Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Nuo bačkos

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 14 d. 21:56

21     

    

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

Be komentarų.

Andrius Navickas. Bažnyčia, deklaracijos ir nepatogus popiežius Pranciškus

Šiluvoje, meldžiantis katalikų vyskupams, Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas perskaitė „Šiluvos deklaraciją“. 

Galima spėti, jog Lietuvos hierarchai taip sureagavo į gausius klausimus, kodėl Lietuvos Bažnyčia neperima popiežiaus Pranciškaus evangelizacinės dvasios? Jei neklystu, tai pirmasis tokio pobūdžio Lietuvos vyskupų paskelbtas dokumentas, kuris savo forma net, regis, pretenduoja šalia Tikėjimo išpažinimo. Tiesa, pats dokumentas turi stiprų nacionalinės politikos prieskonį, tačiau kuris Lietuvos katalikas gali nejausti pagarbos, girdėdamas žodžius: „Šiluva“, „tikėjimas“, „prigimtinis įstatymas“, „šeima“, „dorovinė tvarka“.

Kita vertus, skaitydamas pagalvojau, kaip būtų vertinama Šventoji šeima šiandien ar visiškai atitiktų Deklaracijos kartelę. Jau nekalbu apie nevedusį Jėzų ar šeimą palikusį Simoną (Petrą).

Tačiau kas aš toks, jog kelčiau tokius klausimus? Tad geriau priminsiu tik tai, ką jau per pirmasias savo pontifikato dienas pasakė popiežius Pranciškus. Nepykit, bet labai sunkiai įsivaizduoju jį rašant Deklaraciją, kad ir suręstą iš labai gražių žodžių, bet kažkaip labiau tinkančią Dorovės ministerijai, nei Šventai, vienatinei, apaštalinei, nusidėjėlių Kelio bendrijai.

Popiežius Pranciškus:

Bažnyčia yra dovana ir būtinas buvimo krikščionimi dėmuo. Būti krikščionimi – tai būti kartu su kitais ir dėl kitų. Tačiau ir Bažnyčiai nuolat tenka kovoti su pagundomis. Šiandien Bažnyčia yra išbandoma teologiniu narcisizmu, susitelkimu ties pačia savimi.

Kai Bažnyčioje pradeda nykti saldus ir guodžiantis evangelizavimo džiaugsmas, kai ji pradeda pamiršti, jog ne gėrybių (net ir dvasinių) kaupimas, bet dalijimasis ir dovanojimas per evangelizaciją, yra jos egzistencinis pagrindas, ji tampa tuščiavidurė, pavargsta pati nuo savęs. Pavargusi Bažnyčia nebesugeba gaivinti pasaulio ir yra linkusi dar labiau užsisklęsti, nes įsitveria klaidingo įsitikinimo, kad jos silpnėjimo priežastis – pasaulio, nuo kurio esą būtina gintis, priešiškumas.

Užsisklendusi Bažnyčia, pasak popiežiaus Pranciškaus, gyvena iliuzija, kad ji pati yra šviesos šaltinis, ji gyvena savyje ir sau, pradeda rūpintis savo nuopelnais, užuot puolusi ant kelių prieš Kristų, nenuilsdama ieškojusi Jo.

Labai svarbu atverti duris besibeldžiančiam Kristui, tačiau Bažnyčiai ne mažiau svarbu išgirsti ir tai, kaip Kristus beldžiasi į kiekvienas uždarytas duris iš vidaus, ir trokšta kartu su mumis eiti pas žmones. Didelė pagunda Bažnyčiai stengtis išlaikyti Jėzų Kristų viduje bet kuria kaina, net nepastebint, kad Jis tampa ne Išganytoju, bet kaliniu. Pasiduoti tokiai pagundai – tai naikinti save, nes tikrasis Bažnyčios kelias – tai kartu su Jėzumi eiti į būties pakraščius, tapti kiekvienam vaisinga motina, gyvenančia Jėzaus meilės saldybe ir paguoda.

