Nuo ko privati saugos firma saugo Druskininkų merą?

Piliečiai klausia   2013 m. kovo 2 d. 11:00

0     

    

Nuo ko privati saugos firma saugo Druskininkų merą?

Tiesos.lt siūlo paskutines naujienas iš Druskininkų – Naujojo Grūto. Mero Ričardo Malinausko nenuilstamomis pastangomis šis miestas uždara teritorija, kurioje nuo piliečių ir žiniasklaidos ginamasi jau ne tik tvoromis, bet ir policinėmis priemonėmis. Greičiausiai vietinės policijos jau ima nebepakakti, jei meras savo ramybei saugoti už gyventojų pinigus samdo privačią saugos firmą.

Druskininkų valdžia nuo jiems nepalankių žurnalistų ginasi samdydama privačią saugos firmą

Vilma Danauskienė | 15min.lt

Druskininkų savivaldybės administracijos pastatas (Romo Kvietkevičiaus nuotr.)

Posėdžiauti susirinksiančius Druskininkų savivaldybės tarybos narius nuo žurnalistų nuo šiol saugos pasamdyta privati saugos firma. Nors oficialiai teigiama, kad saugos bendrovės prireikė užtikrinant viešąją tvarką savivaldybės organizuojamų renginių metu, pirmadienį „Achemos“ koncernui priklausančios saugos firmos „Budrus sakalas“ apsaugininkai budėjo Druskininkų savivaldybės administracijos pastate.

Čia vyko Druskininkų savivaldybės tarybos posėdis. Apsaugininkų pareiga buvo užtikrinti, jog į posėdžių salę nepatektų žurnalistai, kurie nėra akredituoti specialia Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinta tvarka. Tokia tvarka šioje savivaldybėje nustatyta pernai – vienašališkai, nesitariant ir nederinant to su viešosios informacijos rengimo priemonėmis.

Nubaudė policininkai

Apsaugininkai griežtai prižiūrėjo, kad pastate nebūtų daromi vaizdo ar garso įrašai, fotografuojama. Nors pagal savivaldybės veiklos reglamentą savivaldybės posėdžiai yra vieši, pirmadienį apsaugininkai į jį neįleido vietos laikraščio „Druskonis“ žurnalistų ir LNK televizijos laidos „Kakadu“ filmavimo grupės. Pastarieji iš sostinės į svetingumą deklaruojantį kurortą atvyko teirautis apie Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko namus juosiančią tvorą, kuri kartu užtvėrusi ir 25 arų valstybinės žemės sklypą šalia mero namų. Savo reportažą iš Druskininkų LNK žurnalistai ketina transliuoti ketvirtadienį, vasario 28 dieną.

„Tiesą sakant, sunkiai galėjau patikėti redaktoriaus ir operatoriaus pasakojimu, kad Druskininkų savivaldybės teritorijoje egzistuoja sava, įstatymo rėmuose netelpanti tvarka“, – sakė kalbintas televizijos laidos prodiuseris Mindaugas Sėjūnas.

Druskininkų savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Ramunė Šeštokienė (Asmeninio archyvo nuotr.)

Ties įvažiavimu prie Druskininkų savivaldybės administracijos pastatų gatvė yra pažymėta kelio ženklu, draudžiančiu transporto priemonių eismą.

Tačiau matydami šio ženklo veikimo teritorijoje stovintį automobilį, kolegos iš sostinės savąjį pasistatė šalia.

Netrukus atvyko Druskininkų policijos komisariato patruliai ir televizijos operatoriui buvo surašytas administracinės teisės pažeidimų protokolas bei skirta 200 litų bauda.

Atvykėliai žurnalistai juk nežinojo, kad kitas automobilis, stovintis draudžiamo ženklo zonoje, priklauso Druskininkų savivaldybės administracijai ir juo važinėja Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Kad šiam automobiliui Kelių eismo taisyklės veikia su išimtimi, antradienį įsitikino ir 15min.lt – mero tarnybinė „Audi“ stovėjo draudžiamojo ženklo veikimo teritorijoje, tačiau tai nekliuvo policijos pareigūnams.

Ar tokia „išimtis“ taikoma dėl to, kad Druskininkų policijos komisariatui vadovaujantis Alvydas Jurgelevičius yra Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės sutuoktinis?

