Dienos aktualija, Politika, Visuomenės pokyčių analizė, Iš propagandos frontų

Iš propagandos frontų. Bernardas Gailius: Gedimino stulpai jau tapo de facto fašistiniu simboliu

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 29 d. 23:21

17     

    

Iš propagandos frontų. Bernardas Gailius: Gedimino stulpai jau tapo de facto fašistiniu simboliu

Be komentarų.

Bernardas Gailius. Jono Noreikos ir Kazio Škirpos problema – fašizmas

DELFI.lt | 2019 m. liepos 29 d.

Turbūt daugeliui žmonių atrodo taip, kaip man atrodė iki šiol: kad diskusijos dėl atminimo lentų ir paminklų tėra per ilgai užsitęsusios, gal net liguistos „kovos“ su sovietine praeitimi apraiškos. Manau, kad mes visi klystame – viskas daug rimčiau.

Taika tarp „raudonųjų“ ir „baltųjų“ Lietuvoje pasiekta jau seniai. Taip, tai buvo labai reikšmingas visuomenės susiskaldymas: į komunistus ir antikomunistus, įskundėjus ir įskųstuosius, net partizanų ir stribų palikuonis. Bet tai jau praeitis.

Aš asmeniškai manau ir studentus taip mokau, kad lūžio momentas šioje XX a. devintąjį–dešimtąjį dešimtmetį prasidėjusioje dramoje įvyko 2008 m. Tais metais būdamas Seimo pirmininku Česlovas Juršėnas pasakė Sąjūdžio jubiliejui skirtą kalbą, kurioje XIX a. sukilimus, knygnešius, partizanus, disidentus ir net komunistus suliejo į vientisą kovojusios ir tebekovojančios Lietuvos paveikslą.

Istoriškai visiškai nepagrįsta kalba sukėlė suprantamą pasipiktinimą, todėl nebuvo pastebėtas jos svarbiausias politinis akcentas: buvę komunistai (Č. Juršėno asmenyje) pripažino partizanų karo reikšmę Lietuvai. „Raudoniesiems“ nusileidus dėl šio – esmingiausio konflikto klausimo, „baltieji“ galėjo ramia sąžine pripažinti taiką.

Kad taika tarp „raudonųjų“ ir „baltųjų“ tikrai įsitvirtino, kad šis konfliktas jau praeityje, aiškiausiai liudija Adolfo Ramanausko-Vanago valstybinės laidotuvės. Tiek pačios laidotuvės, tiek prieš pat jas įvykusi Rūtos Vanagaitės provokacija parodė, kad visuomenė atmeta bet kokią kontroversiją partizanų klausimu.

Taigi jokio konflikto dėl sovietinės praeities Lietuvoje nebėra. Vyksta visai kas kita – konfliktas dėl Lietuvos ateities.

Pastarojo dešimtmečio kovos dėl paminklų ir kitų atminimo ženklų yra visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje, atgimstančio fašizmo apraiška. Lietuvos fašistai labai didžiuojasi antisovietiniu pasipriešinimu ir net norėtų šią temą „pasisavinti“, bet iš tikrųjų tariama kova su sovietizmu yra tik atspirties taškas platesnei fašistinei agitacijai.

Pavyzdžiui, išpuoliams prieš Lietuvos konstitucinę santvarką ir „naująja nomenklatūra“ krikštijamą nepriklausomos Lietuvos elitą. Šiuos sentimentus geriausiai išreiškia Vytauto Radžvilo „neįvykusios valstybės“ teorija ir be reikalo išjuokiamas fašistinis šūkis „ne už tokią Lietuvą kovojome“.

Visuomenės dėmesio centre atsidūrę Kazys Škirpa ir Jonas Noreika svarbūs pirmiausia tuo, kad buvo fašistai. Juos abu subrandino tradicija „voldemarininkų“, kurie dar tarpukariu kūrė perversmo planus ir sudarinėjo likviduotinų asmenų sąrašus.

Todėl K. Škirpa ir J. Noreika ir kelia tiek taurių sentimentų naujajai „pažangių lietuvių“ kartai. Atsispiriant nuo jų pavyzdžio reikia kalbėti apie tikrąją problemą – apie fašizmą.

Galime tikėtis, kad, kaip ir tarpukariu, fašistai liks iš esmės marginali srovė Lietuvos politikoje. Bet jie jau čia – to negalima ignoruoti, todėl nereikėtų šios temos plakti su kitomis.

Ypač vengtina paversti diskusiją apie K. Škirpą ir J. Noreiką dar viena diskusija apie lietuvių indėlį į Holokaustą. Mes kovojame ne dėl Lietuvos žydų atminimo, o dėl dabarties požiūrio į Lietuvą ir jos ateitį.

