Dienos aktualija, Nuo bačkos

Nuo bačkos. Andrius Navickas apie Vilnių ir jo simbolius: „Visa tai makiažas, o Vilniaus dvasia gerokai giliau“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 28 d. 12:50

18     

    

Nuo bačkos. Andrius Navickas apie Vilnių ir jo simbolius: „Visa tai makiažas, o Vilniaus dvasia gerokai giliau“

Užaugau Senamiestyje, kuriame Rotušės aikštėje stovėjo Kapsukas, prieš dabartinę Vyriausybę – Černiachovskis, Lukiškėse – Leninas, o priešais Kronikos kino teatrą – kažkokia revoliucinė velniava, kurią vadindavome Septyniais nykštukais ir Snieguole. Cvirkos paminklą pirmą kartą išvydau, kai tempiau rogutes link Tauro kalno, kuris žiemomis buvo svarbiausias traukos centras.

Lankiau S. Neries mokyklą, prie kurios puikuojasi poetės biustas.

Užaugau Mažojo geto teritorijoje, nors čia net gatvių pavadinimai išdavikiškai neigė žydų paveldą, nebuvo jokių nuorodų į Vilniaus daugiatautiškumą. Beje, mano vaikystės Senamiestyje žydų tebuvo keli, bet buvo daug lenkų, kurie išsiskirdavo tuo, kad langus puošė iš vatos pagamintu „sniegu“.

Šiandien gyvenu gerokai pasikeitusiame Senamiestyje. Aišku, nostalgiškai gaila jaunystės kavinių (ne tik Vaivos ir Ledainės, bet ir bulkinės), kino teatrų, neužrakintų kiemų labirinto, tačiau yra daug dalykų, kurie džiugina. Pradedant tuo, kad ant namo, kuriame gyvenu, kaba užrašas ne tik lietuvių, bet ir hebrajų kalba, kad bandoma atgaivinti Didžiosios Sinagogos atminimą, neliko okupacijos ženklų aikštėse, kuriuos sovietmetis tarsi įdagiu bandė įrašyti mūsų sąmonėje.

Man gaila Rotušės medžių, bet ne Kapsuko ar Černiachovskio. Nesu naujosios Lukiškių aikštės fanas, bet tikrai ne todėl, kad čia nebėra Lenino. Kita vertus, prisipažįstu, man neatrodė itin svarbi diskusija apie Cvirkos ar S. Neries biustus. Baiminausi, kad tokios diskusijos gali nukreipti dėmesį nuo šiandien, mano įsitikinimu, svarbiausių Vilniaus klausimų – tvarkingo atliekų tvarkymo, optimalios transporto struktūros ir pan.

Tačiau šiandien intuityviai jaučiu, kad kažkas dabartinėje Vilniaus savivaldybės politikoje atminties puoselėjimo srityje pašvinkę.

Jei jau nukeliame ateitin Cvirkos paminklo klausimą, susigyvename su tuo, kad Vilniuje yra Zebedeno, kurio vienintelis „nuopelnas“ – šv. Brunono nužudymas, gatvė, tai gal tada nepulkime nuiminėti ir Vėtros memorialinių lentų ar pervadinti K. Škirpos gatvės. Jei jau sakome, kad norime pailsėti nuo ideologizuoto požiūrio, tai gal leiskime diskutuoti istorikams, kultūrininkams, ieškokime sisteminio požiūrio, bet ne naktimis nuiminėkime memorialines lentas, puikiai žinodami, kad tai supriešins gyventojus.

Man asmeniškai būtų labai svarbu susivokti, kas Vilniui yra neautentiškai primetama, o kas yra margaspalvės miesto istorijos dalis. Tie sprendimai, kuriuos dabar priima Vilniaus miesto Taryba vargu ar prisideda prie autentiško susivokimo ir Vilniaus tapatybės „atpažinimo“.

Kita vertus, prisipažįstu, kad esu pernelyg mažai sistemiškai apie visus paminklus ir memorialines lentas mąstęs, tada veikiau bandau artikuliuoti intuityvią nuostatą.

Beje, visus, kurie mažiau pažįsta Vilnių, noriu patikinti, kad tai miestas, kuris lengvai įveikia bet kokius politinius įgeidžius. Gal todėl, kad jis moka laukti ir yra kantrus. Būtent todėl ir nenorėjau veltis į ginčus dėl simbolių, nes puikiai žinau, kad visa tai makiažas, o Vilniaus dvasia gerokai giliau.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2019-08-3 15:54

<Lankiau S. Neries mokyklą, prie kurios puikuojasi poetės biustas.>
Tuomi viskas pasakyta. Vilniečiai žino,kas lankydavo tą mokyklą.
Pėvėzė neseniai nusiekscelenscinusi eskcelensija…..........

