo renovacijai.
Todel valstybes nereikalingumas , cia net nekalbant apie isorines gresmes, - kvazimodo fantazija. Autorius arba liberalas idiotas, arba patriotas-pidrijotas bandantis parodijuoti liberaliaja ideja.
Ka mes turime Lietuvoje? Meslo gabala pavadinta “liberalioji demokratija ir laisvos rinkos ekonomika”. Nes jeigu darbuotuojui suristos rankos STREIKUOTI ir darbdavys laisvas ji ismest bet kada ir be jokiu taisykliu - tai cia kondomu pridengta diktatura, o ne liberali rinka.
Buratinu lietuviska 3-spalve apsijuosusiu surinkimas.

ruta       2018-01-5 14:53

Aciu , labai aktualios Autoriaus izvalgos .


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Eurokomisaras Vytenis Andriukaitis: Gana apvaginėti Lietuvos žmones

Raimondas Navickas. Konstitucinių dvasių žyniai diskriminuoti neleis

Tiesos.lt žvilgsnis į 2018-uosius: Krescencijus Stoškus. Įvykiai ant svarstyklių

Kovo 11-osios Akto signatarai: „Didesnį absurdą sunku sugalvoti!“

Andrius Švarplys. Apie Dvaro politologiją

Agnė Širinskienė: „Netikrų žinių kūrimas apie LRT įstatymo pokyčius tampa norma?“

2018 m. Laisvės premija apdovanotojo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio partizano Jono Kadžionio kalba

Algimantas Rusteika. Esame vieno kraujo – jūs ir mes

Darius Kuolys apie Antano Vivulskio milinę

Arkivysk. Fulton Sheen. Šėtono veikimas ir kova su juo (paskaita)

2018 m. Laisvės premijos laureatas partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Vytautas Radžvilas. Pamoka visuomenei ir ypač – šeimoms, turinčioms vaikų

Kunigo Roberto Grigo malda už Lietuvą minint Sausio 13-ąją

Juozo Valiušaičio video iš dokumentinio filmo „Sesuo Nijolė“ premjeros

Su Laisvės gynėjų diena! Tesubrandina ji kasdienį ryžtą gyventi Laisve Tiesoje

Algimantas Rusteika. Lietuvoje įvykdytas baisus nusikaltimas – žmonėms leista sužinoti savo nuomonę!

Andrius Švarplys. Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Verta prisiminti. Sausio 13-oji: Tiesa, sustabdžiusi tankus

Algirdas Endriukaitis: „Nepriklausomos Lietuvos teismai įteisina KGB veiklą ir sovietinę okupaciją“

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.