Žiniasklaida

Naujienų portalų savininkai grasinimais uždraudė inovatyvią pilietinę iniciatyvą „Siūlyk antraštę“

Tiesos.lt siūlo   2016 m. kovo 20 d. 12:28

6     

    

Naujienų portalų savininkai grasinimais uždraudė inovatyvią pilietinę iniciatyvą „Siūlyk antraštę“

Dalijamės Raimondo Navicko, žinomo blogerio Zeppelinus, Veidaknygėje paskleista žinia apie tai, kad naujienų portalų savininkų pastangomis uždraustas naršyklės plėtinys „Siūlyk antraštę“, padėjęs kovoti su klikus generuojančiomis antraštėmis portaluose ir kviečiame paremti šios iniciatyvos autorių.

Kovos su klikbaitų medžiotojais plėtinys „Siūlyk antraštę“ uždraustas! Naujienų portalų savininkai grasinimais nusmaugė inovatyvią pilietinę iniciatyvą internete – ir spaudoje apie tai jokio atgarsio?

Mūsuose mėgstama padejuoti, kad mažoka Lietuvoje pilietinės iniciatyvos, kad nesame inovacijų lyderiai toje srityje. Tačiau keisčiausia, jog kuomet tokie inovatoriai ir pilietinės iniciatyvos lyderiai atsiranda, juos nedelsiant bandoma sunaikinti.

Aš, kaip ir daugelis, jau spėjau pamėgti 2015 m. spalio mėnesį pasirodžiusį internetų naršyklės plėtinį „Siūlyk antraštę“, kurio autorius yra 22 metų programuotojas Karolis Januškas.

Plėtinys labai paprastas, bet velniškai efektyvus – jis leidžia skaitytojams pakeisti nepatikusias naujienų straipsnių antraštes vietoje jų pateikiant savo siūlymus, o pokytis, t.y. naujosios antraštės, matomos ne tik keitėjui, bet ir visiems plėtinio vartotojams.

Apie plėtinio atsiradimą pats autorius rašo taip:

„Su kolega kartas nuo karto pasijuokdavom, pasibaisėdavom absurdiškomis antraštėmis viename iš interneto portalų, ir iš to gimė mintis, kad būtų smagu, jei žmonės patys galėtų kovoti su tokiomis antraštėmis bei jas pagerinti. Po kiek laiko nutariau imtis šios idėjos realizavimo ir štai matote kelių savaičių paaukotų vakarų darbo rezultatą.“ (Visą interviu žr. ČIA)

Internetų visuomenė entuziastingai sutiko jaunojo inovatoriaus pilietinės iniciatyvos vaisių. Kiek kartų eidamas per Delfio antraštes nuoširdžiai džiaugiausi skaitytojų pakeistomis antraštėmis. Jos leido sutaupyti man marias laiko ir apsaugojo smegenis nuo įlindimo į informacinių šiukšlių krūvą.

Juolab, kad netruko atsirasti talentingų šmaikštuolių, kurie visokių kvazimįslingų antraščių keitimą į smagias, bet žymiai tiksliau straipsnio turinį atspindinčias formas pavertė nuolatinio pobūdžio varžytuvėmis dėl gerbėjų laikų.

Nesusilaikydavau nesusijuokęs – kaip tiksliai ir lakoniškai kai kurie plėtinio naudotojai sugebėdavo perteikti pagrindinę teksto mintį alternatyvioje antraštėje.

Kitaip sakant, nutiko tai, ko labiausiai bijo portalų savininkai – skaitytojai įgijo realią įtaką jų turiniui! Ir dar svarbiausiai jo daliai, kurios redaktoriai nepaleidžia iš rankų – antraštėms!

Tegul tik savo ir kitų plėtinio naudotojų interneto naršyklėse, bet didėjant plėtinio populiarumui – o jis didėjo! – tai galėjo virsti portalų problema.

Nes skaitytojų dėmesio srautus antraštėmis skirstė jau nebe jie, o patys skaitytojai siūlydami antraštes ir balsuodami už labiausiai patikusias iš kitų pasiūlytų.

Jau vos pasirodžius plėtiniui dėl to garsiai būgštavo Delfio vyr.redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, aiškinusi, kad pradžioje jie šiek tiek pasižiūrės, kaip visa tai bus, o jau paskui…

Ir štai dabar jau aišku, kas nutiko paskui. Prieš keliolika dienų galimybė keisti ir matyti pakeistas antraštes naršyklėse DINGO. Be jokių perspėjimų ir informavimo.

