Naujienos

Pagerbkime drąsą išlikti žmogumi – pažinkime Lietuvos Pasaulio teisuolius

Tiesos.lt redakcija   2017 m. lapkričio 9 d. 11:51

20     

    

Pagerbkime drąsą išlikti žmogumi – pažinkime Lietuvos Pasaulio teisuolius

Lapkričio 3 d. Šiaulių vyskupijos pastoraciniame centre Šiaulių Sąjūdžio pirmeivių klubo kvietimu įvyko susitikimas su istoriku, Seimo nariu, Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininku Arūnu Gumuliausku. Be kitų temų, Sąjūdžio laikų bendražygiai aptarė ir šiomis dienomis ypač užaštrėjusią istorinės tiesos pažinimo problemą.

Ta proga Šiaulių miesto sąjūdžio pirmeivių klubas pristatė ir savo iniciatyvą, kaip pagerbti pasipriešinimo prieš nacių bei sovietų okupaciją dalyvius.

Su šiuo raštu supažindiname ir Tiesos.lt skaitytojus.

* * *

Šiaulių miesto sąjūdžio pirmeivių klubas
Seimo valstybės istorinės atminties komisijos
pirmininkui Arūnui Gumuliauskui

- dėl pasipriešinimo prieš nacių ir sovietų okupantus dalyvių pagerbimo

Pastaruoju metu Lietuvoje skelbiama daug prieštaringos, istorijos mokslo ekspertų bei specialistų tyrimais nepagristos informacijos apie vieną iš Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio vadų, 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signatarą, generolą Adolfą Ramanauską-Vanagą.

Pritariame sumanymui ateinančius 2018 metus paskelbti A.Ramanausko-Vanago metais, kad minėdami narsaus Lietuvos laisvės gynėjo 100-ąsias gimimo metines plačiau ir išsamiau susipažintume su šio Tautos didvyrio gyvenimu bei kovos su sovietiniais okupantas istorija.

Manome, kad 2019-uosius tikslinga pavadinti ir „Lietuvos žydų gelbėtojų metais“, nes apie mūsų Tautos – Lietuvos Pasaulio teisuolius, slogiais nacių okupacijos metais slėpusius mirti pasmerktus žydus, informacija net labai skurdi. Esame įsitikinę, kad tai būtina padaryti dar ir dėl to, kad Lietuvos visuomenė bei pasaulis sužinotų daugiau apie mūsų tautos pasipriešinimą nacių paskelbtam verdiktui – visoje Europoje masiškai naikinti brolišką žydų tautą.

Ta proga LR Seimo Valstybės Istorinės atminties komisija privalėtų suformuoti neatidėliotinai darytinų darbų sąmatą, kurioje numatytų dokumentinių filmų, edukacinių TV ir radijo laidų, istorinių tyrimų leidybos ir jų sklaidos, susitikimų su visuomene organizavimo gaires ir pan., kas padėtų susivokti, kokiomis slogiomis nacių ir sovietų okupacijos sąlygomis gyveno lietuvių ir žydų tautos.

 

Šiaulių miesto Sąjūdžio pirmeivių klubo
Pirmininkė                                    Irena Vasinauskaitė

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

O kodėl gi ne?       2017-11-12 19:13

Galėtų Lietuvoje įsikurti Pasaulio Teisuolių ir jų palikuonių  klubas, bendrija ar pan. Gi gelbėdami pasmerktuosius žmonės rizikavo ne tik savo, bet ir visų šeimos narių, giminės gyvybėmis. be to, gal rastųsi ir lietuvius gelbėjusių žydų organizacijos…

Keisti siūlymai       2017-11-12 14:21

Štai į ką išvirto iniciatyva 2018 m. paskelbti Ramanausko Vanago metais. 1) Zuroffas su strimele stojo piestu prieš, siekdami sužlugdyti iniciatyvą. Atakai (Gumuliauskas Seime 3 valandas derėjosi su Zuroffu) nepavykus, išsiderėta: 2) mes jums leidžiame Ramanauską, o jūs mums duodat 19-uosius - tai bus Žydų metai. Sandėrio neskoningumas pradėjo badyti akis, suprasta, kad Seimas tokio nepatvirtintų, tad mėginama sušvelninti kompensaciją už Vanagą - skelbti “broliškos žydų tautos” gelbėtojų metus. Žurnalistė Statkuvienė taip pat įžvelgė neskoningas derybas dėl metų, bet taip pat siūlė kaip kompensaciją už Vanagą ne ką geriau: Gaono metus. Supraskite, mes ne turgaus prekeivių tauta, kiek galima derėtis?

teisuoliai gelbėjo ne žydus       2017-11-12 14:00

Teisuoliai gelbėjo nekaltai persekiojamus ir naikinamus.

naivumui nėra ribų       2017-11-12 13:58

Broliška žydų tauta… Gal pirmiau žydų atsiklauskite, ar jie laiko lietuvių tautą broliška?

