Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų tyrimas atskleidė naujų faktų apie partizanų vado kankinimus ir nužudymą

Tiesos.lt redakcija   2018 m. spalio 2 d. 8:18

7     

    

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų tyrimas atskleidė naujų faktų apie partizanų vado kankinimus ir nužudymą

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atlikta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų ekspertizė nustatė tris naujus faktus:

1. Jau po paskelbto mirties nuosprendžio Adolfui Ramanauskui-Vanagui buvo sužalotas kaktikaulis. Tai nutiko iki mirties nuosprendžio įvykdymo likus maždaug trims-keturioms savaitėms. Tiksliau pasakyti, koks tai buvo sužalojimas ir kuo jis padarytas, nėra galimybės, nes jo požymiai išnyko gijimo proceso metu.

2. Mirties nuosprendis Adolfui Ramanauskui-Vanagui atliktas netipiniu būdu: budelis stovėjo priešais auką ir šovė į apatinį kairės pusės žandikaulį. Iš daugiau kaip dvidešimties Našlaičių kapinėse rastų sušaudytų asmenų kol kas kitų panašių egzekucijos atvejų neaptikta – paprastai budelis šaudė stovėdamas aukai už nugaros ir taikė į pakaušį ar viršugalvį, keliais atvejais aukai taikyta į smilkinį.

Tyrimų metu nustatyti sužalojimai A. Ramanausko-Vanago kairės pusės apatiniame ir viršutiniame žandikaulyje. Apatiniame žandikaulyje esantis sužalojimas yra šautinis, padarytas apvalkaline kulka. Tikėtina, kad viršutinio žandikaulio pažeidimas padarytas tuo pačiu metu kaip ir apatinio žandikaulio, t. y. vienu šūviu. Darytina prielaida, kad dėl tokio netipinio šūvio A. Ramanauskas-Vanagas mirė ne iškart, bet po kelių minučių.

3. Adolfo Ramanausko-Vanago skelete konstatuoti durtiniai sužalojimai dešinės akiduobės gilumoje, padaryti aštriu, duriančių savybių įrankiu. Ekspertų nuomone, po tokių sužeidimų A. Ramanauskas-Vanagas neteko regėjimo dešine akimi. Darytina išvada, kad šie sužalojimai atlikti kankinant Adolfą Ramanauską-Vanagą jo suėmimo dieną, nes slaptame 1956 m. spalio 15 dienos MVD kalėjimo chirurginio skyriaus akte minimos šešios durtinės žaizdos dešinėje A. Ramanausko-Vanago akyje. Slaptame akte taip pat minimos plačios mašnos žaizdos (nėra mašnos turinio), daugybė mėlynių pilvo srityje, kairės rankos 3-o piršto pjautinė žaizda.

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai buvo tirti Vilniaus universiteto Medicinos fakultete ir Valstybinėje teismo medicinos tarnyboje.

Dėl platesnių komentarų teirautis ekspertizę atlikusių dr. Justinos Kozakaitės (Vilniaus universitetas, Medicinos fakultetas), tel. +370 625 80872 ir dr. Giedriaus Kisieliaus (Valstybinė teismo medicinos tarnyba, Medicinos kriminalistikos laboratorija), tel.: (8 5)  278 8513, platesnį istorinį vertinimą pateiks LGGRT centro istorikas Dalius Žygelis, tel. 869952834.

Penktadienį, spalio 5 d.,  nuo 10 val. Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai bus pašarvoti šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje.  Šeštadienį, spalio 6 d., 15 val., Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vadas, Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas, Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16-osios deklaracijos signataras, brigados generolas, mokytojas Adolfas Ramanauskas-Vanagas bus iškilmingai palaidotas Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2018-10-6 10:56

Pagal susidorojimo sadizmo lygi galima tik konstatutoti, kad Sovietai susidorojo su samoningu savo priesu, savo antipodu, “vrazhyna” kaip jie patys tokiu atveju sakydavo.
Susidorojimas vyko jau po J.Stalino mirties ir taip tycia “asmenybes kulto demaskavimo”, kai rezimas uzsimove humaniskumo kauke ir budeliams liepta “nuimt gaza” - doroti tik rezimo samoningus priesus ir fiziskais kankinimais nesisvaiginti. Ypatingi, sadizmo priklausomybe igyje budeliai net buvo pastumeti “uztarnauton pensijon”. Matyt teko pasikviest talkon nekuriuos.
Be abejo, reiktu pagal valstybes isgales isaiskinti KAS konkreciai vede byla ir kvote. Taciau as nelinkes galvoti, net jeigu kvotejai butu 110% zydai, kad cia zydu kerstas Lietuvai.
Cia totalitarines masinos (jai tarnaujanciu asmenu rankomis be abejo) susidorojimas su idejiniais savo antipodais. Siaip zydsaudziai, kaip situaciniai priesai (zude naciu isakymu ar savo iniciatyva, “savi” bet ne po ta veliava atsistoje) nebudavo net pateke i NKVD nagus tardomi ir kankinami “s pristrastijem” (enkavedistu zargonu). Nekalbedavo - budavo apdauzomi kojom kur pakliuvo, prisipazindavo - lagerin, ne - ziurek perverbuodavo kokiem nesvariem darbeliams. Maksimum kaip suni nusaudavo be jokiu issidirbinejimu ir tiek.

