P. Urbšys: Tik sustiprinę parlamentinę kontrolę, sustiprinsime valstybę

Ramutė Bingelienė   2013 m. spalio 8 d. 17:26

6     

    

P. Urbšys: Tik sustiprinę parlamentinę kontrolę, sustiprinsime valstybę

Kaip jau skelbėme, Seimo narių grupė užregistravo nutarimo projektą, numatantį sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri atsižvelgdama į įsiteisėjusius teisminius sprendimus dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėto atleidimo iš pareigų, siektų įvertinti „kylančias grėsmės valstybės stabilumui dėl visuomenėje paskleistos ir oficialiai nepaneigtos informacijos apie ilgalaikę galimai neteisėtą Valstybės saugumo departamento įtaką politiniams bei ekonominiams procesams“. Apie šios komisijos sudarymo tikslus Tiesos.lt redaktorė Ramutė Bingelienė pakalbino vieną jos iniciatorių – Seimo narį, pilietinio judėjimo „Kartu“ vadovą Povilą Urbšį.

Kodėl tokia komisija yra reikalinga? Ką ji būtinai turi išsiaiškinti?

Pirmiausia komisija reikalinga tam, kad būtų nustatyta, ar būta politikų poveikio pareigūnams, ar VSD darbuotojai galėjo manipuliuoti valstybės vadovu, politinėmis partijomis.

Jei susidorojimas su pareigūnais, kurie lieka ištikimi duotai priesaikai, Lietuvoje jau tampa kasdienybe, tuomet, žinoma, tokios komisijos nereikia. Tačiau aš manau, kad ji būtina. Ir taip manau ne tik aš – už šį siūlymą sudaryti komisiją jau pasirašė 38 Seimo nariai iš visų frakcijų. Ir bet koks mėginimas siaurinti šį sumanymą iki Darbo partijos keršto už jai iškeltą bylą, būtų neobjektyvus.

Prisiminkime 2006 metus – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktą VSD veiklos parlamentinį tyrimą, pradėtą po Lietuvos pareigūno Vytauto Pociūno mirties, ir tai, kad šio tyrimo išvados buvo patvirtintos daugiausia konservatorių ir Darbo partijos balsais. O juk tuo metu Darbo partijai jau buvo iškelta baudžiamoji byla, tų pačių 2006 metų rugpjūčio mėnesį jau buvo paskelbta tarptautinė V.Uspaskicho paieška.

Tai kodėl tada konservatoriai nekalbėjo, kad komisija sudaryta iš keršto už bylą Darbo partijai ar jos vadovui? Tačiau tada konservatoriai to neakcentavo. Galų gale ir pats tyrimas parodė, kad buvo siekiama išsiaiškinti, kas vyksta valstybėje, o ne kerštauti dėl Darbo partijos ir V.Uspaskicho bylų.

Antra, ši mūsų inicijuojama komisija reikalinga ir tam, kad įvertintų, kaip įgyvendinamos iki tol veikusių komisijų išvados: Seimas sudarinėja komisijas, kartkartėmis nagrinėja tas situacijas mūsų valstybėje, kai politikai kišasi į teisėsaugos institucijų veiklą ar, atvirkščiai, teisėsaugos institucijos daro įtaką politikų sprendimams piktnaudžiaudamos savo galiomis. Bet niekas iki šiol neapibendrino, kas buvo padaryta, kai tos komisijos baigdavo savo darbą. Iki šios dienos niekas taip ir nepasižiūrėjo, kaip buvo įgyvendintos tų komisijų priimtos išvados, kad reikia keisti teisės aktus, tarnybų veiklą reglamentuoti įstatymais ir pan. Būtent parlamentinės kontrolės nebuvimas privedė prie tokios situacijos, kai susidorojama su pareigūnais, kurie lieka ištikimi priesaikai.

Sakėte, kad šiuo metu siūlymą sudaryti komisiją jau parėmė 38 parlamentarai – ar galime tikėtis, kad Seime atsiras pakankamai politinės valios, kad ji būtų sudaryta?

Kol kas dar neaišku. Kad išsiaiškintume, kas vis dėlto įvyko, reikia ne tik politinės valios, bet ir politinės drąsos. Kai yra manipuliuojama slapta, specialiųjų tarnybų surinkta kompromituojančia informacija, politikai gali ir nesiryžti sudaryti tokią komisiją.