Raigerdas>Džeikui       2019-07-30 19:06

Visus tris atvejus gali pripliusuoti sau. Pas tave ten nėra ironijos, bet yra pretenzijos į ironiją. Manau, kad tu net supratimo neturi, kas yra ironija. Štai ji:“Ironija – paslėpta pajuoka, žodžio ar frazės vartojimas perkeltine reikšme, priešinga tiesioginei. Ji atsiranda, kai žodis ar pasakymas perkeliamas į netikėtą ar priešingų reikšmių aplinką ir kontrasto būdu apibūdina daiktą ar reiškinį. Šnekamojoje kalboje ironišką reikšmę nurodo intonacija, rašomojoje – kabutės”. Kur pas tave kabutės? Pravartu pasidomėti ir kaip anglų kalboje rašoma ironija, nes nors gyveni ir Amerikoje, bet labai abejoju, kad žinai anglų kalbos gramatiką. Tu esi toks žmogelis, kuris kartais visai nenutuokia, ką jis šneka. Aš dirbau ne vienerius metus su pasaulyje žinomu žmogumi, kurio amatas buvo ironija. O tu parašai kažkokį nevykusį palyginimą apie A. Navicką(“na tai prostituoja vyras”) ir įsivaizduoji, kad tai yra ironija. Prostitucija (lot. prostitutus, būt.l. dalyvis iš lot. prostituere ‘pateikti, parodyti viešai (prostitucinei veiklai)’, iš pro ‘prieš, iki’ + statuere ‘pastatyti’) - sekso paslaugų (dažniausiai – oralinio sekso, vaginalinio sekso ir analinio sekso) teikimas už atlygį. Ar žinai tokius faktus, kad A.Navickas teikia seksualines paslaugas Seime? Todėl tai nėra ironija, bet tai yra šmeižtas.

Dzeikas       2019-07-30 15:57

Raigerdai, ironijos nesuprantama del siu priezasciu:
1) Tevai aukledavo tik musimu. Net uz kreiva zvilgsni, arba jei jiems pasirodydavo, kad vaikas krizena jiems uz nugaru.
2) Situatyvinis “nesupratimas”, kai nuduodama kad nesupratai.
3) Nuosirdus nesupratimas, neisugdytas vaikysteje ir veliau neislavintas nes patekta po tautiskos mokyklos koncepcija.
Pas jus kuris atvejas?

