Socialinė politika

Nuo bačkos. Biurokratinės fantazijos, kaip saugi ir klestinti šalis gelbės savo vaikus

Tiesos.lt redakcija   2016 m. sausio 5 d. 4:22

27     

    

Nuo bačkos. Biurokratinės fantazijos, kaip saugi ir klestinti šalis gelbės savo vaikus

2015-uosius baigėme įvairia gaida liūliuojami, jog Lietuva virto normalia valstybe ir yra kaip niekad saugi ir klestinti, o po Naujųjų iškart atsitokėta – tikrovė visų šių burkavimų neišgirdo.

Kol kas dar nėra atsakymo, kas iš tiesų nutiko atokioje Kėdainių rajono Saviečių kaimo sodyboje, kur du vaikai buvo sumesti į šulinį it kokie akli katyčiai, tačiau valdžios veikėjai pajuto pareigą kažką daryti. Ypač sakyti.

Daug pareiškimų nuskambėjo ir šiandien – pirmąją naujųjų metų darbo dieną.

Idėjų, jei spręstume pagal žodžių skaičių, atrodo, lyg ir nestokojama – nuo visokiausių pasiūlymų gaudžia visas eteris ir socialiniai tinklai, tačiau juos visus galima redukuoti į porą „burtažodžių“: steigti naują instituciją arba suteikti didesnių įgaliojimų jau esamoms ir, žinoma, skirti didesnį finansavimą.

Bet ar girdėjote kalbų, kurios rodytų, jog gebama artikuliuoti, kas iš tiesų sudaro šią „sisteminę“ problemą, kaip ji radosi, galų gale, kad suprantama, kaip veikia pati sistema, pavadinkime ją pagalbos vaikui, šeimai, tiesiog – žmogui sistema, t.y. kiek ir kokių tarnybų yra sukurta ir kaip jos tarpusavy sąveikauja?

Štai šiandien Prezidentūros spaudos tarnybos išplatintame pranešime „Vaikų saugumas – visų atsakomybė“, berods, pirmą kartą prakalbta apie tai, jog valstybės [?] tikslas – jau nebe investicijos į ekonomiką ar jos prielaidas – infrastruktūrą, pastatus, techniką ar įrangą ir pan., bet į žmogų... Bet ar mums aiškiau, kas ir kaip bus daroma? O svarbiausia: kaip pranešime paminėti konkrečioms struktūroms keliami uždaviniai gali užtikrinti galutinį rezultatą – vaikų saugumą?

Tarkim, ar jums aišku, kaip smurto artimojoje aplinkoje žemėlapis, tegul ir padėsiantis nustatyti pagal vakarykštės dienos, mėnesio ar metų „rezultatus“ rizikingiausius regionus šalyje, sumažins kasdien patiriamą smurtą? Taip, nemažas įvairiausių institucijų tarnautojų būrelis turės kurį laiką, regis, svarbaus ir reikšmingo, metinėse tarnybų ataskaitose gražiai skambančio darbo, tačiau realių pokyčių būtų galima tikėtis tik tuomet, jei šie pagalbos žmogui sistemos darbuotojai užsiims ne ataskaitomis prie rašomųjų stalų, o nuo jų pakils ir išdrįs diena iš dienos susidurti su visiškai negliancine „šokančios ir dainuojančios“ Lietuvos tikrove ir pamėgins realiai tą tikrovę keisti: bendrauti, neformaliai pažinti tuos, kuriems reikia pagalbos, kartu ieškoti išeities – realios, o ne pagal kokias nors centralizuotai surašytas instrukcijas.

O ir siūlomos naujai steigti institucijos – Vaiko teisių apsaugos inspekcijos – veiklos baras nuskamba visiškai miglotai: ji, pasirodo, „pateiktų savivaldybėms vaiko teisių apsaugos priemones ir jas kontroliuotų“. Tiesą sakant, sunku suprasti, ką norima tokiu žargonu pasakyti, tik kažin ar čia kalbama apie „investicijas į žmogų“, o ne į biurokratijos plėtrą?