Ar šis klausimas bus vilkinamas, pamatysime kitą savaitę. Šios komisijos likimas yra būtent konservatorių ir socialdemokratų frakcijų rankose. Ir todėl atsakingai noriu pareikšti: jeigu ta komisija nebus sudaryta, būtent šios dvi frakcijos turės prisiimti atsakomybę už tai, kas vyksta mūsų valstybėje.

Todėl ir visos dabar kuriamos sąmokslo teorijos, kad šitos komisijos sudarymas bus naudingas išorės jėgoms ir pan., tėra tuščios kalbos: prezidentė sutapatinama su mūsų valstybingumu – bet koks suabejojimas prezidente, jos sprendimais yra lygu suabejojimui mūsų valstybingumu. Ir iškart konstatuojama, kad tai naudinga Rusijai ir t.t.

Galime ir vėl priminti 2006 metų situaciją, kai tarp Lietuvos ir Rusijos taip pat buvo įtempti santykiai: juk tais metais buvo nutrauktas naftos tiekimas naftotiekiu „Družba“ ir būtent tais metais ypatingai suaktyvėjo Lietuvos ir Lenkijos strateginė partnerystė – Vyriausybės ataskaitoje net buvo konstatuota, kad „pavyko pasiekti proveržį derantis dėl Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų sujungimo“.

Jei vadovautumės ta pačia sąmokslo teorijos logika kaip dabar, turėtume daryti išvadą, jog ir parlamentinė komisija V. Pociūno žūties aplinkybėms išsiaiškinti buvo inspiruojama Rusijos jėgų – kad Lietuvai būtų daromas poveikis dėl suartėjimo su Lenkija, kad būtų daromas spaudimas dėl sėkmingo „Mažeikių naftos“ pardavimo didžiausiai Vidurio Europos naftos bendrovei „PKN Orlen“... Ir kai tai garsiai pasakome, visi suprantame, koks tai absurdas. Bet kažkodėl vadinamieji politologai ar save vadinantys žurnalistais apie tai kalba rimtu veidu.

Nenustebčiau, kad ant kokio nors vadovo stalo dabar guli VSD paruošta pažyma, kad tokios komisijos sudarymas yra kažkokio plano, nukreipto prieš prezidentę, dalis, siekiant destabilizuoti situaciją valstybei.

O man atrodo taip: jeigu mūsų valstybėje išties pažeistas konstitucinis valdžių padalijimo principas, jeigu joje nėra tikrosios pilietinės demokratinės, mūsų valstybė yra visiškai pažeidžiama iš išorės. Ir jei mes stipriname parlamentinę kontrolę, vadinasi, stipriname savo valstybę ir iš vidaus, ir išorės.

Jau pasigirdo kalbų, kad konservatoriai svarsto kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl prokuratūros ataskaitos svarstymo Seime, klausti: ar dabartinė įstatymo nuostata, įpareigojanti generalinį prokurorą pateikti ataskaitą, o Seimo narius – ją vertinti ir spręsti priimti ar nepriimti, yra apskritai konstituciška. Ką Jūs apie tai manote?

Stebint konservatorių balsavimą dėl prokuratūros ataskaitos, nesiimčiau apibendrinti, kad tai yra visos konservatorių frakcijos pozicija. Tai daugiau yra Andriaus Kubiliaus ir jo artimiausio rato žmonių iniciatyva. Kodėl tie žmonės nori susilpninti parlamentinę kontrolę? Į šį klausimą aš galiu rasti tik vieną atsakymą – tai susiję su siauru tų žmonių grupiniu interesu. Jie tapo opozicine jėga ir jiems reikia žūtbūt sustiprinti savo galias. Ir to jie siekia aklai palaikydami prezidentę ir jos skiriamus pareigūnus – aukodami Konstitucijoje nubrėžtą valdžių pasidalijimą.

Bet taip buvo apsisprendžiama ne visada. Kai Andrius Kubilius buvo premjeras, kai buvo kovojama siekiant išsaugoti savo politines galias, tada prezidentė buvo kritikuojama ir buvo nesutinkama su jos spaudimu atleisti Vytautą Giržadą bei Vitalijų Gailių. Tačiau dabar, kai yra naudinga nematyti prezidentės sprendimų, kuriais buvo pažeisti įstatymai, A. Kubilius ir jo aplinka tiesiog užmerkia akis dėl savo siaurų politinių interesų.

