P. Urbšys. Apie galingiausią Lietuvos ginklą

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 25 d. 16:03

15     

    

P. Urbšys. Apie galingiausią Lietuvos ginklą

Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinime Lietuvos Šaulių sąjungos konferencijoje „Pilietinė gynyba hibridiniame kare“ nuskambėjo tokie žodžiai: „Galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę. Turime kalbėti apie visuomenės aktyvų neginkluotą dalyvavimą valstybės gynyboje. Kiekvieno mūsų indėlis gali būti įvairus: nuo atsparumo propagandai ir kibernetinės erdvės stiprinimo iki transporto ar aprūpinimo organizavimo“.

Štai tiek iš Lietuvos žmonių tereikia, nes visu kitu pasirūpins valdžia. Turime konstatuoti faktą: Lietuvos žmonės nėra pasirengę ginti savo žemę ir laisvę, kadangi daugelis mano, jog tai – ne jų, o valdžios reikalas. Neatsitiktinai, Pilietinės visuomenės instituto duomenimis, Lietuvos žmogus savo asmenines pilietines galias įvertina tik 3,1 balo, o valdininkų – 7,9, Seimo narių – 8,3, prezidentės – 8,7.

Valstybės vadovams ir daugumai politikų atrodo normalu, jog šiandien Lietuvos istorijos vadovėlis liko tik penktų klasių moksleiviams. Patriotinis ugdymas transformavosi į abstraktų pilietiškumą, skirtą renginiams ir talkoms. Mokyklose kaip pilietinio veikimo valandos įskaitomas net praleistas laikas baseine.

Nežiūrint į tai, pagal to paties instituto duomenis, pilietiškiausia mūsų visuomenės dalis išlieka moksleiviai ir mokytojai. Likusi dalis yra tarsi komos būsenos. Europos Sąjungoje pagal savanorystę ir dalyvavimą nevyriausybinėse organizacijose, profsąjungose mes esame vieni iš paskutinių. Negana to, iš nupilietintos Lietuvos visuomenės sąmonės nuosekliai trinama nacionalinės tapatybės ir savigarbos savivoka kaip negatyvus praeities reliktas, trukdantis mums integruotis į naująjį Europos Sąjungos biurokratų išgalvotą pilietinį naratyvą.

Žmogui be nacionalinės ir pilietinės tapatybės niekada sava žemė ar laisvė netaps vertybė, dėl kurios jis bus pasirengęs paaukoti savo gyvybę. Gal todėl iš tokio žmogaus tereikia tikėtis atsparumo propagandai, mistiškai masinio prisidėjimo prie kibernetinės erdvės stiprinimo ir banalaus transporto ar aprūpinimo organizavimo.

Jei iš tiesų nuoširdžiai suvokiama, jog galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę, tai būtina išdrįsti į valstybės gynybą pradėti žiūrėti ne vien per NATO karinį taikiklį. Valstybės politika turėtų būti orientuota į nacionalinės pilietinės tapatybės stiprinimą mūsų visuomenės sąmonėje. Be kultūros ir švietimo dėmens ši misija neįmanoma. Būtina krašto gynybą stiprinti neišbalansuojant socialinio tvarumo, nesupriešinant mūsų visuomenės, nes jau dabar išlaidos krašto apsaugai siejamos su didėjančiu skurdu mūsų krašte.

Valstybės vadovai neturėtų nusišalinti nuo nacionalinio verslo stiprinimo ir jo interesų apsaugos, užtikrinant nuoseklią smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą. Politinė valdžia privalo išdrįsti perduoti dalį savo valdžios galių žmonėms: nebijoti žmonėms suteikti galimybę rinkti asmenybes, o ne sąrašus. Atstatyti konstitucinį valdžių pasidalinimą, sustiprinti žmonių pilietinę kontrolę sprendžiamajai, vykdomajai ir teisminei valdžiai.

Tik tokiu būdu galima sugrąžinti pasitikėjimą valstybe, už kurią Lietuvos žmogus jaustųsi atsakingas, kuris žemės ir laisvės gynimą suvoktų kaip savo egzistencinę pareigą, o ne kaip valdžios primestą prievolę. Antraip griežta retorika Rusijos atžvilgiu, kuri Putino ir jo klikos dėka iš tiesų panašėja į teroristinį valstybinį darinį, liks tik poza dėl asmeninio įvaizdžio. O Lietuvos žmogui su tariamu pasirengimu ginti savo žemę ir laisvę tereikės klusniai šiam įvaizdžiui tarnauti.

Belieka Lietuvos Respublikos prezidentei Daliai Grybauskaitei priminti prieš daugiau nei ketverius metus kadencijos pradžioje jos pačios ištartus žodžius: „Darysime klaidų, iš karto gal neišeis, bet pradėkime atsiverti, leiskime žmonėms atsakyti už savo šalį. Bet neleiskime grupelei žmonių valdyti valstybę“. Ypatingai dabar, kai rytų kaimynė žvangina ginklais. 

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ką ginti?       2014-11-30 10:56

Kai nėra nei žemės, nei laisvės, nei valstybės. Pirma ją reikia atsiimti.