„Kardinalių pokyčių“ panorusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė išplatino pareiškimą apie savo lūkesčius ir pažadėjo Vyriausybei „pasiūlymus dėl sisteminių pokyčių vaiko teisių apsaugos srityje“ priimti skubos tvarka kovo mėnesį prasidėsiančioje Seimo sesijoje. Ji net pasidalijo itin retai politikų lūpose girdima įžvalga, jog „naujų institucijų kūrimas neišspręs sisteminių problemų“ ir todėl „būtina kovoti ne su pasekmėmis, o su priežastimis“ bei „būtina atlikti pokyčius pačioje sistemoje“. Kodėl „išsamiai ir giliai analizuojantis“ Seimas pats nerodo iniciatyvos peržiūrėti visą pagalbos žmogui sistemą ir kartu su visuomene neieško ir, panašu, neieškos išeičių iš sisteminės krizės, ji kukliai nutylėjo.

Premjeras, sprendžiant iš spaudos pranešimo, elgiasi rutiniškai: kaip visada kad tokiais atvejais būna, jis „pavedė“ socialinės apsaugos ir darbo ministrei „atlikti tyrimą, kaip institucijos dirbo su tragediją patyrusia šeima“. Ar išties jam „akivaizdu, kad visa socialinės rūpybos ir globos sistema turi būti keičiama“ ir dar „sparčiau“, lieka tik spėlioti – mat norint ką nors keisti ir dar neatidėliojant, reikia žinoti, ką daryti.

Kol kas sisteminių pokyčių šioje – pagalbos žmogui – srityje nebandė atlikti nė viena Vyriausybė.

Ir nė viena Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Beje, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, vadovaujama skandalingais pareiškimais apie vaikų teises pagarsėjusi Edita Žiobienė, šios dienos popietę vis dar linkėjo gražių švenčių.

Ta proga primename Lietuvos Respublikos jai patikėtas pareigas:

Vaiko teisių apsaugos kontrolierius kaip Seimo nutarimu skiriamas valstybės pareigūnas atlieka vaiko teisių apsaugos padėties Lietuvoje stebėseną, teisės aktų, susijusių su vaikais, analizę ir taikymo praktikos vertinimą, individualius tyrimus dėl vaiko teisių ir jo teisėtų interesų pažeidimų; reikalauja aktyvesnio ir efektyvesnio, o ne formalaus požiūrio į darbą bei pareigas vaikų atžvilgiu; teikia rekomendacijas bei pastabas dėl nepakankamo dėmesio vaiko teisių ir jo teisėtų interesų užtikrinimui, apsaugai ir gynimui; inicijuoja diskusijas įvairiais vaikus liečiančiais klausimais, siekia suteikti svarbesnę vietą politikoje klausimams, susijusiems su vaikais.

Šaltinis: lrs.lt

* * *

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

balaganovas Panikovskiui       2016-01-6 7:37

Patiko. Ypač dėl Būdienės.

Al.       2016-01-6 1:41

Skurdas ir alkoholizmas diktatūros tarnyboje.

Žalias lapas - Povilui       2016-01-5 23:18

Labai teisybę parašėt.Nemalonu,aišku tą savikritiką priimt.Smerkt tai mes oho-ho - šauniai sugebam. Visiem dzin,kokiam skurde ir kokiose nelaimėse užaugo savo vaikus nužudęs tėvas.Ar jis panašus į žmogų,ką nors gražaus mačiusio savo gyvenime?..

Marijai Tox       2016-01-5 23:01

Pala pala. Pagal kokį matą čia pasaulį vertini? Pagal Paksą? Tai gal jau paksas tapo toks vertės mato vienetas. Pvz. galėtų būti ir toks priežodis: “Nevertas nė sudilusio pakso.” Kiek paksų kainuoja muilas akims muilinti ir pudra smegenims pudrinti?

Dėl Būdienės Foksui       2016-01-5 22:54

Matrioška yra ne žmogus, o įvaizdis, o Būdienė buvo šiek tiek žmogus, kuri galvojo, kad atėjo dirbti darbo ir pradirbs iki pensijos (trūko berods kelių metų). O Ta matrioška, mato, kad šalia dar šiek tiek žmogus, atėjęs dirbti darbo, o jai juk ne darbo reikia, o švento atsidavimo iki panagių. reikia tokio, kuris atsidėjęs lakuotų tą ne žmogaus pijarą.

