Visuomenės pokyčių analizė, Partijos, Žiniasklaida

Pastabos paraštėse. Andrius Švarplys: „Briuselis žiauriai klysta: atėjo ne populistų, atėjo idiotų laikas“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. balandžio 2 d. 16:48

13     

    

Pastabos paraštėse. Andrius Švarplys: „Briuselis žiauriai klysta: atėjo ne populistų, atėjo idiotų laikas“

Dalijamės sociologo dr. Andriaus Švarplio pastabomis perskaičius DELFI.lt žurnalistės Dalios Plikūnės publikaciją „Gabrielius Landsbergis – apie „nenormalią“ normalios partijos strategiją laimėti“, kurioje atpasakojamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio kreipimasis į savo partijos skyrių vadovus per Tarybos posėdį.

Pasak publikacijos, G. Landsbergis savo ypatingos stilistikos kalboje atkreipęs dėmesį į populistų keliamus iššūkius tradicinėms partijoms. Prisipažinęs, ką iš tiesų skaito, t.y. žiūri, ir kuo jis žavisi, G. Landsbergis pasampratavo ir apie tai, kas turėtų būti dėstoma „filosofijos universitete“, nuo bendrapartiečių nenuslėpė ir to, jog mintys, kuriomis dalijosi, parsivežtos iš Briuselio, keletą kartų pareklamavo V. Radžvilą.

Beje, kokiu pagrindu TS-LKD pirmininkas dabartinę savo partiją laiko tradicine, žurnalistės nė nebandyta patikslinti. Užtat krinta į akis ir nuotraukų albumo dydis, ir citatų gausa. Pradėjus skaityti darosi aišku: cituojami G. Landsbergio pasisakymai iškalbingesni nei jo pavardę lydintys epitetai. Nors tai ir nėra naujiena, ir „lyderiu“ vadinamo pirmininko kalbos turinys, ir kalbėjimo maniera dat kartą leidžia pamatyti, jog šis politikos naujokas tradicijos net neišmano, vadinasi, nepajėgus nei jos laikytis, nei ją ginti, bet blogiausia – įtikėjęs, jog yra atvirkščiai.

Belieka tik spėlioti, ką išties galėtų reikšti toks beprecedentis privataus portalo dėmesys, skirtas vienos iš opozicinių partijų Tarybos posėdžiui. O gal nieko „ypatingo“ – tiesiog žurnalistai taip užsimiršę, jog net nesuvokia, kaip tokiomis publikacijomis jie iškreipia viešąją erdvę?

* * *

Andrius Švarplys: „Taip šnekėti gali tik niekuo netikintis žmogus. Žmogus be jokių atskaitos taškų, išskyrus vieną: kaip paimti valdžią“

Bendras įspūdis – grynai techniškai, iš pačios kalbos: 16–20-mečio vaikėzo, prisirinkusio facebooke „kietų žinių“, plepalai. Social justice warrior. Klaviatūros mygtukų generolas. Viešųjų ryšių agentūros vadovas, turintis per 5 minutes instruktuoti klientą (partiją), kokia padėtis elektorate ir kaip iškišti save buduliams rinkėjams.

Taip šnekėti gali tik niekuo netikintis žmogus. Žmogus be jokių atskaitos taškų, išskyrus vieną: kaip paimti valdžią. Be jokio kuklumo, be jokios tylos, pagarbos, vienatvės, atsakomybės…

Toks vaizdas, kad gyvenimas eina viena vaga, o štai tokie oro pilių statytojai gyvena kažkokioj alternatyvioj virtualioj erdvėj: kur neva šmaikštumas-patyčios kiekviename sakinyje turėtų įrodyti kalbančiojo protingumą.

Tai – personažo kalba, ne gyvo žmogaus. Surogatas, falsimuliakras, pakaitalas. Panašiai kaip yra oda ir odos pakaitalas. Yra iš plentinio džipo ir veidrodžio niekaip neišlipantis hipsteris, ir yra savo rankomis žemę kasantis kaimietis. Tikrovė ir kažkokia savimi itin patenkinta butaforija. Bulvė ir „like“.

Jeigu šis personažas teisus, tai Briuselyje (tokių personažų perykloje), panašu, mąstoma lygiai taip pat: „Mums reikia naujo šūkio!“. Sukursim orą sudrebinantį šūkį ir tikrovė savaime pasikeis. O jeigu nesikeis, tai mes ją dar labiau pamokysime šūkiais.

Tai ne tik kad už politikos, tai yra už gyvenimo, už tikrovės.

Briuselis žiauriai klysta: atėjo ne populistų, atėjo idiotų laikas. Tikrovę su kalba painiojančių karių laikas. Tai kalbos ir sapnų teroristai.

Kaip galima šitaip garsiai sapnuoti…

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gailė       2019-04-4 9:30

Kol diedukas vairuos, nežlugs, tik kiršinimas tęsis ir jauks žmonių protus. Linkiu atsikvošėti konservatorių rinkėjams, tai būtų pamoka šitai partijai.

