Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Nida Vasiliauskaitė. Apie demokratinį geną

Tiesos.lt siūlo   2020 m. sausio 17 d. 0:10

14     

    

Nida Vasiliauskaitė. Apie demokratinį geną

DELFI.lt

Nuo pat Nepriklausomybės pradžios stabili, įvairiais balsais įvairiomis progomis (ir be jų) nenuilstamai kartojama tema yra „gilios senos demokratijos“ šalių pavyzdys.

Jis turi įkvėpti: iš jų (esą) mokomės, ten link (esą) einame. Paaiškinti, „kodėl mes ne tokie“. Atleisti: juk mūsų demokratija – nei sena, nei gili, tai „ko norėti“. Individai ir visuomenės ten mąsto ir elgiasi kitaip: geriau, gražiau, protingiau.

Gal netgi: tiesiog normaliai, ko apie mus, deja, nepasakysi.

Kartais taip gana nekaltai guodžiamasi, kartais patogiai pamokslaujama „išimtinio sveiko asmens, Vakarų žinovo“ pozicijoje (nepastebint, kad, jei daliai Lietuvos gyventojų išties yra kas negatyviai specifiška, tai būtent šis trūkčiojimas dėl savo tariamo „netoksumo“ ir arogantiškas pamokslavimas bendrapiliečiams „Vakarų“ vardu), o kartais primetama slogi „buvimo defektyviu“ tapatybė, kurios vienintelė praktinė paskirtis – neleisti be gėdos ir kaltės kvėpuoti, įtikėjus, kad, viskas, prie ko prisilieti, yra „ne taip“, tačiau visai ne dėl tavo asmeninio neišmanymo (nors kaltas ir gėdintis turi būtent tu), o dėl istorinės, gal netgi biologinės lemties.

Maždaug: blogi esame, bet nelabai ką padaryti galime, tik pasenti, numirti, rezignacijoje „atlaisvinti vietą“ PAGALIAU TIKROS demokratijos produktams.

Naujausias šio žanro atvejis – politologo Mažvydo Jastramskio tekstas apie „demokratinį geną“, kurį, esą, atrado Mokslas (nuorodų į epochinį atradimą, žinoma, nėra).

Demokratiškumu jis, regis, vadina santūrumą, nuosaikumą, geras manieras, gebėjimą viešumoje valdyti emocijas, polinkį gerbti oponentą, neredukuoti jo į „kenkėją“, „idiotą“ ar apskritai pusžmogį.

Reikia pripažinti, tokia „demokratiškumo“ samprata gana originali, mat paprastai – tradiciškai – šios savybės siejamos būtent su aristokratine kultūra, o demokratijoje nuo Platono iki Ortegos y Gasseto kaip tik jų ir pasigendama.

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2020-01-18 0:37

Tomasjui reiktu issikratyti sovietines propogandos prikrauta galva. Vis laukiu ,kad amerikieciams priminsi “negru korima”.
Tai va, del Cado ir visokiu siaures Afrikos arabu pasturgaliu spardymo, kuria Tomasj su kilniu pasipiktinimu vadina “neteisėtai laikanti užgrobtose Afrikos šalyse savo kariuomenę (kaip Prancūzija Čade, Nigeryje ir t.t.)”
Tiems kam sovietine propoganda iskruso galvas apie taikius negriukus zaginamus piktu baltuju patarciau pavartyt istorija.
Afrikos kolonizacija platu masta igavo antroje XX amz puseje del tenyksciu banditu kurie pasinaudoje pramonines revoliucijos laimejimais ir suintensyvejusia laivyba eme plesti europieciu laivus plaukiojancius Vidurzemio juroje. Bazavosi tie laivai formaliai Turkijai priklausanciame siaures Afrikos krante , dabartinese marokuose, alzyruose, tunisuose. Apiplesia laiva, paima ikaitais turtingesnius keleivius (likusius,- ne paleidzia, nesitikekite, - o vergija). Is to ir gyveno. O vietiniai turku pareigunai uz gera baksisa uzmerkdavo akis ir globodavo tuos piratus. Konstantinopolis net ir zinodamas kas darosi tolimose provincijose ir negalejo ir nenorejo tan tvarka daryt.
Britai netgi mokesti tiem arabu piratams mokejo, kad sie nejudintu ju laivu.
Visa tai baigesi , kai arabai uzsirove ant amerikieciu burlaivio. Ir pasiule JAV irgi moket “mokesti uz saugia laivyba”. Amerikieciai neprate kazkam mokescius moket, juolab tadais nebuvo tokie turtingi, problema issprende paprastai: pasiunte ekspedicini korpusa su juru pestininkais , kurie pamazu bet uztikrintai isdraske tuos plesiku lizdus is kur ir zygio daina pas US Marine Corps kurioj minimas Tripoli - Libijos sostine kur plesiku elito palikuoniui “pulkininkui” Kaddafi pagaliu isange isvarte.Na bet ten ju tarpusavio “diplomatija”.
Paskui, pavyzdzio paskatintos emesi piratu irstvas tvarkyt ir Prancuzija tam reikalui okupavusi Alzyro ir Maroko pakrantes.
Zinote Puskino pasaka , apie sesutes Alionos brolelei Ivanuska kuris isgeres vandens is ozio kanopos ispaudo oziuku pavirto - taip ir jus prisiklause TomasJ sovietiniu pasakaiciu apie agresyvius grobikus amerikonus ir prancuzus pavirsite i kolorada su budionovke ir mediniu kardu bemosikuojanciu.

