Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė

Nida Vasiliauskaitė: veikiantys laisvės vardu labiausiai nori ją iš žmogaus atimti

Tiesos.lt siūlo   2021 m. balandžio 8 d. 0:23

11     

    

Nida Vasiliauskaitė: veikiantys laisvės vardu labiausiai nori ją iš žmogaus atimti

Aidanas Praleika | alfa.lt

Susipriešinusi visuomenė: kivirčijamės dėl vertybių, žmogaus teisių, skiepų… dėl visko. Tai socialinė liga ar sąmoningas veiksmas? Ar tikrai visa, kas nauja, yra savaime gėris, o kitoks požiūris – tamsuoliškumas. Filosofės Nidos Vasiliauskaitės nuomone, šiandieninis susipriešinimas mums yra primetamas, o tie, kurie garsiausiai šaukia apie laisvę, labiausiai siekia sumenkinti žmogaus teisę į apsisprendimą savo galva. Jei kivirčai prasidėjo ne savaime, savaime jie ir nesibaigs, kol kiekvienoje pusėje esantys žmonės patys jų nesustabdys.

Susipriešinimas visuomenėje akivaizdus: nesirenkama žodžių ir epitetų viešojoje erdvėje, klijuojamos etiketės, normali diskusija beveik nevyksta. Anksčiau to nebuvo. Kur ištakos?

Pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, kad susipriešinimo formuluotė sudaro vaizdą, neva pačioje visuomenėje augo priešiškumas tarp įvairių grupių ir visuomenė savaime, lyg tai būtų istorinio proceso dalis, ima ir poliarizuojasi.

Man regis, taip nėra. Veikiau galime kalbėti apie tai, kad tam tikra viešai gerai žinomų ir politiškai organizuotų žmonių grupė stengiasi viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose ieškoti priešų. Jei koks nors pašnekovas nepritaria bent vienam jų dėstomos pozicijos aspektui – jį iškart galima priskirti priešiškai pusei, nes apskritai, anot jų, gali būti tik dvi pusės. Taigi, tas, kuris nepritaria jų „teisingai“ linijai, automatiškai yra „tamsuolis“. Tai girdėdama, plačioji visuomenė savo ruožtu reaguoja į priešiškumą jos atžvilgiu ir taip generuojasi automatinė atsakomoji reakcija.

Arba jei kažkas, tarkime, abejoja vienos ar kitos vakcinos veiksmingumu. Jį reikia išplūsti ir išvadinti „antivakseriu“, „tamsuoliu“ ar dar kokiu bjauresniu žodžiu. Vėlgi kita pusė gindamasi reaguoja, ir taip konfliktas plėtojasi.

Taigi, procesas nėra savaiminis, o kyla kaip reakcija į tam tikrus veiksmus.

Kalbant apie ginčus vertybiniais klausimais, galima suprasti, kad suinteresuotos grupės „stumia“ savo liniją, bet konfliktai dėl skiepų arba ribojimo priemonių, atrodo, kyla savaime?

Šiuo atveju konflikto kurstymą pastebėti sunkiau, bet jis taip pat yra. Nuo pradžių buvo tam tikra provyriausybinė pozicija. Iškart atsirado vadinamieji influenceriai – žmonės, kurie nori būti matomi. Jie save pozicionavo kaip balsavusius už valdančiąją koaliciją ir remiančius griežtas ribojimo priemones. Atitinkamai jie formuoja nuomonę, kad ribojimai yra gerai ir reikia pravardžiuoti ir juoktis iš tų, kurie nenešioja kaukės, nors galbūt šie žmonės turi savų argumentų dėl tokios priemonės neefektyvumo. Kaip pasirodė, net ir to reikalavusieji vėliau pripažino, kad priemonė tikrai nėra labai efektyvi. Tačiau socialiniuose tinkluose vyko ir vyksta prasivardžiavimų lydima kampanija prieš turinčius kitokią nuomonę.

Grįžtant prie diskusijų vertybiniais klausimais – sakoma, kad Vakarų civilizacija laikosi ant 3 stulpų: graikų kultūros, romėnų teisės ir krikščioniškos moralės. Pastarasis yra faktiškai „išmuštas“. Gal ginčijamės dėl to, kad vietoje jo mums siūloma nauja vertybių sistema?

Šie procesai Europoje vyksta gerokai seniau, nei pastaraisiais dešimtmečiais matomi ginčai. Tai įvyko jau XIX a. Prisiminkime garsiąją Friedricho Nietzsche’s frazę „Dievas mirė“.

