Demokratija ir valdymas, Religijų dialogas

Paolo Branca. Dešimt punktų apie džihadizmą

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 21 d. 12:04

4     

    

Paolo Branca. Dešimt punktų apie džihadizmą

Vatikano radijas

Islamo ekstremistų propaguojamas džihadas ir kvietimas prie jo prisidėti Europoje nebėra abstraktūs žodžiai, tačiau įgijo kruvino terorizmo bruožus: Anglijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir paskiausiai, rugpjūčio 17–18 dienomis, Ispanijoje.

Džihadizmas yra teroristinės grupuotės „ISIS“ Irako ir Sirijos teritorijose įkurtos pseudovalstybės ideologinis pagrindas. Šis terminas dažnai mirga žiniasklaidos antraštėse ir tekstuose. Tačiau ką jis tiksliai išreiškia? Nusako seną ar naują reiškinį?

Dešimčia punktų apie džihadizmą žinių agentūrai SIR papasakojo Milano katalikiško universiteto islamo studijų profesorius Paolo Branca. Perteikiame jų santrauką.

Pirmiausia, džihadizmas yra ideologija ir praktika, kviečianti įvairiais būdais – nuo pavienių teroro aktų ar tikro karo – smogti tiems, kurie laikomi priešais, vidiniais ar išoriniais. Džihadizmo tikslas yra kalifato, kitaip tariant, tam tikros islamiškos politinės ir juridinės valdymo formos sukūrimas ir primetimas.

Antra, skirtingai nei dažniausiai manoma, džihadas reiškia ne „karą“, o „pastangą“. Pirmaisiais dvylika Mahometo pamokslavimo Mekoje metų šiuo žodžiu buvo nusakomos musulmonų pastangos ar uolumas nepalankioje aplinkoje.

Tačiau vėliau, Mahometui ir jo pasekėjams pasitraukus į Mediną, džihado prasmė pasikeitė, įgaunant ir ginkluoto konflikto prasmę, pirmiausia gynyboje. Po Mahometo mirties džihadas naudojamas ir užkariavimo karuose. Tačiau jį galėjo skelbti tik oficialus autoritetas, džihadas turėjo gerbti tokias normas, kaip kad moterų, vaikų, senelių, ligonių ir vienuolių neliečiamumas.

Ketvirta, terorizmas nėra džihado, bet modernybės išradimas. Aklą ideologinį smurtą praktikavo ir kiti šiuolaikiniai ekstremistiniai – kairieji ar dešinieji – judėjimai. Terorizmas kaip reikalinga, neišvengiama ar būtina džihado dalis buvo teorizuotas 20 amžiuje, ypač jo antrojoje dalyje, ir, žinoma, dabartinių ekstremistų.

Penkta, pagrindinis tikslas yra nuversti valdančiuosius musulmonų daugumos valstybėse, kad būtų įsteigtas „tikrasis“ kalifatas. Tikrovėje džihadizmas dažnai tampa regioninių ar pasaulinių galių įrankiu, persipina su kitomis etninėmis ar religinėmis įtampomis.

Pirmieji džihadistų priešai yra tie musulmonai, kurie galvoja kitaip nei jie. Tačiau neapykanta skirtingai sistemai motyvuoja taip pat atakų rengimą Vakaruose. Išpuoliai taip pat rengiami siekiant didinti priešiškumą bei nepasitikėjimą tarp visuomenių ar valstybių.

Septinta, klaidinga džihadistus vaizduoti tam tikrais rūbais apsirengusius ilgabarzdžius. Daug džihadistų išoriškai neišreiškia savo pažiūrų ar jas sąmoningai maskuoja. Panašiai, didelis pamaldumas taip pat nėra savaiminis džihadizmo požymis. Dažnai džihadistai nesilanko tradicinėse mečetėse ar bendruomenėse, radikalizuojasi internete.

Aštunta, dažnai džihadizmu persiimama per trumpą laiką. Neretai džihadistais tampa iki tol mažai ar visai nereligingi jaunuoliai, turintys didelių problemų, kalėjimo patirties. Rekrūtuotojai sumaniai išnaudoja jų pyktį ir keršto troškimą pasiūlydami atsilyginimo ir išsigelbėjimo iliuziją.

Devinta, siekiant užkirsti kelią ir užgniaužti džihadizmą reikia skirti tuos, kurie simpatizuoja idėjoms, tačiau nepritaria metodams, kuriais jos įgyvendinamos.