Pikcui       2017-11-10 19:27

ar jūs norite pasakyti, kad jei pagerbsime lietuvius, gelbėjusius žydus, vad., lįsime į “tolerantišką vietą”?

Pikc       2017-11-10 19:23

“Atleisk jiems, viešpatie, nes jie nežinojo, ką daro”. smile
O jei rimtai - labai taiklūs “Kur dingo žydų dėkingumas?” bei “Nepasirašysiu” komentarai. Ir dar vienas dalykas: jei jau skelbiami metai kam nors atminti, tai atminti reikia tuos, kurie nusipelnė MŪSŲ tautai, o ne SVETIMOMS. Priešingu atveju rezultatas - tai, kas liaudyje vadinama lindimu į “tolerantišką vietą”. Nei pagarbos, nei dėkingumo už tai tikrai nebus jokio - liks tik savanoriško savęs pažeminimo kartėlis. Kokio velnio mums to reikia?

Nepasirašysiu       2017-11-10 13:59

O ar yra žydų, išgelbėjusių bent vieną lietuvį? Jei taip, kas jie?

Suprask       2017-11-10 11:36

pasaulio teisuoliu netapsi gelbėdamas čigoną ir tada reikėjo mokėti atsirinkti ,čia pagal žydų holokaustą taip išeina.

Kur dingo žydų dėkingumas?       2017-11-10 6:05

Ir kur dabar visi išgelbėtųjų palikuoniai, kai juodinami ir šmeižiami Lietuvai nusipelnę žmonės, Tautos Didvyriai? Kur tie visi išgelbėtųjų palikuoniai, kai Lietuva, patirdama didelius iššūkius, raginama susimokėti už sovietų ir nacių rekvizuotą žydų turtą? Vien Lietuvos politikų minkštumu to nepaaiškinsi, nes kad ir kokie niekam tikę jie būtų, tikrai netrykšta noru patuštinti biudžetą. Ypač, kai reikia pirkti ginkluotę. Nėra ir tie žydai tokie jau protingi, bei neįveikiami. Jie patys yra kamuojami baisių kompleksų dėl Izraelio valstybės sukūrimo peripetijų, kai buvo nepasibodėta net sukelti Holokaustą, o valstybės įkūrėjai yra susitepę teroristine veikla. Bet visgi tai nepateisinimas. Tai kur tas žydų dėkingumas, klausiu?

$+$       2017-11-10 2:39

“brolišką žydų tautą.”
⤵⤵⤵
Kam žydų tauta yra broliška? Gal čigonams, kurie buvo žudomi dėl tos pačios priežasties kaip ir žydai, t. y. tautybės. Tada kodėl žydai po karo kurdami holokausto istoriją su čigonais pasielgė taip ne broliškai? Į Tarptautinių žodžių žodyną įtraukdami tik save? Žodžio “holokaustas” antra reikšmė apima tik žydų masines žudynes, o juk masiškai buvo žudomi dar ir homoseksualai bei komunistai! Dėl to kuo buvo.

Kaip suprantu kreipimasis į Komisiją yra inicijuojamas ne dėl to, kad žydų tauta buvo labai broliška tarybų sąjungos tautoms, o po karo dar ir liaudies bei demokratinių respublikų tautoms.

Vertinu iniciatyvas, bet ne tas, kurios primena “piatilietkas”, “stachanovus” ar kitokius “udarnikus”. Iš proto kraustomsi po vieną, kolektyviniai atvejai - unikalūs.

palikuonis       2017-11-10 1:35

Aš net nesvarstau, kad kažką daryti žydams, o mane jau naciu išvadino. smile Nors, galiu pripažinti, kad po visų šių įvykių žydų likimas manęs apskritai nedomina. Panašiai, kaip ir su tuo namu Iževske: be pikdžiugos, bet santūriai ir abejingai.
O jei reikia konkrutumo, prašom. Kai sušaudytų žydų gelbėtojų ainė prof. Bloznelytė buvo teisiama, kur buvo rusakalbiai iš LŽB ir bent iš pažiūros adekvatesni Kauno žydai? Ką jie padarė? Nieko! Toks tas žydiškas dėkingumo jausmas.

