Nerijus Mačiulis: Tautos referendumo iniciatyva yra briedas

Tiesos.lt siūlo   2013 m. gruodžio 18 d. 2:51

23     

    

Nerijus Mačiulis: Tautos referendumo iniciatyva yra briedas

„Swedbank“ interneto svetainė paskelbė šio banko vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio nuomonę apie Tautos referendumo iniciatyvą „Ką laimėtume uždraudę užsieniečiams įsigyti žemės?“. Savo neigiamą nuomonę žinomas ekonomistas dar sustiprina komentaru po savo straipsniu.

Tiesos.lt siūlo skaitytojams susipažinti su „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto pozicija.

Ką laimėtume uždraudę užsieniečiams įsigyti žemės?

Maždaug 300 tūkst. Lietuvos gyventojų išreiškė norą surengti referendumą, kuriame piliečiai turėtų apsispręsti, ar užsieniečiai gali įsigyti žemės Lietuvoje. Šie asmenys pasirašė ne tik už tai, kad vyktų referendumas, jie jau išsakė ir savo nuomonę – Lietuvos geografinėje teritorijoje žemės neturėtų įsigyti ir valdyti Lietuvos pilietybės neturintys asmenys. Akivaizdu, kad nenorintys savo žemės parduoti užsieniečiams tai gali padaryti jau dabar – tam Konstitucijos keisti nereikia. Tačiau kodėl norima uždrausti tai daryti ir kitiems tautiečiams?

Žemės savininkų tautybe susirūpinusiems piliečiams būtų galima priminti, kad mes stodami į Europos Sąjungą įsipareigojome pašalinti apribojimus kitiems ES piliečiams įsigyti žemę Lietuvoje. Be to, šiems barjerams pašalinti gavome vieną iš ilgiausių pereinamųjų laikotarpių. Tiesa, tarp pasirašiusių turbūt netrūksta ir euroskeptikų, manančių, kad ši narystė mums nebuvo kažkuo naudinga. Tačiau negalima ignoruoti, kad iš ES Lietuva kas metus gauna apie 7 mlrd. litų arba maždaug tiek, kiek per metus skiriame visoms senatvės pensijoms. Turbūt nekyla abejonių, kad grubiai pažeidę stojimo į ES sutartį, prarastume ir dalį privilegijų, kurias dabar laikome neliečiama duotybe.

Vis tik norisi įvardinti argumentus, kurie būtų išgirsti net stipriausius nacionalistinius jausmus puoselėjančių piliečių. Visų pirma, neretai klaidingai galvojama, kad užsieniečiui nupirkus Lietuvos teritorijoje esančios žemės, Lietuva praranda dalį suverenios teritorijos. Netgi buvo palyginimų su istoriniu pavyzdžiu, kuomet Rusija pusvelčiui pardavė Aliaską Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Tačiau tarp šių pavyzdžių nėra nieko bendra. Užsienietis, įsigydamas žemės Lietuvos teritorijoje, joje gyventi ar ūkinę veiklą vykdyti turės laikydamasis Lietuvos įstatymų, privalės atsižvelgti į priežiūros institucijų nustatytus standartus bei reikalavimus ir mokės mokesčius į Lietuvos biudžetą.

Vienas iš argumentų, kurį puse lūpų įvardija šios iniciatyvos autoriai, yra ir tai, kad užsieniečiai pirkdami žemę pakels jos kainą, ir tiems, kurie žemės dabar neturi, ateityje bus sunkiau jos įsigyti. Tačiau remiantis tokiu argumentu mes galėtume pradėti riboti ir užsienio įmonių investicijas Lietuvoje – pirkdamos komercinės ir žemės ūkio paskirties žemę jos taip pat pakelia jos kainą. Akivaizdu, kad bandydami užverti sienas laisvam kapitalo judėjimui mes ne tik pamintume vieną iš pamatinių ES vertybių, bet ir patys praloštume – Lietuvoje būtų sukuriama mažiau pridėtinės vertės ir naujų darbo vietų.

Žinome, kad Lietuva yra viena iš ES valstybių, kur itin didelė dalis žemės ūkio paskirties žemės yra dirvonuojanti – nuolat apleista, nekurianti vertės ir darbo vietų. Jei Lietuvoje neatsiranda gyventojų, norinčių tą žemę įsigyti ir joje ūkininkauti, kodėl nesuteikti tokios galimybės kitų ES šalių piliečiams? Juk naudą gautų ne tik čia pinigus investavę užsieniečiai – būtų sukuriamos darbo vietos, šalyje būtų pagaminama daugiau prekių, didėtų valstybės biudžeto pajamos. Dar svarbiau – galbūt pagaliau pradėtų mažėti regioninė atskirtis.