Ne tai, kad krikščioniškos paradigmos būtų visai nelikę, bet ji nebegalioja kaip bendrybė visos visuomenės mastu. Mąstysena keičiasi ir krikščioniškosios prielaidos nebėra nei savaime suprantamos, nei įtikinančios.

Vakuumas tuščias nelieka – jį reikia kažkuo užpildyti. Tarkime, yra teorija, kad XIX a. nacionalizmas atsirado būtent kaip atsakas į religijos pasitraukimą, kaip būdas pasiūlyti visuomenei bendriausią rišlią prasmių sistemą – kas vertinga, kas svarbu, už ką verta mirti.

O galimos ir kitos ideologinės konstrukcijos. Taip atsiranda ir dabartinis siekis būti visapusiškai etiškam, atribojantis tiek nuo religinės ideologijos, tiek nuo savarankiško mąstymo. Tai labai paprastas būdas, žmogui įteigiamas tarsi iš lankstinuko, kuriame tiesiog sakoma, kad „neapykanta“ yra blogai, o „tolerancija“ – gerai. Pagal šį paprastą modelį siekiama sutvarkyti viską, kas yra aplink mus. Galima „filtruoti“ literatūrą, pasakas. O galima ir skirstyti žmoniją į „teisingai“ ir „neteisingai“ manančius ir bausti pastaruosius. Ir visa tai sprendžiama pagal labai riboto rafinuotumo schemą, neva įkūnijančią teisingumą.

Tiek krikščionybė Europos mastu, tiek nacionalizmas konkrečioje visuomenėje iš tiesų vienijo. Dabar matome, kad nauja ideologija bent jau Lietuvoje ne vienija, o skaldo. Mažumos diktatas?

Tam tikra prasme taip. Sunku pasakyti, kokia ta mažuma. Kiekybiškai, ko gero, taip. Tačiau ji yra įtakinga viešojoje erdvėje ir stengiasi primesti savo nuomonę. Daug to matome žiniasklaidoje: tie, kurie ją palaiko, vaizduojami kaip „protinga ir išsilavinusi“ visuomenės dalis. Tai matėme ir rinkimų apklausose, kurių metodologija tiesiog neatlaiko kritikos, bet jos teigė, kad už tam tikrą politinę jėgą balsuoja išsilavinę, didesnes pajamas turintys miestų gyventojai. Šitaip sukuriamas įspūdis, kad išsilavinimas koreliuoja su tam tikromis pažiūromis, neva išsilavinusi (daugiau formaliai nei faktiškai) mažuma turi teisę kalbėti iš išsilavinimo pozicijų. Atitinkamai, kas nepatenka į jų socialinį burbulą, vaizduojama kaip kažkoks „tamsumas“.

Atrodo, kad Vakarų Europa šiais klausimais jau nebesiginčija ir tai daro tik rytų europiečiai? Gal mes tiesiog kovojame prieš naujoves, kurių įsigalėjimas yra tik laiko klausimas?

Yra tokia marksistų mėgstama istoricistinė istorijos samprata – lyg istorija turi tam tikrus savaiminius dėsnius. Štai atėjo XXI a. ir jis atnešė kažką naujo, geresnio, leisiančio mums laimingai progresuoti. Tai nėra mokslinis požiūris, ir aš netikiu, kad kažkas vyksta savaime.

Netikslu būtų teigti ir tai, kad Vakarų Europoje visai nėra pasipriešinimo – vyksta protestai prieš karantino ribojimus, vadinamojo politinio korektiškumo primetimą ir kitus dalykus. Gal kaip tik Vakarų Europoje situacija taps panaši į Rytų Europą, o ne atvirkščiai. Galimi įvairūs scenarijai. Mes to nežinome.

Kai kurie jūsų kolegos teigia, kad naujoji ideologija maksimaliai akcentuoja individo poreikius ir norus, pamindama tai, ką senovės graikai vadino bendruoju gėriu – visuomenės interesu.

Tai populiarus bandymas paaiškinti, kas dabar vyksta: visi neva tapome individualistais, ignoruojančiais bendrąjį gėrį ir socialinį interesą.

Mano nuomone, tai netiesa. Realaus individualizmo šiandien reikia su žiburiu paieškoti. Būtent „leftistais“ pravardžiuojama politinė pusė, beje, esanti visuomenės skaldymo iniciatore, siekia viską reglamentuoti. Laisvės partija šiuo atžvilgiu yra kas tik nori, tik ne liberalai, išaukštinantys individą. Jie kaip tik yra liberalų priešingybė, siekiantys, kad individas laisvių turėtų kuo mažiau.

