Visuomenės pokyčių analizė, Nuo bačkos, Demokratija ir valdymas

Nuo bačkos. Kęstutis Masiulis: Jei Skvernelis taptų Prezidentu, Lietuva pasuktų Vengrijos keliu

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 1 d. 17:27

25     

    

Nuo bačkos. Kęstutis Masiulis: Jei Skvernelis taptų Prezidentu, Lietuva pasuktų Vengrijos keliu

Artėjant Prezidento rinkimams, daugėja ženklų, kad Prezidento rinkimuose gali dalyvauti Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Pats Premjeras kol kas aiškiai nepasakė savo sprendimo, tačiau jo retorika šiuo klausimu iš anksčiau buvusios skeptiškos, paskutiniu laiku pakito į optimistinę. Jeigu S. Skvernelis ne tik dalyvautų rinkimuose, bet ir juos laimėtų, visi trys svarbiausi valstybės postai tektų valstiečiams.

Valstiečiams būtinos pergalės

Politologai aptarinėja ar valstiečiai atėjo ilgam, ar jų laukia fiasko? Politinę šios organizacijos ateitį labai smarkiai paveiks artėjantys 2019 m. rinkimai. Ypač svarbūs yra Prezidento rinkimai. Geras, rinkimus laimintis kandidatas padėtų mobilizuoti partiją, praplėstų elektoratą ir jį naujai motyvuotų. Jeigu valstiečių kandidatui pavyktų pakeisti Dalią Grybauskaitę, tai tada visos trys svarbiausios valdžios atsidurtų vienose rankose – Seimas, Vyriausybė ir Prezidentūra. Visos trys institucijos pradėtų „kalbėti“ vienu balsu.

R. Karbauskis jau seniausiai tvirtina, kad kitas Prezidentas bus iš valstiečių, o partijos politinis štabas tam aktyviai ruošiasi. Aršiai atakuoja opoziciją ir veikiančią Prezidentę, vienų partijos narių vardu leidžia idėjas–lozungus ir gerų norų deklaracijas, o kitų vardu nepaliaujamai gamina skundus. Taip vis išlikdami dėmesio centre. Kartu ieško parankiausių kandidatų būsimuose rinkimuose. Kol kas vienintelis realiausias jų kandidatas sėkmingai sudalyvauti Prezidento rinkimuose yra Ministras Pirmininkas. Kiti valstiečių politikai per daug blankūs, turintys per daug neigiamo krūvio ar per mažai žinomi. Kitas tinkamas pretendentas būtų užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kurį tikriausiai paremtų ir Prezidentė, tačiau jo pergalė negarantuotų valstiečių hegemonijos, atvirkščiai, sudarytų nereikalingą konkurenciją. Neturėdami kitų kandidatų, valstiečiai šį pusmetį aktyviai įkalbinėjo S. Skvernelį dalyvauti rinkimuose, tai matėsi iš jo paties viešosios retorikos dinamikos.

Premjerui pasirinkimas nėra lengvas, nes dalyvavimas visgi negarantuotų pergalės. Labai tikėtinas scenarijus būtų pralaimėjimas antrame ture liberalesniam kandidatui, pavyzdžiui, Gitanui Nausėdai. Toliau dirbti premjeru, kai buvęs oponentas bus tiesioginis „viršininkas“, jeigu galima taip pasakyti, nebus lengva. O jei per rinkimų kampaniją dar bus pasakyta vien kita aštresnė replika..

Daug saugesnis valdančiųjų pasirinkimas būtų L. Linkevičius, kuris puikiai sutaria su dabartine Prezidente, palankiai vertinamas kairiųjų, o ir dešiniesiems, savo nuoseklia orientacija į Vakarus, jis atrodo priimtinas. Pralaimėjimo atveju, tai nebūtų toks skaudus smūgis valdantiesiems, tačiau vargu ar galima po rinkimų iš jo tikėtis glaudžių ryšių ir paklusnumo R. Karbauskiui?

Lietuva prisijungtų prie Vengrijos ir Lenkijos

Jeigu S. Skvernelis visgi kandidatuotų ir laimėtų, jį Premjero kėdėje tikriausiai pakeistų jo bendražygis, pavyzdžiui, dabartinis ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Visi trys svarbiausi valstybės postai taptų susiję su valstiečių politine organizacija. Smarkiai susilpnėtų opozicijos galimybės aktyviai veikti, o valdantieji įgytų didelę galią užpildyti visą viešąją erdvę savo politine darbotvarke. Labai tikėtinas scenarijus, kad Lietuva pradėtų dreifuoti link Vengrijos ir Lenkijos politinio modelio.