ah1       2020-01-17 23:35

dėl senų gilių demokratijų - nu niekaip nepatikėsių “senomis giliomis demokratijomis” skaitant storiausias Platono, Aristotelio, Sokrato keliašimtalapes popierines knygas apie demokratiją, nes neįsivaizduoju ant ko jie rašė tokias begalybes minčių jei nebuvo popieriaus ir knygų, o buvo rašoma ant “bulių” - bulių ir karvių odų, na o darant prielaidą kad vis dėl to rašė ant bulių, karvių skūrų tai tada neįsivaizduoju kur sandėliavo tonas prirašytų bulių karvių skūrų. Tai va “nelimpa” man ta “sena gili demokratija” ir labiau tiku kad demokratiją “iškepė” tasai kuris amerikoje vergiją panaikino…

T0mas J.       2020-01-17 22:42

Aš nežinau „gilios senos demokratijos“ šalių, negalėčiau tokių įvardinti.
Esu tikras, kad valstybė,
- dalyvaujanti kraugeriškuose puolamuosiuose karuose (kaip Irako karas 2003 m.),
- spjaunanti į tarptautinę teisę (Sirijos apšaudymas raketomis 2018.04.13),
- neteisėtai laikanti užgrobtose Afrikos šalyse savo kariuomenę (kaip Prancūzija Čade, Nigeryje ir t.t.) –
negali vadintis „gilios senos demokratijos“ šalimi. Nesvarbu, kad tos šalys pačios pirmos pasirašė Žmogaus teisių Konvencijas bei Deklaracijas - jos naudojamos tik kaip ETIKETĖS veidmainiavimo procese. Prancūzija pasirašė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, tačiau tai netapo pagrindu palikti ramybėje okupuotas ir plėšiamas užgrobtas Afrikos šalis. Po tų pasirašymų turėjo praeiti dar nemažai laiko ir daugybės aukų pareikalavusio Alžyro karo, kol Alžyras 1962 išsivadavo iš Prancūzijos.
Prancūziją čia paminėjau kaip pavyzdį, tai tinka ne tik Prancūzijai.

Tvankstas       2020-01-17 21:06

Kiekvienu straipsniu auga žmogumi Nida, labai pamalonina atsivertimu į senąsias vertybes.
Sveikatos ir blaivaus proto Jums, Nida.

DDD       2020-01-17 20:37

Ką galvoja tėvai, leisdami vaikus į TSPMI, kur “dėsto” tokie jastramskiai…

ah1       2020-01-17 18:43

mes esame tokie nes mus taip išauklėjo informacinis egregorius. Kiekviena santvarka išsauklėja tokius kokių jai reikia. Kapitalizme sopranauja kapitalistas, kuriam reikia tūpo vartotojo perkančio visokiausį reklamuojamą produktą.Kaip parduoti
šlamštą ir uždirbti ant šlamšto? - ogi išsiauginti tūpą vartotoją. O kaip jį užsiaugini? - ogi “tūpinti” nuo mažens prieita iki to kad vaikai gali pasirinkti lytį- nuo mažens auginami lyties keitimo klijentai lyties keitimo chirurgų verslui ir su tuo susijusiems farmacininkams, “tūpinti”  kakėmis makėmis su išsigimįliškomis veido proporcijomis varant normaliems vaikams su proporcingais veidais kompleksus jei tu normalus tai nenormalus - normalūs kreivaveidžiai kakės makės išsigimėliai,“tūpinti” vamzdžiais “meno kūriniais” ir .t.t. Vienu žodžiu tyliu “tūpinimo” kultu kalpokinama.(Kalpa - skr. vedose viena aukščiausios esybės Brahmos/laiko suvokimo para skirstoma į keturis etapus: atsiradimą, gyvavimą, nykimą ir chaosu pasibaigiančią pabaigą).