Visuomenėje kaip tik trūksta sveiko individualizmo, o pats žodis paverčiamas egoizmo sinonimu. Bet juk būtent individas, o ne grupė turi konstitucines teises, o šiuo atveju bandoma pažaboti jokiai grupei savęs nepriskiriančio individo teises. Jis tampa „blogiečiu“.

Reikia pažymėti, kad reakcinės dešinės pusė taip pat neigia individą, bet jų priešininkai dar labiau nekenčia individualumo.

Ši vyriausybė – ne pirma, kuri bando viską sureguliuoti įsakymais ir įstatymais. Lyg žmogus neturėtų sveiko proto?

Taip, tokie nurodymai kaip tik reiškia, kad individas neegzistuoja, jis turi būti redukuotas į visišką minimumą. Tai yra didžiulis nepasitikėjimas žmogumi, neva jis pats negali nieko spręsti. Jei jam nesukursime politinių taisyklių ir nepristatysime pašonėje virtualaus patrulio – jis būtinai padarys kažką blogo. Gerai žmogus elgsis tik tuo atveju, jei bus prižiūrimas kiaurą parą. Jūsų gerą ar blogą elgesį nustatys „ekspertai“, kurių niekas nerinko, o jų kompetencijos labai abejotinos.

Dešinė neretai prabyla apie tai, kad dabartiniai procesai žymi Vakarų civilizacijos nuosmukį. Ką apie tai manote?


Straipsnio tęsinį skaitykite Alfa.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Life Site News       2021-04-12 1:11

Mieli LifeSite skaitytojai,
Siūlome jums garsaus Teksaso gydytojo Peterio McCullougho vaizdo įrašą, kuriame įtikinamai paaiškinta, kad 85 proc. visų COVID mirčių būtų buvę galima išvengti, jei vyriausybės sveikatos institucijos pandemijos metu būtų naudoję ankstyvą gydymą. Jis taip pat atmeta injekcijų  poreikį. Jei ieškojote vaizdo įrašo, kuris įtikintų skeptiškus giminaičius ir draugus tikėti tuo, ką žinote - tai štai jis:
https://www.lifesitenews.com/news/eminent-doc-media-censored-covid-19-early-treatment-options-that-could-have-reduced-fatalities-by-85

Mes gyvename tokioje šalyje dėl bailių vadovų, ypač religinių, kurie pernelyg priklausomi nuo valdžios pinigų ir per daug susikompromitavę. Tačiau neseniai matėme nuostabių ir drąsių Kanados ir JAV pastorių.
Lenkijos kunigas Artūras Pavlovskis šią savaitę išgarsėjo kai per Velykines pamaldas liepė policijai išeiti iš savo bažnyčios. Pastorius Jamesas Coatesas yra dar vienas, teikiantis pirmenybę savo bendruomenės dvasiniams poreikiams, nepaisant bedievių valdžios persekiojimo.
Kitas drąsus pastorius kreipiasi į federalinę vyriausybę dėl „Liaudies namų“ Vašingtone uždarymo maldai ir kasmetinėms Didžiojo penktadienio pamaldoms.
Visi melskimės, kad daugiau tokių vyrų išvestų mus iš augančios sveikatos tironijos, kuri, kaip žinome, neturi nieko bendra su sveikata.
Ir, priešingai, labai gėda dėl Toronto Katalikų Bažnyčios vadovo, gąsdinančio savo kunigus, kad juos uždarys, jei jie drįs savo žmonių dvasinius poreikius laikyti svarbesniais už nenaudingus, diktatoriškus ir diskriminacinius sveikatos tironų reikalavimus.
Kardinolas Thomasas Collinsas naudoja vyriausybės propagandos metodą, versdamas Ontario katalikus naudoti neištirtas, pavojingas ne-vakcinas, kurių nereikia ir kurios tikrai nužudys ar apsargdins kai kuriuos iš jų,  geriausiu atveju tik sumažins kai kuriuos virusinius simptomus. Tai darydamas, jis, padeda vyriausybei pagreitinti žmonių pavergimą, naudojant totalitarinius COVID-19 pasus.
Šiandien motina Miriam mus perspėja, kad katalikai net iš tolo vengtų  bendradarbiauti su Covid injekcijų blogiu.
Laimei, 16 Albertos įstatymų leidėjų stoja prieš savo vadovą, ignoruodami jo nedemokratišką tvarką ir reikalaudami, kad jis nutrauktų destruktyvų uždarymą, griaunantį Albertos laisves ir ekonomiką. Dievas juos te laimina. PRIVALOM daryti tą patį visoje Šiaurės Amerikoje. Tuo pat metu aukščiausias provincijos gydytojas teisingai peikė premjero Jasono Kenney uždarymus, sakydamas, kad „nėra logikos šiems žmonių pilietinių teisių uzurpacijoms“.
Dougas Mainwaringas vakar parašė puikų straipsnį apie tai, kad šiandien labai trūksta tikrų vyrų religijoje, beisbole, aviacijoje ir įmonėse, kur, atrodo, visi prisitaiko prie iškrypėlių reikalavimų. Lenkdami kelius marksizmui, branduolinės šeimos sunaikinimui, transseksualų ir gėjų politinei valdžiai, žlugdančiai pačią religiją, policijos atleidimui ir Vakarų istorijos bei kultūros ištrynimui, šios pelės vyrų kūne yra mirštančios civilizacijos paskutinių valandų ženklas.