S. Skvernelis jau ne kartą yra palankiai atsiliepęs apie dabartinę politinę situacijoje Lenkijoje.

Kaip ir tose Centrinės Europos šalyse, pirmiausia, buvo nugalėta opozicija, perimta valdžios postų kontrolė, tada atėjo eilė teismams ir žiniasklaidai. Apie valstiečių ir žiniasklaidos kovą jau girdėjome. Ramūnas Karbauskis buvo „iškasęs karo kirvį“ prieš LRT ir vieną įtakingiausių žurnalistų Edmundą Jakilaitį. Kol kas trapios paliaubos, bet valstiečiams sustiprėjus, prieš šio klausimo būtų grįžtama. Apie valstiečių norą kontroliuoti žiniasklaidą žinome ir iš „Naisių vasaros“ epopėjos.

Kaip rodo apklausos Lenkijoje ir Vengrijoje, gyventojai gan palankiai vertina savo valdžią. Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas trečią kartą tapo premjeru, kas negirdėta Rytų Europoje. Tai gal ir Lietuvoje būtų neblogai tokia valdžios dėlionė?

Lietuvai grėstų „raganų medžioklė“

„Vengriškas scenarijus“ šalyse gyvuoja, kol kyla ekonomika ir auga biudžeto pajamos. Rytų Europos gyventojai ypač jautrūs ekonominei gerovei ir yra linkę dėl jos aukoti demokratines bei pilietines laisves. Trūkstant politinės konkurencijos Lenkijos ir Vengrijos valdžios savo nesėkmėms pateisinti pradeda ieškoti priešų. Vos ištikus nesėkmei, pavyzdžiui, korupcijos skandalui, reikia rasti ant ko suversti visą kaltę. Vengrijoje blogiečiu Nr. 1 buvo paskelbtas Džordžas Sorosas, nelegalūs imigrantai, opozicija ir t.t., Lenkijoje – buvęs premjeras, Vokietija ir pan.

Lietuvoje, dėl mažos šalies ribotų resursų diskusijai, tai tikriausiai atsikartotų kvadratu. Prasidėtų „blogiečių“ paieškos, o valdžioje dominuojant vienai partijai dar labiau smuktų politinių diskusijų kokybė. Jau dabar vyriausybė bando viešai išstatyti „pykčio valandėlei“ tai pensijų fondus, tai prekybos centrus, tai privačias mokyklas. Trukdant žiniasklaidai ir smaugiant opoziciją vargu ar viešojoje erdvėje pakiltume aukščiau tokių temų kaip tautiniai kostiumai, valstybinės vaistinės ir rūkymas balkonuose, kokių ir dabar yra dominuojamas politinis laukas.

Lietuvoje kol kas bet kokių autoritarinės valdžios požymių išvengdavome, tačiau dabar turime realią grėsmę, kad Lietuva gali pradėti dreifuoti šia linkme, o gal net taptų trečia „tvirtos rankos“ šalininkų valdoma ES šalimi kartu su Vengrija ir Lenkija.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Portalas       2018-09-5 15:30

rimtas, bet jau leksika tai delfiuko.Kiekvienas(ne visi) bando atrodyti kuo kietesnis ir kuo imantriau pakomentuoti.Galima juk ir zemiskai isreiksti savo minti, be sparnuotu issireiskimu.

to ar tik       2018-09-4 21:42

nejuokink triusikų. čia už kokias paslaugas šita šliundra su arklio dantimis turėtų tapti prezike? už tai kad snorą ir ūkio banką subankrotino ir Lituvai žalą už 4 milijardus padarė? ar kad su kubilium 50 milijardų už beprotiškus procentus pasiskolino ir viską ištratino, o dabar 10 kartų turės už šitą išgamą pinigus atidavinėti? čia gal šitos nerealios paslaugos Lietuvai daro ją realia pretendente?
vat kas būna kaip kiekvienas (a) proto bomžas pradeda galvoti ir visokias šliundrytes siūlyti.

ar tik       2018-09-4 21:01

nebus pamiršta dar viena kandidatė į prezidento rinnkimus - Ingrida Šimonytė? Dabar jos viešojoje erdėje nematyti, tačiau kaip tik ji atrodo realiausia pretendentė tapti naująja Lietuvo vadove.