Marija       2016-01-5 22:29

Labai geras komentaras 11:56. Tikrai i desimtuka. Cia apie “kaip niekada, klestincia Lietuva”. Si straipsni parase buves VSD direktorius. Zinoma, kad Laurinkus. Sitam piderastui tikrai klestinti Lietuva, nes tiek gaves otkatu, kad uzteks visam gyvenimui. Cia baisus zmogus. Juk tai jis buvo rezisierius Nr.1 Pakso nuvertimo atveju. Sunsnukis. Dabar jau tik suknistas apzvalgininkas? Isdrebe, kaip suda ,is visur.

Povilui       2016-01-5 21:38

Stipriai ir aiškiai.
Puikus komentaras.
Išmintingas.
Teisingas.
Labai ačiū.

Povilas       2016-01-5 21:23

Baikit ieškoti kaltų!
Jūs neturite tam teisės, aš neturiu tam teisės, mes neturime tam teisės!
Ir neturėsim.
Neturėsim tol, kol galėsime abejingai praeiti pro verkiantį vaiką, kol nesudrausminsime bent žodžiu akiplėšą keikūną paauglį, kol nepaklausime suvargusios kaimynės ar jai viskas gerai, ar nereikia pagalbos, kol nekviesime policijos sutramdyti įsisiautėjusį besmegenį girtuoklį kiekvienąkart…
Mes to nedarome.
Todėl turime tai,ką turime.
Už mus niekas šito nepadarys.
JIE (visos valdiškos tarnybos) veikia tik tam, kad gautų atlyginimą, įsisavintų fondų lėšas, pakalbėtų į kamerą po eilinės tragedijos.
Problemų JIE nesprendžia. Nors galėtų.
Jei MES iš JŲ pareikalautume.
Bet MES nereikalaujame. MES ne prie ko. JIE irgi ne prie ko.
MUMS gerai. JIEMS gerai.
Tol, kol bėda nepalietė asmeniškai.
O kai bėda ateis pas mane, pas tave, visi kiti vėl bus ne prie ko.
Mes patys norim taip gyventi.
Ir gyvensim. Kol nenuspręsim, kad daugiau taip negalima.
Tu pats, aš pats, mes patys. Ir niekas kitas.

Tuščia vieta nebūna...       2016-01-5 20:59

O argi kitaip gali būti. Juk Lietuvoje kuriama bedieviška, betautė - kosmopolitinė visuomenė, kurios,nuolatiniai palydovai - alkoholizmas, narkomanija, paleistuvystės ir kiti įvairūs psichiniai sutrikimai.

Foxas       2016-01-5 20:10

Net buvusi Matrioškos patarėja Budienė šiandien neištvėrusi pasakė, jpg visi šitie skubūs pasitarimai ir nutaisytos susirūpinusios minos yra tik nuogas pigus PR’as.
Tačiau akivaizdu, kad be įprastinio veiklos imitavimo yra bandoma prisidengus įvykio sukeltu šoku, prastumti seniai nokintą barnevernetišką “įstatymą” leisiantį terorizuoti normalius tėvus ir grobti sveikus vaikus atidavimui į užsienį bei homikų poroms. Toks banditiškas “įstatymas” taps dar vienu įrankiu pėtojant totalitarinę santvarką. Jeigu žmogus išdrįs pasipriešinti valdžiai, reikšti kritišką nuomonę- pakaks suorganizuoti kaimynų danosą ir iš tokio opozicionieriaus bus paimti vaikai. Be teismo.
Po vieno kito precedento žmonėse bus pasėta baimė ir režimo gniaužtai dar labiau užčiaups or taip bailią visuomenę.
Negalima leisti priimti gestapo tipo “įstatymų”, antraip bus labai blogai.