Ponios ir ponai, atėjo laikas protestuoti prieš sveikatos tironus, jų neteisingus įstatymus, žalingus ir nenaudingus skiepus, kaukes bei jų katastrofiškus uždarymus, kurie daro daug daugiau žalos nei naudos ir žudo daugiau žmonių nei pats virusas.
Te laimina Dievas jus visus ir jūsų brangias šeimas,
Steve’as Jalsevacas
LifeSite

The Epoch Times       2021-04-11 22:53
Kominterno istorijos       2021-04-10 1:11

Серый кардинал. Взгляд на историю из политбюро:
https://www.youtube.com/watch?v=fmSSmyHtJWA

elfe       2021-04-9 14:42

beje, kas girdejot ka apie “aktyviu pilieciu fonda, kuriam nuteka ES strukturiniu fondu pinigai, o administruoja Atviros Lietuvos fondas su “Geru noru foondu”?..
turim juk tokia aktyvia piliete mokytoja Astra Astrauskaite, kuria uz Lietuvos trispalves iskelima TRISPALVE pervadintoj (Skirpos)alejoj ,etus mucino teisesaauga..
kurie siuo atveju buvo “aktyvus pilieciai?..
o gal laikas suaktyvet ir mums pries tokia tarptautine korupcija?

https://apf.lt/fondo-operatorius/

jei ko nesupratau, pataisykit.

elfe       2021-04-9 13:49

“Laisvės partija šiuo atžvilgiu yra kas tik nori, tik ne liberalai, išaukštinantys individą. Jie kaip tik yra liberalų priešingybė, siekiantys, kad individas laisvių turėtų kuo mažiau.”—- tiksliai taip.

ir tikrai baisu, kad jie per pndemija nesunaikintu save islaikancio mazo ir vidutinio verslo, is kurio valstybe gauna per 70 procentu mokesciu.

elfu tyrimo duomenimis, ne ES priklausantys grantai, itakojantys musu ministeriju sprendimu priemejus, tokie kaip EEA GRANT, NORWAY GRANT bei OPEN SOCIETY FOUNDATION daro viska, kad per Ekonomikos ir Inovaciju ministerija ES fondu pinigai butu nukreipti, issiurbti ti triju grantu interesams, o ju pinigais remiama neotrockistine ideologija?.. ir kiek besikeistu valdzios, “grantais” patepta tarptautine korupcija padaro savo?.

argi ne keista, kad kai Erdoganas su Orbanu atsisake Soros “Open society” paslaugu, is paskos pasitrauke ir neva NORVEGIJOS gtantai su EEA Grant?
jei klystu, pataisykit
https://finmin.lrv.lt/lt/es-ir-kitos-investicijos/eee-ir-norvegijos-parama/2014-2021-m-eee-ir-norvegijos-parama

elfe       2021-04-9 13:13

ir as is tu, kurie neina i portalus, reikalaujancius isileist ju snipinejancius ar reklamuojancius “sausainukus”. o po to neaisku del ko stringa feisbukas ar kompas…
tokius portalus priziuri neva reklamom ir reitingais uzsiimanti GEMIUS kompanija.
radau, kad si tarptautine komp. nors registruota Lenkijoj, isikurus
Gedimino prospekte, bet vadovybe Maskvoje!..ir taip kontroliuoja kone visa Rytu Europa… 

 

pavyzdžiui       2021-04-8 18:52

lrytas.lt vakare retransliuoja laisvės tv. Tai pažiūrėjus jos kvyksmingas reklamas, kaip jie atseit gelbėjo baltarusius nuo Lukašenkos, kaip sėkmingai susidorojo su Tomaševskiu, išvydus, kaip skeryčiojasi ir rėkauja Tapinas, supranti, kad ši agresyvi, specialiai tam sukurta kiršinimo televizija, o jei pinigus jai skiria Sorošas, arba ir vietiniai kokie prichvatizatorių anūkai, tai aišku ir kam reikia, kad Lietuva būtų ujama, rikdoma, mobinguojama

