Įžvalgos, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Paskelbtas partizanų žinynas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 13 d. 15:40

19     

    

Paskelbtas partizanų žinynas

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras atidarė naują svetainę laisveskovos.lt, kurioje pirmą kartą viešai skelbia išsamų Lietuvos partizanų karo (1944–1953) dalyvių sąrašą. Šis sąrašas nėra baigtinis, šiuo metu pateikta 12 799 vardų: žuvusieji kovos lauke, nuteistieji mirties bausme sušaudant ir mirusieji įkalinimo vietose. Vėlesniuose etapuose planuojama skelbti išgyvenusiųjų vardus: represuotųjų, tačiau grįžusių iš lagerių bei išsislapsčiusiųjų partizanų ir jų ryšininkų.

Žinynas bus nuolat pildomas ir tikslinamas, šiame darbe Centras tikisi ir prašo visuomenės paramos – svetainėje yra nuorodos, kaip galima pranešti naują informaciją arba pataisyti pastebėtus netikslumus.

„Ginkluotasis pasipriešinimas sovietų okupacijai buvo stipriausias Lietuvos pilietinės visuomenės veiksmas valstybės istorijoje. Partizanų karo dalyviai – tai ne tik ginkluoti kovotojai (partizanai), tačiau ir tiesiogiai ginkluotoms struktūroms nepriklausę asmenys: partizanų ryšininkai ir rėmėjai. Žinyne teikiami visoms minėtoms partizanų karo dalyvių grupėms priklausę asmenys. Žinyno pagrindinė paskirtis – pateikti visuomenei informaciją apie Lietuvos piliečius, stojusius į kovą su sovietiniais okupantais ir paaukojusius savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės kovos lauke, lageriuose, Lietuvos kalėjimuose“, – rašoma svetainėje http://www.laisveskovos.lt.

Svetainėje taip pat pateikiamos partizanų apygardų istorinės apžvalgos bei informacijos šaltiniai. Informacija apie Lietuvos partizanų karo dalyvius buvo renkama beveik tris dešimtmečius, nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.
Tai jau antrasis šiemet Centro paskelbtas informacinis žinynas: didelio piliečių susidomėjimo sulaukė vasaros pradžioje atverta kita vieša Centro internetinė prieiga, kurioje pateikti duomenys apie 1940–1953 metais sovietų okupacinės valdžios represuotus – ištremtus, įkalintus, nužudytus –  Lietuvos gyventojus.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

sakes       2020-11-16 23:42

Elektros kaina pokilo 28%.
Tai beveik trecdaliu!
Ir tylu.
Isitikines, kad paskui pirksim pigia gudu elektra.
O savo AE (ru) palaidojom del kvailumo, bukumo…

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-11-15 9:09

Pagarba partizanams - Lietuvos šeimininkams.
Panieka okupantams bolševikams ir jųjų pakalikams.
_______________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį
režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų.
2020 lapkričio 15_

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-11-15 9:06

(papildymas teksto su nr 2020-11-14 15:44)
“Į tokį moters pastebėjimą sureagavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, pranešę, kad partizanų vado, faktiškai ėjusio prezidento pareigas, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininko generolo J.Žemaičio-Vytauto pavardė memoriale iškalta. O kiekvienas, neradęs savo artimo žmogaus, tikslią pavardės vietą gali sužinoti memorialui skirtoje svetainėje partizanumemorialas.lt. Čia pagal pavardę galima surasti vietą, kurioje yra stela su iškalta partizano pavarde. Sistema nurodo, kad Jono Žemaičio-Vytauto pavardė iškalta dešimtos memorialo sekcijos trečioje eilėje.”
Daugiau
https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/trinamas_jzemaiciovytauto_atminimas/

Taikliai parašyta       2020-11-15 1:42

Štai ką rašo prof. Rasa:
“...Gaila, kad ... praradome įgūdžius melui nuo tiesos atskirti, perduoti juos vaikams. Pernelyg daug meluojama šiandien. Tiesa suplakama su ciniška klasta, akių dūmimu, netiesa, išgalvojimais, naujaja propaganda. Dauguma su tuo susitaikiusi ir prisitaikiusi, nebepastebi…”
Net nėra ką pridurti. Tiesiai į akį. Net skaudu.

To bijantiems tiesos        2020-11-15 1:06

Ir visgi, tiesa bado akis. Cirkas teisus.

Cirkačiui       2020-11-14 23:54

Bandai paprovokuoti, bet pirštai dreba. Kadrinis ar stribvaikis?
Pats gerai žinai, kad taviškiai mums ne saviškiai.
Taviškiams - Sosnovskio barščio vieta Lietuvos žemėje. Praslydai neišravėtas, tai kauptuko prašaisi?

