Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 21 d. 16:43

13     

    

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Nacionalinis susivienijimas išplatino pareiškimą, kuriame reikalaujama nedelsiant iš teisės aktų ir institucijų praktikos panaikinti visas vyresniojo amžiaus piliečius diskriminuojančias nuostatas. Šiuo pareiškimu reaguojama į po ministro A. Verygos rekomendacijų prasidėjusį masinį savavališkų „draudimų“ vyresnio amžiaus žmonėms įvedinėjimą valstybės įstaigose ir verslo įmonėse. Ypač aštriai ši problema pasireiškė švietimo įstaigose dirbančiųjų atžvilgiu. 

„Atkreipiame dėmesį, kad vyresnio amžiaus piliečiai, kaip ir bet kurie kiti asmenys, turi konstitucinę teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę dalyvauti šalies visuomeniniame gyvenime ir naudotis socialine aplinka. Vyresniojo amžiaus žmonių informavimas apie jiems kylančias rizikas negali būti tapatinamas su draudimais jiems lankytis viešojo maitinimo įstaigose arba dėstyti švietimo ir aukštojo mokslo įstaigose. Prisidengiant tariama vyresniojo amžiaus žmonių sveikatos apsauga, tuo iš esmės įteisinama atvira žmonių diskriminacija dėl amžiaus, kuri prieštarauja pamatinėms žmogaus teisėms ir laisvėms. Netoleruotina piliečių pastebėta tendencija, jog karantino apribojimų laikymąsi vertinantys pareigūnai sistemingai nekreipia dėmesio į tai, rekomendacijas ar draudimus vyresnio amžiaus asmenims iškabina valstybės įstaigos ir verslo subjektai“, - rašoma Nacionalinio susivienijimo pareiškime.

Pareiškime teigiama, kad institucijos ir įmonės, kurios Sveikatos apsaugos ministro rekomendacijas savavališkai iškreipė, paversdamos jas „draudimais“, grubiai pažeidžia žmogaus teises. Autorių teigimu, tokiems pažeidimams turi būti teikiamas išskirtinis kontrolės institucijų dėmesys, pažeidėjai – griežtai baudžiami, o visuomenė – kuo plačiau informuojama apie tokių draudimų neteisėtumą. Kartu reikalaujama, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba aktyviau vykdytų stebėseną ir kontrolę, užtikrintų konstitucinę visų piliečių lygybę prieš įstatymą.

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas dėl vyresnio amžiaus asmenų diskriminacijos

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020-05-13 sprendime (dėl Covid-19 ligos) nuspręsta: <Įpareigoti viešojo maitinimo įstaigas, restoranus, kavines, barus, naktinius klubus ir kitas pasilinksminimo vietas <...> prie įėjimo į viešojo maitinimo įstaigą, lankytojams gerai matomoje vietoje, pateikti informaciją:>, kad <...viešojo maitinimo įstaigose nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m. amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis…>. 

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnis skelbia, jog <įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu>. Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 14 straipsnis taip pat nustato, kad <[naudojimasis] Konvencijos pripažintomis teisėmis ir laisvėmis turi būti garantuojamas be jokios diskriminacijos dėl lyties, rasės, odos spalvos, kalbos, religijos, politinių ir kitokių įsitikinimų, nacionalinės ar socialinės kilmės, priklausymo tautinei mažumai, nuosavybės, gimimo ar kitokio statuso>.

Atkreipiame dėmesį, kad vyresnio amžiaus piliečiai, kaip ir bet kurie kiti asmenys, turi konstitucinę teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę dalyvauti šalies visuomeniniame gyvenime ir naudotis socialine aplinka. Draudimai jiems naudotis vienodomis teisėmis su kitais piliečiais negali būti dangstomi rizika jų pačių sveikatai – jei ir kyla tokia rizika, tai ją kelia atitinkama aplinka, o ne patys vyresniojo amžiaus žmonės.

Vyresniojo amžiaus žmonių informavimas apie jiems kylančias rizikas negali būti tapatinamas su draudimais jiems lankytis viešojo maitinimo įstaigose arba dėstyti švietimo ir aukštojo mokslo įstaigose. Prisidengiant tariama vyresniojo amžiaus žmonių sveikatos apsauga, tuo iš esmės įteisinama atvira žmonių diskriminacija dėl amžiaus, kuri prieštarauja pamatinėms žmogaus teisėms ir laisvėms. Netoleruotina piliečių pastebėta tendencija, jog karantino apribojimų laikymąsi vertinantys pareigūnai sistemingai nekreipia dėmesio į tai, rekomendacijas ar draudimus vyresnio amžiaus asmenims iškabina valstybės įstaigos ir verslo subjektai.

Paskelbęs, jog sieks užtikrinti teisingumą visuomenėje ir lygias piliečių galimybes prieš įstatymus, „Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja nedelsiant iš teisės aktų ir institucijų praktikos panaikinti visas vyresniojo amžiaus piliečius diskriminuojančias nuostatas. Institucijos ir įmonės, kurios Sveikatos apsaugos ministro rekomendacijas savavališkai iškreipė, paversdamos jas „draudimais“, grubiai pažeidžia žmogaus teises. Tokiems pažeidimams turi būti teikiamas išskirtinis kontrolės institucijų dėmesys, pažeidėjai – griežtai baudžiami, o visuomenė – kuo plačiau informuojama apie tokių draudimų neteisėtumą.

Taip pat reikalaujame, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba aktyviau vykdytų stebėseną ir kontrolę, užtikrintų konstitucinę visų piliečių lygybę prieš įstatymą.

