Demokratija ir valdymas

Mykolas Cervanskas. Balsų pirkimo įteisinimas – istorinė galimybė Lietuvai?

Tiesos.lt siūlo   2016 m. balandžio 28 d. 23:44

9     

    

Mykolas Cervanskas. Balsų pirkimo įteisinimas – istorinė galimybė Lietuvai?

Bernardinai.lt

Niekaip nesuprantu, kodėl žmonės, pasisakantys už marichuanos legalizavimą, alkoholio pardavinėjimą šešiolikmečiams, abortų ir eutanazijos galimybę, sustoja taip arti ir pamiršta dar vieną žmogaus teisę – teisę per rinkimus parduoti savo balsą? Ką – žmogus neturi teisės pasirinkti, ką jam su savo nuosavu balsu daryt per rinkimus? Kodėl žmonės turi kentėt tokią priespaudą?

Turime pripažinti vieną dalyką: balsų pirkimas vyksta, jis vyks neišvengiamai – yra paklausa, bus ir pasiūla. Bet dėl to, kaip tai vyksta šiandien, visų pirma nukenčia tie paprasti žmonės, kurie nori parduoti savo balsą. Jie smarkiai rizikuoja būti apgauti (daugelis net ir būna apgauti), taip pat turi kentėti žiniasklaidos patyčias, visuomenės pasmerkimą ir atstūmimą. Tai pat yra apgaunami ir balsus perkantieji – kartais žmonės paima užmokestį, o balsuoja už ką nors visai kitą, be to, jiems taip pat tenka susidurti su visuomenės priešiškumu (šį reiškinį siūlau vadinti agorpsifofobija).

Yra būdas tai sustabdyti: per rinkimus turi veikti balsų pirkimo ir pardavimo birža. Joje kiekvienas, kuris nori, turi galėti parduoti savo balsą. Būtina pažymėti: tai turi būti kuo paprastesnė sistema – parduoti balsą turėtų būti galima per Facebook socialinį tinklą arba tiesiog išsiunčiant SMS žinutę. Kainą tegul nustato rinka – čia nereikia jokio valstybės kišimosi.

Tokie rinkimų sistemos pakeitimai turi tik teigiamas puses:

1. Tai padidintų rinkiminį aktyvumą. Daugeliui žmonių šiandien stinga motyvacijos nueiti iki balsadėžės. Supaprastinta balsų pardavimo sistema šią problemą padėtų išspręsti.

2. Tai būtų papildomas stimulas emigrantams grįžti į tėvynę. Niekas niekada nėra atlikęs tyrimo, parodančio, kiek žmonių palieka Lietuvą dėl pažeminimo, patirto už balsų prekybą. Sukurtos sąlygos jiems jaustis savesniems galėtų būti antras šansas prisitaikyti gimtojoje šalyje.

3. Lietuva legalizavimo lenktynėse iki šiol buvo uodegoje. Priekyje šiuo metu yra Olandija, pirmoji legalizavusi kanapes, taip pat pirmoji, suteikusi savo piliečiams eutanazijos galimybę. Kodėl turėtume olandus vytis lėtais vėžlio žingsniais? Suteikusi galimybę laisvai pirkti ir pardavinėti balsus Lietuva iškart atsidurtų šių lenktynių priekyje.

4. Padidėjusios gyventojų pajamos didintų vartojimą, taip savo ruožtu skatindamos ekonomikos atsigavimą, galima būtų pritraukti užsienio investicijų.

5. Apmokestinus balsų prekybą galima būti rasti papildomų lėšų švietimo sistemos, medicinos, teisėsaugos darbuotojų atlyginimams, taip pat per 2008 metų krizę sumažintų pensijų grąžinimui.

6. 2012 metais Ignalinos-Visagino ir Biržų-Kupiškio apygardose teko rengti pakartotinius rinkimus dėl su balsų pirkimu susijusio, kaip tada šiurkščiai buvo pareikšta, „rinkimų rezultatų iškraipymo“. Galimybė balsais prekiauti civilizuotai ateityje padėtų sutaupyti lėšų, nes nebereiktų leisti pinigų panašiems pakartotiniams rinkimams.

7. Nežinantys, kam parduoti savo balsą, galėtų patikėti jį balsų prekybos agentams, kurie rastų didžiausią kainą mokantį supirkėją. Toks sprendimas padėtų Lietuvoje sukurti naujų darbo vietų.

