Dienos aktualija

Nida Vasiliauskaitė. Ok… Galima būti ir labiau mirusiam, nei dabar KN

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 28 d. 7:22

7     

    

Nida Vasiliauskaitė. Ok… Galima būti ir labiau mirusiam, nei dabar KN

Žmogui mirus, draugai ir pažįstami sako gerą žodį. Toks žanras vadinamas nekrologu. Bet kokiam žmogui – net blogam ir niekingam. Net priešai. Nebent priešiškumas toks stiprus, kad nutariama verčiau patylėti.

Jei miršta išskirtinis, talentingas žmogus, atsiranda tikimybė, kad gero sakytojus nustums į šalį pataikūnų armija, išterlios savo absurdiškais nepelnytais sugretinimais, melais ir perdėtomis liaupsėmis. Turbūt šito dabar ir norėta išvengti – pakalbėti adekvačiai, „be pagražinimų“, „kaip yra“.

Sprendžiant iš gildijos ovacijų – pavyko. Sprendžiant iš teksto (skaityti ČIA) – pavyko kažkas kita.

Taigi, koks tas tekstas? Nuo ko pradėti, rašant kolegai nekrologą? Pvz., nuo pranešimo atokiau nuo įvykių buvusiai publikai apie savo pačios svorį ir apimtis: „Tikrovėje susipažinome tik po dešimtmečio […]. Jau turėjau vardą ir pavardę, jis buvo mane skaitęs“. Tada truputį pasitrinti į velionį, idant žirniuota suknelė apliptų aukso dulkėmis: „Kadangi vynas liejosi laisvai, entuziastingai gyrėme vienas kitą […]“.

Padėti kuklią puokštelę gėlių, nepaneigti talento, o tada…

Tada užsilipti į Padoraus Piliečio sakyklą ir Sveiko Proto Kasdienybės balsu (autorės „aš“ čia ir baigiasi, prasideda „mes kaip visuomenė“, t.y. „mes kaip bendruomenė“) išdudenti, kruoščiai suregistruotus, visus mirusiojo trūkumus, silpnybes, gėdas ir bėdas, paskelbiant gedinčiai nacijai nuo stogų, kad buvo anas iš esmės vargšas ligonis ir prasiskolinęs infantilus alkoholikas, galbūt netgi pakrikusios psichikos („atrodo, jau tada turėjo skolų, bijojo antstolių“, „erzino jo cinizmas, seksizmas, savanaudiškumas“, „padėti gali nebent spyris į užpakalį“, ir t.t., ir pan.).

Priminti, kad (kas galėtų pagalvoti?) buvo intelektualus, nors (nors!) neturėjo intelektualumą steigiančio popiergalio: „Humoras, intelektualinis blyksnis (paradoksalu – vidurinis išsilavinimas; bet juk genijus), filologinė nuovoka, bravūra“. Dievaž, net be Rašytojo Diplomo galima, pasirodo, tapti visai neblogu rašytoju su nuovoka (žinoma, jei būtų turėjęs bent teisininko ar mediko B.S., tai būtų jį pakylėję į visai kitą erudicijos rangą). Paradoksalu: Dostojevskis nei Lovecraftas, nei Proustas, nei Joyce’as irgi neturėjo, o penkiolika legionų Lietuvos filologių turi.

Pasmerkti šiuolaikinės susipratusios literatų bendruomenės buhalterijos vardu pačią dvasinę atmosferą, kurioje verčiau taip, verčiau susinaikinti, nei pavirsti rašliu tvarkingu šunų ir vaikų vedžiotoju, tuo, kurį vieną paauglystės naktį išvydęs veidrodyje būtum paprašęs avansu nušauti: „Nepatinka, kad romantizuojamas […] jokios knygos nėra vertos artimų žmonių kančių (ar tikrai žinote, kiek jos kainavo ir dar kainuos?..“). Neekonomiška investicija!

Pažeminti net jo mylimąsias: „Įsimylėdavo bet ką, visiškai eilines, niekuo neišsiskiriančias merginas“.

Būtinai įdėti baisią paskutinių dienų foto, kurioje kadaise glamūriškas penkiasdešimtmetis atrodo kaip šimto metų senis: vaizdi mokomoji priemonė (gyvenkite sveikai, nedarykite, kaip jis – bus ir jums taip!).

Nusiplauti (tarsi kas kaltina) viešai rankas: žinokite, protinome, visaip bandėme padėti, bet neklausė…

Ok… Galima būti ir labiau mirusiam nei dabar KN.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ačiū, Nida, už padorumą!       2020-03-3 9:59

Perskaičius nekrologą, apstulbino Kazlauskaitės veidmainiškumas ir cinizmas. Akivaizdu, kad moteriškė valdo žodį, tuo mėgaujasi, bet neturi paprasčiausio žmogiškumo.Jei lituanistai, kadaise buvę tautos inteligentijos žiedu, pavirto bedvasiais ir beširdžiais, vargas tautai ir lietuvių kalbai.

Apie ką čia       2020-02-29 19:04

ji?

Al.       2020-02-29 3:17

Trabando papildymas taiklus - dabartinių socrealistų kūryboje glitėsiai yra būtini.

trabantas       2020-02-28 14:12

Giedrė Kazlauskaitė - viena iš “Gailių klano” apologečių. Ten susimetusi šutvė jau uzurpavo gana didelį kultūrinės žiniasklaidos plotą - Bernardinus.lt, Naująjį Židinį, Š.Atėnus, 15 min. kultūrinę erdvę, LRT kai kurias pozicijas ir smelkiasi kur tik gali. Nida labai tiksliai kirto per nagu šiai dekonstruktorei.

Kazys       2020-02-28 12:26

Ačiū Jums,Nida!Kaime buvo nerašyta taisyklė:apie mirusius gerai arba nieko.Bet dabar tokios mados - aplos net mirusį,kad ir nepasiekiamai talentingą žmogų.Iš juodo pavydo,ne kitaip.Jūs esate maloni ir reta išimtis,Jūs tiesiog laisvas padorus Žmogus.

mama iš kaimo       2020-02-28 11:03

Koks puikus straipsnis, Nida. Familiariai kreipiuos, nes tą jau leidžia mano amžius - galėtum būti mano dukra. Kaip šaunu, kad nebuvo praleistas be atsiliepimų toks bjaurus straipsnis, rašytas tarsi atlaidžiai žiūrint iš aukštumų. Nesu literatė, netgi humanitarė nesu, bet ‘’žirniuotų suknelių’’ ir ‘‘sąmonės riedlenčių’’ autorei rašyti apie .a.a K.N, tarsi darant jam tuo malonę, didikiškai atlaidžiai ir pamokančiai - daug įžūliau, nei kreiptis man į Nidą ‘‘tu’‘
Ačiū už straipsnį Puiku, kad šiais kalbos niekinimo laikais dar yra žmonių su puikiu kalbos jausmu, ko taip reikia, analizuojant tiek rašinius, tiek rašliavas.

stasys        2020-02-28 9:29

Matyt geras vyras buvo jei ir po mirties dėl jo moterys neranda bendro sutarimo . To tikrai palinkėčiau bet kuriam iš ’ stasiu ’ o ant paminklo siūlyčiau užrašyčiau ‘Jį moterys vis dar atmeną’ .. Nugyveno trumpa gyvenimą bet ryškų, “taukuota špyga” . O toms mielosioms, kurioms taip rūpį , -  dabar gal jau nebesvarbu į kokį stalčių dėsite jo kojines .


Rekomenduojame

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.