Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 24 d. 16:36

14     

    

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti tema „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ manau veikiau štai ką:

Nuo radikalumo idėjų, netgi politinių, gerumas nepriklauso: nei jos geros tuo, kad radikalios, nei blogos. Et vice versa: jei geros ar blogos, tai ne todėl, kad radikalios, ir ne todėl, kad nuosaikios, o dėl kitų savo savybių, taip pat priklausomai nuo situacijos, pristatymo, pagrindžiamumo ir įgyvendinimo metodų, taip pat – kokią „bendrojo gėrio“ formą atneša (kam? ar tikrai? ne per brangiai?) mainais į suardytą. Pvz., siūlymas panaikinti vergovę kažkada atrodė labai radikali idėja. Arba visuotinė lygybė prieš įstatymą ir balso teisė, nepaisant lyties ar turto cenzo. Arba Lietuvos valstybingumas, nepriklausomas nuo Lenkijos (ir„ lietuvių tauta“ kaip atskiras politinis subjektas XIX a). Arba demontuoti SSSR. Ir (taip!) netgi „sugriauti kolūkius“ (kaip ir prieš tai – įsteigti). Arba panaikinti mirties bausmę. Arba neteisti vaikų kaip suaugusiųjų. Arba ieškoti Indijos plaukiant į Vakarus.

Dar daugiau – šie pavyzdžiai liudija, kad radikalumas dažnai nėra pačios idėjos savybė: radikali ji ar ne – priklauso nuo, bendriausia prasme, konteksto (ką tuo metu mano kiti, kas istoriškai įprasta ar bent išbandyta). Kita vertus, su radikalumu siejami politiniai ketinimai neretai apskritai nėra idėjomis, kaip kad „atimti ir išdalinti“ (arba „sugriauti bažnyčias“, arba„ iškirsti vynuogynus“, arba bausti už pasirodymą viešoje vietoje be kaukės viso turto konfiskacija…) – ne idėjos, o lozungai, grasinimai, bravūra, tuščia retorika arba vandalizmas (priešingu atveju idėja privalėsime laikyti išsiplūdimą, keiksmą arba tvojimą kumščiu per stalą).

Politiniu blogiu laikyčiau veikiau negebėjimą skirti, kas yra idėja, o kas – ne. Naivų įsitikinimą, jog gyvenusieji iki mūsų buvo tiesiog kvaili, o mes – progresas ir sąmoningumas. Ir raumeningą antiintelektualizmą.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

The Epoch Times       2020-11-26 23:20

Vaizdo įrašas: Rich Higgins: tradicinė Amerika prieš Pažangos planą
JOSHUA PHILIPP 2020 m. lapkričio 25
Apie krizę, su kuria susiduria Jungtinės Valstijos dėl ginčijamų rinkimų, pakvietėme pasikalbėti Ričį Higinsą, buvusį Nacionalinės saugumo tarybos strateginio planavimo direktorių ir knygos The Memo: Twenty Years Inside the Deep State Fighting for America First / Atmintinė: dvidešimt metų Pogrindyje kovojant už Pirmiausia Ameriką . Aptarsime keletą naujausių žinių apie rinkimus, įvairias įtvirtintos valdžios biurokratijos frakcijas ir platesnį išbandymą, su kuriuo dabar susiduria JAV.

Šis ir kitus pasakojimus žiūrėkite Kryžkelėse/Crossroads: https://www.theepochtimes.com/c-crossroads

Mažumą kitaip-3:       2020-11-26 14:18

Tos “Radikalios idėjos” yra emociškai nuspalvintos blogio atspalviais ir atrodo kaip kokie juodi plastikiniai šiukšlių maišai, nežinia ko prigrūsti ir lipdukais su užrašais “Pavojinga”, “Neatidaryti” apklijuoti. Kaip anksčiau sakydavo, “Pandoros skrynios”, arba TABU… Tai kaip iš pakylėtojo emocinių stereotipų  Astralo sugrįžti ant dalykiškos Žemės?
Galima tuos žodžius išversti į lietuvių kalbą: idėja = siekinys; radikalus = pagrindinis, esminis… Turime “Esminis siekinys”. Oi, bet čia juk pažįstama vadybos sąvoka - “Tikslas”! Ko siekdamas, privalai turėti Tikslą ir pasirinkti kelią link jo, procedūrą, kartais žymiuoju žodžiu “Procesas” vadinamą.
Pvz., turintis tikslą iš Vilniaus nukakti Kaunan, gali rinktis: A. Kelionę valtimi Nerimi (vikingų “Procesas”); B. senuoju pirklių ir sukilėlių keliu per Aukštuosius Panerius (turisto “Procesas”); C. Geležinkeliu (studentiškas “Procesas”) ar dar kitaip. Taigi, Tikslas vienas, o Procesų - daug.
Biurokratui labai tinka Procesas - kol jį vykdai, valdžia ir aplinkybės pasikeičia, su jais ir Tikslą galima pamiršti…
Matyt, veržlūs veiklių žmonių užsibrėžti Tikslai oponentų dažnai pavadinami “Radikaliomis idėjomis” ir (biurokratams plojant) slepiami pradžioje minėtame TABU maiše. Kaip, pvz., su švietimo reformomis nutiko…

sąsikui       2020-11-25 17:20

savo onanįpročius eik reklamuotis delpėje, glušiau

stasys        2020-11-25 11:25

Įdėja ir jos realizavimo būdas , tai ranka ir pirštai ..Jei supratote apie ka aš kalbu .

to stasys       2020-11-25 10:58

Kaip matosi iš Jūsų komentaro nelabai skiriat IDĖJOS nuo jos įgyvendinimo, realizavimo VEIKSMŲ, kurie gali būti radikalūs ir nuosaikūs.

