P. Urbšys: Tik sustiprinę parlamentinę kontrolę, sustiprinsime valstybę

Ramutė Bingelienė   2013 m. spalio 8 d. 18:26

6     

    

P. Urbšys: Tik sustiprinę parlamentinę kontrolę, sustiprinsime valstybę

Kaip jau skelbėme, Seimo narių grupė užregistravo nutarimo projektą, numatantį sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri atsižvelgdama į įsiteisėjusius teisminius sprendimus dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėto atleidimo iš pareigų, siektų įvertinti „kylančias grėsmės valstybės stabilumui dėl visuomenėje paskleistos ir oficialiai nepaneigtos informacijos apie ilgalaikę galimai neteisėtą Valstybės saugumo departamento įtaką politiniams bei ekonominiams procesams“. Apie šios komisijos sudarymo tikslus Tiesos.lt redaktorė Ramutė Bingelienė pakalbino vieną jos iniciatorių – Seimo narį, pilietinio judėjimo „Kartu“ vadovą Povilą Urbšį.

Kodėl tokia komisija yra reikalinga? Ką ji būtinai turi išsiaiškinti?

Pirmiausia komisija reikalinga tam, kad būtų nustatyta, ar būta politikų poveikio pareigūnams, ar VSD darbuotojai galėjo manipuliuoti valstybės vadovu, politinėmis partijomis.

Jei susidorojimas su pareigūnais, kurie lieka ištikimi duotai priesaikai, Lietuvoje jau tampa kasdienybe, tuomet, žinoma, tokios komisijos nereikia. Tačiau aš manau, kad ji būtina. Ir taip manau ne tik aš – už šį siūlymą sudaryti komisiją jau pasirašė 38 Seimo nariai iš visų frakcijų. Ir bet koks mėginimas siaurinti šį sumanymą iki Darbo partijos keršto už jai iškeltą bylą, būtų neobjektyvus.

Prisiminkime 2006 metus – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktą VSD veiklos parlamentinį tyrimą, pradėtą po Lietuvos pareigūno Vytauto Pociūno mirties, ir tai, kad šio tyrimo išvados buvo patvirtintos daugiausia konservatorių ir Darbo partijos balsais. O juk tuo metu Darbo partijai jau buvo iškelta baudžiamoji byla, tų pačių 2006 metų rugpjūčio mėnesį jau buvo paskelbta tarptautinė V.Uspaskicho paieška.

Tai kodėl tada konservatoriai nekalbėjo, kad komisija sudaryta iš keršto už bylą Darbo partijai ar jos vadovui? Tačiau tada konservatoriai to neakcentavo. Galų gale ir pats tyrimas parodė, kad buvo siekiama išsiaiškinti, kas vyksta valstybėje, o ne kerštauti dėl Darbo partijos ir V.Uspaskicho bylų.

Antra, ši mūsų inicijuojama komisija reikalinga ir tam, kad įvertintų, kaip įgyvendinamos iki tol veikusių komisijų išvados: Seimas sudarinėja komisijas, kartkartėmis nagrinėja tas situacijas mūsų valstybėje, kai politikai kišasi į teisėsaugos institucijų veiklą ar, atvirkščiai, teisėsaugos institucijos daro įtaką politikų sprendimams piktnaudžiaudamos savo galiomis. Bet niekas iki šiol neapibendrino, kas buvo padaryta, kai tos komisijos baigdavo savo darbą. Iki šios dienos niekas taip ir nepasižiūrėjo, kaip buvo įgyvendintos tų komisijų priimtos išvados, kad reikia keisti teisės aktus, tarnybų veiklą reglamentuoti įstatymais ir pan. Būtent parlamentinės kontrolės nebuvimas privedė prie tokios situacijos, kai susidorojama su pareigūnais, kurie lieka ištikimi priesaikai.

Sakėte, kad šiuo metu siūlymą sudaryti komisiją jau parėmė 38 parlamentarai – ar galime tikėtis, kad Seime atsiras pakankamai politinės valios, kad ji būtų sudaryta?

Kol kas dar neaišku. Kad išsiaiškintume, kas vis dėlto įvyko, reikia ne tik politinės valios, bet ir politinės drąsos. Kai yra manipuliuojama slapta, specialiųjų tarnybų surinkta kompromituojančia informacija, politikai gali ir nesiryžti sudaryti tokią komisiją.