Vertimas       2019-04-3 21:12

Lietuviškai išvertus žodį populistas yra tikras melagis, todėl jaunasis politikas yra tikras nesusipratelis, jis nieko neišmano apie ideologiją, jo vadas yra jo žmona, jos jis ir klauso, savo proto jis visai neturi o vadovauja vadinamiems konservatoriams, kurie neturi patys žalio supratimo apie konservatizmą, ši partija pasirinko vadą, visai ne konservatorių o tiktai statytinį galvodami gal pramuš, deja skaudžiai apsiriko, todėl žlugs.

Raigerdas        2019-04-3 11:44

Niekada nesupratau, kas yra tas populistas. Populistas, populistas, o kas tai per paukštis? Paimu Wikipediją ir pasirodo, kad ne tik aš vienas, bet yra daugybė žmonių pasaulyje, kurie nesupranta, kas yra tas populistas ir Wikipedija tą patvirtina:“Populizmas (iš lot. populus – ‘žmonės, liaudis’) – politinė strategija, kuria apeliuojama į „liaudį“ ir „sveiką protą“, kartu demonstruojant priešiškumą politiniam ar socialiniam elitui, dažnai tą darant be konkrečių ideologinių nuostatų. Populizmo sąvoka kildinama iš Senovės Romos laikų – tada politikai, kurie rėmėsi žemesniųjų visuomenės sluoksnių parama, buvo vadinami populiarais, o siekę elito paramos – optimatais. XIX a. viduryje JAV susikūrė partija, kurios nariai save vadino populistais. Panašiu metu carinėje Rusijoje susikūrė populistų partija, besivadinusi narodnikais (liet. liaudininkais). Populizmo reikšmė skirtingose valstybėse gali būti nevienoda.
Akademiniame pasaulyje nėra sutariama dėl populizmo sąvokos apibrėžimo, nors ji ir yra dažnai vartojama politiniuose debatuose. Dažnai ši sąvoka vartojama menkinamai, pavyzdžiui, kalbant apie ekstremistus ar politikus, siūlančius suprimityvintus sudėtingų problemų sprendimus”. 
Įdomu, kad Wikipedijoje teigiama ir tokia nesąmonė:“Populizmo reikšmė skirtingose valstybėse gali būti nevienoda”. Čia jau prasideda tikras beprotnamis, nes pomidoras, pasirodo, kitose valstybėse gali būti vadinamas ir bulvė, o bulvė kopūstu, o kopūstas moliūgu, o moliūgas braške. Tiesiog genialu, ką čia ir be pridėsi. Atrodo turime milijardus metų laiko ir šitai žemei negresia dar nei žemės trūkumas už 50 metų, nei gėlo vandens trūkumas, nei gyventojų perteklius, nei skurdas, nei superturtai, nei žūstantys nuo bado vaikai, todėl galima pliurpti apie tai, kas yra populistas, o kas ne. Taigi, išvada yra gana klaiki, kad žmonės ilgai gyvendami be karo pradeda gesti arba nuprotėti. Sutinku su gerbiamo dr. Andriaus Švarplio išsakyta mintimi dėl idiotų lipimo į valdžios viršūnes.

Gailė       2019-04-3 11:14

Anūkas anūku lieka, toks nuauklėtas. Bet jo partijos jaunų žmonių tuo pačiu grioveliu slenka. Tai mane stebina ir ko gero tokie patriotai sujaukia protus jaunimui, mažai turinčiam supratimo o tik noro iškilti, tapti arćiau populiarių.

ah1       2019-04-3 9:00

Idiokratija?

Ale       2019-04-3 8:42

o aš pagalvojau, kad tai buvo balandžio pirmosios pokštas. O gaila, geriau jau būtų buvęs…

vilnietis       2019-04-2 22:55

Broileris ir liks broileriu, nors ir priklauso Dinastijai.
Gaila apmulkintų ir apgautų Lietuvos patriotų.

prisiminus       2019-04-2 22:30

Tai anūkėlininkai į šio Seimo rinkimus ėjo su grynai populistiniais lozungais. Vienas iš jų - per 4 metus Lietuvoje sukurti 174 000! aukštos pridėtinės vertės darbo vietų. Šiaip jau, dėl tokio kiekio aukštos pridėtinės vertės darbo vietų ir Kinija nepasididžiuotų 20-iai metų atsistoti į eilę, ne tik Lenkija.