Dėl visų šių priežasčių balsų prekybą būtina ne tik legalizuoti, bet ir skatinti. Daugiausia balsų nupirkusioms organizacijoms ir visuomeniškai nusiteikusiems, už balsų prekybą pasisakantiems žurnalistams ir menininkams būtų galima skirti specialias premijas. Itin daug balsų pardavę piliečiai senatvėje galėtų gauti valstybinę balso donoro pensiją. Šios priemonės kaip tam tikra pozityvi diskriminacija skatintų platesnį šios praktikos paplitimą ir vis tvirtesnį žmogaus teisių ir laisvių įteisinimą.

Būtina pažymėti, jog dabartinė situacija, susijusi su balsų prekyba, mažina galimybę pasirinkti, kam atiduoti savo balsą. Šiandien vos vienas kitas politinis judėjimas ar partija aktyviai dalyvauja šioje kovoje už žmogaus teises ir laisves. Taip neturėtų būti – visų pirma, tokia balsų supirkimo rinkos monopolizacija mažina rinkos kainą, dėl to nukenčia balsų pardavėjai, antra, kodėl, jeigu noriu parduoti balsą, galiu jį parduoti tik, pavyzdžiui, agurkų partijai? Gal man patinka, pavyzdžiui, labai-oranžinių-apelsinų partija?

Dauguma politinių jėgų išvis niekaip neprisideda prie balsų prekybos praktikos skatinimo. Tam, kad tokia balsų prekybos situacija būtų pakeisat, visoms politinėms partijoms bei judėjimams būtina įvesti balsų supirkimo kvotas, pavyzdžiui, minimum 1000 nupirktų balsų per rinkimus. Tiesa, tai diskuotinas klausimas – kai kurie specialistai siūlo kvotas nustatyti procentais nuo visų gautų balsų, pavyzdžiui, bent 8 procentai visų gautų balsų privalėtų būti nupirkti balsų prekybos biržoje.

Kitas būdas didinti galimybę rinktis kam parduoti savo balsą – supaprastinti tvarką į rinką ateiti užsienio investuotojams. Tai taip pat sukurtų daugiau balsų pardavimo galimybių bei padėtų nusistovėti paprastiems balsų pardavėjams palankesnei kainai.

Toliau – tam, kad nugalėtume visuomenėje paplitusius stereotipus apie balsų pirkėjus ir pardavėjus, būtina parengti specialias toleranciją skatinančias programas mokyklose ir darželiuose. Visuomenėje itin paplitusios nepagrįstos nuomonės apie balsų pardavėjus (esą jie alkoholikai) ir pirkėjus (esą jie korumpuoti). Vaikams mokyklose ir darželiuose būtina parodyti šias dvi socialiai itin pažeidžiamas grupes teigiamoje šviesoje – vaikai patys galėtų pamėginti pažaisti balsų pirkimą, pasiklausyti pasakų apie balsų prekybą iš gerosios pusės (tokias pasakas rašančius autorius derėtų apdovanoti specialiais apdovanojimais). Vyresniųjų klasių moksleiviams galima būtų rengti specialius leidinius, padedančius susiorientuoti balsų prekybos rinkoje, su kuriais juos mokyklose galėtų supažindinti pilietiškumo ugdytojai.

Balsų pirkimas turi gilią tradiciją Europos kultūroje. Jis buvo itin paplitęs senovės Romoje, kur patronas savo klientui už paramą atsilygindavo pinigais ir kitokio pobūdžio globa. Taip pat balsų pirkimas buvo paplitęs antikinės Graikijos poliuose. Šiandien į balsų pirkimą derėtų žvelgti kaip į svarbią europietiškos kultūrinės tapatybės dalį.

Jums tai atrodo netinkama? Amoralu? Ech jūs, nelaimingas, susiraukęs agoropsifofobe… Negi taip sunku suprasti, kad jūsų laisvė baigiasi ten, kur prasideda kito laisvė? Kas jums leido visai visuomenei primetinėti savo pažiūras? Jūs gal nenorite parduoti savo balso – gerai, kaip norite, tai jūsų pasirinkimas, bet kokią turite teisę versti taip pat elgtis ir kitus? Ką jūs turite prieš tuos vargšus balsų pirkėjus? Kuo jums nusikalto balsų pardavėjai? Kadaise tokie kaip jūs pateisino vergiją, kadaise buvo sakoma, kad visuomenė nepasiruošusi tokioms permainoms.

Europos Sąjungos bendruomenė neturėtų likti nuošalyje nuo šio prigimtinių žmogaus teisių įtvirtinimo proceso. Atvirkščiai – ji turėtų aktyviai dalyvauti sukurdama galimybę tarptautinei balsų prekybai. Kodėl žmonės, norintys balsus parduoti užsienio šalyse, turėtų susidurti su kliūtimis tai įgyvendinti? Lygios galimybės visiems europiečiams!

