Socialinė politika, Sveikatos apsaugos politika

N. Goštautaitė Midttun: Kaip politikai alkotrolių patarimus Lietuvoje graibstė

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 3 d. 9:41

5     

    

N. Goštautaitė Midttun: Kaip politikai alkotrolių patarimus Lietuvoje graibstė

Praėjusieji metai baigėsi partizaniniu karu už alkoholį degalinėse, o Naujieji prasidėjo internetą sprogdinančiu susirūpinimu alkoholio sukeliamomis problemomis.

Kraupių mirčių sukelta diskusija atrodo dirbtinė, skirta balsų žvejybai drumstame vandenyje. Priemonių įvairovės imitavimas – tabako pramonės ištobulinta kovos su vartojimo mažinimu taktika. Bandoma pademonstruoti, kad yra gausybė vienodai vertingų siūlymų, iš kurių išsirinks tinkamiausius. Tarsi kompleksinių kontrolės priemonių grožio konkursas.

Alkoholio pramonė vikriai perėmė broliškos gildijos pamokas: internete – alko temų potvynis, akyse – rinkiminis įkarštis, o lūpose – kaip daina prilipę žodžiai: „Ką daryt?“ Paslaugūs žurnalistai klausinėja, o receptus dalina kas netingi. Pradedant Sveikatos apsaugos ministre, partijų vadovais ir eiliniais, baigiant žmonėmis gatvėje ir prie staklių, psichiatrų ir nepartinių bloku, net alkoholio pramonė alaus puta pas Lapiną laidon atplaukė. LR Vyriausybė irgi užsikrėtė. Viešoje konsultacijoje teiraujasi visuomenės apie veiksmingas alkoholio kontrolės priemones, iš valstybės institucijų ir savivaldybių reikalauja atsakymų, ką „dar“ galima padaryti.

Tuo tarpu piliečiams verta įsidėmėti, kad visi atsakymai į klausimą „ką daryt?“ žinomi seniai. Atsakymus daugybę kartų LR Seimui, Prezidentei ir Vyriausybei teikė mokslininkai, valstybės ir nevyriausybinių organizacijų specialistai. Naujausia bendra (!) pozicija, kurioje aiškiai išdėstyta, ką reikia daryti (ir ko geriau nedaryti) visiems aukščiausiems Lietuvos politikams, išsiųsta vos prieš mėnesį. Šį dokumentą pasirašė Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje, Nacionalinės sveikatos taryba ir Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija. Solidžios, kvalifikuotos, patyrę ekspertinės organizacijos. Jeigu atsakymai rankoje, tai kas sukėlė šį ūmų konsultacinį viduriavimą?

Pirmiausiai tai politikų baimė priimti alkoholio vartojimą mažinančius sprendimus. Veiksmingos priemonės paprastos, aiškios, bet nepatrauklios. Bendra pozicija visiškai ne sexy. Rinkimų dalyviams dainuojant „ I believe I can fly“, vietoje auksinio parašiuto jiems siūlomos trys stambokos plytos: ženkliai padidinkite akcizą visiems alkoholiniams gėrimams, uždrauskite alkoholio reklamą ir apsunkinkite alkoholio įsigijimą visiems, ypač nepilnamečiams. Ir visa tai – dabar!

Oi, kaip nemalonu. Kaip reikės pasakyti mieliems gildijų ir aljansų vyrukams, kad alkoholis kainuos brangiau. Jiems nepatiks, kad perka mažiau. O žiniasklaida, kuri didžiuojasi išgyvenanti tik alkoholio reklamų dėka? Taigi, per rinkimus suvalgys ir užgers … kuo nors legaliu. Pardavimo vietų sumažėjimas … vėl blogai, kažkam teks persikelti, kažkam užsidaryti. Nepatenkintas bus eilinis rinkėjas, kuriam teks gėrimo paėjėti iki gretimo daugiabučio. Taip visuomeniškai palankios priemonės tampa asmeniškai nepelningomis.

Tada šaukiamasi neįmanomo: pasiūlykite stebuklą, kad gyventojai būtų apysveikiai ir pramonė soti. Raskite ką nors „griežto“, kas visiems patiktų, bet nesumažintų vartojimo. Laimėjimas dvigubas – rinkiminis patrauklumas išsaugotas ir daugelį metų galima kaukti, kad „draudimai neveikia“.

Taip degalinių klausimo išvargintieji rado saliamonišką psichoterapinę išeitį: pasišnekėkime apie tai portaluose, laidose, forumuose, konsultacijose. Mėto pėdas kurdami klaidų kompleksinių priemonių mišką, surankiotą iš patvorių, bravorų, ekspertų raustelėjusiomis nosimis, tabako pramonės remiamos NVO „Lietuva be šešėlio“. Tikisi, kad šiame miške pasiklydusi tauta pasitenkins džiūvėsėliu – neveiksminga socialine reklama ir dar neveiksmingesniu švietimu, kurį primes perdegusiems ir papildomos veiklos neprašiusiems mokytojams.

Užuot graibsčius stebuklinių pasakų patirtį, geriau tartis, kaip neskausmingai įgyvendinti tris paprastas PSO rekomendacijas. Išdrįskime ignoruoti rinkimams subalansuotas „papildomas“ alkoholio kontrolės priemones tol, kol neįgyvendintos pagrindinės siūlomos. Nepritaikius veiksmingų ir pigių, sudėtingos ir brangios tėra pinigų švaistymas. Kaip plastinė chirurgija prieš chemoterapiją. Prasminga tartis, kaip kitąmet ir dar penkerius metus nuosekliai didinti alkoholio akcizą bent po 5 proc., kaip sumažinti žiniasklaidos pasipriešinimą reklamos draudimui, kaip derėtis su Europos Sąjunga dėl valstybės alkoholio pardavimo monopolio.