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Terminai       2019-09-13 11:47

Fašizmas yra ideologija ir praktika, įtvirtinanti tam tikros tautos ar rasės pranašumą ir išskirtinumą ir kuria siekiama kurstyti etninę netoleranciją, pateisinti kitų tautų narių diskriminaciją, neigti demokratiją, įtvirtinti lyderio kultą, naudoti prievartą ir terorą siekiant užgniaužti politinius oponentus ir bet kokio pobūdžio nesutarimus, karo kaip tarpvalstybinių problemų sprendimo priemonės pagrindimas.

Al.       2019-08-1 13:15

B.Gailius: ,,Pavyzdžiui, Gedimino stulpai jau tapo de facto fašistiniu simboliu. Šiek tiek stulpus dar gelbėja oficialaus Lietuvos kariuomenės simbolio statusas, bet tai – trapi priedanga nuo fašizmo.” B.Gailius jau tapo de facto čekistinio pogrindžio simboliu. Šiek tiek jį dar gelbėja jo tovariščiai, įsitvirtinę Lietuvos valdžioje.

Tfu.       2019-08-1 10:12

Veltui paskaiciau puse straipsnio.Apnuodijo savo nuodais siela visai dienai.Stai toks leftistatas ir liberastas desto musu vaikams ir anukams.Ka jis ir kaip desto, matome.Kuo jis pavers musu vaikus savo nuodais?

mazgys       2019-08-1 0:28

,,Gal paskelbkime Lietuvos sostine Kauną...” - ak tai štai ką jūs sumanėte. Atplėšti nuo Lietuvos Vilnių ir Vilniaus kraštą taip, kaip nuo Ukrainos atplėšėte Krymą?

stasys        2019-07-31 8:22

Labai Lietuviškas požiūris pirmiau nugriauti (nuimti) o vėliau diskutuoti ar tikrai teisingai pasielgta . Iš to kaip aktyviai visuomenė ta klausimą aptarinėja , nepanašu kad priimtas sprendimas Šimašiaus bent buvo deramai aptartas tos pačios visuomenės. Lieka neaišku kodėl Vilnius tampa miestu kuriame istorinio skaidrumo kartelė paversta savotišku pyragu iš kurio kiekvienas politikas-valdininkas gali ir privalo išrankioti sau nepatinkančias razinas . Šiandiena diskusija pakrypo o kas vertas kabėti ant sienos Vilniuje ? Dar keisčiau tai kad kitame didmiestyje kilus tokiai dilemai klausimas butu sprendžiamas ne mero vienasmeniškai , bet būtinai jam pritariant . Gal Šimašius nori mums pasakyti kad Vilnius nevertas Lietuvos istorijos klystkeliu ir šiame mieste dera turėti tik skaidrios politikos istorinius didvyrius .. Tiesa sakant nežinau ka galvoti .. Gal paskelbkime Lietuvos sostine Kauna ir tas kriukis bus baigtas . Dalinti istorija kaip pyragą labiau primena sovietijos atgarsius nei tas moralines aukštumas kurias meras mėgzta pademonstruoti .

Laba dieną       2019-07-30 23:42

Šis žmogeliukas yra iš KGB irštvos, kuri apsiskelbusi Gailių klanu. Jo tėvas rašytojas ir vertėjas Antanas Gailius buvo KGB informatorius.

vilnietis       2019-07-30 19:37

Dugnas

Fašistas       2019-07-30 16:39

Syki buvau išvadintas fašistu, kai į rusakalbės “damos” paklausimus atsakinėjau lietuviškai. Taigi fašistų ant Lietuvos labai daug. Netgi pakanka nekalbėti rusiškai…

Užduotis Šimašiui aiški       2019-07-30 11:04

Po Škirpos alėjos - Gedimino prospektas. Juk Gedimino stulpai - fašistinis simbolis. Vadinasi, Gediminas - fašistas! Ir neklauskite, kada tokiu tapo. Koks skirtumas! Jei Vilniaus hipsteris geltonu šlipsiuku ir baltomis rankytėmis pasakė, vadinasi, taip ir yra! I nikakich tūt gvozdej! O kaip pervadinti? Tai aišku - Stalino prospektu! Juk tai vienintelis pasaulyje antifašistas! Nors… galima diskutuoti… O jei Gailius nutars, kad ir jis pats fašistas? Kas tada? O tada jau pasaulio pabaiga! Fašistinis pasaulis pats privalės susinaikinti! Štai taip ir ateina ARMAGEDONAS!

> 10:37       2019-07-30 9:51

Ne, babuškos tokių gailiškų tekstų neskaito. Čia rimtesni reikalai. Mes ruošiami dienai X, nors dar dauguma žmonių taip ir nemano. Bet per 5, per 10 metų daug kas gali įvykti, o tada jaunimėlis jau bus įtikintas, kad tikra laimė, jog kas nors ėmėsi mus vaudoti iš ,,nekenčiamo fašistinio režimo”. 50 metų tik taip ir buvo rašoma visur - spaudoje, vadovėliuose… Dabar tik atkartojama.