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-05-1 1:15

Šaunuolis autorius! Tik pabaigoje (toje priešpaskutinėje “tamsoliū” smerkimui skirtoje pastraipoje) dar reikėjo ką nors apie Hitlerį ir halakaustą parašyti. smile

Dėdė       2016-04-29 21:52

Autorius neteisus, kai teigia daugumą partijų nieko neveikiant balsų pirkimo įteisinimo labui. Kai kurios net labai aktyviai propaguoja internetinį balsavimą, labai suprivatintą, sunamudintą balsų pirkimo būdą.

???       2016-04-29 19:24

Turi buti laisva Tautai priklausanti visa zinisklaida ir atgriebti uzzombinta Tautos daly zmoniu.Kiek imanoma pateikti teisinga istorija.Rinkejo egzaminas,jo neislaikius nebalsuoja.Negaluojanti ziniasklaidos nudurninta Tautos dalis,tik klupdyti Lietuva,ant keliu gali!!!

Mix       2016-04-29 16:26

Šaunu! Šiame jumoristiniame ( nemėgstu tos h) rašinyje “kaip ant delno” (toks posakis)  atskleista žmonijai brukama liberalų platinama ideologija. Ačiū autoriui, sugebėjusiam trumpame rašinyje parodyti iki kokių absurdų nusigyveno valdantieji. Reiktų jiems asmeniškai išsiuntinėti šį rašinį, kad patys pamatytų savo vykdomas beprotybes.

Letas Palmaitis JAVpiliečiajui       2016-04-29 9:42

Jei Lietuvoje šitaip būtų, tai prieš rinkimus reikėtų susodinti visus, kurie “netreisingai” balsuoja. Dabar kalėjimuose tokie dar gali balsuoti (nors nuo to cirko vis tiek niekas nesikeičia).

Dzeikas       2016-04-29 9:34

PS.Klaida.Skaityti:
-...turi buti uzkardomos galimybes fiksuoti biuletenio uzpildyma…

Dzeikas       2016-04-29 9:31

Balsu pirkimas-pardavimas ne juridine problema,o moraline. Tai zmogaus pasirinkimas ka jam daryti su savo balso teise.Jeigu pripazistame atstovaujamaja demokratija kaip laisva pasirinkima negalime JURIDISKAI apriboti zmogaus noro politiskai(ar socialiai) prostitutuoti.
Taciau, nedraudimas pardavineti balso nereiskia jo skatinimo.Nenusizengdami zmogaus teisems galime drausti KONTROLIUOTI balsavima.Tas ir taip draudziama ,bet mano poziuriu nepakankamai kontroliuojama balsavimo slaptumas.
Kaip ta padaryti techniskai lai svarsto specialistai, as tik svarstau gaires:
- VISI paeme balsavimo biuleteni negali pildyti jo NE kabinoje.Uzpildytas nekabinoje(atvirai kitaip sakant) biuletenis nepriimamas arba anuliuojamas,arba laikomas sugadintu.
- turi buti uztikrinama galimybes fiksuoti biuletenio uzpildyma.T.y. kontroliuoti ,kad i balsavimo kabina nebutu inesti vaizdo fiksavimo irenginiai: fotoaparatai, mobilus telefonai.
T.y. “nupirkti” balsa gali, o kaip is tikro buvo balsuojama sukontroliuoti neimanoma turi buti.
Ta linkme turi buti tobulinama balsavimo procedura.
O pilietines teises prostitucija taisoma gydant visuomenes morale,o ne juridinemis priemonemis.Jeigu zmogus nori parduoti balsa jus jam niekaip neuzdrausite.

privalo balsuoti už KPSS       2016-04-29 7:31

jokių pirkimo - pardavimo.
gyventojai (ne žmonės, bet gyventojai - taip vadina lietuvius komunistai) privalo balsuoti už Komunistų Partijos kandidatus.
kas nebalsuos - numatyti bausmes, sankcijas, įtraukti į nepatikimų sąrašą, atimti turtelį ir darbą, pasodinti, išvyti į emigraciją.

JAV pilieciai,       2016-04-29 2:55

nuteisti ir atliekantys bausme kalejimuose neturi teises balsuoti. Nusikaltai valstybei - esi izoliuotas nuo jos gyvenimo. Manau, kad tai labai teisinga. Kodel Lietuvoje to nera? Vel kokia Sirvintu mere pirks kaliniu balsus ir t.t.


Rekomenduojame

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.