O gal policininkų budrumą Druskininkuose pristabdo faktas, kad šiemet Druskininkų savivaldybės mero R.Malinausko „už vaisingą bendradarbiavimą, puikius veiklos rezultatus, efektyvų ir nuoširdų darbą „Ratnyčėle“ ir mineralinio vandens lašo statulėle apdovanoti Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas ir Druskininkų policijos komisariatas?

Žurnalistės pareikalauta palikti darbo priemones

Tą patį pirmadienį į Druskininkų savivaldybės tarybos posėdį norėjusiai patekti Druskininkuose leidžiamo savaitraščio „Druskonis“ žurnalistei Violetai Ambrazienei buvo leista į posėdžių salę įeiti „tik kaip fiziniam asmeniui“ – savivaldybės darbuotojams palikus žurnalisto darbo priemones: diktofoną, fotoaparatą. To priežastis – neva negaliojanti žurnalistės akreditacija Druskininkų savivaldybėje.

Paprašytas pakomentuoti situaciją Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius pokalbio pradžioje sunkiai galėjo patikėti, kad tokia situacija iš viso buvo galima.

Druskininkų mero R.Malinausko tarnybinis automobilis stovi prie Druskininkų savivaldybės administracijos pastato – transporto priemonių eismą draudžiančio kelio ženklo veikimo zonoje (Vilmos Danauskienės nuotr.)

„Akreditacijas teikia ne kažkokia įstaiga ar savivaldybė, bet visuomenės informavimo priemonė. Jeigu kažkuri institucija turi pasitvirtinusi atitinkamą bendravimo su žiniasklaida tvarką, toji tvarka negali prieštarauti galiojantiems įstatymams. Šiuo atveju neabejoju, kad bent jau Visuomenės informavimo įstatymas ir konstitucinė teisė laisvai rinkti ir gauti informaciją buvo pažeisti. Kita vertus, reikalauti žurnalistą dirbti atėmus iš jo darbo priemones, gali tik visiški kvailiai. Druskininkų savivaldybės administracija smarkiai rizikuoja, ribodama informacijos teikimą žurnalistams ir trukdydama jiems atlikti žurnalisto profesinę pareigą. Manau, kad jie tai suvoks ir neprieisime iki to, kad jųjų akreditacijos taisykles teks skųsti teismams, juolab, jog netgi pats Seimas turi karčios tokio bandymo uždėti apynasrį žurnalistams patirties. Prisiminkime, kuo baigėsi pono Valinsko sumanytas žurnalistų akreditavimas Seime – po to, kai aš kreipiausi į teismą, tos taisyklės buvo panaikintos nelaukiant teismo verdikto“, – teigė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas D.Radzevičius.

„Tai, kas galioja Lietuvoje, Druskininkuose nebūtinai yra įstatymo įtvirtinta norma. Mūsų nestebina vietos valdžios požiūris žurnalistų atžvilgiu. Čia yra kita – sava – tvarka. Galime ją vadinti Malinausko, galime caro tvarka vadinti, tačiau tiesa yra tokia. Liūdna tiesa. Štai pavyzdžiui visai neseniai vykusio aplinkos ministro Valentino Mazuronio vizito Druskininkuose metu mane, kartu su ministro komanda ir kolegomis įėjusį į savivaldybės pastatą, savivaldybės darbuotoja už rankovės bandė tempti laiptais žemyn visų akivaizdoje, šaukdama, kad neturiu akreditacijos. Kadangi nesu nei viengungis, nei labai jaunas, tokį akivaizdų priekabiavimo faktą nuleidau juokais. Nežinau, ką apie mūsų kurorto ir jo valdžios atstovų elgesį galėjo pamanyti garbūs svečiai, tačiau tai yra faktas“, – kalbėjo kito Druskininkų savaitraščio – „Druskininkų naujienos“ – redaktorius Romas Sadauskas.

Apsauga stebina ir pačius politikus

„Pirmadienį atvykęs į savivaldybės tarybos posėdį vienu metu pamaniau, jog įvyko kažkoks incidentas – mane pasitiko du apsaugininkai. Vėliau paaiškėjo, kad saugos firma saugos mus. Nuo ko? Šito aš paklausiau posėdžio metu. Jurgelevičienė (Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė – aut. past.) atsakė, jog Seime irgi yra saugos firmos darbuotojai ir dėl to jokių klausimų niekam nekyla. Nei kada sudaryta sutartis, nei kaip buvo parinkta saugos firma (tam reikalingas viešųjų pirkimų konkursas), nei kiek tai atsieis mokesčių mokėtojams – paaiškinta nebuvo. Aiškėja, kad saugos firma samdyta tik saugoti mūsų posėdžius, to neslėpė ir patys apsaugininkai. Daugiau nei kvaila“, – 15min.lt kalbėjo Druskininkų savivaldybės tarybos narys Donatas Mizaras, atstovaujantis partijai „Tvarka ir teisingumas“.

