Ekonominė politika

Nerijus Mačiulis. Penkios mažų atlyginimų priežastys, arba Norite uždirbti daugiau? Visų pirma, nebūkite tokie pigūs

Tiesos.lt redakcija   2017 m. balandžio 13 d. 11:04

15     

    

Nerijus Mačiulis. Penkios mažų atlyginimų priežastys, arba Norite uždirbti daugiau? Visų pirma, nebūkite tokie pigūs

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis savo Veidaknygėje pasidalijo savo supratimu, kodėl mūsų atlyginimai gerokai mažesni nei Vakaruose – pagal darbo užmokesčio dydį Lietuva Europos Sąjungoje lenkia tik Bulgariją ir Rumuniją. Pasirodo, tam yra penkios priežastys.

Kodėl atlyginimai Lietuvoje yra mažesni, nei galėtų būti? Atsakymas nėra akivaizdus, bet tam yra bent penkios priežastys.

Matant nuo Vakarų valstybių gerokai atsiliekančius atlyginimus neretai primenama, kad BVP, tenkantis vienam gyventojui, pagal perkamosios galios paritetą jau siekia net 74 proc. ES vidurkio. Tačiau tas „perkamosios galios paritetas“ reiškia, kad šis rodiklis yra pakoreguotas atsižvelgiant į kainų skirtumus šalyse. Be šios korekcijos Lietuvos BVP to meto kainomis sudaro tik 47 proc. ES vidurkio.

Čia ir išryškėja pirmoji žemų atlyginimų priežastis – tai žemos kainos. Taip, kai kurių prekių, pavyzdžiui, drabužių ar avalynės, kainos yra panašios kaip ir turtingesnėse ES valstybėse, o kai kurios prekės yra net brangesnės. Tačiau daugelio profesinių paslaugų kainos vis dar siekia tik apie 40 proc. ES vidurkio. Kodėl tai yra blogai? Jei šaltkalvio, auklės ar kirpėjo paslaugos kaina yra žema, žemas bus ir jų atlyginimas. Jei valstybė nustato žemą švietimo ar sveikatos paslaugų kainą, tai tiesiog reiškia, kad šias paslaugas teikiančios institucijos gaus mažą finansavimą, o jų darbuotojai – mažus atlyginimus.

Antroji priežastis – neproporcingai didelis viešasis sektorius. Lietuvos viešajame sektoriuje dirba 28 proc. visų užimtųjų. Tai daug daugiau nei daugelyje išsivysčiusių šalių, kur vidutiniškai viešajame sektoriuje dirba apie 20 procentų užimtųjų. Toks rodiklis savaime nebūtų blogas – Skandinavijos šalyse jis panašus – jei tik valstybė turėtų pakankamai pinigų mokėti adekvačius atlyginimus. Mažėjant gyventojų ir mokesčių mokėtojų skaičiui turėtų adaptuotis ir viešasis sektorius. Ketvirtadaliu sumažėjus viešojo sektoriaus darbuotojų skaičiui ir ketvirtadaliu pakilus vidutiniam atlyginimui jame, daugelis taptų laimingesni.

Čia kai kas atkreips dėmesį į tai, kad Lietuvos viešajame sektoriuje atlyginimai yra šiek tiek didesni nei privačiame. Tačiau čia slypi trečioji žemų atlyginimų priežastis – įvairiais vertinimais privačiame sektoriuje maždaug ketvirtadalis atlyginimų sumokami neoficialiai, vengiant didelės mokestinės naštos. Kitaip sakant, šiandien privačiame sektoriuje vidutinis atlyginimas, įskaičius neoficialius priedus, yra ne 810 eurų per mėnesį, kaip rodo oficiali statistika, o apie 1 000 eurų. Tai gerai iliustruoja „Eurostat“ duomenys – faktinės individualios vartojimo išlaidos Lietuvoje yra didesnės nei Lenkijoje, Latvijoje ar… Estijoje.

Gerokai didesnis neapmokestinamas pajamų dydis padėtų greičiau išskaidrinti darbuotojų atlyginimus.
Ketvirtoji, daug dėmesio sulaukianti, bet labiausiai kontraversiška priežastis – neadekvačiai didelis įmonių pelnas. Čia dažniausiai cituojama nacionalinių sąskaitų statistika yra likutinis pelnas ir mišrios pajamos, kurios Lietuvoje sudaro neproporcingai didelę BVP dalį. Vis dėlto tokia statistika remtis negalima, nes čia „pakišamos“ ir individualia veikla užsiimančių arba pagal verslo liudijimą dirbančių asmenų pajamos.

