Neanoniminė nuomonė

Irena Vasinauskaitė   2013 m. spalio 16 d. 14:33

7     

    

Neanoniminė nuomonė

Dar kartą perskaičiau Lietuvos Respublikos Susirinkimų įstatymą. Esu pati ne kartą organizavusi mitingus, piketus eitynes, todėl pagal keistas to keisto įstatymo procedūras esu prašiusi renginiui leidimo ir jį gavusi. Tose akcijose beveik visuomet rasdavosi kitaminčių, tačiau niekada nesu skatinusi žaliaraiščių tvarkdarių ar policijos pareigūnų imtis kokių nors priemonių prieš kitokį plakatą laikantį ar kitokią skanduotę skanduojantį žmogų ar grupę žmonių. Tiesiog iki šiol maniau, kad į sankcionuotas viešas akcijas gali ateiti kiekvienas, kartais – ir nepritariantis organizatorių nuomonei.

Tačiau pora šiemetinių sankcionuotų daugiatūkstantinių akcijų bei masinis Tautos Kovo 11-osios šventimas privertė pasikartoti Lietuvos Respublikos Susirinkimų įstatymą. Ir jame nėra nuorodos, kad kitokią nuomonę reiškiančius asmenis reikia atskirti nuo sankcionuoto renginio dalyvių. Kam tramdyti žmones, pasitelkus net raitąją policiją ar stebėjimo aparatus danguje, kol kitaminčiai tik skanduoja ar laiko nepritariančius plakatus? Kam tarsi rąstą tampyti po Gedimino prospektą Lietuvos Respublikos Seimo narį, kam „neriboti“ jo laisvės uždedant antrankius? Jau folkloru tapo vasarinė Vladimiro Simonko atrakcija, kai vieno vyriškio su ožiuku neįleido į vaivorykštės spalvomis nušvitusią Lukiškių aikštę? Delfi.lt tiesioginės transliacijos metu aiškiai matyti, kaip vis dėlto kažkokiu būdu į renginį patekęs žmogus šventė kaip lygus su lygiais bei prisėdęs ant žolės su savo atsivestuoju draugu taikiai gėrė vandenį iš vieno butelaičio. Įdomu, kas šiems dviem nutiko, nes renginiui baigiantis mačiau, kaip pareigūnai vyrą grūdo į policijos automobilį. Ir jeigu ne įžvalgūs akcijos dalyviai, ožiukas būtų likęs vienas tuštėjančioje aikštėje. Žodžiu, „areštavo“ abu, nors publika ir skandavo: „Ožiukas nekaltas“, „Laisvę ožiukui“... Taigi, kaip buvo nubausta ir už ką kentėjo ši porelė?

O ar pamenate didingą Kovo 11-osios šventimą? Renginio dalyviams visaip trukdė nemokantis švęsti Vilniaus Artūras: visokių baobabų ir kitokių atrakcijų Gedimino prospekte pristatė, vaikų piešinius kaip skalbinius išdžiaustė ir… gatvę užtvėrė. Na, ir kas. Argi galima užtvenkti upės bėgimą? Milžiniškos važiuotos, ratuotos, raitos policijos pajėgos neturėjo ką veikti. Na, saugojo kelis kitaminčius skanduotojus, tačiau į juos niekas nekreipė dėmesio. Kiekvienas turi teisę būti vertas savo saviraiškos. Pareigūnų grobis tądien buvo keli girtuoklėliai, kuriems kiekviena diena balius, jei tik gėralo turi. O išdidi Tauta išdidžiai šventė savo Nepriklausomybės atkūrimo dieną ir tam nepajėgė sutrukdyti jokie susirinkimų įstatymai…

Kaune rudenį vykusiame „Kitokios Lietuvos“ mitinge organizatorių apsaugininkai bei policijos pareigūnai užsipuolė ramiai stovintį žmogų, laikantį lyg ir renginio temos neatitinkantį plakatą. Tačiau plakatas neskatino jokios neapykantos, tiesiog atspindėjo jį laikančiojo įsitikinimus bei viešojoje erdvėje sklandančią informaciją. Pareigūnai nuo žmogaus atstojo tik tada, kai pasidomėjau, kokį Lietuvos Respublikos Susirinkimų įstatymo straipsnį vyras pažeidė, ir kai pagausėjo užpultąjį palaikančiųjų būrelis. Žodžiu, kai atsirado liudininkų.

Mitinge Vienybės aikštėje (2013-09-14, Kaunas). Šarūno Bulotos nuotr.

Paklausę vyro pavardės, pareigūnai bėgo prie automobilyje esančio kompiuterio išsiaiškinti, kas čia toks turi kitokią nuomonę „Kitokios Lietuvos“ mitinge. Išsiaiškinę nurimo ir pareigūnai, ir mitingo apsauginiai. Vėliau nuobodžiaujantiems pareigūnams parodžiau kitą plakatą, mano nuomone, kurstantį religinę nesantaiką, tai man buvo atsakyta: „Tuo plakatu organizatoriai nesiskundė...“

Keistas Lietuvos Respublikos Susirinkimų įstatymas veikia gana keistai, nes paisoma ne konkrečių jo nuostatų, o to, kuris ko paprašo, nebūtinai žinantis, kad toks įstatymas iš viso yra. Visi susirinkusieji akylai stebimi, mažne skenuojami, akimirksniu nustatoma asmens tapatybė.

Todėl ta pačia proga noriu kreiptis į portalų komentatorius. Jeigu jau masiniuose renginiuose tapatybė nustatoma ČIA ir DABAR, ponai, nebūkite bailiai, nesislapstykite už pseudonimų, nes JŪS ir JŪSŲ kompiuteris ar mobilusis akimirksniu indentifikuojamas. O jei dar komentaro rašymo metu prie kompiuterio laikote pasidėjęs mobilųjį, JŪS jau atpažįstamas vos ne kiekvienam prieinama programa. Juk ne bagažinėje esate ir ne BPT skambinate.