s.m.       2020-01-17 14:16

gilios bolševikinių autkojų smarvės perdvokusiai LTSR-2 iki “gilios senos demokratijos” šalių, - kaip rompomis iki mėnulio. Šia proga reiktų prisiminti a.a. Sikorskį apie litovciškos bolševikinės dermo-kratalo pagrindą - veršių tautą cykiai linguojančią skerdyklos link.

Senąsias demokratijas ištiko banali bėda       2020-01-17 13:58

- jos apsunko nuo medžiaginės sąlyginės gerovės ir užmiršo, kad laisvę, vadinasi, ir tai, kas žmogui leidžia išlikti žmogumi, kiekvienas asmuo ir kiekviena naujai atėjusi karta laisvę privalo atsikovoti pats ir pati.
Apsunko širdys ir dvasia, priblėso savivoka, atsidavė pramogų industrijos kerams, išdavė Vakarų žmogaus pašaukimą - žūtbūtinę kovą su nuodėme ir rengimąsi amžinajam gyvenimui, apleido Dievo ir artimojo meilės pareigą.
************************************************************************
Apie demokratijos būtinąsias sąlygas:
„Mūsų Konstitucija sukurta tik dėl MORALIŲ IR RELIGINGŲ žmonių;
kitokių žmonių savivaldai ji visiškai netinka.“
(II-asis JAV prezidentas, Nepriklausomybės deklaracijos signataras,
politikos filosofas Džonas Adamsas, 1735–1826).

demokratija? partškola mokė...       2020-01-17 11:08

partškola mokė, kad yra klasių kova.
komunistai laimėjo - jie gyvena 100 kart geriau nei kažkokie litovcai.
——
dabar yra “valdoma demokratija” - draugo Putino išrasta - pagal kurią ir gyvename.
——
Taškas. Diskusijos baigtos. VOT !!!

iš tiesų...       2020-01-17 10:32

Propagandos ir bulvaro gausybėje TIESOS atrodė kaip šviesos spindulys ne tik dėl straipsnių kitoniškumo,bet ir dėl padoresnių komentarų ir mandagesnės diskusijos.Dabar labai nuvilia,kad ČIA įsikūrė etatinis priešgyna,kurio niekaip negali nelaikinti dalis komentuotojų,o dar liūdniau,kad nekomenuojama straipsnio tema,o sudirbinėjamas autorius.Todėl vos ne visi nerašo savo vardo,nes tas nuolatinis užgauliojimas tapo kasdienybe.

ha ha ->apgailėtina       2020-01-17 9:43

jeigu turite pastabų dėl straipsnio- pirmyn dėkite. o tai, kad naudojate tokio lygio epitetus autorei, esate pats(pati) apgailėtina(s). kai kas sako, kad tiesos.lt skaitytojų ratas plečiasi, ir kad tai yra gerai. gal, bet gal geriau kai kuriems ir linkti delfyje ir pan.

apgailėtina       2020-01-17 6:49

Visiškai bevertės eilinio defektuoto vištgaidžio sapalionės .

ah1       2020-01-17 1:06

rinkos ekonomikai reikia “aislų”

ah1       2020-01-17 0:56

demokratijos genas tai bijojimas tiesos apie tai kad rinkos ekonomikos variklis pelnas, o kad gaut pelną reikia turėti neturintį saiko vartotoją, neturėjimas saiko pasiekiamas per žemą išsilavinimą ir žemą kultūrą...  Kaip Jėzus/ Jašua/ “Jahvė gelbėja” sakė  kad Jūsų tėvas velnias, melagis, galvažudys ir melo tėvas kuriame niekada nebuvo tiesos ir tik tiesa jus išlaisvins. Tiesa, kad monopolija ir yra tasai Jėzaus/ Jašua/ “Jahvė gelbėja”  įvardintas velnias, nesvarbu kieno monopolija bet monopolija.


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.