Daug tikslingiau būtų tiesiog pažiūrėti, kokią dalį BVP sudaro visų įmonių uždirbtas pelnas. Uždirbtas pelnas priklauso nuo ekonomikos ciklo ir vienkartinių aplinkybių, jis svyruoja daug labiau nei atlyginimai, todėl reikėtų vertinti kelių metų vidurkį. Per pastaruosius penkerius metus Lietuvos įmonių pelnas sudarė 9,2 proc. BVP. Palyginimui – per tą patį laikotarpį Latvijoje šis rodiklis siekė 7,8 proc., JAV – 9,7 proc., o Estijoje – net 17,1 procento.

Tiesa, visi šie rodiklių nėra identiški, skiriasi nacionaliniai apskaitos ir statistikos pateikimo standartai (Estijos ir JAV duomenys – pelnas sumokėjus mokesčius, Lietuvos ir Latvijos – iki mokesčių mokėjimo). Be to, skirtingose šalyse įmonės turi skirtingas paskatas pelną slėpti arba perkelti jį į kitas valstybes. Kadangi Estijoje įmonėje liekantis pelnas yra neapmokestinamas, paskatų jį slėpti nėra. Vis tik esmė dėl šių niuansų nesikeičia – Lietuvos įmones būtų sunku apkaltinti atsiriekiant nepagrįstai didelę BVP pyrago dalį. Žinoma, visada atsiranda nesąžiningų ir piktnaudžiaujančių verslininkų, bet tai labiau išimtis nei taisyklė.

Penktoji ir svarbiausia per žemų atlyginimų priežastis yra tai, kad Lietuvoje dominuoja žemos ir vidutinės pridėtinės vertės sektoriai. Štai, pavyzdžiui, Lietuvoje tik 18 proc. apdirbamosios gamybos įmonių priskiriamos prie turinčių aukštą arba vidutiniškai aukštą technologijų lygį. Tokių įmonių Estijoje yra 25 procentai, o Vokietijoje ir Šveicarijoje – apie 60 procentų. Lietuvos baldų pramonėje dirbantys darbuotojai gali būti labai darbštūs ir gabūs, tačiau sunku tikėtis, kad jie uždirbs tiek pat, kiek prabangius automobilius gaminantys Vokietijos pramonės darbuotojai.

Lietuvoje tik 2 procentai dirbančiųjų dirba aukštųjų technologijų sektoriuje, mažiausiai tarp Baltijos šalių ir trigubai mažiau nei Suomijoje. Ši problema yra ne tik pramonėje – tik 13 proc. visos verslo pridėtinės vertės sukuriama žinioms imliose aukštųjų technologijų ir kitose rinkos paslaugų sektoriuose. Būtent čia slypi didžiausias atlyginimų augimo potencialas – daugiau investicijų ir darbo vietų aukštos pridėtinės vertės sektoriuose bei Lietuvos ribas peržengiantys išskirtinumą signalizuojantys prekių ženklai. Šių ženklų prekės ir paslaugos gali kainuoti daug daugiau nei bevardės prekės bei užtikrinti didesnius atlyginimus.

Galiausiai, neužmirškime, kad būdami ES lygiuojamės į labiausiai konkurencingas ir turtingiausias pasaulio valstybes, todėl jas pavyti nėra lengva. Vis dėlto progresas Lietuvoje akivaizdus – nuo įstojimo į ES vidutinis atlyginimas Lietuvoje išaugo 150 procentų. Grįžus ketvirtį amžiaus atgal Lietuva ir, pavyzdžiui, Ukraina ar Baltarusija stovėjo prie tos pačios starto linijos. Šiandien Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis yra tris kartus didesnis nei Baltarusijoje ir lygiai keturis kartus didesnis nei Ukrainoje. Negalima sustoti reformuotis, investuoti, kopti aukštyn pridėtinės vertės kūrimo laiptais. Tačiau negalima ir ignoruoti bei sumenkinti progreso, kurį iki šiol pasiekė Lietuva.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stalker        2017-04-14 6:38

As ne tik gaisrininka pazinojau, as ir Stalina su Hitleriu pazinojau. 
Mes kartu kurem socializma, visiems po lygiai dalinom bendra pyraga.
Stengemes dalinti saziningai ir teisingai, bet kazkodel kai kurie buvo lygiasni uz visus.