stasys to dėl projekto        2016-01-5 18:16

Sakoma negražu šaipytis iš svetimų idėjų , bet kai perskaitai toki kreipimąsi pasirašyta mūsų visuomenininkų šviesuoliu, tai net nežinau kaip čia ir reaguoti renkantis tarp dviejų galimų blogybių..vienoje pusėje valdžios noras problema spręsti ja įstatymiškai susisteminant, kitoje visuomenininkai siūlantis ta problema papildomai saldžiu glajumi aptepti ..  ar tikrai mūsų šviesuoliai supranta kaip atrodo ta alkoholizmo problema iš vidaus ? nes siūlyti gydyti paviršinį iš vešėjusį alkoholizmą  ..mažinant visuomenėje socialinę atskirti ... tai būtų tas pats kas motyvuoti alkoholiką papildoma to alkoholio doze ..apeliuojant į visuomenėje priimtas dorovines normas . Pirma ir paskutinį žingsnį visada turi žengti tas kam tai labiausiai rūpį..ar bent turėtų rūpėti ..o iki to tai tik vėjas laukuose.

Antanas       2016-01-5 16:07

Riedam žemyn. Nuo Garliavos mergaitės grobimo iki vaikų  mėtymo į  šulnį.

hmm..        2016-01-5 15:32

Dėkui K.Stoškui su kitais TIKRAISIAIS Žmogaus teisių aktyvistais už tai, už aktyvumą, už tai, kad pasidomi ir paanalizuoja kokius ten Seime įstatymus bando prstumti globalistai mūsų tautos naikinimui, nes Bernevernet greičiausiai siekia, kad tėvai išvis bijotų gimdyti.
Gal ir tas vargšas vaikus nužudęs buvo gąsdinamas vaikų atėmimu? Kas žino? Kas žino į kokią desperaciją gali įstumti tėvus drąstiškas vaikų atiminėjimas?  Juk socialinių darbuotojų pastangos “iškvost” moterį ar prieš ją nebuvo smurto irgi buvo bevaisis galimai dėl tos pačios priežasties - kad iš jos nebūtų atimti vaikai? Kas žino? Visi išsisukinėja, o kaimiečių “liudijimai” primena tik “klausimėlį”.

dėl Projekto       2016-01-5 15:22

Esminė tokios būklės priežastis ta, kad valstybė  menkai rūpinasi šeimomis, negelbsti joms įvairių krizių atvejais. Daug šeimų skursta. Dažniausiai tai daugiavaikės, nepilnos šeimos ar šeimos, prižiūrinčios neįgalius asmenis, taip pat silpnai motyvuotos šeimos, nesugebančios prisitaikyti prie kintančių gyvenimo sąlygų, ir šeimos, auginančios mažamečius vaikus. Šie reiškiniai kelia pavojų ne tik vaiko teisėms, visuomenės dorovinėms nuostatoms, bet ir lietuvių tautos gyvybingumui, jos išlikimui daugiatautėje Europos Sąjungos valstybių bendruomenėje.
....
Lietuvos žmogaus teisių ir kitos nevyriausybinės organizacijos siūlo:
.
Atmesti pasiūlytas LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo ir papildymo pataisas kaip prieštaraujančias LR Konstitucijai ir tarptautinės teisės normoms.
.
Parengti ir patvirtinti įstatymą, reglamentuojantį valstybinę šeimos politiką ir paramą šeimai.
.
Skatinti piliečius kurti šeimas, įsipareigojant santuokomis, formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į šeimą, riboti šeimos institutą griaunančius viešus veiksnius.
.
Įstatymu numatyti priemones bei lengvatas, kurios skatintų vaikų gimstamumą, santuokų gausėjimą ir ištuokų mažėjimą.
.
Vardan vaiko teisių apsaugos ir būsimų kartų ateities būtina skirti didžiausią dėmesį šeimai. Reikia įstatymo, kuris palaikytų institucinę šeimos vertę. Reikia viešosios galios, kuri skatintų piliečių apsisprendimą turėti vaikų, derinti asmens laisvę su pastovumu, šeimos apsauga, su lygiomis teisėmis ir jų kilnumu, su principais, pagal kuriuos norima auklėti vaikus, su teisėta šeimos autonomija ir aiškia valstybės politika šioje srityje.
.
Šis LIETUVOS ŽMOGAUS TEISIŲ IR KITŲ NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PAREIŠKIMAS išsiųstas Lietuvos Respublikos Prezidentei , Lietuvos R.espublikos Seimo Pirmininkui , Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms, Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui, Žiniasklaidai
.
Pareiškimą pasirašė: Asociacijos nepartinis demokratinis judėjimas pirmininkas Krescencijus Stoškus, Lietuvos Helsinkio grupės vardu Stasys Stungurys, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas                   Vytautas Budnikas, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas Romuladas Povilaitis, Piliečių gynybos ir paramos fondas Stasys Kaušinis, Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija Alvita Armanavičienė, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo Pirmininkas, Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Vladimir Banel.