Prašalietis       2020-11-25 10:53

Visais laikais idėjos yra būtinos ir be jų negali gyventi tik idiotai ir atsilikusių kraštų naivūs ir mažaraščiai čiabuviai. Vakarai šių kraštų čiabuvius “radikaliomis, kairuoliškomis, dešiniomis, centristinėmis, patriotinėmis, tautinėmis…..idėjomis maitina jau ne vieną šimtą metų tik su vienu tikslu, kad būtų civilizuotiems vakarams čiabuviais manipuliuoti, juos išnaudoti, jais naudotis, jų sąskaita geriau gyventi…..

stasys       2020-11-25 10:20

Ir taip ir ne autore , radikalumas iš tikro matuojamas visuomenės požiūriu į viena ar kita įdėja kuri tuo laikotarpiu akivaizdžiai pribrendo visuomenės poreikiu kažką pakeisti nauju požiūriu ir sprendimu. Vienok tai ir priemonės kuriomis siekiama priminti apie tas įdėjas kai patį visuomenę ‘perdegė’ susidomėjimu tomis įdėjomis domėtis . Na imkite ,kad ir ta lietuviu kalbos mokytoja Vilniuje kuri tai guašu teplioja viešus monumentus , nors žino jog ja filmuoja ar trispalvės vėliavos klausimą Škirpkos al. tičiomis sukeldama erzelį su pareigūnais .Gal kai kas pasūkios piršta prie smilkinio ir pasakis jog paiką mokytoja nesuvaldė emociju ,  bet juk tiesa ir ta kad klausimas vėl tapo išstumtas į dienos šviesą nuputūs nuo jo dulkes .Jei per dažnai naudojamės tokiomis ‘priemonėmis’ tas radikalūmas tampa matomas ir klijuojamas kaip etiketė .

>Aksioma-2       2020-11-25 9:11

Po angliškų prasigręžimų į rusiškus nekreipiu dėmesio.

Al.       2020-11-24 23:17

Aš, savo ruožtu ,,Jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti tema „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“, atsakyčiau, žiūrint kam (nėra geros)? Pavyzdžiui, radikali idėja būtų konservatoriams imti ginti konservatizmą. Lietuvai, ilgainiui gal būt tai atneštų naudos, bet pačiai partijai tai būtų tas pats, kas Sovietų sąjungai Perestroika su jos viešumu ir demokratija - subyrėjimas.

G.P.       2020-11-24 20:03

Gražiai suguldyta. Ačiū.

Leon Weinstein       2020-11-24 18:29

621: Ateina Didysis perkrovimas - galutinis asmens laisvės klausimo sprendimas. Davosas, Obama, Klausas Schwabas, Trudeau ir kiti neofašistai.
https://leonweinstein.blog/2020/11/21/621/

Aksioma-2       2020-11-24 18:20

Ypač agresyvios ir raumeningos yra rusiškos sintaksės konstrukcijos. Išgyvena bet kokiomis sąlygomis ir prasigręžia į smegenis kaip koks Svetimas (iš to filmo „Alien“).

Raumeningas kalbos redaktorius       2020-11-24 18:17

„politiniai ketinimai (...) nėra idėjomis“

Natūrali, nesurusinta lietuvių kalbos sintaksė čia būtų „politiniai ketinimai nėra idėjos“.

aksioma       2020-11-24 18:09

Tikra tiesa, antiintelektualizmas paprastai būna raumeningas ir agresyvus.


Rekomenduojame

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Jūratės Laučiūtės replika Vytautui Landsbergiui: Ar verta nužeminti dvasinę stiprybę ir vienybę prilyginant jas „mūšiui“?

Vidas Rachlevičius apie „kiškių narsuolių kariauną“: „Apima svetimos gėdos jausmas“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Skaitome Vyriausybės programą (2). Krescencijus Stoškus. „Vienodos starto pozicijos“ – ar tikrai?

Jūratė Laučiūtė. „Kou pats kvep, tou ėr kėta tep“, arba Kuo dabar užsiima N. Putinaitė?

Geroji Naujiena: „Tu mano mylimasis Sūnus, kuriuo aš gėriuosi“ (Mk 1,11)

Lietuvos partizanų istorija

D. Trampas gali paleisti savo paties platformą

Liudvikas Jakimavičius. Ar be Briuselio palaiminimo tuoj nenusipirksime duonos ir druskos?

Francis Lee. Padarykime Ameriką vėl gražią

Česlovas Iškauskas. UNI-tazų problemos Seime. Replika

Andrius Švarplys. Trumpai apie bylą ‘Prager University versus Youtube’, arba Kas apgins žodžio laisvę?

Raimondas Kuodis. „Su tokia slinktim į idiokratiją mąstančiai visuomenei reikia kovoti“

Nida Vasiliauskaitė apie šių laikų antisovietinę propagandą, kurios yra vis daugiau ir daugiau: su kuo kovojama ir kaip?

Audrius Bačiulis. Su žodžio laisve Amerikoje baigta

Andrius Švarplys. Pora klausimų

Algis Krupavičius. Elito demokratijos krizė

Kviečiame žiūrėti jau 4-ąjį „Versmės“ leidyklos vaizdo kanalo įrašą

Raimondas Navickas. Rūkyti tabaką balkonuose draudžiama. O jeigu tai nedidelė gydomųjų kanapių suktinė?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.