Raigerdas        2019-07-30 12:45

Džeikas gina Andrių Navicką tik dėl to, kad jis laiko, kad jis yra krikščionis. Daugiau Džeikui jokių atitikmenų nereikia, nes jam užtenka tik šito vieno požymio. Štai, ką rašo Džeikas:“Tai kuom Navickas blogesnis? Ar tuom ,kad atydziai Biblija skaito? Bizniuko neturi, su kastuvu (be motoriuko) ilgai nepamojuos, na tai prostituoja vyras. O ka darysi, gyvent tai reikia”. Kad Andrius Navickas yra nepadorus žmogus, tai Džeiko nejaudina. Tai, kad Andrius Navickas nėra sąžiningas žmogus, Džeikui nerūpi. Džeikui nerūpi ir tas faktas, kad Andrius Navickas manipuliuoja žmonių sąmone. Nerūpi ir tai, kad jis iškraipo faktus taip, kad iš juodo padaryti baltą ir atvirkščiai. Šitas žmogus neišgyventų versle, nebent dirbtų kokiame nors dezinformacijos skyriuje. Ten tokie žmonės reikalingi. Šitas Seimo narys negali neregzti intrigų. Štai Andriaus Navicko makaronų kabinimo metodika:“Beje, visus, kurie mažiau pažįsta Vilnių, noriu patikinti, kad tai miestas, kuris lengvai įveikia bet kokius politinius įgeidžius. Gal todėl, kad jis moka laukti ir yra kantrus”. Reiškia yra kažkoks tai DĖDĖ VILNIUS, kuris “įveikia bet kokius politinius įgeidžius”. Toliau, tas mistinis DĖDĖ VILNIUS “moka laukti ir yra kantrus”. Klausykite, kaip visur šitas piktasis tipas praslydo. Žiūrėkite į ką pavirto mūsų valstybė ir kas atėjo į valdžią:”
2006 Vilniaus universitetas, humanitarinių mokslų daktaras (filosofija). Disertacija „Žmogaus teisių pagrindimo problema šiuolaikinėje politinėje filosofijoje“
1996–1998 Vilniaus universitetas, religijos studijų magistras
1991–1996 Vilniaus universitetas, filosofijos magistras”
“2017-06-22 Žmogaus teisių komitetas, Komiteto narys
2017-06-21 Priklausomybių prevencijos komisija, Komisijos narys
2018-04-12 Savižudybių ir smurto prevencijos komisija, Komisijos pirmininko pavaduotojas”. Pasižiūrėkite, kokius mokslinius laipsnius turi Andrius Navickas, ir kokius kliedesius rašo šitas nevykėlis, prilindęs prie lovio ir maustantis Lietuvos visuomenę, kaip Seimo narys. Pasirodo, kad Vilnius yra gyvas kažkoks padaras, nors tai yra tik MIESTO PAVADINIMAS. Bet šitas Lietuvos filosofas šito nepajėgia suprasti, nes neatskiria gyvų daiktų nuo negyvų. Na, pradėkime kalbėti kaip andrius Navickas: “Žaliasis tiltas naktį knarkia, o dieną bezdi”. Ir štai šitas žmogelis visa tai daro vardan to, kad gauti VALSTYBINĮ MAITINIMĄ, NES NIEKAS JAM UŽ JO KLIEDESIUS DAUGIAU NEMOKĖTŲ. Tuo tarpu, normalus filosofas, priverstas važiuoti į JK ir ten, gal būt, dirbti prie konvejerio. Jeigu ir toliau mes toleruosime tokius parazituojančius ant tautos kūno Seimo narius, tai mes niekada neišbrisime iš skurdo. Andriui Navickui MELAS yra jo gyvenimo norma, o vargšas Džeikas nesugeba to suprasti, nes nemoka būti objektyvus, o visaą laiką ieško galimybės, kur jis gali išlikti šališku kokio nors Šarikovo elgesio normoms.

Geroje kompanijoje       2019-07-29 11:50

augai, Andriau. Dėl to toks geras ir užaugai. Šiukšlių ir atliekų patriotas smile .

stasys        2019-07-29 8:41

Kaip gero politiko atsakymas kuris mums sufleruoja jei paprašysite pagalbos būtinai diskutuosime . Ne pons Navickai , nepatogi rizika užimti principinga pozicija yra įrašyta į tamstos algalapius . Jei atrodo kitaip tada pasitikrinkite kam tarnaujate ir kas Tamstai moka algą. Na kam dar atrodo kad ta Šimašiaus pozicija nebuvo ilgai derinta ..visais aukščiausiais politiniais lygiais .??? Panašu kad į ta diskusija tik pamiršo pakviesti visuomene (kita). P:)))

Nežinojau,       2019-07-28 23:22

“kad Vilniuje yra Zebedeno, kurio vienintelis „nuopelnas“ – šv. Brunono nužudymas, gatvė”, galimai daugelis nežino.

Altarena       2019-07-28 20:59

Oi su tais vėjais tokiems žmoneliama TOOOOKIAAA ,,prom blema”: pučia bjaurybės iš kelių pusių ir dar tuo pačiu metu.O dar kaip stipriai - iš pašaknų per šaukštą ir dubenėlį. Bus kaip tam ,,...ita ti ta, tydra tita- tai su viena, tai su kita…”

mazgys       2019-07-28 20:34

Navickai, vėjas nepastovios krypties - kaip bus?

Altarena       2019-07-28 19:47

Kažin, ar Autoriui vertėjo rašyti straipsnį dėl to, jog prisipažintų nesuprantąs nei istorijos, nei kitų svarbių dalykų, bet domisi aktualijomis apie atliekų tvarkymą ir pan. Nagi, visi, kurie ko nors nesuprantate- pirmyn, rašyti po SAVO rašinėlį.Ačiū Dievui, kad yra gerų komentarų