Šis klausimas svarbus ir dėl to, kad Lietuvoje gyventojų skaičius mažėja ir toliau mažės. Su panašiomis problemomis susiduriančios valstybės ne tik siekia neriboti kapitalo turinčių užsieniečių galimybių investuoti šalyje, bet ir siūlo „pagardus“, galinčius padėti užsieniečius privilioti į šalį. Pavyzdžiui, Latvija, Kipras, Ispanija ir kai kurios kitos ES šalys nekilnojamo turto įsigijusiems užsieniečiams suteikia teisę gyventi ir dirbti šalyje.

Požiūris, kad Lietuvos teritorijoje turtą valdyti, gyventi ir ekonominę veiklą gali vykdyti tik šios šalies pilietybę turintis gyventojai yra anachronizmas, ne daug ką bendro turintis su 21 amžiaus realijomis. Jei norime gyventi kaip tikri europiečiai ir nebekelti klausimo, kodėl mūsų atlyginimai kelis kartus mažesni nei ES, turime atsisakyti ir progresą stabdančių inkarų bei liautis skirstyti investuotojus pagal jų kilmę, tautybę, rasę ar kitus subjektyvius kriterijus.

Galiausiai turime suvokti, kad šia iniciatyva siūloma pakeisti Konstituciją, atimant iš kiekvieno Lietuvos piliečio teisę laisvai disponuoti asmeniniu turtu – parduoti jį aukščiausią kainą pasiūliusiam asmeniui. Tai būtų vienas rimčiausių asmens laisvių suvaržymų, paminantis pamatinį Konstitucijos principą – 46 Konstitucijos straipsnį, teigiantį, kad „Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva“.

Komentarai:

Eglė Čeponytė Straipsnyje padarytos trys klaidingos prielaidos: 1.pasirasantieji pasirase uz referenduma, o ne uz zemes nepardavima. 2. Referendumu neketinama atimt teises is uzsienieciu LT vykdyt ekonomine veikla. Galima nuomotis zeme, steigti imonesLT. 3. Teises laisvai disponuoti zeme itvirtinimas, reikstu leidima zeme parduoti ne tik ES, bet ir, tarkime, Kinijos ar Rusijos pilieciams. Apskritai, kitose ES salyse zemes ukis kuresi zymiai saugesnemis salygomis nei dabar LT. Lietuviai irgi turetu turet teise i toki pereinamaji laikotarpi, kaip kad turejo, tarkime, Prancuzija, ir sios teises itvirtinimas neturetu buti sutinkamas kaip “pamatiniu ES vertybiu issizadejimas”

Nerijus Maciulis Egle, 1. Joks žmogus, suprasdamas koks briedas yra ši iniciatyva, už tokį referendumą nepasirašytų (kad ir koks didelis demokratijos gerbėjas būtų); 2. Kam reikia tokio diskriminavimo: užsienio įmonė įsigyti žemę gali, o pilietis – ne? 3. Protekcionizmas, nacionalizmas ir rasizmas dar niekur nepasiteisino.

swedbank.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Hau       2013-12-25 4:30

Reikia vyt lauk tuos Skandinavų bankus iš Lietuvos arba nacionalizuot (tai labai paprasta - kaip Snorą, tarkim…). O kai tokie ASILAI kaip Mačiulis pradeda vaizduoti ekonomistus ir viešai reiškiasi kaip “geriausi Lietuvos specialistai”, tai visiškas absurdo teatras. Dėl to tokioj duobėj ir sėdim, laikas pabaigt šitą cirką ir mačiulių pasirodymus…

Agnius       2013-12-20 21:35

Kai bus laisvas kapitalo judejimas ( ismokos ukininkams bus laisvai prieinamos tokios pacios kaip prancuzams), ir taip koki 20 metu, kad sukauptu to laisvai judinamo kapitalo, tada as uz zemes pardavima ( isnuomojima 99 metams) uzsienieciams)

šlykštus       2013-12-19 21:40

Briedas Mačiulis - švedų lupikautojų banko ruporas.