Šiandien Bažnyčiai ypač reikalinga drąsa atsiverti pasauliui ir eiti ne tik į geografinius, bet ir į egzistencinius žmogaus paribius, kur daug nuodėmės, purvo, skausmo, neteisingumo, abejingumo, kur sunykusios religinės praktikos. Kai Bažnyčiai tokios drąsos pritrūksta, ji sukasi vietoje kaip žaislinis vilkelis ir galiausiai suserga. Turime pripažinti, kad tų blogybių, kurios išryškėja bažnytinėse institucijose, šaknys – būtent teologinis narcisizmas.
Popiežius Pranciškus nuolatos kartoja, kad dvasininkas negali tapti vien administratoriumi. Kai krikščionis tampa vien tik funkcionieriumi, neturinčiu drąsos dėl kito žmogaus poreikio ištrūkti iš įprastos rutinos, surizikuoti, sekti gailestingojo samariečio pavyzdžiu, kuris padeda tada, kai kiti, regis, protingesni, doresni, turintys griežtas moralines taisykles, eina pro šalį.

Iliustracija parinkta A. Navicko.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Protingas        2021-09-18 11:54

Remiantis Užsieniečių registracijos centro (URC) duomenimis, vieno nelegalaus migranto išlaikymas per dieną Lietuvai kainuoja 30 eurų arba ~11 tūkstančių eurų per metus. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis į Lietuvą pateko per 4 tūkst. nelegalių migrantų Tokiu atveju, šių migrantų išlaikymas per metus Lietuvai kainuos 44 milijonų eurų. Palyginimui, mūsų pensininkas už 30 euru maitinasi savaite. Tautos genocidas?…

ech tu       2021-09-17 11:05

navicka navickai…

janina Vaitkevicius       2021-09-16 19:58

Labai gera ir laukta deklaracija ir visi dori katalikai už ją tikrai pasirašys.

Kad pradingtų ir ONS, ne tik žydrųjų suoliukas...       2021-09-15 20:21

Kad taip Liuciferis dar pradangintų įkandin armonautų suoliuko ir visus Nelaisvės partijos (LP) silpnapročius su visa anūko valdančiaja prožydraja šutve…:) O tada politinė tauta , įkvėpta LŠS programoje numatytų politinių reformų , pasiųstų velniop ir visą korumpuotą ONS režimą...Drebėkit PIŠ elfai ir ONS naudingi idiotai, nes ,,valdomos demokratijos’’ režimo galas ne už kalnų... Reakcijos

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/laisves-partija-liudi-is-rotuses-aikstes-dingo-vaivorykstinis-suoliukas.d?id=88196737&com=1

Navicko nuomone,       2021-09-15 11:41

Bažnyčia turėtų būti amorali. O Dorovės ministerija (be abejo, paties Navicko vadovaujama), matyt, turėtų nustatyti kitas moralės normas negu jos nurodytos Dekaloge. Tą ir matome realioje tų ,,katalikų” veikloje.

Ronis       2021-09-15 10:07

Vyskupų Deklaracijoje išvardinti penki principai yra ne narcisizmo, o susirūpinimo visuomenės gėriu išraiška. Vyskupai remiasi pamatinėmis Bažnyčios vertybėmis, su kuriomis p.Navickas galėtų susipažinti perskaitęs Katalikų Bažnyčios Katekizmą. Tai labai svarbu, nes ne tik p.Navickas, bet ir visa jo partija, prisiklijavusi “krikščionių” vardą, bando reformuoti Lietuvos krikščionių gyvenimą pagal genderistinės ideologijos reikalavimus. Kaip pastebi kai kurie Apokalipsės tyrėjai, neišvengiamai ateisiančią antikristo tironiją įgyvendins būtent seksualinių iškrypėlių klanas.

Anupras       2021-09-15 10:07

Labai panašu, kad tariamas katalikas A. Navickas nelaiko nuodėme viešą homoseksualizmo propagavimą ir tuo pačiu nepilnamečių tvirkinimą, o taip pat visiškai pritaria homoseksualistų pastangoms diktuoti savo amoralumą absoliučiai visuomenės daugumai, kaip privalomą naująją moralę. Mano nuomone, tokią poziciją moraliniais klausimais turintis „katalikas“ tikrai nėra vertas vadintis netgi liberaliu kataliku: sunkią nuodėmę reikia smerkti (kaip tai darė ir pats Kristus), bet ne ginti.