Ginti reikia       2014-11-27 16:04

Bet pirmai galimybei pasitaikius - reikia sustvarkyti valdzia uzgrobusia chunta, po to paaiskes, kad ir kariauti nera su kuo.

kad.       2014-11-26 14:39

seimui yra labai svarbių įstatymiškai sprestinų klausimų,nes Lietuvos skelbiama demografinė padėtis niūri ir ateitis skelbiama spaudoje nieko gero nežadanti.Atrodo seimas kažkoks tylus ir svarstantis galimai antrinius klausimus.Gal klįstu.

Kelkimės       2014-11-26 12:23

Homo Sapiens sutvertas ne klūpojimui. Ką reiškia: “pagal savanorystę ir dalyvavimą nevyriausybinėse organizacijose, profsąjungose esame vieni iš paskutinių”. O gi tai, kad lietuviai tebėra vergai = baudžieuninkai = kolūkiečiai. III pasaulinis karas - gąsdinimo karas. Jame pralaimi bailiai, nes pasiduoda patys Nebijokite! Beje, kas taip pasakė? 

Vytautas Ju.       2014-11-26 8:02

„Žmogui be nacionalinės ir pilietinės tapatybės niekada sava žemė ar laisvė netaps vertybė“
O Jus pats suvokiate, ką rašote, kas yra ta „nacionalinė ir pilietinė tapatybė“? O dėl vertybių tai truputėli kitaip. Žemė jau senai nebėra vertybė, o tik nuosavybė. Blogiausia, kad ta nuosavybė apsprendžia žmogaus laisvės suvokimą. Turi žemės, augini duona, maitini šeimą, esi laisvas. Neturi žemės — visos vertybės tėra butaforija. Arba du princai, dvi princesės ir septinspalvių paradai.

Pritariu       2014-11-26 7:17

„Jei iš tiesų nuoširdžiai suvokiama, jog galingiausias Lietuvos ginklas yra jos žmonių pasirengimas ginti savo žemę ir laisvę, tai būtina išdrįsti į valstybės gynybą pradėti žiūrėti ne vien per NATO karinį taikiklį. Valstybės politika turėtų būti orientuota į nacionalinės pilietinės tapatybės stiprinimą mūsų visuomenės sąmonėje. Be kultūros ir švietimo dėmens ši misija neįmanoma“.

vrag naroda       2014-11-25 21:34

musu ginklasas ira musu Gaubica, musu nipriligstama Prizidiantie ji rusus rankinukais uzmietis. musu jiega ni armijaja a tiesietvarkaja. musu cijsiesavga ira pajiegi iviaikti bit kaki tiraryzma. ir tas pajegas ira nolat styprinamas.
stai, siandien - Prizidianties nuradimu siaimas pacvircina tejsieja paaukstcinyma kurys jau spieja iroditi kaip raikia truskinti tiroristus Kusajtes biloje. tadiel mums opaprastem brangemlituvaszmoniem niera ka bijoti -mus apgyns Prizidiantinie Gvardyja- Prakuratura, Savgumas, Tiejsmaj ir Wajciekavskine su koldra.Nias Prizydianties žuodys ira plienynys - staljnoj kak stalj.A kas apgyns Tiesa? a Tiesa pas mus apgyns gerb. Raigerdas.

viskam yra riba       2014-11-25 21:33

Grybauskaite darosi pijara, nes galimai svajoja apie posta europarlamente pasibaigus kadencijai. Prisiminkime kaip pacioje pradzioje ji reagavo i Maidana. Oi kaip ji bijo tokio Maidano Lietuvoje. I Lietuvos zmogu jai nusispjauti, ka matem is Kusaites ir Garliavos mergaites istoriju. Teisesauga visai po velniu nuejusi. Tik pries pasauli pjarinasi, o jei rusai pultu, tai ko gero lektu pirmoji i uzsienio kokia sali

Taigiui       2014-11-25 20:21

Oi kokie negudrūs tie tavo išvedžiojimai. Tai natūralaus bailio elgsena.

Taigi       2014-11-25 20:08

Valdžiažmogiai mano, kad duos alaus, miltelių, kopūstų ir žmonės eis už juos, jų turtus kariauti ir mirti.

rutelei       2014-11-25 19:10

gal tu visgi eik, pamokeles paruosk, o paskui ir klaviaatura galesi pamaigyti…

vidas       2014-11-25 18:01

tikrai neisiu ginti valdininku prisiplėštu pinigu

ruta       2014-11-25 17:36

Manau laikas kurti daina ir Lietuvos prezidentei , nes mazai kuo skiriasi nuo Putkino .Pliurpalai , demagogija , populizmas , zodziai skiriasi nuo darbu ..

Beta       2014-11-25 17:26

Gaug ko ji prišnekėjusi. Kažkas parašo kalbą, ji perskaito ir pamiršta.

niekad netikėkite komunistais       2014-11-25 16:22

o ypač dirbusiais partškoloje - jie demagogijos ir destrukcijos didmeistriai (-ės)


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.