dėl Projekto       2016-01-5 15:19

Tokiu būdu siūloma Įstatymo pataisa leisti vaiko teisių ir teisėtvarkos institucijoms nedelsiant priimti sprendimą paimti vaiką iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų ir laikinai apgyvendinti jį šeimoje, šeimynoje ar socialinės globos įstaigoje pažeidžia Konvencijos 9 str.1 ir 2 dalies nuostatas, nes sprendimą išskirti vaiką su tėvais prieš  jų  norą gali priimti tik teismas. Taigi darytina išvada, kad Įstatymo pataisų  Projekte yra siūloma Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir teisėtvarkos institucijoms iš esmės perduoti dalį teisingumo vykdymo funkcijų, nes sprendimas dėl vaiko paėmimo iš tėvų privalo būti objektyvus ir teisingas. O jis negali būti objektyvus dėl tos priežasties, kad minėtoms institucijoms nedelsiant priėmus sprendimą dėl vaiko paėmimo iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų, eliminuojama suinteresuotų šalių  galimybė  dalyvauti teisminio nagrinėjimo procese ir pareikšti savo požiūrį (Konvencijos 9 str.2 dalis).
.
Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikoje teisingumą vykdo ir sprendimus Lietuvos Respublikos vardu skelbia teismai. Lietuvos žmogaus teisių ir kitų nevyriausybinių organizacijų nuomone, tik teismai gali spręsti dėl vaiko atskyrimo nuo tėvų prieš pastarųjų valią, o esant būtinybei (skubos tvarka) ir taikyti laikinąsias apsaugos priemones, jei tai yra būtina vaiko saugumui užtikrinti.
.
Lietuvos žmogaus teisių ir kitos nevyriausybinės organizacijos nereiškia nuomonės dėl kitų Projekte teikiamų įstatymo pakeitimo formuluočių tokių, kaip „tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaiką, piktnaudžiauja tėvų valdžia ir kt.“ Šios sąvokos Projekte nėra apibrėžtos, o įstatymo sąvokų neapibrėžtumas gali atnešti visuomenei daugiau žalos negu naudos. Tačiau mūsų nuomone, vaiko atskyrimas nuo tėvų turi būti išimtinis veiksmas - pagal įstatymą nuodugniai ištirtas ir teismo sprendimu priimtas teisės aktas.
..
Lietuvos žmogaus teisių ir kitos nevyriausybinės organizacijos yra įsitikinusios, kad visuomenė siekdama prievarta atskirti vaiką nuo tėvų ir perduoti jį į socialinės globos įstaigai (dėl šeimų ir šeimynų pasisakyta), neužtikrina vaiko teisių ir neskatina tėvų vykdyti savo konstitucinę pareigą auklėti vaiką. Vaiko paėmimas iš tėvų namų, jo gyvenamosios vietos nustatymas prieš tėvų valią tėra mėginimas vieną blogį pakeisti kitu blogiu, nes, Žmogaus teisių centro duomenimis, sąlygos vaikų globos ir ugdymo įstaigose nėra palankios vaiko asmenybei vystytis: 1) jose esanti sistema atspindi socialinės atskirties filosofiją, 2) vaiko, šeimos, mokyklos problemos sprendžiamos izoliuojant vaiką nuo visuomenės, 3) įstaigose neugdomas vaikų savarankiškumas, 4) gyvenimas įstaigoje „programuoja“ nesėkmingą vaiko integraciją į visuomenę,  nutraukia vaiko ryšius su šeima, užkerta kelią jo sėkmingai socializacijai, 5)  įstaigų darbuotojų motyvacija labai silpna, 6) įstaigų specialistai vengia bendradarbiauti, trūksta geranoriškumo, jie mėgina išvengti tiesioginės atsakomybės.
...........
Pažymime, kad Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje yra įtvirtintos principinės nuostatos - vaikas privalo augti šeimoje.  Tuo tarpu vaikų, netekusių tėvų globos, mūsų šalyje nuolat daugėja. Prieš kelis metus jų  buvo 13 tūkst., dabar priskaičiuojama - iki 20 tūkst. Didžioji dalis vaikų (apie 70 proc.) į globos įstaigas patenka dėl to, kad tėvams atimamos tėvystės teisės. Lietuvos vaikai iš visų Europos šalių gyvena skurdžiausiai, savižudybių skaičius taip pat didžiausias. Mūsų vaikai – nelaimingiausi Europoje.  Lietuvoje didėja vaikų iki 1 metų mirtingumas, o gimstamumas šalyje -  pats mažiausias iš visų ES valstybių.
....
Taigi minėtu Projektu siekiama kovoti ne su socialinių problemų  priežastimis, o su jų pasekmėmis - dar labiau didinant vaikų, augančių be šeimų, skaičių.
...