Kviečiu       2021-09-15 9:53

Labai gera ir laukta deklaracija.Visus katalikus ir geros valios žmones kviečiu pasirašyti.Niekas neapsigaukite/ir Jūs, pone A.Navickai,/Dievas tikrai nepasikeitė ir Jo įstatymai nepasikeitė.Pasikeitėme mes, žmonės.Beje, labai į blogąją pusę.......

Ayn Rand       2021-09-15 9:13

Navickui reikėtų taip neakivaizdžiai pasitarti ne su dabartiniu drėgnu Papa, o su Benediktu XVI-uoju - tebūna jis šviesaus proto ir neblogos sveikatos (čia aš apie Benediktą).

Navickai       2021-09-15 9:00

ant žemės tarnystė velniui labai viliojanti, bet po viskam ši tarnystė taps pragaru. Nei tu, nei į tave panašūs neturi jokios nuojautos…vietoj jos tik monetų žvangėjimas. Jei dar neturi namie monetų skaičiavimo aparato (tokio kaip banke būna), nusipirk. Įpili krūvą, o jis skaičiuoja, monetos žvanga, o tau nuo to garso seilytė tysta…gera…ramu ir poteriauti nebesinori.

Taip       2021-09-15 8:53

A.Navickas, šio straipsnio autorius,yra tipiškas liberalkrikščionis,o tokių nūdienos Lietuvoje yra gausu,deja.Liberalkrikščionių aptinkama ne tik pasauliečių ,bet ir Bažnyčios tarnų gretose. ,,Šiluvos deklaracija”-dokumentas, puošiantis dabartinę Lietuvos katalikų Bažnyčią.

 

DD plius DD       2021-09-15 8:48

Išeina šioks toks kalambūras, kalbant apie Navicko tekstą (jau už jį dovanokit)- seniausiai žinoma, kad velnias slypi detalėse. Velnio kėslais prityrusio kataliko, bent jau save tokiu laikančio, Navicko gal ir neįtarčiau, bet detalės….
Taigi konkrečiau.
Štai garbus deputatas plius bažnytininkas rimtu veidu sako- ” Nepykit, bet labai sunkiai įsivaizduoju jį rašant Deklaraciją, kad ir suręstą iš labai gražių žodžių, bet kažkaip labiau tinkančią Dorovės ministerijai, nei Šventai, vienatinei, apaštalinei, nusidėjėlių Kelio bendrijai.” Šiaip, aš kaip bažnytininkas, gerai žinau, kad labai jau šioks toks ir todėl labiau linkęs skaityti ką Popiežius rašo, o ne įsivaizduoti ką galėtų. Bet netgi aš suprantu, kad nei Bažnyčia nei Popiežius nuodėmės sampratos tuo tarpu neatsisako. Taigi, pagaliau ta nelemta detalė- žodžiai “nusidėjėlių Kelio bendrijai” nereiškia, kad Bažnyčia privalo solidariai su nusidėjėliais tuo keliu žygiuoti. Manau, kad paprasta, bet gal kam ir sunku suvokti tokią elementarybę.

Navickai       2021-09-15 8:46

tu nori pasakyti, kad dorovės klausimai ne tikėjimo klausimai, o kažkokios neegzistuojančios ministerijos.Dorovės klausimai - pagrindiniai žmogaus būties klausimai. Ir tu su savo šaika ir visi kiti atsiskaitysite laikui atėjus būtent peršviesti dorovinio rengeno. Greičiau kupranugaris pro adatos skylutę pralys nei muitininkas pro dangaus vartus (kurie beje labai platūs).