Jūs minėjote, kad dabartinė nuostata valstybingumą sieti su prezidente, su jos autoritetu ar su jos sprendimais, valstybę silpnina, daro ją pažeidžiamą. Ko turėtų imtis tie, kuriems rūpi tikrasis valstybingumas, kuriems rūpi sustiprinti tikrąjį valstybingumą?

Pirmiausia turime stengtis atkurti valdžių pasidalijimą valstybėje, antra, stiprinti žmonių pasitikėjimą valstybe didinant piliečių kontrolę politinėms partijoms.

Tos komisijos sudarymo tikslas ir yra toks – pabandyti atkurti žmonių pasitikėjimą valstybę, pabandyti atkurti konstitucinį valdžių padalijimą. Ir tik tada mes pamatysime tam tikrus teigiamus poslinkius mūsų valstybėje, aišku, tai tebūtų tik mažas žingsnelis.

Dėkoju už pokalbį.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

orija       2013-10-11 19:14

Butina reikalauti iš gerb.L.Griaužinienes,kad būtų atstatytas LR Konstitucijos 47 straipsnis,kuris sako kad,žeme, miškai jos gelmes ir vandenys priklauso LR valstybei LR piliečiams.Konstitucija gali keisti tik tauta referendumo kelių,jį sutripta nusikalstamai seimo.Seimas mano nuomone sulauže tautai duotą priesaiką.

Kritikas Pikčiurna       2013-10-9 19:02

Gerbiamieji, ko čia aiškintis. Juk visa tai vyksta mūsų akyse. Tos komisijos reikalingos tik tam, kad suteiktų teisinį pagrindą toliau tirti akivaizdžius nusikaltimus. “Konservantų”  vadovybė tiesiog piktnaudžiauja rinkimuose gautais neapdairių piliečių balsais ir susitarimu su Prezidente veikti iš vien iš jėgos pozicijų, net jei tai prieštarauja Priesaikai ir paprastam padorumui. Tai yra netiesioginis įrodymas, kad yra pridaryta daug nusikaltimų ir tokiomis politinėmis priemonėmis bandoma atidėti ar išvengti deramo teisinio įvertinimo. Jie jau akivaizdžiai užsižaidė ir sekančiuose rinkimuose neabejotinai patirs triuškinantį pralaimėjimą. Šioje partijoje, atrodo, dar yra ir padoresnių narių, bet paklusdami vadovybės ciniškam spaudimui jie kompromituoja ne tik save, bet ir atstovaujamą politinę kryptį, o tai dar labiau išbalansuoja Lietuvos politinių jėgų pusiausvyrą ir daro dar didesnę žalą, nes ir kitos Seime atstovaujamos didžiosios partijos neblizga principingumu bei padorumu. Visi jie jau seniai pamiršo, kad privalo atstovauti piliečių valią, o ne primesti jiems savąją. Vienintelė išeitis ateinančiuose rinkimuose piliečiams susitelkti ir vieningai nerinkti jų į Seimą. Mums reikia naujų sveikesnių politinių jėgų.

L.Graužinienė        2013-10-9 6:47

taip pat antrina.Suremkit pečius ne pagal partinę priklausomybę,bet pagal idėjas.Asmenybės perlipa partinės priklausomybės ribas.

Nida       2013-10-8 23:25

Gal Urbšiui metas savo priesaikos grupę paleisti? Kam dar vaidinti, jei Jovaiša, Juozapaitis yra ištikimi ne priesaikai, o Kubiliui ir VSD?

Anikė       2013-10-8 22:30

Seime P.Urbšys bandė sudaryti tyrimo komisiją,kad išsiaiškintų,kas vyksta Lietuvoje,kodėl nevykdomas teisingumas.Daug neatsakytų klausimų, neišaiškintų,
nutrauktų bylų.Pinigai viską gali,kai sąžinės nedaug.Gal vis tik tiesa išaiškės?

Romas       2013-10-8 18:34

Lieka pritarti p. Urbšio žodžiams. Bet kas atsitiko jo priesaikos grupei? Ko ji verta, jei net Urbšio idėjos dėl komisijos nepalaiko?

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.