liekanai, liekanai       2017-11-9 23:14

Negali be apibendrinimų? Gal tu koks pašvinkęs naciukas?
Kaltinimai turi būti konkretūs- kaltės turi konkrečius kaltininkus, vardus ir pavardes. Bolśevikai, naciai, sovietų ar nacių kolaborantai- visi jie yra konkretūs asmenys. Arba asmenų gaujos, grupuotės ir organizacijos.
Prie ko vaikai, kūdikių motinos, senukai, invalidai? Prie ko talentingi meninkai, gydytojai, rašytojai, mokslininkai?
Ar prieš tuos žydus kvieti kovoti?
Bankininkai?
O kam patinka bankininkai?
Ar kas nors čia lieja meilę bankininkams?
Ilyg ir niekas. Tai apie ką kliedi?
O lietuvių bankininkų-niekšų nėra?
Smegenų plovėjai indokrinuotojai?
Irgi nemėgstam.
Ir žydų ir lietuvių gnidų nemėgstam. Bet kaip konkrečių, vardus ir pavardes turinčių atmatų.

palikuonis       2017-11-9 22:27

Ne aš liekana, o jūs esate savinaikos mankurtai. Ir dar ne bent kokie mankurtai, o tokie, kad net didžiuojatės tuo.

plikuonisui       2017-11-9 22:25

Liekana.

palikuonis       2017-11-9 22:02

Jūs į viską žvelgiate pro visokias sielas, kurių gal nė nėra. Dėl to ir nykstame. Jūsų sielai, jeigu tokia iš tikro yra, gal ir bus geriau aname pasaulyje, jeigu toks yra. Tačiau apsižvalgykite. Kad tarp lietuvių visokių yra, anokia čia naujiena. Jūsų mąstymas jau suformatuotas ir jūs mąstote šabloniškai, bijote kaip gyvuliai. Nebūtina patologiškai nekęsti žydų, kad imtis veiksmingų priemonių prieš juos. Ir apie jokias ten žudynes, ar smurtą, ir kalbų negali būti dėl daugybės priežasčių.

Kostas - palikuoniui       2017-11-9 21:54

Visų pirma gelbėdamas nekaltai žudomą išgelbsti savo sielą.
Vienareikšmiškai.
Kol to nesuprasime, tas galioja ir kitur, tol ir žūsime

palikuoniui       2017-11-9 21:47

Geri, teisingi, kilnūs poelgiai daromi negalvojant apie atlygį.
Gelbetojas nereikalauja dėkingumo, nes išgelbėti nelaimės, pavojaus ištiktą yra normali Žmogaus pareiga pagal Viešpaties Įstatymą.
Savo pasisakymu, tamsta pažeminote ne tik save- jūs paniekinote savo giminių, artimųjų atminimą.
Atsiprašykite, arba Dievas tamstą nubaus.
Negalima daryti apibendrinimų etniniu pagrindu. Tamstos giminių išgelbėti konkretūs žydai asmeniškai jums ką blogo padarė? Jie jus įžeidinėjo?
Ne?
Kiti?
Tai ir kalbėkite apie kitus. Ir konkrečius.
Pakelių manjakas Jonaitis, Kėdainiuose Matuką užmuę padugnės motka ir jos sugyventinis- lietuviai. Visokie vagys, sekukų plėšikai, privartautojai, sukčiai, iškryėliai, valstybės išdavikai…- lietuviai.
Ar dėl jų smagu būti niekinama tauta?
Kam dėl saujelės grobuonių bankininkų ar spekuliantų, dėl grupelės rėksnių šovinistų kaltinti visus žydus?
Kaip yra žydų nekenčiančių lietuvių, taip yra žydų nuoširdžiai mylinčių Lietuvą.
Yra ir lietuvių mylinčių Lietuvą neprisisprogus alaus po kašio rungtynių.
Kilnių, teisingų ir teisių, mylinčių yra mažuma šiame pasaulyje.
Todėl privalome atrasti tokius žmones šalia mūsų ir buti vieningais, kartu, per Tiesą ir Meilę. Vardan Tiesos ir Meilės.
Jeigu ne- neverta po savęs palikti palikuonių.
Geri žmonės po savęs palieka sukurtą Gėrio palikimą.
Nedorieji po savęs palieka tik liekanas.
Pergalvokite savo būtį ir apsispręskite kuo būti- Palikimo dalimi,
ar vien apgailėtina liekana…

Teisuolio palikuoniui       2017-11-9 21:19

Kam tos erezijos?
Žmogus išlieka žmogumi ne dėl to, kad jam padėkotų...