Dešimta, prieš ginklus tenka priešinti ginklais, tačiau tikroji pergalė bus pasiekta tada, kai musulmonų dauguma nuo džihadistų aiškiai atsiribos, nesitapatins su jais, o jų balsą išreikš visai kiti žmonės: jų yra jau šiandien, tačiau žiniasklaida dažnai jiems nesuteikia deramos vietos.

Vatikano radijas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas       2017-08-25 15:26

Džihadas ne “islamo ekstremistų” propaguojamas, bet yra neatskiriamoji autentiško islamo dalis, jau neminint ir to TV-žiūrovams nežinomo dalyko, kad džihadas nebūtinai karinis. Tai bet kuri pastanga, skirta D-vui.
Terorizmas plačiai vartotas dar Maskolijos narodnikų, o islamo pasaulyje pirmiausiai tapo palestiniečių kovos forma prieš Izraelio valstybę. Po to terorizmo griebėsi kovotojai už nepriklausomybę baskai bei trockistinės pakraipos kairieji Vokietijoje (plg. Bader-Meinhoff grupę).
Dabartinė globalistų propaganda stengiasi gąsdinti TV-žiūrovus būtent islamo terorizmu, kuris, be abejo, globalistų spectarnybų ir šefuojamas nuo pat 911 provokacijos.
Dėl nuotraukoje pavaizduoto ISIS kalifo Abu Bekro al-Bagdadi (Bagdadiečio) dar Snowdenas rado informaciją apie jo ryšį su Vakarų spectarnybomis (naujausias neva “ISIS” išradimas - žudyti žmones automašinomis). Panašiai būta ir su Bin Ladenu, kuriam spectarnybos sukūrė Al-Kaidą, bet pastaroji išslydo iš jų nagų tapusi populiaria nepriklausoma tinkline organizacija. Po šios pamokos sumanytas kalifas, nes kalifo nepakeisi jokia tinkline organizacija, jo “kalifatas” turi būti griežtai vertikali struktūra. Tokias struktūras lengviausia ir užpildyti savo agentūra.
Valstybiniams orveliniams teroristams reikalingas BAUBAS vergams gąsdinti, kad tie greičiau atsisakytų nuo laisvės ir patys bandele bėgtų į saugų elektroninį konclagerį.

peticijos*c0m       2017-08-23 10:46

yra peticija: Ne Priverstinei Imigracijai (peticijos*c0m). Pirmyn! Raskite, rasykites, dalinkites, platinkite, jei surinksime daugiau nei 50000 parasu, tai manau rezultatas bus, o komentarai po straipsniais, zvakuciu deginimas ir t.t…, tai saves apgaudinejimas, kad nieko nedarant viskas bus gerai.

P.S: negaliu ideti linko, nes vel uzblokuos :D:D:D Turite rasti peticija patys smile Ieskokite tinkle: peticijos*c0m (Ne Priverstinei Imigracijai).

Papildymas       2017-08-22 13:08

Galime punktus papildyti nuosaikiųjų nekrikštų mintimis:

7. p. pataisymas. Džichadistas radikalizuojasi per internetą, panašiai, kaip nekaltas žiogelis dykumoje virsta skėriu.
10. p. papildymas. Didžioji pergalė bus pasiekta, kai džichadistams parodysim, kokie grąžūs būna katukai.

O kas       2017-08-22 12:45

leido okupuoti ir bombarduoti Iraką ir kokiu tikslu pagal kokį Tautų Sąjungos nutarimą? Kodėl viena šalis gali bombarduoti kitą šalį, norėdama nuversti ten esamą išrinktą Vyriausybę ar Prezidentą, pakeisti kitais žmonėmis, juk ir Stalino Rusija to pačio prašė 1940 metais Lietuvos - pakeisti Lietuvos Respublikos vyriausybę, tiesa? Kas geriau išmanote, paaiškinkite mums, nežinantiems, prašom. Kokius reikalavimus mūsų Vyriausybei kėlė Maskva anuomet? Koks ultimatumo tekstas ir kokie ultimatumai buvo pateikti prieš Arabų pavasarį jų vyriausybėms? Lietuvos atveju prašė nusiginkluoti ar kariuomenę paleisti, ar jos ginklus Rusijai atiduoti? Kas teikia ginklus opozicijai Sirijoje ir Irake ar Venesueloje? Ar Europoje opozicijoms irgi leidžiama ginkluotis - pirkti ginklus ar imti skolon? Kažkaip nesusigaudome, kaip tas Arabų Pavasaris prasidėjo ir kodėl jis perkeliamas į Europą? Kodėl kviečiamasi aukščiausios klasės specialistų į Europą iš kitų civilizacijų, kai Europoje savų bedarbių netrūksta? Lietuvoje taip pat.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.