Kuomet prie gero įpratę plėtinio vartotojai pradėjo blaškytis ir domėtis, kodėl nebeveikia toks patogus ir inovatyvus įrankis, leidžiantis apsaugoti skaitytojų smegenis nuo portalų skleidžiamų kvailysčių, plėtinio „Siūlyk antraštę“ autorius, 22 metų programuotojas Karolis Januškas lakoniškai atsakė, jog buvo priverstas jį atjungti dėl didžiųjų portalų teisinių grasinimų.

Kitaip sakant, puikus, skaitančiai visuomenei itin naudingas interneto įrankis buvo sunaikintas, nes jo teikiamos galimybės nepatiko kai kuriems didiesiems portalams.

Todėl jie pasinaudodami savo galiomis ir patyrusių teisininkų pagalba tiesiog prišiurpino teisinio išsilavinimo neturintį jaunuolį bei prigąsdino jį teismais ir tariamai galimomis siaubingomis pasekmėmis.

Liūdna, merginos.

Bet dar liūdniau yra tai, jog į nuostabios pilietinės inovacijos smurtinį sužlugdymą vangiai sureagavo tie, kam ji tarnavo. Patys internautai.

Suprantu, kodėl apie plėtinio „Siūlyk antraštę“ grasinimais pasiektą išjungimą nenori pranešti žiniasklaida.

Suprantu, kodėl apie tai tyli ir tik puse lūpų drįsta prasitarti portalų samdytų advokatų prišiurpintas 22-metis plėtinio autorius.

Nesuprantu, kodėl į įžūlų žodžio laisvės priešų išpuolį taip vangiai reaguoja internetų aktyvistai ir feisbukų bendruomenė?

Juk joje pilna nepriklausomų nuomonės formuotojų, turinčių dešimtis tūkstančių sekėjų ir friendų? Pilna jaunųjų politikų, tik ir laukiančių galimybės pasipiarinti prieš artėjančius rinkimus?

Kodėl jie negali paviešinti šios bjaurios istorijos ir užsidirbti sau internautų palankumo taškų?

Yra ir patyrusių teisininkų bei advokatų, kurie galėtų patarti ponaičiui Karoliui, kaip jam derėtų gintis nuo portalų samdinių grasinimų.

Yra ir kietų programuotojų bei plėtinių kūrėjų, kurie galėtų sukurti alternatyvius portalų antraščių keitimo papildus naršyklėms. Bet tokius, kad didieji portalai nesugebėtų jų atjungti savo nuožiūra ar tiesiog prigąsdinti jų autoriaus.

Vienžo, jeigu nenorime, kad mums ant sprando jodinėtų visokios monikos su savo klikbaitinėmis antraštėmis, tai neverta užsileisti.

* * *

Gerbiamas internaute,

netylėk apie šį bjaurų bandymą užspausti žodžio laisvę internetuose – palaikyk Karolį Janušką ir reikalauk, kad jo plėtinys „Siūlyk antraštę“ vėl būtų įjungtas!

 

* * *

Straipsniai apie plėtinio atsiradimą ir jo aptarimas:

„Karas su klikus generuojančiomis antraštėmis portaluose“

„Delfi“ įskiepis: paaiškėjo, kad straipsnis apie nieką, ir siūlo 1 būdą tai įveikti“

Plėtinio autorius Karolis Januškas Veidaknygėje.

 

* * *

Keletas internautų pasiūlytų antraščių pavyzdžių:

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jonas P. to Vlad Mizeliui,       2016-03-21 17:11

ale tamstele ir dirbi, seki visa, kas susije su pedofilija ir neigi, neigi , neigi. Is cia isvada- paciam baimes pilnos kelnes, kad pedofilijos byla nebutu isspresta iki galo ir pats, galimu galimiausiai, turi savo gyvenimelio istorijoje ,,meiles nuotykiu” su vaikais. A ne?!

* * *       2016-03-21 15:13

Siūlomuose pavadinimuose yra kalbos kultūros klaidų. Jei nelogišką pavadinimą norima keisti į pavadinimą su kalbos kultūros klaida, nieko gero.

Nepasirašysiu        2016-03-20 23:41

Būtumėt vyrai - gimtumetes teisme, susimestumete pinigu.
Bet, taip sakant, lietuviai yra realistai.

Turi turi       2016-03-20 17:47

Kaip neturi. Čia tik delfiai, 15min, LRT turi ir moka gerą smegenų plovimą.

tam Taip       2016-03-20 16:27

Nekliedėk, niekas pasaulyje tokių teisių nei socialine, nei pilietine prasme neturi.

Taip       2016-03-20 13:47

Socialine, pilietine prasme tai yra ko gero efektyviausias ir naudingiausias programuotojo kūrinys nes žudyti propagandą, manipuliacijas ir kitokį smegenų plovimä yra nepaprastas gėris

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.