Vilnietis       2018-09-4 16:28

Ne ką mažesnis blogis už nausėda (ir net didesnis) yra skvernelis. jei apie nausėdos pakraipas dėl visokių stambulo sutarčių, sodoma-partnerysčių tai mes tik galvot galim, kad darbas skandinaviškame banke ir palaikymas iš visų media kanalų yra dėl to kad jis palaiko visas degrdacijos formas- o skvernyy to net neslepia. pažiūrėkit į vyriausybę, pažiūrėkit į juvenalinę justiciją (kiek vaikų jau atimta), į lgbt ėjimą į mokyklas ir smegenų vaikams plovimo toleravimą, stambulo sutartis tai skverno darbas numeris vienas, kiek jis kartų apie tai šnekėjo (net netapęs premjeru jau fotkinosi su pažadu ratifikuot šituos iškrypimus), kiek kartų šnekėjo apie sodoma-parnerystes. O kaip (garantuotai jo nurodymu) buvo (matomai ir yra) persekiojamas Rubavičius? Taip kad kova turi vykti ne tik prieš kažkokį niekingą nausėdą, bet pagrindinė kova turi vykti būtent prieš skvernyy, kad nebūtų taip kad kovojo su vilku ir užšoko ant meškos.

Žemynai       2018-09-3 22:27

tai jūs norite pasakyti, kad šiuo metu Lietuva niekam neklapčiukauja? ir neklapčiukavo? neteikė paslaugų?...

Žemyna       2018-09-3 19:54

Vengrija pasuko simpatijos ir paslaugų Kremliui keliu, o Lietuva pasuktų paslaugų ir klapčiukavimo Varšuvai keliu?

AR ČIA       2018-09-2 21:18

reikia suprasti, kad konservos jau tuščia vieta prez. rinkimuose?

Veltui tavo vargas       2018-09-2 18:48

Masiuli, ar užduotį pakelti Skvernelio reitingus gavai kartu su tekstu, ar pats bandei skrebenti?

tikrai       2018-09-2 17:47

tkrai siaubas, koks gi buratinų gyvenimas be balsavimo:)

SIAUBAS,       2018-09-2 16:05

NEBUS UZ KA BALSUOTI.

Ekspertas       2018-09-2 7:43

Manau jei į antrą turą išeis Skvernelis ir Nausėda, Tiesos skaitytojai balsuos už Skvernelį ir tai bus visiškai logiška. Menamas Skvernelio polinkis į Vengrijos ar Lenkijos variantą yra 1000 kartų geriau nei globalistų įrankis - Nausėda.

Al.       2018-09-2 1:10

Ar Masiuliui kažkas liepė skelbti šitą akivaizdų melą apie Vengriją ir Skvernelį, ar     nuoširdžiai nesusigaudo, paveiktas neokomunistinės propagandos? Suprask, lietuvius,likviduojamą tautą, gasdina Vengrija, Vengrijos autoritarizmu. Bet kokio Makrono, Junkerio ir Merkelienės valdymo nelaiko autoritarizmu ? O gal nori, kad Skvernas perimtų dalį Juozaičio balsų - atseit štai užsislaptinęs tautininkas,vos ne Smetona, kad lengviau prakištų bankininką?

Dzeikas       2018-09-1 20:26

Net jeigu banku pleve tik iseitu i antra tura, net ir nelaimedama rinkimu, tai butu pati didziausia lietuviu kaip tautos geda nuo komunistu sugrazinimo valdzion 1992m. Tai butu doroves nuosmukio apoteoze. Kaip issipildes kosmaras, kai znaibai save ir negali patiket ,kad nesapnuoji.
Svirnelis tame fone tik siaip, smulkus niekselis. Na mentas, ko is jo noret. Lietuviai nepajegus del prasto auklejimo vaikysteje issirinkti nebrudo ir vis labiau praranda dorovinius orientyrus.“Feninis” mentas valdzioj? Na kad visi tokiais buvo.O is algos tik durneliai gyvendavo.