Rūta       2018-10-3 7:42

Gal pagaliau R.Vanagaitė susivoks, kad ja pasinaudojo visokie lietuvių tautos priešai ir atsiprašys už savo rašliavas. Gal pagaliau URM ministras nustos tikėti šmeižtais, ir apgins šmeižiamus mūsų tautos didvyrius, gal pareikalaus atsakomybės valstybiniu lygiu? Gal pagaliau Lietuvos žydų bendruomenė susigės dėl dvigubų standartų, vertinant mūsų tautos kankinius ir žydų tautos kankintojus-sadistus?

kas budelis?       2018-10-2 23:42

Aišku, kad Vanago budeliu buvo Nachmanas Dušanskis, mirties bausmę vykdęs asmeniškai. Matyt, norėjo įsitikinti, kad tiek metų jo persekiotas Vanagas tikrai neliks gyvas, bandė tarsi padėti tašką, taip vainikuoti savo pergalę. Šovė iš tam tikro atstumo, kad neapsitaškyti krauju, taikė į galvą, o kaip jau pataikė, taip pataikė. Mane net kiek netikėtai maloniai nustebino Pumprickaitė, taip aiškiai linksniavusi Dušanskio pavardę “Panoramos” intarpe.
Perduokite linkėjimus apkūniajam sovietų kolaborantui Linksevičiui, didžiajam Izraelio draugui ir advokatui! Vyresniųjų linksevičių partijos draugų, tokių pačių kolaborantų, prisitaikėliškumo dėka išgama Dušanskis net nebuvo apklaustas.

Liepa       2018-10-2 18:59

Akivaizdu, kad A.Ramanauską -Vanagą visą jo buvimo laiką kalėjime uoliai
“šefavo” tam tikri asmenys. Išsigimėliui Dušanskiui, greičiausiai, neužteko garsaus partizano pirmų kankinimų. Nenustebčiau, jei kada paviešintų, jog paskutinis Dušanskio -raudonojo sadisto- veiksmas buvo ir budelio vaidmuo vykdant A.Ramanausko Vanago nužudymą.//

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-10-2 15:25

Įdomu, o ką dabar budeliai daro su Deimente, jei negali parodyti ar informuoti? Juk žmonės jau 76 kartus paklausė Lietuvos valdžos: Ar gyva Deimantė?

Viespatie       2018-10-2 14:37

Dieve, nepalik be bausmes tuos isgamas.Tokiems pragaras per gera vieta.

Al.       2018-10-2 11:49

Atrodo,lyg kankino ir žudė kažkokia bevardė mašina. Bet budeliai juk turi pavardes. Kur jie dabar? Kas jų vaikai?


Rekomenduojame

Nemokama rinkiminė reklama. „Susipažinkime: mes pirmą kartą ryžomės kandidatuoti savivaldybių tarybų rinkimuose…

Klausimas ES institucijoms: ar LRT vadovės teiginiai, nukreipti prieš Lietuvą, nėra hibridinio karo dalis?

Povilas Gylys. Skelbiu LRT pilietinį boikotą ir kviečiu prisijungti visus vertinančius bendrąjį gėrį

Geroji Naujiena: Viešpaties pagauti

Linas V. Medelis. Kaip mylėti vaikus, kai to moko nemylintys ir nemylimi

Algirdas Endriukaitis. Iš nepriklausomos Lietuvos teismų verdiktų: koloborantai, persekioję „Kronikos“ leidėjus, teisūs, visuomeninkai –  ne

Algimantas Rusteika. Sveikinu visus brangius Lietuvos žmones atvykus į 1939-uosius! (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis. Apie Škirpą „visko“ M. A. Haroldas nežino

Suomija nori, kad migrantai grįžtų namo – du kartus padidinta grįžimo išmoka

Iš arti. Seimas Vyganto Malinausko ir Vytauto Sinicos akimis: atrodo, vaikai bus atiminėjami lengvai, dažnai ir ne vien kraštutiniais atvejais

Arvydas Juozaitis. Steikime Tautos iždą

Valdas Vasiliauskas. Kultūra, atskirta nuo valstybės

Vytautas Radžvilas. Šeštoji V. Putino kolona – stipresnė už penktąją

Antanas Maceina. Trys europiečio iliuzijos komunizmo akivaizdoje

Mateo Salvinio atsakas kairiųjų aktyvistui: „Siunčiu tau 20 imigrantų į namus“

Pasirašykime peticiją: Petro Cvirkos paminklas – okupacijos ir kolaboravimo simbolis, jam ne vieta Vilniaus širdy

Vytautas Sinica. Štai šeštoji kolona – visu gražumu

Robertas Grigas. Kunigui Juozapui Zdebskiui: „Tai ne putino uogos ant sniego…“

Raimondas Navickas. Ko moko jaunimą šis keistas filmas? arba Iliustracija VSD ir 2-jo departamento 2018 m. „Grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui..“

Verta prisiminti. Konstitucinis Teismas: Lietuvos valstybė – tai AŠ!

Frederikas Erixonas. Rinkimai pakeisiantys Europą?

Algimantas Rusteika. Miškų kirtimo nusikaltimas tęsiasi

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ko tikėtis viešojo sektoriaus darbuotojams iš Vyriausybės komisijos?

Nuo bačkos. Dainius Pūras. Viena iš sėkmingiausių sąmokslo teorijų – mitas apie tariamą Norvegijos nesėkmę šeimos ir vaikų teisių apsaugos politikoje

Savivaldos rinkimams artėjant. Kokią Vilniaus viziją rinksimės?

Atėjo laikas: visuomenė turi prisiimti atsakomybę už Lietuvos likimą

Karolis Kaklys. Ar įmanoma demokratiška savivalda be mažumos?

Austrijos Vyriausybė praneša: 62 proc. asmenų, įtariamų 2016-aisiais nužudę moteris, yra „užsienio kilmės“

Audrius Bačiulis. Vokietija ir Prancūzija pasirinko karą su Amerika. Kurioje pusėje Lietuva?

Vytautas Radžvilas. Pirmas žingsnis pokyčių link – nutraukti katės ir pelės žaidimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.