šiokio tokio teisuolio palikuonis       2017-11-9 21:08

Dabartiniame kontekste siūlyčiau ne pagerbti teisuolius, o užjausti bepročius, kurie smarkiai rizikavo dėl ko nebuvo verta. Jokio dėlingumo vis tiek nesulaukėme, esame puolami žydų.

Jzp       2017-11-9 12:55

Gera ir išmintinga iniciatyva.
Pritariu.
Labai gražiai surastas vertybinis balansas neutralizuojant potencialius lojikus.
p. Irenai - pagyrimas.
Sveikinu.


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Mantas Adomėnas. Ar Lietuva tebėra „nepriklausoma demokratinė respublika?“

Algimantas Rusteika: „Įsitaisykit patogiai: Show must go on. O viskuo, kuo reikia, pasirūpins specialiosios tarnybos“

Vytautas Radžvilas. Kalba prieš aušrą: apie šunišką ir žmogišką laisvę

7 metus trukusi Gimdymų namuose byla baigta: Aukščiausiasis Teismas išteisino Jurgitą Švedienę bei Dalią Jakaitę

Vladimiras Laučius: šių metų Dalios Grybauskaitės atradimas – Lietuvoje knibždėte knibžda vidaus priešų...

Aušra Maldeikienė. 2018 birželis: ar pilietinio pasipriešinimo sąjūdžiai sugriaus Potiomkino kaimo bastionus?

Krescencijus Stoškus. Tarp embriono ir Fausto

Nuo bačkos. Sadauskas ir Juknevičienė: augančios europietiškos Lietuvos priešai buriasi aplink Juozaitį, kad padėtų Karbauskiui

Prezidentės metinis pranešimas: ką pasakė, o ką nutylėjo Dalia Grybauskaitė?

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Ar geri tėvai turėtų duoti berniukui lėlę, kai jis prašo kardo?

Prezidentės devintojo metinio pranešimo išvakarėse Prezidentūra pristato Dalios Grybauskaitės „darbus Lietuvai“

Verta prisiminti. Arvydo Juozaičio kalba 1989-ųjų roko marše: Lietuvos valstybei – TAIP!

„Su Lisabonos sutartimi ES nuvažiavo nuo bėgių“ – Švedijos demokratai ją sieks persvarstyti ir ketina rengti referendumą dėl ES

Žymūs visuomenės veikėjai ragina Arvydą Juozaitį dalyvauti Prezidento rinkimuose: „Lietuvai reikia Atgimimo prezidento“

Raimondas Kuodis Andriui Navickui: „Leo epopėjoj konservatoriai krito veidu į substanciją, deja“

Neregėti kirtimai: masiškai pjaunamas nacionalinis Dzūkijos parkas – elitinių Europos parkų dalis ar stichinė dykynė? (video)

Povilas Urbšys: „Nuogąstavimai, kad VSD tyrimas bus akių dūmimas – pasitvirtino“

Austrija uždarys užsienio valstybių finansuojamas mečetes ir deportuos imamus

Stambulo konvencija iš arti: manote, šįkart Seimas balsuos sąmoningai, perskaitęs visą, ne tik pavadinimą ar preambulę?

Geroji Naujiena. Kas tik vykdo Dievo valią, tas man ir brolis, ir sesuo, ir motina

Doug Mainwaring. Planuotos tėvystės organizacija dangsto seksualinius nusikaltimus?

Raimondas Navickas. Neturit pingų naujiems automobiliams? Tuomet mokėsite dar ir mokestį

Algimantas Rusteika. Kaip valstiečiai pasirūpins ūkininkais ir pagaliau Lietuvoj atsiras regioninė politika

Irena Vasinauskaitė. Sustabdykime vietinės valdžios patyčias iš paprasto žmogaus

ESTT sprendimo dėl vienalyčių santuokų reziumė

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Feministės, nustokite menkinti moteris. Atsakymas Sandrai Vilimaitei

Verta prisiminti. Vytautas Rubavičius. VSD vėdinimui – „Privacy Act“ įrangą

Atodangų metas. Patvirtinta: praėjusią savaitę Vilniuje rasti partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikai

Andrius Švarplys apie biurokratinį terorą, kurio šaukiasi JT ekspertė Dalia Leinartė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.