Konservatorių       2019-07-30 9:37

chameleonas babuškoms durninti.

Tai Gailius       2019-07-30 9:14

tapo Gochino asmeniniu sekretoriumi ar įstojo į Paleckio frontą? Šitaip nusišnekėti baigusiam daugiau negu 6 klases sveikam žmogui būtų gėda. Matyt, Mamona rankytę prikišo…

> Net keista       2019-07-30 9:13

Ką ten visą Europą! „Fašistai“ valdė ne tik Europą, bet visą pasaulį.

Net keista       2019-07-30 7:56

Pagal B. Gailiaus vertinimus gaunasi, kad iki 1960-ųjų metų visą Europą valdė tik fašistai, kadangi tais laikais politikoje pripažinti kolektyvinę atsakomybę buvo norma.

O, dar vienas       2019-07-30 7:28

oligarchijos dvaro chameleonas keičia kailį. Įdomu, kas jam tai įsakė?

gaila...       2019-07-30 7:03

Gaila,vienok,kad gailius neperskaitys prof.G.Merkio straipsnio,nes Delfis pastarojo vengia,gaila ir Bernardo,jaunas,gal susivoks?Kam TIESOS reikia B.G.pezalų?

Žodžio laisvė...       2019-07-30 6:27

Kiek esi gavęs ir nuo ko judo grašių,kad Škirpą ir gen.Vėtrą priskiri prie fašistų?
Save prie kurių prisiskiri?Dali lietuvių kovojo,kovoja ir kovos dėl laisvos ir nepri-
klausomos Tėvynės Lietuvos.Tie,kurie gynė TV bokštą ir žuvo prie jo,jų tikslas buvo-
žodžio laisvė,tiesos žodis,gyvenimas be okupanto,dėl savo garbės ir orumo,būti pačiam laisvam ir kūrybingam,turtingam dvasia ir materialiai,laisvai gėrėtis pasaulio ir
Lietuvos kultūra,pačiam kurti grožį ir materialines vertybes,būti laimingu.Tai kiekvieno padoraus žmogaus siekiai.Kame tame ,autoriau,matai čia blogį?Jokio pas mus
fašizmo nebuvo,nėra ir nebus.


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

STI kviečia valdžios institucijas bendradarbiauti dėl COVID-19

Izraelio sveikatos ministras pripažino, kad „skiepų pasai“ – tai spaudimo priemonė

Vytautas Rubavičius. Paslaptingas okupacinių Vilniaus paminklų „trikampis“

Pasirašykime Šiluvos deklaraciją: laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius

Nida Vasiliauskaitė. Šiandien matome, kad Kantas ir kompanija klydo

Algimantas Rusteika. Kaip bukalaurai taisys savo klaidą

Advokatas Andrius Krištapavičius: kodėl atsisakau pasiimti savo Galimybių pasą?

Kun. Robertas Grigas. Rugsėjo 13-oji: niūrus sugrįžimas į sovietmetį

Liudvikas Jakimavičius. Uždavinys PIŠei

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas dėl Šiluvos deklaracijos

Rasa Čepaitienė. Viskas taip tiesmuka ir primityvu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie ovacijas „kliedesiams“, tapusiems tikrove, ir ramiai knarkiančią sąžinę

Dominykas Vanhara. Kas yra blogai su šia publikacija?

Lenkų premjeras: Lenkija bus geriausia vieta gyventi Europoje

Rasa Čepaitienė. Prieš pišizmą nublanksta net kasdieniai vėlyvojo brežnevizmo marazmai

Viktoras Jašinskas. Juodasis pirmadienis

Kun. Robertas Grigas primena: ne tvoros ir ne tanketės apsaugo parlamentus…

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklės“. Išvarymo instrukcijos: sugauti, išvyti, dezinfekuoti

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Geroji Naujiena: Sekime Jėzų ir nebūsime sugėdyti

„Teisingumo registras“: ar esate pasiruošę gyventi be pilietinių teisių?

„Neredaguota“ pokalbis su Aurelijumi Veryga apie pandemija ir politiką

Lietuvos šeimų sąjūdžio tarptautinė konferencija po mitingo: „Valstybių ateitis diktatūros šešėlyje“ (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Kas bandė organizuoti riaušes?

Liudviko Jakimavičiaus pastebėjimas: ant ko tada visas bėdas vers?

Rugsėjo 10 d. mitingo Katedros aikštėje rezoliucija

Mero rinkimai Trakuose. Ramūno Aušroto programa: kaip išspręsti įsisenėjusias Trakų komunalinio ūkio problemas?

Nidos Vasiliauskaitės kalba rugsėjo 10 dienos mitinge Katedros aikštėje (vaizdo įrašas): „Mes nesiderame!“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.