P. Urbšys. Apie galingiausią Lietuvos ginklą

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 25 d. 17:03

15     

    

P. Urbšys. Apie galingiausią Lietuvos ginklą

Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinime Lietuvos Šaulių sąjungos konferencijoje „Pilietinė gynyba hibridiniame kare“ nuskambėjo tokie žodžiai: „Galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę. Turime kalbėti apie visuomenės aktyvų neginkluotą dalyvavimą valstybės gynyboje. Kiekvieno mūsų indėlis gali būti įvairus: nuo atsparumo propagandai ir kibernetinės erdvės stiprinimo iki transporto ar aprūpinimo organizavimo“.

Štai tiek iš Lietuvos žmonių tereikia, nes visu kitu pasirūpins valdžia. Turime konstatuoti faktą: Lietuvos žmonės nėra pasirengę ginti savo žemę ir laisvę, kadangi daugelis mano, jog tai – ne jų, o valdžios reikalas. Neatsitiktinai, Pilietinės visuomenės instituto duomenimis, Lietuvos žmogus savo asmenines pilietines galias įvertina tik 3,1 balo, o valdininkų – 7,9, Seimo narių – 8,3, prezidentės – 8,7.

Valstybės vadovams ir daugumai politikų atrodo normalu, jog šiandien Lietuvos istorijos vadovėlis liko tik penktų klasių moksleiviams. Patriotinis ugdymas transformavosi į abstraktų pilietiškumą, skirtą renginiams ir talkoms. Mokyklose kaip pilietinio veikimo valandos įskaitomas net praleistas laikas baseine.

Nežiūrint į tai, pagal to paties instituto duomenis, pilietiškiausia mūsų visuomenės dalis išlieka moksleiviai ir mokytojai. Likusi dalis yra tarsi komos būsenos. Europos Sąjungoje pagal savanorystę ir dalyvavimą nevyriausybinėse organizacijose, profsąjungose mes esame vieni iš paskutinių. Negana to, iš nupilietintos Lietuvos visuomenės sąmonės nuosekliai trinama nacionalinės tapatybės ir savigarbos savivoka kaip negatyvus praeities reliktas, trukdantis mums integruotis į naująjį Europos Sąjungos biurokratų išgalvotą pilietinį naratyvą.

Žmogui be nacionalinės ir pilietinės tapatybės niekada sava žemė ar laisvė netaps vertybė, dėl kurios jis bus pasirengęs paaukoti savo gyvybę. Gal todėl iš tokio žmogaus tereikia tikėtis atsparumo propagandai, mistiškai masinio prisidėjimo prie kibernetinės erdvės stiprinimo ir banalaus transporto ar aprūpinimo organizavimo.

Jei iš tiesų nuoširdžiai suvokiama, jog galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę, tai būtina išdrįsti į valstybės gynybą pradėti žiūrėti ne vien per NATO karinį taikiklį. Valstybės politika turėtų būti orientuota į nacionalinės pilietinės tapatybės stiprinimą mūsų visuomenės sąmonėje. Be kultūros ir švietimo dėmens ši misija neįmanoma. Būtina krašto gynybą stiprinti neišbalansuojant socialinio tvarumo, nesupriešinant mūsų visuomenės, nes jau dabar išlaidos krašto apsaugai siejamos su didėjančiu skurdu mūsų krašte.

Valstybės vadovai neturėtų nusišalinti nuo nacionalinio verslo stiprinimo ir jo interesų apsaugos, užtikrinant nuoseklią smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą. Politinė valdžia privalo išdrįsti perduoti dalį savo valdžios galių žmonėms: nebijoti žmonėms suteikti galimybę rinkti asmenybes, o ne sąrašus. Atstatyti konstitucinį valdžių pasidalinimą, sustiprinti žmonių pilietinę kontrolę sprendžiamajai, vykdomajai ir teisminei valdžiai.

Tik tokiu būdu galima sugrąžinti pasitikėjimą valstybe, už kurią Lietuvos žmogus jaustųsi atsakingas, kuris žemės ir laisvės gynimą suvoktų kaip savo egzistencinę pareigą, o ne kaip valdžios primestą prievolę. Antraip griežta retorika Rusijos atžvilgiu, kuri Putino ir jo klikos dėka iš tiesų panašėja į teroristinį valstybinį darinį, liks tik poza dėl asmeninio įvaizdžio. O Lietuvos žmogui su tariamu pasirengimu ginti savo žemę ir laisvę tereikės klusniai šiam įvaizdžiui tarnauti.

Belieka Lietuvos Respublikos prezidentei Daliai Grybauskaitei priminti prieš daugiau nei ketverius metus kadencijos pradžioje jos pačios ištartus žodžius: „Darysime klaidų, iš karto gal neišeis, bet pradėkime atsiverti, leiskime žmonėms atsakyti už savo šalį. Bet neleiskime grupelei žmonių valdyti valstybę“. Ypatingai dabar, kai rytų kaimynė žvangina ginklais. 

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ką ginti?       2014-11-30 11:56

Kai nėra nei žemės, nei laisvės, nei valstybės. Pirma ją reikia atsiimti.

Ginti reikia       2014-11-27 17:04

Bet pirmai galimybei pasitaikius - reikia sustvarkyti valdzia uzgrobusia chunta, po to paaiskes, kad ir kariauti nera su kuo.

kad.       2014-11-26 15:39

seimui yra labai svarbių įstatymiškai sprestinų klausimų,nes Lietuvos skelbiama demografinė padėtis niūri ir ateitis skelbiama spaudoje nieko gero nežadanti.Atrodo seimas kažkoks tylus ir svarstantis galimai antrinius klausimus.Gal klįstu.