Nepasirasysiu       2019-04-2 21:06

Ka tik priejau isvados, kad kiek perdetas lietuviu europarlamentaru “perejimasis” Briuselyje bei kvailumas. Ne visi tokie, netgi konservatoriu partijoje.
Tai supratau perskaites autoriaus “tylos, pagarbos, vienatvės, atsakomybės…” nora. Yra Lietuvoje europarlamentare, kurios Facebookas butent taip ir sneka. Isties buvau visai pamirses, kad ne visi konservatoriai yra “konservatnykai”. Visgi ne tik landsbergius ta partija isperejo, ir ne visi tepasi rankas kulturiniuose populistu karuose.
Minetos europarlamentares Facebooka uztruko teisingai suprasti butent del skandalingo turinio ir agresijos trukumo. Paziuros turbut nelabai skiriasi nuo Radzvilo ir Juozaicio deklaruojamu, bet Lietuvos interesai ginami kovojant pries leftistus Europos Parlamente ir apie tai neskalambijant, o ne savo Facebooko puslapiuose. Palaikau Radzila ir Juozaiti, bet pasirodo, kad ta mano paties itiketa takoskyra ne tokia jau griezta. Ar ne per daug ieskome priesu viduje, ir ar tikrai jie tie, apie kuriuos kalbame.
Tiesa, kiek baisu, kas ateis po kokiu desimties metu. Jaunuju konservatoriu bukumas ir valdzios troskimas, pinigines reikalu sprendimas valstybes lesomis.

amžinai jauna Močiutė skelbia žinią nuo Anūko       2019-04-2 19:59

Žymi vsuomenės veikėja, Žmonių Partijos atstovė Nijolė Oželytė pranešė, kad:

“-Nuo mūsų priklauso, ar pasirinksime rytdieną, ar dar dvoksime kurį laiką užvakarykštėj dienoj.
Galime pasveikinti save – ateitis jau atėjo,
to įrodymas – Ingrida!“,
visuomeniniuose tinkluose informavo N. Oželytė.

mama iš kaimo > žiaurokai       2019-04-2 19:48

Man gi, perskaičius tą “mėlyną tekstą’, ssidatė įspūdis, kad abu - ir landsbergiukas, ir autorė arba visai girti (ar apsirūkę kažko stipresnio už cigaretes), arba ligoniai…visiški, galiucinuojantys.

Žiaurokai parašė Švarplys, bet...       2019-04-2 19:29

Peržiūrėjau tą mėlynąjį tekstą. Ir dar - stipriausius jo komentarus… Aptikti dar žiauresnių. Belieka viltis, kad toji klaikynė tęsis nebeilgai ir bus menama kaip baisus sapnas.

brangus Lietuvos žmogs       2019-04-2 19:18

A girdž bachuriukaj- mūs laiks atajo!


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Kam tas „šešėlis“? Darius Kuolys: Smurtas – valdžios silpnumo ir baimės išraiška. Kad ir kokia „kieta“ toji valdžia dėtųsi

Nida Vasiliauskaitė apie Stambulo konvenciją:  dabar – trumpai, kone prieš trejus metus – išsamiai

Kun. Robertas Grigas. Kuo blogi „specialioms grupėms“ kuriami įstatymai

Algimantas Matulevičius. Negi valstybės piliečių nuomonė lygi nuliui?

Andrius Švarplys. JAV vyskupų pozicija dėl seksualinės orientacijos ir ‘gender identity’ sąvokų įtraukimas į įstatymus yra blogis

Audris Narbutas. Per Stambulo konvenciją – į melo visuomenę

Kun. Andrius Narbekovas. Stambulo konvencija – Trojos arklys

Elagu Eesti! Tegyvuoja Estija! Vidmantas Valiušaitis: Pagarbos žodis broliams estams

Rasa Čepaitienė. Kvalifikacija

Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė

Andrius Švarplys. Priešingai – tai jūs puolate Lietuvos Konstituciją, o visuomenė reaguoja ir, beje, labai demokratiniu bei civilizuotu būdu

Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas – Vasario 16-osios važiuotynės

T. Elijas Leyds. Virusas, hidra ir Bažnyčia

Raimondas Navickas. „Neapykantos kalbos“ kriminalizavimo per ANK afera yra antikonstitucinė ir antidemokratinė

Audrius Bačiulis apie „Coca Cola“ kursus, kaip „tapti mažiau baltaisiais žmonėmis“

Vidas Rachlevičius. Kaukės nusimestos: kada skersime šventąją karvę?

Algimantas Rusteika. Stukačių epocha sugrįžta

Andrius Švarplys. Štai kas yra tikroji demokratijos erozija

Dovydas Norkūnas: Norėčiau būti šių laikų Antanas Gustaitis, bet aš tikrai nekursiu lėktuvų valstybei, kuri man neužtikrina laisvės ugdyti savo vaikus

Politinės užuovėjos nebus: Genocido centras ir toliau bus puolamas

Lietuviškai įgarsintas filmas „Plandemija. Indaktarnacija“

Algimantas Rusteika. Iš ciklo „Idėjos Lietuvai“: Op. Nr.25

Agnė Širinskienė. Hibridinio karo formos:  nuo „lėkštų Laptevų istorijų“ iki privatizuotos neužmirštuolės

Liudvikas Jakimavičius. Politinė katastrofa

Romualdas Žekas. Ar tą patį regime žvelgdami ta pačia kryptimi? arba Priešai jau viduje

Andrius Švarplys. Klasta: katalikas J. Bidenas šią savaitę sieks priimti Lygybės įstatymą

Žymus britų istorikas: universitetuose valdžią užgrobė kairieji

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.