Vaidai,       2021-04-8 14:30

kada nustosi iš Jėzaus daryti beprotį? Tau nepavyks. Beprotis čia tik tu. Jėzus NIEKADA tokių kliedesių nesakė. Jo mokymo esmė visai kita. Tau neduota jos žinoti. Jeigu Jėzus būtų buvęs toks sapaliotojas kaip Vaidas, argi Jis būtų sukūręs pasaulinę religiją? Palygink savo paties ,,pasiekimus” su Jėzaus, kad vieną kartą atsibustum, ir nustok įkyrėti sveikos nuovokos žmonėms. Tu joks pranašas. Tu prasčiausios rūšies šarlatanas. Pripažink tai, ir būsi išganytas.

Tęsinių       2021-04-8 12:16

,,alfoje” ir aš neskaitau, nes jie reikalauja visokių ,,sutikimų”, ,,teisių reguliuoti”. Antraip tekstą užtamsina. Apsieisiu.

Kis       2021-04-8 10:25

tesinio neskaitysiu,nes daviau sau izadus,kad i isverstaskuriu rasliavas ne zingsnio.Mat tie patys kaimo berniokai,savo laiku tarnavi vienam “dievui"siandiena jau kitam,o rytoj bus ir trecias.Esu is tu ,kuri garbinau ir garbinsiu iki paskutinio atodusio,svaria sazine ir dora.Trumpiau 10 Dievo isakymu.

geras interviu       2021-04-8 8:49

geras interviu. idomu dar ir tai, kad jis atsirado alfa portale, kuris jau kuri laika merdi. gal jo savininkai pamate, kad vis delto ivairios nuomones prideda populiarumo ir bandys taio ji atgaivinti? delfis juk yra populiariausias pagal skaitomuma ne tik del to, kad bando apimti viska nuo politikos iki plastiniu operaciju, bet ir del to, kad kartas nuo karto ideda straipsniu su gerokai kitokiomis numonemis, negu kad “vienintele teisinga”.


Rekomenduojame

Situacija sveikatos srityje: dr. Rimo Jankūno ir Andriaus Gudaičio pranešimai LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdyje

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: šįkart boikotas gali pavykti, mat valdantieji pataikė į savo tradicinius rėmėjus, o jų balsas dangų pasiekia

Andrius Martinkus. Tikroji vertybinė politika dabar yra ‘Realpolitik’

Ramūnas Aušrotas. Seimo narė Morgana Danielė platina teisiškai ydingą ir socialiai neatsakingą informaciją

Ignas Vėgėlė. Kodėl mes taip orientuojamės?

Vygantas Malinauskas. Apie nacionalinius kovos su pandemija ypatumus

Rasa Čepaitienė. Naujoji Helsinkio grupė

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

STI kviečia valdžios institucijas bendradarbiauti dėl COVID-19

Izraelio sveikatos ministras pripažino, kad „skiepų pasai“ – tai spaudimo priemonė

Vytautas Rubavičius. Paslaptingas okupacinių Vilniaus paminklų „trikampis“

Pasirašykime Šiluvos deklaraciją: laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius

Nida Vasiliauskaitė. Šiandien matome, kad Kantas ir kompanija klydo

Algimantas Rusteika. Kaip bukalaurai taisys savo klaidą

Advokatas Andrius Krištapavičius: kodėl atsisakau pasiimti savo Galimybių pasą?

Kun. Robertas Grigas. Rugsėjo 13-oji: niūrus sugrįžimas į sovietmetį

Liudvikas Jakimavičius. Uždavinys PIŠei

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas dėl Šiluvos deklaracijos

Rasa Čepaitienė. Viskas taip tiesmuka ir primityvu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie ovacijas „kliedesiams“, tapusiems tikrove, ir ramiai knarkiančią sąžinę

Dominykas Vanhara. Kas yra blogai su šia publikacija?

Lenkų premjeras: Lenkija bus geriausia vieta gyventi Europoje

Rasa Čepaitienė. Prieš pišizmą nublanksta net kasdieniai vėlyvojo brežnevizmo marazmai

Viktoras Jašinskas. Juodasis pirmadienis

Kun. Robertas Grigas primena: ne tvoros ir ne tanketės apsaugo parlamentus…

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklės“. Išvarymo instrukcijos: sugauti, išvyti, dezinfekuoti

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Geroji Naujiena: Sekime Jėzų ir nebūsime sugėdyti

„Teisingumo registras“: ar esate pasiruošę gyventi be pilietinių teisių?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.