Druskininkų savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Ramunė Šeštokienė klausimus apie saugos firmos „Budrus sakalas“ ir Druskininkų savivaldybės administracijos santykius pateikti liepė raštu. Specialistė taip pat atsiuntė Druskininkų savivaldybės administracijos patvirtintas žurnalistų akreditacijos taisykles.

R.Šeštokienė patvirtino, jog Druskininkų savivaldybės administracija ir saugos firma „Budrus sakalas“ turi sutartį dėl paslaugų teikimo. Tačiau nei kada, nei kas ją pasirašė – neatskleidė.

„Taip, Druskininkų savivaldybės administracija sudariusi su Jūsų minima firma sutartį. Dvejiems metams. Pagal sutartį, įkainis – 100 litų per mėnesį. Lėšos numatytos Druskininkų savivaldybės veiklos funkcijų įgyvendinimo ir tobulinimo programoje. Apsaugos darbuotojų paslauga užtikrinant viešąją tvarką ir bendruomenės saugumą bus reikalinga savivaldybės organizuojamų viešų renginių metu“, – rašoma Druskininkų savivaldybės atsiųstame laiške.

Antradienį kalbintas saugos firmos „Budrus sakalas“ generalinis direktorius Romualdas Senovaitis sutriko, 15min.lt paklaustas, nuo kada firmos apsaugininkai saugo Druskininkų savivaldybės administracijos pastatus.

„Kad dar nesaugome, tik tokių ketinimų turime… Ką veikė mūsų darbuotojai pirmadienį? Na, apsižiūrinėjo, suprantate, prieš pradedant dirbti, reikia įvertinti situaciją. Patalpas apžiūrėti reikia… Dirbo, sakote? Na, tada gal ta sutartis ir yra, turėčiau pasižiūrėti. Žinote, aš čia, Vilniuje, ne visuomet viską galiu iš karto žinoti… Ne, ne, dabar pažiūrėti negaliu… Klausykite, arba ta sutartis yra, arba jos nėra, trečio varianto, kaip sakoma, negali būti. Greičiausiai yra. Paskambinkite rytoj, pažiūrėsiu“, – sakė „Budraus sakalo“ vadovas.

Tačiau trečiadienį „Budraus sakalo“ vadovas R.Senovaitis – nepasiekiamas. Bendruoju telefonu atsiliepusi saugos firmos administratorė tegalėjo apgailestauti, jog „direktorius išvykęs ir nežinia, kada bus“. Pono Senovaičio mobiliojo telefono numeris – tabu, kurio žurnalistams dalinti saugos firmos eiliniai neturi teisės.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Vidmantas Valiušaitis. Demokratija įsitvirtino pas mus tik kaip savotiškas „Potiomkino kaimas“ švogerių krašte

Vygandas Trainys apie Mokytojos ir Policininkės konfliktą dėl Trispalvės ir jo teisinį vertinimą: per 30 m. niekas nepasikeitė – dabar pakuotų „savi“

Algimantas Rusteika. Apie grėsmes grėsmėms

Nuo bačkos. Andrius Navickas: mūsų didžiausias politinis koziris yra Ingrida Šimonytė ir jos apsisprendimas yra svarbesnis nei visa politinė programa

„Žygis už gyvybę“ ir socialinių platformų cenzūra

Chad Pecknold. Brexitas – daugiau nei populistų maištas prieš globalizmą

Vidas Rachlevičius. Gal nemokykim britų gyventi

Mūzos ir ginklo broliai: Atmintis gyva. Konferencija skirta rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

Istorija be vėliavnešių – tik butaforija

Nigel Farage. Trumpas pasakojimas apie ilgą kovą už Brexitą

Valdas Vižinis. Pokalbiai su teisėsauga. I dalis. Apie anūkės tvirkinimą

Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys

Darius Kuolys. Ir darsyk apie lietuvių laisvės projektą, jo atramas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.