šlykštus       2013-12-19 21:38

Briedas mačiulis -švediško lupikautojų banko ruporas.

sigitas       2013-12-19 20:09

Uztenka paziureti i sio pono pareigas ir klausimu neturetu kilti…bankus butu sunku apkaltinti labdaringa veikla…Idomiausia kad bankas is principo reikalinga institucija labai keistai veikia…kai ekonomika kyla viskas OK, o kai bankininkai vedami godumo sukelia krizes tada rekia duokit pinigu nes jeigu benkrutuosim visiems bus blogai…sorry bet taip neturetu buti…kas del ES tai jau dabar ir arkliui aisku kad mes istojome ne i tokia sajunaga paie kuria buvo taip daug ir graziai kalbeta ir nereikia cia sekti pasaku apie tai kaip geri dedes is Europos uz dyka mums duoda pinigus ir mainais uz tai nieko negauna…

pensininkas       2013-12-18 21:04

Labai buvo daug diskusijų dėl žemės,  yrant kolūkiams, kai buvo leista kurtis bendrovėms, kurių pagrindu susikūrė didžiulės latifundijos, kurios diktuoja savo sąlygas. Reikia dėkoti eks-komunistams-socialdemkratams.

AAA       2013-12-18 19:17

Apgailėtinas oportunistas, atsiskleidęs savo komentare.

ruta       2013-12-18 19:00

Bredas yra , kad Lietuva , su valdzios pagalba , okupavo Skandinaviski bankai , kurie pelna isveza i savo sali ir tvarkosi cia , tikrai , ne klientu / lietuviu/ naudai .Stengemes kuo minimaliau tureti reikalu su bankais - parazitais .Ir kaip suprasti ponui Maciuiliui paprastus dalykus , jeigu jo kolega Vasiliauskas pasake , kad etika ir morale ne sio pasaulio dimensijos .

StasysG       2013-12-18 15:19

Iš to, ką parašė “klausimėlis Mačiuliui” seka žiauri išvada, kad Lietuvoje įdiegta išnaudotojiška (siurbėliška, ekstraktyvi kaip rašo Acemoglu-Robinsonas) santvarka, kuria naudojasi 3-4 procentų  ELITAS per UŽDARĄ savo tarpe politiką.  Tokia santvarka- daugelyje afrikos ir P.Amerikos šalyse. Jei ponas Mačiulis kiek nors raštingas, tai galėtų paskaityti tą ekonomistų. o ne kokių ten šarlatanų  Acemoglu-Robison teoriją, kuriai pritaria tikrojo kapitalizmo citadelės (į kurią bėga mūsų tėvynainiai) Didž Britanijos premjeras Cameronas, citata iš jo naujos kalbos : “And, more recently, Daron Acemoglu and James Robinson have argued that OPEN political institutions are critical to whether nations succeed or fail.
And they’re right.

Mačiuliui klausimėlis       2013-12-18 13:58

Kiekviena proga visų, kurie šlovina “Europietiškas vertybes” ir mūsų narystę, bandau paklausti: Kaip paaiškinti tai, kad Lietuva jau tiek metų ES narė, gauna iš jos krūvas pinigų, o progreso kaip nėra, taip nėra. Kaip ritomės žemyn ekonominiu, kultūriniu, švietimo, sveikatos apsaugos ir kt. aspektais, taip toliau ritamės. Tiesa, yra vienas geras dalykas: tie 3 ar 4 procentai mūsų “elito”, t.t. turtuolių, ir toliau pampsta nuo turtų. Ar tuo ir turėtume džiaugtis, pone Mačiuli?  Daugiau niekuo?

Mačiuliui       2013-12-18 12:50

O taip-mokesčiai.
A,kodėl investitorius Swedbank tiek mažai temoka PELNO mokesčio?
Gal geriau vertėtų steigti VALSTYBINĮ su filialais prie merijų?

Mačiuliui       2013-12-18 12:45

Nuvyk į GAZOS RUOŽĄ,Tau išaiškins ką reiškia neapgalvotai parduoti žemę.Pabandyk dabar žemę nupirkti IZRAELYJE.
Taip ,kad ieškok durnių kitur,lietuviai apsišvietę geriau už kitas tautas.

nuomone       2013-12-18 12:30

Briedas yra susireiksmines piemuo Maciulis.

Anikė       2013-12-18 12:23

Kodėl ponaitis išsigando referendumo?Gal tauta žengs toliau,privers menkystas,iššvaisčiusius žmonių pinigus savo turtais padengti,o ne mums mokesčius didinti ir gerinti dvasios ubagų “aukso amžių”(viskas mums,mūsų vaikams,juk mes nusipelnėme gyventi geriau,“runkeliai"tarpusavyje besiriedami dar pakentės).
Ar mažai Švedijos bankai mus apiplėšė ir toliau plėšia su mūsų “galvelių”
leidimu?