Chingishan       2018-09-1 20:24

PARAŠYTAS VISIŠKAS BREDAS.
SKVERNELIS VISAI NE VALSTIEČIŲ AR KARBAUSKIO ŽMOGUS. ČIA KARBAUSKIO PRIEŠAS NUMERIS VIENAS IR VISI TĄ SUPRANTA. JEI KARBAUSKIS NEDURNAS NIEKADA NEPAREMS IR NEIŠKELS SKVERNYY KANDIDATŪROS, KURIS JEI TIK GAUTŲ PREZIDENTO POSTĄ (KO NEBUS) PIRMA KĄ PADARYTŲ TAI SUSIDOROTŲ SU KARBAUSKIU IR PERIMTŲ JO PARTIJĄ.
ANTRAM TURE MATOMAI SUSIDURS MEDIA IŠPŪSTAS NAUSĖDA IR JUOZAITIS IR LAIMĖS JUOZAITIS.

rename       2018-09-1 19:29

Masiulių Lietuvoje daug ir labai įvairių pomėgių. Todėl, kad skaitytojams nebūtų painiavos, kitą kartą gerb. Redakcija galėtų tiksliau įvardinti aftarių - “visiškas masiulis”:)

Arvydas       2018-09-1 19:21

“Vengrijoje blogiečiu Nr. 1 buvo paskelbtas Džordžas Sorosas, nelegalūs imigrantai…”- o tai kurioje vietoje čia netiesa? Reikia būti visišku lapausiu, kad lyginti Orbaną ir Skvernelį. Arba Masiuliu.

Nesitikėjau,       2018-09-1 19:10

jog Masiulis toks visiškas kvailys.  Stribui skvernui kaip iki Mėnulio iki Orbano ar lenkų. Tai chamas, padugnė. Nors rinkėjai nemąsto, tačiau nepatikėsiu, jog už šitą šiukšlę daug balsuos. Matyt ir jo sėbrai (tarybiniai draugai) tai supranta, todėl nori prakišti įstatymą, jog niekšų net kritikuoti negalima. Čia jau būtų perspjautas ir Putinas. Tik vis dar negaliu patikėti, kaip masiulis parodė savo visišką bukumą. Tiesa, jis nieko nedarė, kai buvo nužudytas ir niekinamas jo draugas, Na, jis net nesupranta, kas yra draugai.

Misteris>Jzp       2018-09-1 19:00

Pritariu dėl diagnozės.
Kol kas nė viena BURNA nusukėlė susidomėjimo.
Vėl plaukia ŠLOJKOS,tačiau Sistemos lakštingalos jau gieda serenadas nuo ankstyvo ryto .

Misteris       2018-09-1 18:55

SEILIUS praleido puikią progą patylėt.
Jis dar ir BAILYS,neišdrįsęs pasakyt kas išmetė draugą pro langą.

Jzp       2018-09-1 18:54

Norint žinoti who is xy, yra pora lakmusinių testų.
Pirma- nuopelnai praeityje, antra- vertybės.
Kuo visą laiką buvo Nuosėda? Lupikautojų, bankinių niekšų vyr. patarėju.
Būtent Nuosėda patarinėjo plėšti skurstančius piliečius, patarinėjo smaugti palūkanomis ir banditiško reketo tipo įkainiais.
Nuosėdos “viartybės”? Stambusis kapitalas, monopolizmas, oligarchija, briuselinė pederalizacija, genderizmas. Tas padaras yra prisiekęs landsgrybizmo ramstis, tas bankinis padugnė yra prisiekęs briuselyno junkerų, makaronų ir merkelienių padlaižys. Jo vieta kalėjime.
Kuo buvo varškėtinis “kandidatas”?
Policajumi. Stovėdamas su “fenu” paplečių krūmuose “iš algos” pasistatė afigieną namą lyg būtų mafijozis.
Dar Skvernas pasižymėjo pasiuntęs galavariezus šturmuoti vaiką.
Tai jis tikrai žino, bet nesako- kur yra Deimantė.
Nes pats ir paslėpė. Jo darbas.
O dar šis padaras pasisako už sadomistinę Stambulo konvenciją, būtent Skvernas yra shimashinių-šūdmaišinių slaptas sąjungininkas statyti Lukiškių aikštėje vamzdinį bunkerį.
Skvernas yra orwelinio konclagerio fanas ir uolus įgyvendintojas.
Jo vieta kalėjime.

grumstas       2018-09-1 18:22

Argi tokio mentaliteto žmogus gali prilygti Orbanui? pasiskaitykite Orbano kalbas , pasidomėkite jo proteguojama politika ir suprasite, kad norai , jeigu tokie yra pas Skvernelį, tai jie vargu bau sutaps su galimybėmis.Didžiausia kliūtis yra tai , kad jis yra nelaisvas nuo praeities.