Padugnės ne       2016-01-5 15:17

Lietuvos kaime.Padugnės Vilniuje,valdžios kabinetuose.

dėl Projekto       2016-01-5 15:12

Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti pateiktas LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (toliau – Įstatymas) pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIIP-317 (toliau – Projektas), kuriame numatoma suteikti daugiau įgaliojimų  Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir teisėtvarkos institucijoms ginant vaiko teises ir teisėtus interesus.
.
Be kitų Įstatymo pataisų, Projekte numatyta galimybė minėtoms institucijoms nedelsiant priimti sprendimą paimti vaiką iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų ir laikinai apgyvendinti jį šeimoje, šeimynoje ar socialinės globos įstaigoje.
.
Lietuvos žmogaus teisių ir kitos nevyriausybinės organizacijos atkreipia LR Prezidentės, Seimo narių ir LR Vyriausybės dėmesį, kad siūlomos Įstatymo pataisos prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, tarptautinės teisės normoms ir iš esmės yra skirtos ne stiprinti, o silpninti šeimos institutą.
.
Šeima yra kiekvienos visuomenės ląstelė ir valstybės pagrindas. Valstybė nustato tėvams teisę ir pareigą auklėti savo vaikus, o vaikams – gerbti tėvus (LR Konstitucijos 38 str.).
.
Valstybė globoja šeimas, auginančias ir auklėjančias vaikus namuose, ir teikia joms paramą (39 str.), o ne atvirkščiai,  siekia perimti vaikų auklėjimą ir jų priežiūrą. Ratifikuodama JTO Vaiko teisių konvenciją, Lietuvos valstybė prisiėmė įsipareigojimą gerbti tėvų, atsakančių už  vaiką teises atsakomybę, teises ir pareigas (Konvencijos 5 str.). Tad spręsdama vieną  opią socialinę visuomenės problemą – užtikrindama vaiko teisių apsaugą, valstybė neturi savo sprendimu sukelti nepageidautinų padarinių, kurių neišvengiamai kiltų dėl siūlomų įstatymo pataisų neatitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir JTO Vaiko teisių konvencijai.
.
Pvz., Lietuvos Respublikos Konstitucija nustato, kad „Žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas“ (22 str.), „Teisingumą Lietuvos Respublikoje vykdo tik teismai. Teismas priima sprendimus Lietuvos Respublikos vardu“ (109 str.) , „Asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu. Asmuo, kaltinamas padaręs nusikaltimą, turi teisę, kad jo bylą viešai ir teisingai išnagrinėtų nepriklausomas ir bešališkas teismas“ (31 str.) ir kt.
.
Įstatymo pataisų Projekte numatoma teisė Vaiko teisių priežiūros ir teisėtvarkos institucijoms priimti sprendimą dėl vaiko paėmimo iš tėvų. Priimant tokį sprendimą,  turi būti tiriamos ir nustatomos objektyvios aplinkybės, kurių pagrindu gali būti taikoma tokia drastiška priemonė, kaip vaiko atskyrimas nuo šeimos. Toks sprendimas yra susijęs su daugelio nacionalinės ir tarptautinės teisės aktų taikymu, įskaitant ir vaiko laisvės apribojimą (Konstitucijos 20 str.) bei vaiko teisę būti išklausytam, nes JTO Vaiko teisių konvencijos (toliau Konvencija) 3 str. 1 dalis vienareikšmiškai nurodo, kad „Imantis bet kokių vaiką liečiančių veiksmų, nesvarbu, ar tai darytų  valstybinės,  ar privačios įstaigos,  užsiimančios socialiniu aprūpinimu,  teismai,  administracijos ar įstatymų leidimo organai, svarbiausia - vaiko interesai.“ Konvencijos 12 str. 1 dalis nustato valstybei prievolę garantuoti   „vaikui,  sugebančiam suformuluoti savo pažiūras, teisę  laisvai jas reikšti visais jį liečiančiais klausimais“. „ Todėl   vaikui   būtinai   suteikiama   galimybė  būti išklausytam bet kokio jį liečiančio teisminio ar administracinio nagrinėjimo metu tiesiogiai arba per atstovą ar atitinkamą organą nacionalinių įstatymų numatyta tvarka“ (12 str.2 dalis).
.
Įstatymo Projekte akivaizdžiai nesuteikiama vaikui jokia galimybė realizuoti Konvencijoje deklaruojamą teisę būti išklausytam ar suformuluoti savo pažiūras jį liečiančiu klausimu. Projekte prievarta nuo tėvų atskirtam vaikui nenumatoma jokia galimybė pačiam spręsti dėl perkėlimo į kitą šeimą ar šeimyną, kita vertus bet koks vaiko sprendimas, nesusipažinus su būsimąja aplinka ir galimomis jo asmeniui naujomis grėsmėmis, objektyviai negalėtų būti teisingas.
.
Be to, Konvencijos 9 str. 1 dalis nustato prievolę valstybei „užtikrinti, kad vaikas nebūtų išskirtas su savo tėvais prieš  jų  norą,  išskyrus tuos atvejus,  kai kompetentingi organai,  vadovaudamiesi teismo   sprendimu ir taikytinais įstatymais,  atitinkama tvarka nustato,  kad toks atskyrimas yra būtinas vaiko interesams.  Pagal šio straipsnio 1 punktą,  visoms suinteresuotoms šalims suteikiama galimybė  dalyvauti kiekviename nagrinėjimo procese ir pareikšti savo požiūrį“ (9 str. 2 dalis).
.

