
DELFI.lt
Visi žino, kad populizmas yra blogai. „Visi“ – t. y. visi, ką nors žinantys ar norintys tokiais atrodyti. Pirmas gestas, kuriuo išsilavinęs žmogus steigia savąją skirtį nuo „minios“ – ironiškas šypsnys adresų kitų „visų“ – tų, kurie „tokie kvaili, kad…“.
Tų, į kuriuos kreipiasi atitinkamai kvailos politinės jėgos – tokios kvailos, kad barsto neįgyvendinamus pažadus, gąsdina nebūtais baubais, skelbia pramanytus faktus, koneveikia galią turinčius, nepasitiki institucijų racionalumu ir veržiasi atstatyti pasaulį apleidusią teisybę (pastaroji aistra – teisybę atstatyti – ir nepatiklumas būtinai neatsiejami nuo prieš tai paminėtų dalykų: realizmo ir kompetencijų stokos, naivumo, prasimanymų).
Tik visiškas kvailys gali už jas balsuoti. Tik toks, kuriame proto apskritai nesama – jo regimybę palaiko instinktai, refleksai, „emocijos“. Į šitai populistinės partijos ir nusitaiko.
„Populizmas yra įvairiais – kairiaisiais, dešiniaisiais, nacionalistiniais, antiimigraciniais ir kt. – simptomais pasireiškianti liga, kuriai, deja, nėra greitai veikiančių vaistų“, – kultūrinės spaudos skaitytojams sako Marija Sajekaitė. Turinys nesvarbu. Tinka bet koks.
Svarbu, kad liga. Kokia būtent – irgi nelabai aišku: „Populizmas neturi vieno aiškaus apibrėžimo, bet visų šio reiškinio aiškinimų centre – nuolatinė menkai atstovaujamų masių ir jas skriaudžiančio elito kova“ (t.p.).
Tai ir sudaro ligos esmę.
Ne pati skirtis tarp „masių“ ir „elito“ (šios skirties pagrindu juk populizmas – kaip „masių liga“ ar „masių duona“, kurios protingi žmonės nevalgo – ir identifikuojamas), žinoma, o keistas, visiškai niekuo nepagrįstas, iracionalus įsitikinimas („emocijos“), jog „elitas“ gali būti ir galbūt yra „masėms“ priešiškas arba jomis naudojasi (dėmesio: ką tik įvardijome, kad panieka „masių“ skoniui, gyvensenai, galvosenai, jausenai yra išsilavinusio, protingojo, nemasinio visuomenės sektoriaus savivokos dalis, dar daugiau – apyrimtis įsitikinimas, kad tos masės išvis nemąsto, gal net nelabai žmonėmis yra).
T.y. „elitas“ pajuokia „mases“ už tai, kad šios nutuokia esą jo pajuokiamos.
Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
ne žmonės, todėl į Žmonių partiją nebus priimtos. Šimonytei su masėmis ne pakeliui.
Autorė, naudodama formaliąją logiką, valdžią aptarnaujantiems rašeivoms parodo jų primityvų melą. Kam nepatiko, tiesiog ne jums rašė. Skaitykit kitą knygą. Kitas klausimas - kaip arši marksistė nei iš šio,nei iš to patapo laisvamane ?
Po serijos labai gerų straipnių, atėjo eilė ir prastam.
Tema, problematika aktuali, na bet jau minčių dėstymas,...
P. Nida- tamsta, kai esate prastos formos, tuomet tiesiog nieko nerašykite.
Bet, kažkoks nepavykęs straipsnelis irgi ne tragedija. Autorė smageninę turi neblogą, tad- bus dar ir tų, gerų tekstų.
Pilstymas iš tuščio į kiaurą.
jau imantriai autore sudeliojo savo mintis.Populizmo esme yra aiski, kaip diena.Visai siuolaikiniai sklaidai, persunktai globalizmo, modrnizmo, liberalizmo ir kitu izmo bacilomis populistai yra visi tie, kas tam nepritaria.Kuriems tevyne, tautiskumas, valstybingumas, patriotiskumas yra prioritetas.Populizmo ideologija skleidzia ir yra patys populistai visi tie, kas skleidzia globalizmo,liberalizmo ir modernizmo nuodus.