Tomas       2018-09-1 18:17

Masiuli,jei taip atsitiktų ,neduok Dieve,tai Lietuva pasuktų ne Vengrijos keliu,o Garliavos;.

Jzp       2018-09-1 18:03

Tai dėl ko paniškai dreba šveplas koncervas iš principo yra geri dalykai.
Galėtume tik padvajoti. Bet Policajus tikrai ne panacėja.
Iš esmės, Policajus yra toks pats giliai sisteminis brudas, tik su kiek kitokiu kompasu. Ir dar nežinia koks tas užsienio politikos kursas būtų kai ponas atsisėstų daukantynės soste.
Ėgi vidaus politikoje, Policajus yra 100% policajus-
“uždraust, baust, riboti, sekti, kontroliuoti!” ir pan.
Vienžo, orwelinis padaras. Plius su Garliavos pagromo patirtimi.
Taigi, nematau jokio esminio skirtumo tarp “žaliųjų varškėčių Policajaus ir sodomitų/bankininkų/vergvaldžių ir koncervpalaikių bei Našos Kvaišos “actovo” Nuosėdos.
Abu padugnės.

Gs.        2018-09-1 17:55

Pritariu Vengrijos ir Lenkijos politikai, Stribo nenoriu kaip ir kitų sisteminių fizionomijų.

Nesupratau,       2018-09-1 17:48

Masiulis reklamuoja Svernelį?


Rekomenduojame

Prof. Gediminas Merkys: „Pasaulėžiūros GESTAPO beldžiasi į Lietuvą. Mielieji, turėtume kažkaip tam doroviniam marazmui priešintis, reaguoti“

Sustabdykime barbarus – NE tyčiniam paukščių naikinimui jų pačių lizduose

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Apygardos teisme paskelbtas nuosprendis pilietiškiems Garliavos mergaitės gynėjams: kas jį surašė? [1]

Paskutinis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas: epochinės įžvalgos ar ... atgaila?

Simonas Jazavita. Lietuva ir D-Diena – ką byloja dokumentai iš Berlyno

Nijolė Oželytė. „Aš daugiau niekada nepranešiu apie girtą vairutoją“

Vytautas Rubavičius. LGBT+ – naujasis pažangusis pasaulinis proletariatas?

Prezidentė skaitys dešimtąjį metinį pranešimą

Algimantas Rusteika. Apie leidimus ir uždraudimus

Rimantas Rubavičius. „Baltic Pride“ Švento Rašto šviesoje

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasios įkvėpti skelbkime ir mes įstabius Dievo darbus

Miesto grimasos: Vitalijaus Balkaus „Iš savo varpinės“ laida apie gatvę-vaiduoklį

Tautos forumas: Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pademonstravo panieką šalies Konstitucijai ir visuomenei

Padėkime Tėvynei grįžti prie Dievo: visus geros valios žmones kviečiame šiandien, birželio 8-ąją, į Atsilyginimo maldą prie Vilniaus Katedros varpinės

Raimondas Navickas. Iš kur toji prokurorų ir teisėjų mielaširdystė vaikus prievartavusiam šiauliečiui ir apie šio nusikaltimus tylėjusiems bendrams?

Adolfo Damušio politinių studijų dienos: susitinkame birželio 14–15 d. Nacionalinėje bibliotekoje

Robertas Grigas. Ir vėl ideologijos importas

Algimantas Rusteika. Apie laisvę

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

Liudvikas Jakimavičius. Skambino Dočys!

Gediminas Merkys. Prezidento vizitas yra labai stiprus ir subtilus signalas teisėsaugai

Ar visuomeniniai teisėjai paskatins teismus dirbti geriau, skaidriau, teisingiau? Povilo Urbšio komentaras

Darius Kuolys. Kas nutylima, kai garsiai šaukiama apie žmogaus teisių būklę šių dienų Lietuvoje

Popiežius pakeliui iš Rumunijos: šiuo metu Europą bombarduoja ne patrankos ir bombos, o ideologijos

Diskusijų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“ apie Lietuvos kelią į Nepriklausomybę

Rimantas Dagys. Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Kun. Juan-Carlos Iscara. Humanistinis pacifizmas

Roberto de Mattei. EP rinkimai „didžiojo pakeitimo“ strategijos šviesoje

Gediminas Merkys. Apie rezonansinį įvykį, arba Kas nutiko mūsų prokurorams?

Kęstutis Girnius. Gabrielius Landsbergis turi atsistatydinti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.