Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Savivalda, Nevyriausybinės organizacijos, Žiniasklaida

Mokykimės pasirinkti. Irena Vasinauskaitė. Virtuali diskusija su Raseinių rajono skaitytojais

Tiesos.lt siūlo   2018 m. kovo 27 d. 4:47

0     

    

Mokykimės pasirinkti. Irena Vasinauskaitė. Virtuali diskusija su Raseinių rajono skaitytojais

Po to, kai nemažų Raseinių valdžios pastangų dėka buvome priversti sustabdyti „Mūsų Raseiniams“ laikraščio leidybą, daviau sau žodį išeiti tyliai, prancūziškai, neatsisveikinus. Tačiau jau trečias mėnuo Jūs, brangieji mūsų skaitytojai, ieškote popierinio laikraščio varianto [yra išlikęs internetinis, tačiau ne visi kaimiškojo rajono žmonės dirba kompiuteriu – aut.past.], kurio nebėra. Jūs tebesiunčiate skelbimus, padėkas, sveikinimus mano darbo telefonu, o paskambinę teiraujatės, kur rasti Jūsų pamėgtą laikraštį. Dėkodama Jums už meilę, nutariau, kad galime tęsti mūsų bendradarbiavimą kitokiomis, abiem pusėms prieinamomis formomis. Juolab kad Raseinių valdžios negalima palikti be priežiūros.

Kodėl reikia prižiūrėti valdžią?

Atsakymas labai paprastas. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją kiekvienas rinkėjas, balsuodamas už pasirinktą kandidatą, patiki jam sprendžiamąsias valdžios galias ir tikisi, kad jos bus panaudotos žmonių gyvenimui gerinti. Nemanau, kad prašėte renkamųjų jus apgaudinėti, apvaginėti ar kitaip mulkinti. Tikiuosi, neliepėte valdžios vyrams ir moterims slėpti nuo Jūsų informaciją, kuri būtų naudinga ir jums, ne tik valdančiųjų švogeriams. Pagaliau net ir Prezidentė praregėjo, kad Lietuvos savivaldybių administracijose dirba daug… giminaičių. Eilinis rinkėjas seniai žino, kad į Seimą politikai eina šeimomis, o didžiausia sėkmė ištinka tuos, kurie geba pasidalinti: žmona ir į Seimą patenka, o vyras užima savivaldybę.

Prisimenate, kaip „pasirinko“ Raseiniai, t.y. šią kadenciją vietomis susikeitė? Vida Ačienė – Parlamente, o Remigijus Ačas – vietinėje savivaldybėje administracijos direktorius. Kitaip tariant, pinigų bosu tapo. Apie tokią šeimos situaciją familiariai Remiu vadinamas politikas yra viešai sakęs, kad taip jau susiklostė, kad vienas jų gyvena Vilniuje, kitas – Raseiniuose.

Tačiau ši šeimyna turi unikalią, bent virtualių pasimatymų vietą – tai Lietuvos Respublikos Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Ši institucija per nepilnus metus R.Ačą antrą kartą pripažino pažeidus LR Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, o jo sutuoktinė taip „pagarsėjo“ pirmą kartą. Nedažnas atvejis mūsų valstybės politinėje padangėje, kad abu valdžios žmonės iš vienos šeimos etikos sargų prigriebti būtų.

Todėl ir teigiu, kad rinkėjai privalo politikus ar valstybės tarnautojus prižiūrėti. Be to, jeigu šie turi žiniasklaidos priemonių įsigiję, būtina ją skaityti netgi labai atidžiai ir kritiškai jose skelbiamą informaciją vertinti.

Viešųjų ryšių mokslas – sudėtingas, klastingas bei sklidinas manipuliacijų, todėl mokykimės kartu skaityti savaitraštį „Ačo rytas“. Oi, atsiprašau, „Naujas Rytas“.

Kai R.Aču niekaip neatsidžiaugiantis laikraštis rašo „Labas rytas“, pažiūrėkime, ar kartais netemsta

Klausite: kodėl taip žiauriai vertinu? Tai kad visiškomis nesąmonėmis šis leidinys skaitytojams smegenis pudrina. Tarkime, vienas savaitraščio numeris taip „trykšta“ meile bei lojalumu Lietuvos istorijai, kad Vasario 16-ąją vadina ... Laisvės diena. Bent jau Valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga Stanislava Tijūnaitienė galėjo pasidomėti šalies istorija, nes ne „VALSTYBĖS LAISVEI“, kaip paisto ši ponia, šimtas metų sukako. Lietuvos žmonės nuo 1918 m. vasario 16-osios didesniąją šio šimtmečio dalį buvo okupuoti arba kovojo, kad išsivaduotų. Be to, vientisa valstybės teritorija bent į tris dalis buvo suskaldyta.

Beje, kad nemuščiau į vienus vartus, o mūsų virtuali diskusija visiems būtų naudinga – primenu, kad Lietuvos Laisvės dieną minime rugpjūčio 31-ąją. Priežastis: 1993 m. rugpjūčio 31 d. iš mūsų valstybės išvesta sovietinė kariuomenė.

Taigi, ne veltui sakoma, kad, kas nežino savo krašto praeities, neturi ateities vizijos, o dabarties jiems skirtą laiką išnaudoja asmeninės naudos siekimui. Reikia pavyzdžių? Prašom.

Leidinyje, kuris jam lyg savas, dėl savo darbo broko kaltina kitus?