Klaipėda       2013-12-18 11:33

O štai Austrijoje, Čekijoje iš vis nėra privačios žemės, o ją gali tik nuomoti iš valstybės. Ir jokių problemų!

laitas       2013-12-18 11:08

Matome kaip daug LR uždirba iš užsienio investuotojų,durpes vežasi ešalonais,o už m3 moka keletą grašių, kasama nafta kas parą ešalonas,o mokesčius metinius sugeba sumoketi per vienos savaites gavybą.Kokią taršą atneše Danijos karalystes kiaulinai mūsų žemeje,o koks jų mokestis mizarinis.Raudoji kad dirvonuoja LR žemes,o ar žinai ,kad 50 metų mūsų žeme buvo cheminiai laukai.Kad atgaivinti ir išgydyti cheminią dirvą reikia dešimtmečio leisti žemei dirvonuoti, nenupjauta žole,ypač samana geriausi vaistai išvalant dirvą nuo cheminio brūdo. Ne kiekvienas žemes šeimininkas gali sau leisti žemę išsivalyti ir joje auginti sveiką grūdą,daržovę ir kt., siekiame kad Tauta būtų stipri,kad užaugtu daug sveikų mąstančių darbščių žmonių.

būras       2013-12-18 10:52

Didžiausias briedas Lietuvoje, tai mokesčių valstybei nemokantys bankai.
Bankas, o ypač užsienio, yra valstybės ekonomikos parazitas, vagis ir pinigų iš oro gamintojas. Tuo tarpu žemė ne žmogaus sukurtas, produktas ir
negali būti preke, juo labiau prekybos objektu. Žemę  reikia perduoti naudojimui Lietuvos gyventojams, bet be teisės parduoti užsieniečiams.

va va...       2013-12-18 10:47

todėl ir bėga visi iš Lietuvos, kai “ekonomistai” - komjaunuoliško-pederastiško snukio, mentaliteto, mąstysenos ir elgsenos

Pagal LR Konstituciją       2013-12-18 9:39

Žemė  Dievo dovana išsaugota mūsų protėvių ir apie jos pardavimą net kalbos negali būti.
Stojimo į ES sutartyje yra aiškiai parašyta apie laisvą kapitalo judėjimą, o ne apie ŽEMĖS pardavimą. Surinkta 320 000 parašų dėl referendumo paskelbimo. Svarbiausiais Valstybės ir Tautos gyvenimo klausimais referendumas būtinas.
Nuo kada žemė laisvas kapitalas ir dar judantis?

Nida       2013-12-18 9:10

Na ir leksika to vyriausio banko analitiko… Kaip girto kiemsargio. Kodėl ponas Mačiulis prarado pusiausvyrą?

KUR ČIA TAS BRIEDAS?       2013-12-18 8:30

LR KONSTITUCIJA :
9 straipsnis
Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.
Įstatymo nustatytais atvejais referendumą skelbia Seimas.
Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato įstatymas.

AČIŪ       2013-12-18 8:26

Rimtas vertinimas, rimtas ir dėl pirkimų pardavimų ir dėl referendumų iniciatyvos. tereikia skaityti ir suprasti.

Kritikas Pikčiurna       2013-12-18 6:37

Nerijau Mačiuli, pirma sumokėk savo banko pelno mokestį, kurį pavogei kartu su korumpuota Lietuvos valdžia, juk jūsų bankas sumokėjo nuo per 2012 m. uždirbo 367 mln. litų grynojo pelno tik kiek daugiau nei 3000 Lt, perpus mažiau, nei nuo minimalią algą gaunančio darbuotojo atlyginimo su Sodros mokesčiu sumokama per metus į biudžetą (7047.60 Lt). O kur dar išplautas šešėlinis pelnas? Tai reiškia, kad esi vagių vagis ir jų konsultantas, išvežantis sunkiai uždirbtus Lietuvos žmonių pinigus, ir nemokyk, kaip pardavinėti Lietuvos Suverenitetą, jos teritoriją ir žemes. Esi nusikaltėlis daug didesnis net už teisiamą Uspaskichą ir už padarytus nusikaltimus greitu laiku reiks atsakyti.

Rekomenduojame

Arvydą Šliogerį prisimenant: „Apie vieną kitą grėsmę Lietuvai”

Vytautas Sinica. Pamiršti vaikai Diawaros grybukų istorijoje

Svenas R. Larsonas. Ar gali vėl laimėti D. Trumpas?

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt ketvirtoji (Lapkričio 24 diena)

Jungtinių Tautų analitinis centras iki 2050 metų siūlo „senstančiai“ Europos Sąjungai 60 milijonų migrantų

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.