tai       2016-01-5 15:11

kiek suprantu tai Lietuvoje dabar kurs Lietuvišką tarnybą atitinkančią  Bernevernet, o pinigų vėl varys skolintis, toliau praskolinės Lietuvą?
Kurkit darbo vietas, satatykit gyvenamus namus, butus užtikrinkit orų lietuvių gyvenimą Lietuvoje. Apie milijonas lietuvių išvyko iš Lietuvos duonos ieškoti kad galėtų išsilaikyti save ir savo vaikus dėl buvusių komunistų ir bevaikių prezidentų vedamą  politiką valdymo laikotarpiu.  O iš likusių Lietuvoje vaikus atiminėsit?

Hmm...        2016-01-5 15:04

Seimo pirmininkė Graužinienė teisingai sako, kad reikia ieškoti SMURTO priežasčių.
Tačiau nei ji nei visi kiti sprendimų galią turintieji nesusimąsto, kad pagrindinė smurto priežstis tai SKURDAS, kuris faktiškai ir yra SMURTO antras vardas. Šiuo Smurtu, kurio vardas - SKURDAS ir vykdoms tikrasis gyventojų GENOCIDAS. Jiem paliekamos kelios “galimybės” - nusižudyt, nukreipus agresiją į save (apie tai mažai kalbama), į kitą ar aplamai maut iš šalies… ypač kaime, kur dar pakurstamos aistros patogiai pristatomais bambaliais, apie kuriuos irgi niekas nekalba. Tai aštuonių laipsnių alus pagardintas spiritu. Muša iškart per kepenis, sukelia agresiją... Bet kadangi platinamas per Agurkicho kaimo parduotuves “Agurkėlius”,  jokiojo nuodijimo pavojaus seimo Pirmininkė su visu seimu nemato.