Kelkimės       2014-11-26 13:23

Homo Sapiens sutvertas ne klūpojimui. Ką reiškia: “pagal savanorystę ir dalyvavimą nevyriausybinėse organizacijose, profsąjungose esame vieni iš paskutinių”. O gi tai, kad lietuviai tebėra vergai = baudžieuninkai = kolūkiečiai. III pasaulinis karas - gąsdinimo karas. Jame pralaimi bailiai, nes pasiduoda patys Nebijokite! Beje, kas taip pasakė? 

Vytautas Ju.       2014-11-26 9:02

„Žmogui be nacionalinės ir pilietinės tapatybės niekada sava žemė ar laisvė netaps vertybė“
O Jus pats suvokiate, ką rašote, kas yra ta „nacionalinė ir pilietinė tapatybė“? O dėl vertybių tai truputėli kitaip. Žemė jau senai nebėra vertybė, o tik nuosavybė. Blogiausia, kad ta nuosavybė apsprendžia žmogaus laisvės suvokimą. Turi žemės, augini duona, maitini šeimą, esi laisvas. Neturi žemės — visos vertybės tėra butaforija. Arba du princai, dvi princesės ir septinspalvių paradai.

Pritariu       2014-11-26 8:17

„Jei iš tiesų nuoširdžiai suvokiama, jog galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę, tai būtina išdrįsti į valstybės gynybą pradėti žiūrėti ne vien per NATO karinį taikiklį. Valstybės politika turėtų būti orientuota į nacionalinės pilietinės tapatybės stiprinimą mūsų visuomenės sąmonėje. Be kultūros ir švietimo dėmens ši misija neįmanoma“.

vrag naroda       2014-11-25 22:34

musu ginklasas ira musu Gaubica, musu nipriligstama Prizidiantie ji rusus rankinukais uzmietis. musu jiega ni armijaja a tiesietvarkaja. musu cijsiesavga ira pajiegi iviaikti bit kaki tiraryzma. ir tas pajegas ira nolat styprinamas.
stai, siandien - Prizidianties nuradimu siaimas pacvircina tejsieja paaukstcinyma kurys jau spieja iroditi kaip raikia truskinti tiroristus Kusajtes biloje. tadiel mums opaprastem brangemlituvaszmoniem niera ka bijoti -mus apgyns Prizidiantinie Gvardyja- Prakuratura, Savgumas, Tiejsmaj ir Wajciekavskine su koldra.Nias Prizydianties žuodys ira plienynys - staljnoj kak stalj.A kas apgyns Tiesa? a Tiesa pas mus apgyns gerb. Raigerdas.

viskam yra riba       2014-11-25 22:33

Grybauskaite darosi pijara, nes galimai svajoja apie posta europarlamente pasibaigus kadencijai. Prisiminkime kaip pacioje pradzioje ji reagavo i Maidana. Oi kaip ji bijo tokio Maidano Lietuvoje. I Lietuvos zmogu jai nusispjauti, ka matem is Kusaites ir Garliavos mergaites istoriju. Teisesauga visai po velniu nuejusi. Tik pries pasauli pjarinasi, o jei rusai pultu, tai ko gero lektu pirmoji i uzsienio kokia sali

Taigiui       2014-11-25 21:21

Oi kokie negudrūs tie tavo išvedžiojimai. Tai natūralaus bailio elgsena.

Taigi       2014-11-25 21:08

Valdžiažmogiai mano, kad duos alaus, miltelių, kopūstų ir žmonės eis už juos, jų turtus kariauti ir mirti.

rutelei       2014-11-25 20:10

gal tu visgi eik, pamokeles paruosk, o paskui ir klaviaatura galesi pamaigyti…

vidas       2014-11-25 19:01

tikrai neisiu ginti valdininku prisiplėštu pinigu

ruta       2014-11-25 18:36

Manau laikas kurti daina ir Lietuvos prezidentei , nes mazai kuo skiriasi nuo Putkino .Pliurpalai , demagogija , populizmas , zodziai skiriasi nuo darbu ..

Beta       2014-11-25 18:26

Gaug ko ji prišnekėjusi. Kažkas parašo kalbą, ji perskaito ir pamiršta.

niekad netikėkite komunistais       2014-11-25 17:22

o ypač dirbusiais partškoloje - jie demagogijos ir destrukcijos didmeistriai (-ės)


Rekomenduojame

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Tomas Baranauskas. Vienas faktas yra neabejotinas

Nuo bačkos. Europarlamantarė Aušra Maldeikienė: konservatoriai man verti pagarbos, nes ...

Vygantas Malinauskas. Griūna dar vienas propagandos stereotipas

Kamilė Šeraitė. Kas vagia Lietuvos istoriją?

Povilas Gylys. Kodėl vieni skandalai eksponuojami, o kiti pridengiami?

Ramūnas Aušrotas. Lyčių lygybės prievaizdų užmačios

Leonas Merkevičius. „Perversmininkų“ bylos naujienos

Tautos forumo rezoliucija dėl LRT laidos „Spalvos. Gėjai tėčiai“

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva yra teisinė valstybė? (II dalis)

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Geroji Naujiena: Mūsų Viešpats Jėzus Kristus – Visatos Valdovas

Kodėl signatarui sopa širdį dėl Lietuvos?

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Rolandas Kačinskas. Susipažinkime: Graikijos garbės pilietis Zygmantas Mineika – sukilėlis, kuriam motina antrąkart padovanojo gyvenimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.