Žodžio laisvė...       2019-07-28 17:45

Žinai,Navickai,aš mokiausi “Salomeikoj"tada ,kai dar to priestato pusapvalio nebuvo.
P.Cvirkos paminklo mačiau atidengimą, mus visus mokinius varė ten.Visokie okupantai darkė Vilnių.Ir dabar atvykėliai į Vilnių puošia kanalizacijos vamzdžiais,bačkomis,
pasaulio “žvaigždžių“biustais.Tyčiojamasi iš lietuvių ir šiandien, kurie sugrįžo iš
tremčių ,iš Sibiro gyvi ar mirę.Ne visi.Tūkstančių tūkstančiai atgulė Sibiro platybė-
se ar pakeliui link Rusijos( bėgdami rusai kareiviai iššaudė inkorporuotus lietuvius
kareivius į Rusijos kariuomenę).Valdas Striužas yra parašęs gerą knygą “Sukilėliai”.
  Lietuva,skaityk knygas.Švieskis,plėsk akiratį,tuomet galėsi ramia sąžine spjauti
jakelaičiams į marmuzę ir pasakyti,kad jis yra paprasčiausias nemokša.Ir tu,Navickai,
nemokša.Atrodo,buvai redaktorius žurnalo “Artuma”.Mačiau pas vieną dimencinę davatką,
kiekvieną dieną bėgiojančią į bažnyčią paganyti akių į jauną kunigą.

visa tai makiazas       2019-07-28 15:13

visa tai makiazas, o esme yra giliau. p.  Navickas apsimeta krikscionim ,o viduje is tikruju yra eilinis prisitaikelis, kuriam svarbu, kad finansai butu tvarkoje, jeigu reikes ne tik su liberaliais konservatoriais, bet ir atvirais marksistais susides. tfu

vai me       2019-07-28 15:04

Nereikia būti “proto bokštu”, kad suprasti, kokia, ta paslaptinga Vilniaus “dvasia”.Po to, kai naciai, sunaikino vietinius zydus, o Snieckus su Komodaite, etninių valymų metu, Vilniuje, išgrūdo bent kiek praprususius lenkus į Lenkija,pustuštį miestą uzplūdo suzvėrėjusių satanistų gaujos, iš rytų, ciabuvių valdyti.Tautinis elitas baiges mokslus,Berlyne, Vienoje,tapo nereikalingas ir pavojingas, nes jų fone, atvykėliai atrodė apgailėtinai, todėl išsilavinusius lietuvius ir jų šeimas nuzudė arba išvezė į Sibirą numarinti.Nereikia, pamiršti ir situacijos pacioje Rusijoje, kurioje po karo grįzo dvidešimt milijonų,Europoje” apsitrynusių” rusų,kurie, kasdien ,ziurėjo mirciai į akis ir kuriems “pats velnias nebaisus”.Po zydų komisarų kojomis, pradėjo degti zemė ir pakvipo svilėsiais.Metropolijoje “prisidirbusius” komisarus ir enkavedistus,reikėjo kur nors išsiusti, nes kaip zinią, Izraelis dar nebuvo įkurtas.Taigi, liudnai pagarsėjęs NKVD serzantas,šešis metus sėdėjęs uz banditizmą, ne išimtis, o taisyklė.Visi šitie padugnės “nusėdo” Vilniuje.Visu okupacijos metu, į Vilnių, kaip fekalijos vamzdziu, plaukė pasizymėję kolaborantai ir kiti zymūs okupacinės valdzios subinių laizytojai.Todėl manęs visiškai nestebina, tai kas vyksta Vilniuje.

Šita partija       2019-07-28 14:52

virto išdavikų perykla. Jų sąjungininkai irgi falšyvi.

Dzeikas       2019-07-28 14:49

Atstokite jus nuo Navicko!
Kiba Biblijos neskaitete, kai dvaro valdytoja(galininkas) nutare mest lauk, tasai eme svilpdamas ir su daina nurasineti ukio aktyvus(ar kaip ten skola vadinasi,kuria tau atiduot turi?). Na kad jau kai liuosas nuo valdymo bus primint skolininkui jog materialine skola jis pervede i moraline.Ir dvaro savininkas persigalvojo suzinojes tai liuosuot - ne durns gi vyras pasirodo, moka regzt kaip Putino aplinka dabar sako “mnogohodovockas”, kombinacijas su tolimu taikymu.
Tai kuom Navickas blogesnis? Ar tuom ,kad atydziai Biblija skaito? Bizniuko neturi, su kastuvu (be motoriuko) ilgai nepamojuos, na tai prostituoja vyras. O ka darysi, gyvent tai reikia.

Taigi taigi, Andriau,       2019-07-28 14:05

geriau pastovėtum po Rotušės medžiais, kurių tau labiau gaila nei infantilo išniekinto karininko Kazio Škirpos ar generolo Vėtros atminimo ženklų sunaikinimo.
Geriau pastovėtum po Rotušės liepom, bet ir tas merai liberastai išpjovė, o jų vietoje vazonuose „šluotų” prikaišiojo.
Geriau pastovėtum, knygeles paskaitinėtum, kaip ten buvo iš tikrųjų.
Per tą laiką pažangizmo ideologijos bešakniai dailiai dailiai Vilniuje viską pasitvarkytų.
Ir žvakelių degioti Bernardinuose tau niekas nedraustų.
Viskas išsispręstų savaimingai, heideggeriškai. Prasimintų, kaip tas filosofo takelis.