Balamutas       2020-11-14 16:43

Būtina išviešint visų stribų, jų vaikų pavardes. Tenka susidurt su stribų šeimynėle. Jiems esame ,,buržuaziniai nacionalistai”. Nedamušti fašistai tie litovcai. Baigė mokslus Lietuvoje, pusamžiai, bet iš stribų šeimos ir toks auklėjimas vyrauja. Kaip kažkada tėvai įkalė galvon komunistinį cveką, tas surūdijo ir jau nebeištraukt.

Cirkas       2020-11-14 15:53

Ginkluotasis pasipriešinimas sovietų okupacijai buvo stipriausias Lietuvos pilietinės visuomenės veiksmas valstybės istorijoje…
Patiko zodis: STIPRIAUSIAS. Kvailyste!!!!!!!!
Banditai, kuriems neliko kito kelio, kaip slapstytis miskuose ir… zudyti saviskius.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-11-14 15:44

“Aušra Vilkienė, Jono Žemaičio sesers dukra, išbuvusi tremtyje Sibire 29 metus, prisipažino, kad memoriale nesurado krikštatėvio Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto pavardės. Vyčio kryžiaus ženkluose nepavyko surasti Jono Žemaičio-Vytauto užrašo.”
Daugiau va čia

https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/paniekintas_prezidentas_jonas_zemaitisvytautas/

Žemyna       2020-11-14 14:06

Didžiulis ačiū už sąrašą - tai tikrai milžiniškas darbas. Dabar kompiuterininkams reiktų padirbėti   ties jo patogumu naudotis. Kad būtų patogu visiems - ir sunkiai ekrane ar turinyje besiorientuojantiems*, ir prastai matantiems, ir sužalotas rankas turintiems, ar rankų judesių negalią. O dar neužmirškime ir skirtingą mūsų turimą techniką - vieni naudojasi XP langais ir kitokio neturės, kiti nešiojamais kompiuteriais ar ,,išmaniakais”. 
Čia jau minėti grynai techniniai naudojimosi sąrašu trūkumai, kai, jei nežinai tiksliai pavardės, kokią TUOMET turėjo, tenka puslapius, turinčius vos po kelias pavardes vartyti. - Brangieji, skirkite sąrašui visą ekrano puslapį.   Tikslią pavardę žinantiems paprasčiau - įrašei į paiešką ir radai, jeigu ji jau įtraukta. Deja, ne visiems taip sėkmingai pokaris klostėsi - kai kam teko pavardes ne sykį keisti, kad sumėtytų pėdas. Ne vienos šeimos nariams teko kiekvienam kiek kitokią pavardę įsitaisyti - skiriasi tik viena raide (D - T, B - P, I - Y ir t.t.) , bet ji vis kita - vienam broliui pirmoji pavardės raidė, kitiems kamieno raidės keistos - ir jie jau ,,ne giminės”, jeigu kas…  Tai vienas sunkumas ieškantiems. Kitas sunkumas - kai tėvai slėpė savo praeitį nuo vaikų iki paskutinės dienos, arba taip nieko ir nepasakė. O jei tą paskutinę dieną ir pavyko kokį sakinį iškvėpti, tai iš tos nuotrupos nieko neatstatysi. Iš kada nors kažkokių netyčia nugirstų užuominų,  nuotrupų to, ką tarpusavyje pašnabždom suaugusieji kalbėjo, net dalies vaizdo nesusidarysi, o ką jau kalbėti apie faktus, reikalingus tokiam sąraše ieškant… Todėl labai praverstų galimybė bent jau pagal abėcėlės raides sąrašo lapus vartyti, kad bent pirmąją pavardės raidę negaišdamas laiko atverstum, jas visas peržiūrėtum. 

.....................
* Turėkime galvoje, kad ir tie, kas kompiuteriu dirbo, kai šiandieniniai programuotojai dar gimę nebuvo, šiandien jau turi pačių įvairiausių sunkumų, ir jau nebeskraido programose ar debesijoje, nebent šlubčioja… Tas pat ir kažko iš dabartinių programuotojų bei technikų  laukia, jei dirba daugiau, negu sveika. Pasistengę dėl šiandieninių veteranų, ir dėl savo senatvės pasistengsite - gerą tradiciją įvesite.

Dzeikas       2020-11-14 10:43

Sveikintinas zingsnis teisinga linkme. Seniai to reikejo.
Del valstybinio finansavimo:
Nesu tikras ar to reikia. Ten kur letenele prikisa lietuviska valdzia prasideda blatai, kysiai, svogerizmai.
Geriau paskelbkite banko saskaita ir organizuokite kazinkoki fonda.Esu tikras zmones ir verslai duos tam pinigu. Juk daug ir nereikia - keli simtai tukstanciu kruopsciam darbui(kad ir vardu bazes sutvarkymui) metams pakaktu.
Neseniai suzinojau,kad nekraujo gimine buvo partizanu burio vadas.Net ir tai ipareigoja. O juk kiek zmoniu nezino savo proteviu sauniu darbu.
Dirbkite!