Mažne kiekvienas R.Ačo „ruporo“ numeris prilygsta balandžio pirmosios „bajeriams“. Administracijos direktorius, duodamas interviu naujaryčio darbuotojui, kritikavo 2018-ųjų metų Raseinių rajono savivaldybės biudžetą, kurio projektą politikos savanoriams – tarybos nariams – posėdyje tvirtinti teikė jo pavaldinė Biudžeto ir analizės skyriaus vedėja Dalia Andriulienė. Negana to šio sprendimo projekto antikorupcinį vertinimą atliko dvi R.Ačo vadovaujamos administracijos pavaldinės – jau minėta A.Andriulienė bei Reda Jasukaitienė. Jei šių metų biudžeto projekte buvo trūkumų, tai kodėl administracijos vadovas svarbiausią finansinį savivaldybės dokumento projektą leido teikti tarybai?

Dar „gražiau“ tipinę situaciją „patys muša – patys rėkia“ užbaigė R.Ačo suburtos visuomeninės organizacijos RASAI politikai, Raseinių tarybos posėdyje VIENBALSIAI balsavę už savo dabar jau buvusio (nors sakoma, buvusių nebūna) dvasinio vadovo kritikuoto biudžeto projekto patvirtinimą.

Vadinasi, rinkėjams reikėtų įsidėmėti politikus-populistus, kurie viešai kalba tai, ką įpratę girdėti rinkėjai – totalų negatyvą, o slapta ar pusiau slapta balsuoja kaip jiems patiems ar jų bendrams geriau. Viešojoje erdvėje skelbiama informacija turi didelę reikšmę rinkėjų apsisprendimui rinkimų dieną, todėl mokykimės pasirinkti, kam deleguosime savo Konstitucinius įgaliojimus reglamentuoti mūsų gyvenimą.

Ar leidinys kaltas, kad informacija prastai viešinama?

Prisipažinsiu, kad ir nelikus „Mūsų Raseiniams“ laikraščio, įprotis bendrauti su Raseinių rajono žmonėmis, eiliniais bei jų išrinktaisiais, niekur nedingo. Išliko tradicija analizuoti „Ačo ryto“, oi, atsiprašau, „Naujo Ryto“ ir „Alio, Raseiniai“ publikacijas. Negalėjau nepastebėti, kad po pastarojo aprašytų Vietos veiklos grupės [VVG trumpinys – aut.pas.] „Raseinių krašto bendrija“ eurų dalybų (publikacija „VVG parama R.Ačui ir jo aplinkos žmonėms“ – aut.past.), ėmė taškytis pykčio purslai iš „Ačo ryto“, oi, atsiprašau, „Naujo ryto“ puslapių.

Šis dviejų konkuruojančių leidinių susikirtimas paskatino imtis naujo žurnalistinio tyrimo. Tačiau kol sulauksiu iš suinteresuotų ir nelabai pageidaujančių viešinimo organizacijų bei asmenų atsakymų, kviečiu garbiuosius skaitytojus plačiau susipažinti su dar vienu europinių lėšų nutekėjimo lataku.

Į informaciją valdančių ir Seime ar vyriausybėje šeimos narių bei pažįstamų turinčių asmenų kišenes nubyra neįtikėtinai daug įvairiausių fondų eurų. Tačiau gera žinia – visuomeninę veiklą ar verslą galima paremti europiniais pinigais – nėra labai uoliai viešinama, nors „suvaidinti“ viešumą ir stengiamasi. Ne todėl, kad tą daryti būtų labai smagu, o dėl privalomo pinigų dalintojų reikalavimo. Ne paslaptis, kad įgudę viešintojai apie projektinį finansavimą paskelbia mažiausiu šriftu ir neįtikėčiausiose vietose arba pasirinkdami kiek įmanoma mažesnio tiražo leidinius.

Ketinu papasakoti, kaip Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas, nepamiršęs, kad tebėra ūkininkas, puikiai „susipažinęs“ su Vietos plėtros strategijos priemone „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritimi „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“, užsiprašė 65 000,00 eurų nuosavos kaimo turizmo sodybos Ylių kaime infrastruktūros sukūrimui. Ar yra dar abejojančių, kad kas nors iš Raseinių rajono Vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrija“ [pirmininkas Vincas Blinstrubas] dalyvių paprieštaravo savivaldybės pinigų bosui? Manote, kad atsirado pasidomėjusių, ar savivaldybės politinio pasitikėjimo tarnautojas R.Ačas turi darbdavio leidimą užsiimti kokia nors kita veikla, nei tarnystė raseiniškiams ir rajonui? Tuomet gal kas direktoriui priminė, kad jis jau keliskart pripažintas neetišku tarnautoju?

Esu tikra, kad šie mano retoriniai klausimai ne vieną privertė pažvelgti į kalendorių, kiek dar laiko iki balandžio 1-osios likę, nes Raseinių savivaldybėje gyvenimas vyksta „Remiui paliepus ir panorėjus“ bei finansine „burtų“ lazdele mostelėjus.

Primenu, kad situacija Raseinių rajono savivaldybėje yra tipinė, tinkanti bet kuriai Lietuvos savivaldybei. Tereikia tik domėtis. O raseiniškiams, suklususiems apie Vietos veiklos grupių įtaką dalijant pinigus, pasakysiu, kad 2016–2023 metų strategijos įgyvendinimo laikotarpiui numatoma skirti 2 574 844 Eur. Tiesa, Remigijus Ačas ir jo aplinkos žmonės jau „pasinaudojo“ 354 851,18 Eur pasiūla.

O juk galėtumėme ir mes visi pabandyti laimės paieškoti ir, žinoma, patirti ES paramos dalinimo mechanizmo niuansus. Dėl to privalu ir net pravartu susipažinti su Raseinių rajono Vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrija“, jos vadovais ir kt. įdomia informacija

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.