YouTube       2017-04-14 6:22

Коррупция - бич современного общества. С 2000 года в Китае казнили 10 тыс. чиновников.
- За 2 года Китай произвел больше цемента, чем США за весь XX век. 4.9 гигатонн.
- Длина дорог - 4 млн. километров.
- в Китае построено более 300 тысяч мостов, из них 1000 - длиной больше километра. А до 2016 года будет построен мост от Гонгконга до Макао. Чтобы туда доплыть на скоростном лайнере потребуется более 1 часа.
- В Китае за год парк автомобилей увеличивается на 20 млн. штук.
- Каждый год в Китае строят более 100 аэропортов. Гигантские виадуки, длиной в 150 км. и туннели длиной 28 км.
- Поезд с Гуанчжоу в Гуйян за час проезжает 510 мостов и 236 туннелей со скоростью 250 км в час.
- За 30 лет китайцы увеличили жилую площадь страны в 8 раз! - через 10 лет в Китае 220 городов будут с населением больше 1000000 человек.
А вся эта статистика из-за одной простой цифры. С 2000 года в Китае казнили 10 тыс. чиновников.

Va taip turi dirbti Lietuva!!!

Starteriui       2017-04-13 22:04

Esi tikras specas. Nuo Stalino laikų tarnauji? Gal ir Dašos tėtušį Gaisrininką pažinojai?

Stalker >        2017-04-13 21:37

Cia kaip pas Stalina, svarbiausei ne kas gauna o kas dalina wink

Starteriui       2017-04-13 21:22

Tu sakai, tu žinai. Matyt esi laaabai patyręs.

Stalker > Juozapukui       2017-04-13 21:11

Pagrindine taisikle:
Dalinant bendra pyraga, svarbiausei saves nenuskriaust.

Juozapas---Tarabildai       2017-04-13 17:52

Mmmm, beveik gerai, bet norėčiau pataisyti:
Jeigu padalinsim elektros skirstomuosius tinklus, vandens, dujų tiekimą ir kitokias valstybines įmones akcijomis, viskas baigsis vagnorkiniu variantu.
Misliju jog savo dalį piliečiai gali gauti be valdymo ir be spekuliavimo savo dalimi.
Dabar dalis mūsų bendro turto kala nemažus pelnus. Dažnai nesąžiningai, t.y.piliečių sąskaita, lupikaujant.
Manau teisinga būtų taip- gautas metinis pelnas, vietoje to kad mokėti valstybinių įmonių direktoriams pasakiško dydžio algas ir premijas, vietoje prabangių kabinetų ir pastatų, vietoje limuzinų po 200 000, pelnas būtų padalijamas į 2 880 000 dalių ir pervedama į kiekvieno piliečio asm. sąskaitą.
Metų gale kiekvienas pilietis, įskaitant kūdikius, gautų po visai apvalią sumelę. Manau virš tūkstančio, o gal ir cielus du.
Kiekvienam pensininkui ne tik pakaktų vaistams, bet liktų ir sanatorijai.
Šeimoms su vaikais būtų didžiulė paspirtis, jaunimui studijoms- kiekvienam.
Lyg ir paprasta bei logiška.
Būtent todėl, partiniai loxai to nedarys.
Jie padvėstų iš apmaudo, jeigu Lietuvoje taptų lengviau gyventi.
Tokia jų, vadžiagyvių prigimtis.

 

Stalker > Tarabilda        2017-04-13 17:35

As vis niekaip negaliu suprasti, kam reikia emigrantus grazinti atgal i Lietuva?