Siūlomos priemonės tikrai apsunkins su alkoholio gamyba, prekyba ir reklama susijusį verslą, bet garantuotai sumažins vartojimą bei žalą visuomenei. Tenka rinktis – visos visuomenės sveikata ar finansinė nauda nedidelei jos grupei.

Gana klausinėti vilko patarimų, kaip nuo jo apsaugoti avis. Negirdi alkoholio pardavėjai tų 15-os litrų gyventojui sąžinės priekaištų. Nemato savo veido šulinyje. Kodėl kurčių ir aklų turėtume apie blaivesnės Lietuvos kelius klausinėti?

Alkoholio ir tabako pramonės bei jų remiamų organizacijų įtaka trukdo formuoti veiksmingą šios srities kontrolės politiką, todėl ši įtaka gali ir turi būti sistemingai ribojama. Tai kartoja solidžiausios tarptautinės sveikatos ir antikorupcinės organizacijos, sukaupę ilgametę nevykusių mėginimų bendradarbiauti su alkoholio pramone patirtį. 2015 metais atsitraukti teko net komisarui V. Andriukaičiui, žadėjusiam patvirtinti naują Europos Sąjungos alkoholio strategiją. Ką bekalbėti apie Lietuvą, kur uraganiniam „poveikiui“ dėl degalinių atsilaikyta tik dėl abejingais nepalikusių mirčių.

Deja, šiandien valstybė vis dar konsultuojasi su visais, išskyrus tuos, kurie teikia mokslo įrodymais grindžiamas rekomendacijas. Simptomiška, kad SAM nerado organizacijos, veikiančios visuomenės sveikatos ir alkoholio kontrolės srityje, kurią galėtų pakviesti į Valstybinio sveikatos stiprinimo fondo tarybą. Dalyvauti pakviestos tik pacientų interesams atstovaujančios NVO – Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba ir Lietuvos neįgaliųjų forumas.

Nenorintys žinoti klausosi partijos, pramonės ir „žmogaus iš gatvės“ čiulbesio, o norintys atsakymų galėtų rasti į lietuvių kalbą išverstoje Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaitoje – Alkoholis Europos Sąjungoje. Sutaupytų konsultacijų laiko.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Mix       2016-02-4 15:29

Piestu prieš alkoholio akcizo didinimą stoja mūsų Lietuvos išrinktieji. O štai dujų akcizo buitiniams vartotojams patvirtinimas praėjo sklandžiai ir tyliai. Visi patenkinti.

būtent        2016-02-3 14:08

įdomu, kaip autorė siūlo išspręsti bendravimo problemą mūsų kaime?

cit..       2016-02-3 14:06

Doc. Robertas Petkevičius, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuro Lietuvoje vadovas, pabrėžė, kad išskirtinių dienų, tokių, kaip Pasaulio psichikos sveikatos diena, minėjimas - tai svarbus būdas atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias sveikatos problemas ir taip pat būdas bendrauti, pabūti kartu, pasidžiaugti profesiniais pasiekimais. Parengta svarbi Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaita, skirta įvertinti ekonominės krizės poveikį žmonių psichikos sveikatai. PSO biuro vadovas pabrėžė, kad sveikatai labai svarbūs psichosocialiniai sveikatos veiksniai: tai kokybiškas maistas ir būstas, neužteršta aplinka, darbas, bendravimas. Būtina atsižvelgti ir į juos, o ne tik tiesmukai galvoti apie ligų ir sutrikimų gydymą. Pašnekovo nuomone, labai svarbu kalbėti ir apie profilaktiką, tarpusavio santykius ir meno teikiamą bendravimo džiaugsmą.

faktas        2016-02-3 13:55

smurtiniai Holivudo filmi smegenis nuodija ne mažiau nei spirituotas bambalis. Jie turi būti arba uždrausti, arba rodomi tik po vidurnakčio, kuomet vaikai ir paaugliai miega, o ne patogiausiu laiku. Juk įrodyta, kad įjungto televizoriaus žodžiai įsirašo į pasąmonės atmintį netgi jo nežiūrint, netgi jei vaikai miega arti TV.
Kova prieš smurtą nepavyks, kol nebus uždrausta SMURTO REKLAMA.

rupūs miltai!       2016-02-3 11:05

gal autorė ir mūsų laiką būtų sutaupiusi, jei bent trumpai būtų apibendrinus tą Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaitą?
Be abejo, kam išradinėti dviratį iš naujo?
Beje, Anglijoj nemaža dalis pinigų iš tabako akcizo eina norintiems išsigydyti nuo rūkymo. Nemokamai duodami brangūs nikotininiai lipdukai ir kt… nes tai rūkorių pinigai.
Alkoholkai nemokamai gydomi už alkoholio akcizus, nes tai irgi jų sunešti pinigai, paaukojus sveikatą... Manau, kad tai teisinga. Telieka gydytojamas ar psichologams šiuos žmones įtikinti… taip pat už jų pinigus.

Rekomenduojame

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Prancūzijos parlamente – aršūs debatai dėl vakcinų pasų

Linas Karpavičius. Kuo toliau, tuo aiškiau matosi, kad pandemijos valdymas ir mokslas yra du vienas kitam prieštaraujantys dalykai

Popiežiui įteiktas manifestas dėl padėties Vokietijos Katalikų Bažnyčioje

Liudvikas Narcizas Rasimas. Prūsijos bumerangas

Teisėjas davė JAV Maisto ir vaistų agentūrai (FDA) tik šiek tiek daugiau nei 8 mėnesius Pfizer saugumo duomenims pateikti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.