Taip       2019-07-28 14:01

A.Navickas straipsnyje pateikė  tipišką pusiau liberalmarksistinį/liberalkrikščionišką/ požiūrį,būdingą Gabrieliaus partijos dalies krikščioniams.

Visa, kas buvo tikrai ne mūsų, jau nugriovėme       2019-07-28 13:27

Stalinus, leninus, dzeržinskius, Kapsukas buvo per didelis ir riogsojo netinkamoje vietoje. Bet Petras ir Salomėja – lietuvių kūrėjai, bet Žaliojo tilto skulptūros – lietuvių menininkų kūriniai. Na, neištrinsi juk to penkiasdešimtmečio iš valstybės istorijos, tai nereikia naikinti ir epochos bruožų mene ir to meto kūrėjų atminimo. O Šimašius – kvailys


Rekomenduojame

Vidmantas Valiušaitis. „Nagi, išgirskite, pagaliau, žmonių balsą, pone mere!..“

Sąjunga „Vardan šeimos“ kviečia į protesto akciją „STOP Barnevernet ideologijai, STOP Lietuvos VTAĮT savivalei“

Tomas Baranauskas pokštauja. Nekonfliktiška istorija

Vygandas Trainys. Jono Noreikos-Generolo Vėtros ir jo atminimo lentos istorija trumpai

Mitingas „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ (vaizdo įrašas)

Rasa Čepaitienė. Naktinės istorijos politikos rezultatas: savivaldybė jokių pretenzijų reikšti negali

Algimantas Rusteika. Amžinai tyčiotis iš visų neįmanoma

Vytautas Sinica. Ir teisėta, ir solidu

Rūta Visocnik. Ginti? Saugoti? Padėti?

Rasa Čepaitienė. Privalome pareikalauti, kad valstybė pagaliau imtųsi kurti savą istorijos politiką, kad atkakliai ir garbingai gintų istorinę tiesą

Advokatas Saulius Dambrauskas: Aš kaltinu teismus, arba Kas naujo miškų fronte

Ramūnas Aušrotas. Kokią žinią neša naujųjų kardinolų paskyrimas?

Vilius Kavaliauskas. Štai kaip į Vilniaus „vamzdį“ atsakė baltarusių Slonimas

Ekonomistas prof. Povilas Gylys „Iš savo varpinės“ laidoje paneigia krizių neišvengiamumo mitą

Šiandien 18 val. visi į mitingą Simono Daukanto aikštėje: „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai ištarkime NE!“

Andrius Švarplys. New Brave World, arba Štai kaip atrodo technototalitarizmas

Nuo bačkos. Finansų ministras Vilius Šapoka: mokėti mokesčius tapo madinga

Linas Kojala. Svarbūs regioniniai rinkimai Vokietijoje

Paskirtasis kardinolas Sigitas Tamkevičius: „Tai ne tik mano, bet ir visų už Lietuvos laisvę kovojusių žmonių pastangų įvertinimas“. Sveikinimai!!!

Į paskutinę kelionę palydėtas menininkas Antanas Kmieliauskas

Vytautas Sinica klausia: kur buvo didieji Rozovos kritikai prieš keletą metų? Kiek metų jiems prireiks, kol „pastebės“ ir šeštąją koloną?

Algis Avižienis ir Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: 1939-ųjų Lenkijos katastrofa ir „visiško nekaltumo“ mitas

Cenzūros skandalas Vilniuje: „JCDecaux“ atsisako platinti plakatus su Jono Noreikos atvaizdu

In memoriam: Antanas Kmieliauskas (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis apie R. Vanagaitės emocinį šantažą ir dvi visiškai skirtingas reakcijas į jį

Geroji Naujiena. Palaimintas tas, kurio atlygis laukia teisiųjų prisikėlime

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos informacinio lauko nuodai ir priešnuodžiai: kas ryšis?

Vytautas Radžvilas. Jie jau čia: LRT vėl užgrobta!

Povilas Gylys. Nacionaliniai rinkimų į Seimą ypatumai

Balys Tulevičius. Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės vadovaujama LTV pradėjo Rūtos Vanagaitės reabilitacijos kampaniją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.