Hmm... Mauzeriui        2016-01-5 14:54

neskubėk versti š.. ant Prezidentės. Ta inspekcija būtų VALSTYBINĖ, o Bernevernet nėra Norvegijs “įmonė”. Ji šeriama ne`aiškaus fondo, registruoto Britanijoj, tad yra VIRŠVALSTYBINĖ. Net teisėsuga Norvegijos negauna apie vaiką duomenų. 
Tas pats fondas per Norvegijos ambasadą |šeria ir Didžpetrienės “Gelbėkim vaikus”, nes Didžpetris turi kai kokių bendrų biznių su šios ambasados atstovais… nukrenta kasniai ir dar keliems su vaikais susijusioms NVO bei Skvernelio Vidaus reikalų ministerijai.
.
Bernevernet principas - Smurtas priš Smurtą! Tai smurtinė organizacija.
Reiktų pasidomėt kokį projektą bando šia proga prakišti Seimo piirmininkės vyr patarėjas GORBAČIOVAS. Ar tik jis nebus Benevernet kopija? 

mauzeris       2016-01-5 14:19

Tai labai žiauru, kaip girtuoklis šaltakraujiškai pasielgia, tokį tėvą reikia “žemyn galva pakabinti”. Sutinku socialinės rizikos šeimas reikia stebėti. Bet aš visiškai nesutinku kaip vaiko teisių specialistai ir visokios nevyriausįbinės organizacijos, o Slušniui išvis reikėtų patylėti, kurio inticiatyva nuo visokių vaistų Deimantė su savo motina greičiausiai buvo numarintos, bando kištis ir į normalias šeimas.
Ir visiškai, kaip pilietis, nusivyliau prezidente, kuri sako: - seimas turi kuo greičiau priimti vaiko teisių pagrindų įstatymą ir steigti lietuvišką Barnevernet - vaiko teisių apsaugos inspekciją. Taigi matom, kad tas įstatymas parengtas pagal švedišką, norvegišką modelį. O ta inspekcija grobtų vaikus.
Tad aš raginu tėvų forumo atstovus ir neabejingus piliečius sukilti į lietuvišką Maidaną. Ir padaryti taip, kad Grybauskaitę ištiktų Janukovičiaus likimas ir visą vyriausybę nuversti.

NIEKAS NEPADĖS        2016-01-5 13:06

jau daugiau pusė Lietuvos - šuliny…..

Žopinė       2016-01-5 13:00

Reikia didinti lytinio švietimo finansavimą, sparčiau diegti gendrlups programas.
Masturbavimuosi užimti vaikučiai nepykins tėvelių, netrukdys girtuoklauti, nesukels agresijos ir nebus tokių atvejų.

Skirs       2016-01-5 12:55

Daugiau pinigų guminėms pirštinêms, wckauckienėms ir raudonoms kaldrytėms.
Pasės daugiau švendrių.

Deja       2016-01-5 11:56

“Saugi ir klestinti, kaip niekada” - čia apie Turniškes, bet ne apie Lietuvą. Tik klejojantis arba piktavalis melagis gali pliurpti tokias nesąmones. Tenuvažiuoja 50 km. nuo Vilniaus - bet kuria kryptimi - ir tepasuka iš greitkelio į šoną keletą kilometrų. Ar ir tada užtektų “medžiagos” klestėjimui liaupsinti?

Julius Puras       2016-01-5 10:01

“gali užtikrinti galutinį rezultatą – vaikų saugumą?” man jau kuris laikas neduoda ramybes viena mintis. Idant Lietuvoje zmones yra diskriminuojami pagal amziu ir tai yra jau netik valstybiniu lygiu bet tai jau yra isamoninta visuomenei. Ypac tai pradejo resti aki kada prokuratura pradejo nekaltus Kedzius tampyti po teismus.

ateistai, mizantropai gelbės vaikus....       2016-01-5 9:05

ar ateistai kolaborantai jomunistai, kurių užduotis: Lietuva be lietuvių gelbės vaikus?
ar mizantropas kubilius, statantis atomines, bet nematantis žmogaus gelbės vaikus?
ar pederastų ideologai liberastai gelbės vaikus?
gal ruskių gerbėjai darbo partija ir paksistai gelbės lietuviukus?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.