Ar šis klausimas bus vilkinamas, pamatysime kitą savaitę. Šios komisijos likimas yra būtent konservatorių ir socialdemokratų frakcijų rankose. Ir todėl atsakingai noriu pareikšti: jeigu ta komisija nebus sudaryta, būtent šios dvi frakcijos turės prisiimti atsakomybę už tai, kas vyksta mūsų valstybėje.

Todėl ir visos dabar kuriamos sąmokslo teorijos, kad šitos komisijos sudarymas bus naudingas išorės jėgoms ir pan., tėra tuščios kalbos: prezidentė sutapatinama su mūsų valstybingumu – bet koks suabejojimas prezidente, jos sprendimais yra lygu suabejojimui mūsų valstybingumu. Ir iškart konstatuojama, kad tai naudinga Rusijai ir t.t.

Galime ir vėl priminti 2006 metų situaciją, kai tarp Lietuvos ir Rusijos taip pat buvo įtempti santykiai: juk tais metais buvo nutrauktas naftos tiekimas naftotiekiu „Družba“ ir būtent tais metais ypatingai suaktyvėjo Lietuvos ir Lenkijos strateginė partnerystė – Vyriausybės ataskaitoje net buvo konstatuota, kad „pavyko pasiekti proveržį derantis dėl Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų sujungimo“.

Jei vadovautumės ta pačia sąmokslo teorijos logika kaip dabar, turėtume daryti išvadą, jog ir parlamentinė komisija V. Pociūno žūties aplinkybėms išsiaiškinti buvo inspiruojama Rusijos jėgų – kad Lietuvai būtų daromas poveikis dėl suartėjimo su Lenkija, kad būtų daromas spaudimas dėl sėkmingo „Mažeikių naftos“ pardavimo didžiausiai Vidurio Europos naftos bendrovei „PKN Orlen“... Ir kai tai garsiai pasakome, visi suprantame, koks tai absurdas. Bet kažkodėl vadinamieji politologai ar save vadinantys žurnalistais apie tai kalba rimtu veidu.

Nenustebčiau, kad ant kokio nors vadovo stalo dabar guli VSD paruošta pažyma, kad tokios komisijos sudarymas yra kažkokio plano, nukreipto prieš prezidentę, dalis, siekiant destabilizuoti situaciją valstybei.

O man atrodo taip: jeigu mūsų valstybėje išties pažeistas konstitucinis valdžių padalijimo principas, jeigu joje nėra tikrosios pilietinės demokratinės, mūsų valstybė yra visiškai pažeidžiama iš išorės. Ir jei mes stipriname parlamentinę kontrolę, vadinasi, stipriname savo valstybę ir iš vidaus, ir išorės.

Jau pasigirdo kalbų, kad konservatoriai svarsto kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl prokuratūros ataskaitos svarstymo Seime, klausti: ar dabartinė įstatymo nuostata, įpareigojanti generalinį prokurorą pateikti ataskaitą, o Seimo narius – ją vertinti ir spręsti priimti ar nepriimti, yra apskritai konstituciška. Ką Jūs apie tai manote?

Stebint konservatorių balsavimą dėl prokuratūros ataskaitos, nesiimčiau apibendrinti, kad tai yra visos konservatorių frakcijos pozicija. Tai daugiau yra Andriaus Kubiliaus ir jo artimiausio rato žmonių iniciatyva. Kodėl tie žmonės nori susilpninti parlamentinę kontrolę? Į šį klausimą aš galiu rasti tik vieną atsakymą – tai susiję su siauru tų žmonių grupiniu interesu. Jie tapo opozicine jėga ir jiems reikia žūtbūt sustiprinti savo galias. Ir to jie siekia aklai palaikydami prezidentę ir jos skiriamus pareigūnus – aukodami Konstitucijoje nubrėžtą valdžių pasidalijimą.

Bet taip buvo apsisprendžiama ne visada. Kai Andrius Kubilius buvo premjeras, kai buvo kovojama siekiant išsaugoti savo politines galias, tada prezidentė buvo kritikuojama ir buvo nesutinkama su jos spaudimu atleisti Vytautą Giržadą bei Vitalijų Gailių. Tačiau dabar, kai yra naudinga nematyti prezidentės sprendimų, kuriais buvo pažeisti įstatymai, A. Kubilius ir jo aplinka tiesiog užmerkia akis dėl savo siaurų politinių interesų.