Neatidiems Žinyno skaitytojams       2020-11-13 23:47

Negi nepastebėjote, kad kiekvienoje iš lentelės kategorijų yra paieška:
IEŠKOTI? Jei žinote artimojo kurį nors iš parametrų,
išsyk jums rodo galimai su juo susijusius turimus minimalius duomenis!
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
kruopščiai atliko darbą, už kurį reiktų tik padėkoti. Tai pradžia.
Problema yra valstybė, kuri jam (Centrui) skiria grašius…

Šitai valstybei jie svetimi       2020-11-13 21:25

Čia - žinynas? Per 30 metų išspaudė abėcėlinį pavardžių sąrašėlį.

padarytas labai reikalingas darbas       2020-11-13 20:37

aciu ji dirbantiems.

paieška gera, bet...       2020-11-13 18:00

mažoka informacija apie asmenis.
jei kurti valstybiniu lygiu, gaunant finansavimą - galėtų būti biografijos, nuotraukos, likę gyvi giminės, kokie stribai nušovė ar išdavė ir t.t.

paziurejau       2020-11-13 17:54

didelis darba padarytas. o del paieskos, atsiprasau, nesupratau, kodel ji kritikuojama. galima ivesti paieska pagal pavarde, slapyvardi.. kas cia negerai?

Pasiūlymas       2020-11-13 17:31

Centras turėtų patobulinti paiešką įvedant įvairius kriterijus. Kitaip tai tenka pritarti Tvankstui.

Trenktas,       2020-11-13 17:28

gal stibokus ieskojai,o partizana su rasti paprasciau ,negu tau ant bato nusislapinti,pagal alfavita -prasau,slapyvardi-prasau ir per t.t.Labai kilmingas ir dar labiau reikalingas darbas,tauta,o ypac jaunas zmogus turi dometis ir zinoti kas uz jo laisve aukojo savo gyvenima,tai ne Rutos JUknevicienes tremtinis Nr 1,ar kazkoks mitinis beveik Lietuvos prezidentas,kuriam vieta Praveniskese?

Tvankstas       2020-11-13 16:47

Padaryta prastai. Kaip man susirasti savo gimines maždaug 250-270 lapuose iš 514 ? Turiu versti ir versti po vieną, kol pasieksiu 253 ar 267. Pasityčiojimas.


Rekomenduojame

„Neredaguota“ pokalbis su Vytautu Sinica apie Trumpą. Ir trumpizmą – jeigu jis yra

„Iš savo varpinės“: Algis Avižienis apie naująją JAV administraciją

Audrius Bačiulis. Menu…

Arvydas Daunys. Jis parodė pasauliui, kaip reikia kovoti už savo idėją – be baimės, oriai ir iki galo

Donaldas Trumpas atsisveikinimo kalboje pakvietė melstis už naujos administracijos „sėkmę išlaikant Ameriką saugią ir klestinčią“

Algimantas Rusteika. Tada tylėjo iš atsargumo ir baimės, dabar – iš įsitikinimo ir naudos

Andrius Švarplys. Ką iš tiesų reiškia JAV demokratų žadamas „aljansų atgaivinimas“

Liudvikas Jakimavičius. Įdomu, kur dabartinės Vyriausybės nariai buvo tą Sausio 13-osios naktį?

Rasa Čepaitienė. Alžyre šiandien sninga

Andrius Švarplys: Kas, kaip, kodėl? –  Pasitikėk Tiesos Ministerija

Prof. dr. Tomo Berkmano žodis konferencijoje „Šių dienų iššūkiai šeimos politikai Lietuvoje“: teisinė sritis

Kodėl ignoruojamas ar net šmeižiamas 1941 m. Birželio sukilimas, jo lyderis Kazys Škirpa? Dovilo Petkaus interviu su Vidmantu Valiušaičiu

Nida Vasiliauskaitė. Laisvės propaganda

Andrius Švarplys rekomenduoja: putiniškos Rusijos disidento Andrejaus Ilarionovo analizė dėl Kapitolijaus įvykių

Socialinis tinklas GAB atkūrė JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašus iš „Twitter“ paskyros

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pažiūrėkite, kur aš gyvenu!“ – kviečia Kristus

Andrius Švarplys. Apie ateities Lietuvą, švietimą ir ateities universitetą

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Liudvikas Jakimavičius. Ne už kalnų diena…

„Parler“ direktorius sulaukė grasinimų mirtimi

Verta pažiūrėti. „Kapitolijaus šturmas“ garsiojo prokuroro ir buvusio Niujorko mero Rudolfo Džulianio akimis

Andrius Švarplys. Viena replika apie Laimos Kreivytės pranešimą Santaros Šviesos Vilniaus klubo diskusijoje apie ateities Lietuvą

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.