Įrodykime mus, o ne Lietuvos valstybės priešus iš neturėjimo ką veikti sekančius arba dėl nusikalstamo neveiklumo taip „pramogaujančioms“ struktūroms, kad esame ne bailiai. Kiekvienas asmeniškai pradėkime keisti situaciją Lietuvoje nuo savęs. Patys, o ne keiksnodami ir kaltindami kitus. Patikėkite – tai visai nebaisu. Mano lūpomis byloja patirtis, nes komentarus pasirašau savo pavarde. Beje, kai kurios svetainės skelbia kompiuterių IP adresus, kai kurios registruoja komentatorius.

Išdrįskime būti savimi, tuomet mūsų nebegąsdins kiti. „Baimė – tautos nelaimė“ – tokius plakatus laikėme didžiuosiuose Sąjūdžio mitinguose, todėl palinkėkime LAIMĖS vienas kitam ir rašant komentarus, ir savąją nuomonę į viešąsias akcijas atsinešant…

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Mikalda       2013-10-21 7:49

Pagarba p. Irenai V.
Utrirúoti [pranc. outrer]- perdėtai sureikšminti, pabrėžti kurią nors vieną reiškinio pusę.
Būtent toks ir yra klausimas “Manote, atvirumas ir nuoširdumas - blogybė?”
Argi realiame gyvenime (virtualiame taip pat) egzistuoja neribotas atvirumas ir nuoširdumas? Ribas deda tam tikros elgesio taisyklės, asmens patirtis ir įpročiai, tarpusavio santykiai ir pan. Ir tai nereiškia, kad žmogus totaliai nenuoširdus. Gal jam būtent tai ir būtent čia, būtent su tuo asmeniu nėra svarbu.  Tai nereiškia, kad nedelsiant reikia tikėtis intrigų, piktavališko slapukavimo ar niekšybių.

Irena Vasinauskaitė       2013-10-19 15:45

Pradėti nuo savęs - tai reiškia nerašyti anoniminių įžeidžių komentarų žmonėms, kuriuos pažįsti,- tačiau komentatoriams nedrąsu pasirodyti “realioje šviesoje”. Pradėti nuo savęs - tai reiškia , nedaryti kitam [kitiems] to, ko pats nenorėtum sulaukti. Ir jei esi savimi, tai esi ir realiame, ir virtualiame gyvenime. Bet yra žmonių, kurie jau nebegali būti savimi jokiame ...šiame ... pasaulyje. Manote, atvirumas ir nuoširdumas - blogybė?

Chm...       2013-10-18 18:39

Sаkyčiau “skystai kontraversiška mintis” - būti savimi viešoje erdvėje, įskaitant ir vietas, kuriose man būti nepatinka, bet kartais pabuvoju. Ir tas tarytum anonimiškumas… kitą kartą tik repliką kokią mesteli, nieko rimto. Savimi būnu realiame gyvenime. O virtuali “realybė” pernelyg pamėkliška ir miglota, man ten nelabai yra kas veikti… Į snukiaknygę ir varu nenuvarytum… Jei būčiau viešas žmogus (kaip p. žurnalistė), tai prisiimčiau atsakomybę už kiekvieną žodį, o dabar tikrai nereikia, nes jokių granite iškalamų tiesų išreikšti ar ką nors mokinti gyventi nebandau…T.y. autorystės man nereikia, o atsakomybė tik prieš savo sąžinę.

Romualdas       2013-10-17 23:00

Teisingą straipsnį parašė gerb. Irena, tik aš niekada nesutinku su tuo savęs niekinimu ir vertimu prisitaikyti “pradėkime nuo savęs”. Kodėl rodyti tokį ilgą kelią į teisingesnę Valstybinę tvarką? Pradėkime nuo mus uzurpavusių galvų, o jau tada aš pažiūrėsiu, gal ką nors ne taip darau, ne taip suprantu, nes gyvenimas teka kaip upė, keičiasi nepaliaujamai. Tai, kas buvo Sąjūdžio laikais, polittechnologų dabar jau padaryta nebeįmanomu. Į žmonių galveles visais kanalais, visais įmanomais būdais kasdien kišamas toks niekalas, kad net jei jiems atneštumei ant padėklo savo degančią širdį, kaip laimės žiburį, būtumei apšaukta tarnaujanti Maskvai, Gazpromui, o pagrindiniai kaltintojai žiūrint pagal jų realius darbus ir yra Maskvos ir Gazpromo tarnai.

antanas       2013-10-17 11:30

Galimai už mitingo trukdymą Artūrui ir jo pagalbininkams buvo atsilyginta algų, priedų sąskaita. Nors dabar Vilniaus savivaldybės skolos siekia per milijardą Lt., bet daugeliui savivaldybės klerkų tūkstančiais didinami atlyginimai iki 12000 Lt. ir daugiau

Nesinori įkyrėti.       2013-10-16 20:49

Antra vertus,svarbiausia mintis?

Anikė       2013-10-16 17:14

Klaipėdoje mums piketuojant 09-17 dėl smurto Garliavoje,prisistatę policininkai
pradėjo klausinėti,ar turime leidimą,kas vadovauja…Tik drąsiai paaiškinus,kad
jokie leidimai nereikalingi,kad patys pažeidžia mūsų teises,jie pakeitė taktiką,jog mus saugo,kad nenukentėtume.Būtinai reikia žinoti savo teises,kad
jokie nežinantys įstatymų pareigūnai negąsdintų.

Rekomenduojame

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.