Tarabilda       2017-04-13 16:28

Paprasčiau negu paprasta padaryti, kad didžioji dalis emigravusių, jei ne 100 procentų, tai 80 - tikrai sugrįžtų į Lietuvą. Žinau tokį receptą.
Ir beveik nieko tokio ypatingo nereikia daryti, tik atlikti valstybinio turto auditą. Pagal Konstituciją valstybės turtas yra mūsų visų nuosavybė, vadinasi kiekvienam teisiškai priklauso to turto dalis. Beje, labai neracionaliai naudojama. Valdžia tą turtą išpardavinėti linkusi užsienio investitoriams ir apsimetėliams. Ir išpardavinėja, o pinigai nusėda tos pačios valdžios kišenėse.
pakaktų labai paprastos operacijos. Paskelbti, kad tarkim, kažkuri valstybės turto dalis (tarkim , penktadalis) bus išdalintas Lietuvos piliečiams su atitinkamom disponavimo sąlygomis. Į tas dalybas kaip prie palikimo, pamatytumėt, sugrįžtų visi turtą mėgstantys, o lietuviai turto mėgimu pasižymi.

Dzeikas       2017-04-13 13:48

Kazkiek problema padetu spresti liberalus DK. Liberalus, o ne “liberalus”.Toks , kad streika organizuot butu paprasta, o streiko organizatoriu ismest is darbo neimanoma.Aisku, sulauzyt cholopo kultura reiktu desimtmeciu.Taciau jeigu sakykim nukopijuotas JAV DK imtu veikti Lietuvoje 2000, tai jau butu atsiradusi streiku kultura.Minimalus atlyginimas butu gal net mazesnis ten kokie 3e/h.Ir butu mokamas nekvalifikuotam darbui.Kvalifikuoti darbininkai jau seniai streikais butu issimuse aukstesnius negu Lenkijoje atlyginimus.Ir verslas butu priverstas kasytis ir diegti automatizacija ir mazaja mechanizacija.Pinigu neuztektu kad darbuotuojai rankomis krautu.

Dzeikas       2017-04-13 13:40

Ko cia lygiuotis i luzerius?
Lygiuokites i Rumunija kur del skurdo moterys buvo priverstos masiskai prostitutuoti.Netgi viduriniu mokyklu moterys.Bukareste pasitaikydavo 90-uju viduryj mokinukai “nuimdavo” savo mokytojas. Kiek kalbejau su rumunais kuriu daug sutinku, siandien Bukareste paprasto vairuotuojo atlyginimas (po miesta maisto produktus su kokiu 8 toniu isvezioja) ~700 euru.Uz 500 jau neina dirbt.
O tokiam Kaune - dirba.Tiesa vairuotuojai prisiduria prie atlyginimo vogdami kura.Menedzmentas nuduoda ,kad nemato.Uztat “papraso” sestadieniais dirbt nelegaliai.
Klasiu kova lietuviskai.Vagia vieni is kitu.Jei manote , kad taip visur, paliudysiu, kad JAV jei vogsi is savo seimininko (pasitaiko) busi nedelsiant iskustas ir sutike gatveje rankos nepaduos.Tiek kolegos, tiek darbdaviai.
Manote tautiskas akcentas isnaikunus liberalizmo uzkrata pades pakelt atlyginimus?

Stalker        2017-04-13 11:48

Sie skaiciukai ispusti infrastrukturiniu ES pinigu investicijomis i statybos sektoriu. Kai 2020 metais tos investicijos nustos plaukti, ekonomika laukia smarkus nusileidimas.

Agnė       2017-04-13 11:43

Viskas aišku jau ir runkeliui. Valdžia sau žmonės į užsienį. Sugrįš, kledėjo didysis konservatorius. Deja…

Tai, sunku nepastebėti       2017-04-13 11:43

Lietuvoje yra du labai ryškūs Progreso pavyzdžiai:
Pirmas- vadžiagyvių pralobimas. Namai džipai, algos ir premijos Prabanga kaip užsienio turtuolių.
Antras- trečdalis piliečių gyvena žemiau skurdo ribos, beveik du trečdaliai netoli skurdo ribos. Milijonas piliečių pabėgo.
Tai yra svarbu.
Visa kita yra tik šūdmalystė.
Mačiulio “receptai” taip pat.
Tegul vyrutis pirma pamoko savo banką liautis lupikauti.

P. Mačuli       2017-04-13 11:32

Kinijoje už korupciją sušaudė 10000 činovnikų, nežiūrin į jų užimamas pareigas ir turimas babkes, ar milijoną ar milijardą. Sušaudytų činovnikų vidaus organus paima valstybė, tai reiškia, kad jie turi atlyginti padarytus nuostolius. Lietuvoje už otkatus prokurorai it teisėjai išteisina visus korupcionierius. Tik niekaip negali išteisinti tų, kurie pavogė vištą.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.