VaidasVDS       2021-09-15 8:12

O komentarų reikėtų.
Šiluvos deklaracijoje iš tiesų yra mažytė politikavimo dalis. Iš tiesų krikščionybė buvo tapusi Vakarų civilizacijos pagrindu, tačiau reikėtų pažymėti ir tai, kad per tą laikotarpį pridarė labai daug klaidų, kurios ir lėmė dabartinės Vakarų civilizacijos padėtį. Šiluvos apreiškimas, jei jis toks ar būtent toks ir buvo, rodė, kad jau tuo metu su krikščionišku tikėjimu buvo kažkas ne taip. O šiuo metu tikėjimo padėtis iš tiesų yra labai bloga.
Šiaip autorius (nuo bačkos) pateikė gana taiklias pastabas bažnyčiai kaip institucijai. Tačiau kartu reikėtų pastebėti, kad bažnyčia, kaip institucija, būtent dažnai nusisuka nuo grynai dvasinių tiesų gynimo ir dažnai stoja į kokią nors žemiškos (materialios) politikos pusę - kartais gerą, o kartais ir labai blogą. Tai, beje, būdinga ir autoriui…
Šiluvos deklaracija yra ir graži, ir gana taikli, bet joje yra ir pasaulietinių dalykų (bet tikrai gerų, nors ir nevisapusiškai - bet tai yra jau daug sudėtingesnės diskusijos dalykas).
Atskiras krikščionis gali politikuoti, kaip tą daro ir autorius, bet jam vis tik derėtų stengtis rinktis teisiųjų (teisingesniųjų) pusę, o ne tuos, su kuriais būnant gerai gyvenasi materialiai…
Beje, nereikėtų šmeižti Simono Petro. Jis nepaliko savo žmonos. Žmona jį lydėjo jo misionieriškose kelionėse po Jėzaus mirties ir tą pačią dieną, kuomet Petras buvo nukryžiuotas Romoje, jo žmona buvo įmesta į laukinių žvėrių areną. Ir tai yra nuostabus tikros šeimos atsidavimo vienas kitam ir tikėjimo labui pavyzdys…

Kronika       2021-09-15 7:34

Kai doras katalikas avnickas lipdamas laiptais suklupo ant kelių, homoseksualistų kompanija buvo taip nustebinta, kad, susižavėjusi jo galingais kumpiais, ilgai nesiryžo jo pakelti, tik ėjo ir ėjo lenciūgais su eurais rankose iš užpakalio…

kazys       2021-09-15 7:32

Tokių kaip Navickas ;teologų; ir ;katalikų; dabar pilna .Ypač valdžioje.Jie galvoja ,tiksliau jiems patogiau taip galvoti kad bažnyčia su savo mokymu tai yra vien tik begalinis gailestingumas, atlaidumas ir toleravimas visų ir visko, betrūksta kad į pride eitu kartu ir kunigai( juk reikia būti kartu su nusidėjėliais) NE ,VIS DĖL TO YRA DANGUS IR YRA PRAGARAS, ir šitų dalykų niekas nepanaikino. Yra didis Dievo gailestingumas ir yra jo RŪSTYBĖ. Dievas viską atleidžia tam kuris GAILISI IR STENGIASI NEBENUSIDĖTI. O toksai kuris sako:Dievas priims manę tokį koks aš esu, NE NEPRIIMS jeigu tu žmogau nesistengi keisti savo gyvenimo, nesistengi išbristi iš nuodėmių liūno,net iš vis nebepriimi nuodėmės sąvokos.

Konservatoriai       2021-09-15 6:44

bažnyčia tik dangstėsi praktiniais sumetimais laimėti rinkimus.Tai tęstis ilgai negalėjo.Kai kantrybė pradeda gadinti ir kenkti yra riba,kai dvasininkams reikėjo apsispręsti,nes tai buvo bažnyčios išnaudojimas.

amam       2021-09-15 6:13

..o jei jis susikryzmintu su raskevicium,kas butu..

Raimundas       2021-09-15 5:35

Bamdau įsivaizduoti Navicką ant bačkos…Rimta bačką turėtų būti….

ah.ą       2021-09-15 0:52

Velniai puola. Dievą/Tiesą keičia Velniu/Melu, įtikinėja kad blogis tai gėris, kad gėris tai blogis

Al.       2021-09-14 23:47

Sodomitai žiauriai suserzino, kad kunigai per aukštai iškėlė dorovinę kartelę.

Rekomenduojame

Pasaulinio atgarsio susilaukusi byla Suomijoje: krikščionys persekiojami dėl tikėjimo

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.