Nacionalinio susivienijimo valdyba

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

septyniasdešimtmetis       2020-05-23 19:26

kur kas logiškiau būtų ,jei tas “susivienijimas” pareikalautų pakelt minimalią pensiją bent iki 500 eur/mėn. Tai būtų tiesiog suprantamiau mums , “vidutinio amžiaus “sulaukusiems. Kaip sakoma ,kam tiek daug , galit ,ponai , tiesiog pinigais, pinigėliais išspręst tą jūsų minimą didžiuuuulę problemą. Tik įtariu,kad liberalas savo esme Radžvilas - labai tolimas tokios rūšies racionalumui.

Ona       2020-05-23 16:30

Jau juokas ima biškį iš lietuvių liaudies. Gal jie nesuprato tarptautinio žodžio “rekomenduojama”, gal ministrui reikėjo rašyti “patariama”, o skliausteliuose pridurt “sovietujiem”? Gal tada suprastų? Jei tie vyresnių žmonių diskriminuotojai nėra kvailiai, tai veikiausiai sabotažnikai

Rasykit       2020-05-23 13:23

ir cia ir i EK , juk esam EU.

>Prašalietis       2020-05-23 12:50

ne mano bėdos, bet smalsu, kaip įmanoma taip fenomenaliai nesusivokti?... Ta “paprasta kirpėja”, savaime suprantama, daro tai, ką paliepia kirpyklos savininkė (-ai). Savininkai, vėl savaime suprantama, dreba prieš valdžios paliepimus ir klaikiai bijo visai nemažų baudų, teko apie tai asmeniškai kalbėtis. O baudų iniciatyva ateina iš kur? - tikrai ne iš “paprastos kirpėjos”. Dar kartą sakau, ne mano bėdos, šiaip smalsu: tikriausiai daug lengviau ir paprasčiau gyventi, neįžvelgiant toliau 10 cm nuo savo nosies?..

Prašalietis       2020-05-23 12:27

>Prašalietis     2020-05-23 12:12
Jei ne utėlėta(s) atėjai į mėgstamą kaimynystėje esančią  kirpyklą ir pamatei, kad ant durų kabo “neaptarnauja 60 metų” ir nenori nueiti į kitą kirpyklą, rašyk skundą policijai ar vartotojų teisių tarnybai, kad manęs nenori kirpti ir “diskriminuoja” kokia tai paprasta kirpėja. Manau, po to kirpėja “diskriminatorė” pakirps kuodą europietiškai šypsodamasi, pigiau nei kitiems ir su atsiprašymu.

>Prašalietis       2020-05-23 12:12

Visokių tų užrašų yra. Vienoje kirpykloje Vilniuje ant durų kabo nedviprasmiškas pareiškimas: Asmenys, vyresni nei 60 metų ir / arba (....) NEAPTARNAUJAMI. Gal kaba ir prie kitų kirpyklų, nežiūrėjau. Bet tai konkrečiai mano lankoma kirpykla, kaimynystėje. Ką į tai?

Valdžios turėtojas       2020-05-23 12:03

-Zosele, va, paimk tą eilinį plikašiknių “reikalavimą” ir išmesk pas kitus į konteinerį. Kol reikalauja “ant popieriaus”, galim nekreipti dėmesio, nu a kai jau su šakėm ateitų reikalauti, vot tada ir nagrinėtume. Ale juk neateis. Neturi tam kiaušų. Veršeliai.

Prašalietis        2020-05-23 11:39

...kad <...viešojo maitinimo įstaigose NEREKOMENDUOJA LANKYTIS rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m. amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis…>.....
  Jei nors kiek lietuviškai supranti ir moki šiek tiek skaityti, tai “Nerekomenduoja lankytis” susigalvotoms rizikos grupėms nėra joks draudimas, juo labiau diskriminacija. Su tokiu “diskriminacijos” sąvokos supratimu būtų įdomu pamatyti kokius “politinius” šposus krėstų tokio “supratimo” Nacionalinio Susivienijimo “intelektualas” gavęs pasėdėt ant Seimo nario taburetkės.

stasys        2020-05-23 9:27

čia kai kas labai pyko ant K.Girniaus ..oij kaip dėjo į šuns dienas ..Gal jau laikas atsiprašyti ir pabrukus uodegą lysti į šuns būdą ? youtube.com/watch?v=97KPtBiSSx0

Senutė       2020-05-23 8:55

Vaikai, senatvė ne yda, ar nežinojote?

Lygiu       2020-05-23 8:51

galimybiu kontrolieriai reaguoja tik i siuolaikiniu ir jiems “labai svarbiu” tendenciju atvejus.Kaip pavyzdziui, vyru ir nmoteru reikaliukai, imigarntu ir vietiniu gyventoju teises ir t.t.O senuoliu problemos jiems dzin.

velnio tarnai       2020-05-23 3:12

Jėzus sakė: Dievas kalba per silpniausius, ypač vaikus ir senolius.
Jei nori turėt malonę pas Dievą - rūpinkis jais.
——-
‘džiugu”, kad mūsų komuniagos atvirai tarnauja velniui.

Na,        2020-05-22 22:37

pagaliau kažkas atkreipė dėmesį į šitą diskriminaciją, už kurią pagirtų pats Hitleris.


Rekomenduojame

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Geroji Naujiena. Mes nepriklausome tamsai

Rasa Čepaitienė. Parazitai

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas paragino naujojo Seimo narius atpažinti Dievo balsą, Tiesos balsą savyje ir jo klausytis

Algimantas Rusteika. Labanakt

Paskelbtas partizanų žinynas

Almantas Stankūnas. Apie JAV demokratiją

Algis Avižienis. D.Trampo pralaimėjimo priežastys

Algirdas Endriukaitis. Kursas prieš valstybę asfaltuojamas (I)

Ramūnas Aušrotas. Homoseksualumas įveikiamas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.