Jūs minėjote, kad dabartinė nuostata valstybingumą sieti su prezidente, su jos autoritetu ar su jos sprendimais, valstybę silpnina, daro ją pažeidžiamą. Ko turėtų imtis tie, kuriems rūpi tikrasis valstybingumas, kuriems rūpi sustiprinti tikrąjį valstybingumą?

Pirmiausia turime stengtis atkurti valdžių pasidalijimą valstybėje, antra, stiprinti žmonių pasitikėjimą valstybe didinant piliečių kontrolę politinėms partijoms.

Tos komisijos sudarymo tikslas ir yra toks – pabandyti atkurti žmonių pasitikėjimą valstybę, pabandyti atkurti konstitucinį valdžių padalijimą. Ir tik tada mes pamatysime tam tikrus teigiamus poslinkius mūsų valstybėje, aišku, tai tebūtų tik mažas žingsnelis.

Dėkoju už pokalbį.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

orija       2013-10-11 20:14

Butina reikalauti iš gerb.L.Griaužinienes,kad būtų atstatytas LR Konstitucijos 47 straipsnis,kuris sako kad,žeme, miškai jos gelmes ir vandenys priklauso LR valstybei LR piliečiams.Konstitucija gali keisti tik tauta referendumo kelių,jį sutripta nusikalstamai seimo.Seimas mano nuomone sulauže tautai duotą priesaiką.

Kritikas Pikčiurna       2013-10-9 20:02

Gerbiamieji, ko čia aiškintis. Juk visa tai vyksta mūsų akyse. Tos komisijos reikalingos tik tam, kad suteiktų teisinį pagrindą toliau tirti akivaizdžius nusikaltimus. “Konservantų”  vadovybė tiesiog piktnaudžiauja rinkimuose gautais neapdairių piliečių balsais ir susitarimu su Prezidente veikti iš vien iš jėgos pozicijų, net jei tai prieštarauja Priesaikai ir paprastam padorumui. Tai yra netiesioginis įrodymas, kad yra pridaryta daug nusikaltimų ir tokiomis politinėmis priemonėmis bandoma atidėti ar išvengti deramo teisinio įvertinimo. Jie jau akivaizdžiai užsižaidė ir sekančiuose rinkimuose neabejotinai patirs triuškinantį pralaimėjimą. Šioje partijoje, atrodo, dar yra ir padoresnių narių, bet paklusdami vadovybės ciniškam spaudimui jie kompromituoja ne tik save, bet ir atstovaujamą politinę kryptį, o tai dar labiau išbalansuoja Lietuvos politinių jėgų pusiausvyrą ir daro dar didesnę žalą, nes ir kitos Seime atstovaujamos didžiosios partijos neblizga principingumu bei padorumu. Visi jie jau seniai pamiršo, kad privalo atstovauti piliečių valią, o ne primesti jiems savąją. Vienintelė išeitis ateinančiuose rinkimuose piliečiams susitelkti ir vieningai nerinkti jų į Seimą. Mums reikia naujų sveikesnių politinių jėgų.

L.Graužinienė        2013-10-9 7:47

taip pat antrina.Suremkit pečius ne pagal partinę priklausomybę,bet pagal idėjas.Asmenybės perlipa partinės priklausomybės ribas.

Nida       2013-10-9 0:25

Gal Urbšiui metas savo priesaikos grupę paleisti? Kam dar vaidinti, jei Jovaiša, Juozapaitis yra ištikimi ne priesaikai, o Kubiliui ir VSD?

Anikė       2013-10-8 23:30

Seime P.Urbšys bandė sudaryti tyrimo komisiją,kad išsiaiškintų,kas vyksta Lietuvoje,kodėl nevykdomas teisingumas.Daug neatsakytų klausimų, neišaiškintų,
nutrauktų bylų.Pinigai viską gali,kai sąžinės nedaug.Gal vis tik tiesa išaiškės?

Romas       2013-10-8 19:34

Lieka pritarti p. Urbšio žodžiams. Bet kas atsitiko jo priesaikos grupei? Ko ji verta, jei net Urbšio idėjos dėl komisijos nepalaiko?


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.