Modernioji okupacija: lietuvius kaime keičia užsieniečiai

Tiesos.lt siūlo   2013 m. lapkričio 27 d. 11:15

5     

    

Modernioji okupacija: lietuvius kaime keičia užsieniečiai

Juozas Skripkauskas | „Ūkininko patarėjas“

Tanko nereikia, kad ūkininką išvarytum nuo jo naudojamos žemės, pakaks negailestingos širdies ir maišo pinigų. Tokių savybių netrūksta su Lietuvos vėliava įsteigtoms ir žemes masiškai supirkinėjančioms užsieniečių kapitalo firmoms.

Pragarišką šios mašinos poveikį tuoj patirs stambūs Mažeikių r. ūkininkai, iki šiol ramiai nuomojęsi didžiąją dalį ūkininkauti reikalingos žemės. Norėdami išlikti, artimiausiomis dienomis jie privalo skirti milijoną litų žemei pirkti, po 15 tūkst. Lt už hektarą. Priešingu atveju į jų naudojamas ganyklas ir pievas atsikels vokiečiai.

Pritrenkianti naujiena

Rūta ir Rimvydas Neimantai prieš septynetą metų atsikėlė į Židikų seniūnijos Juodeikėlių kaimą, įsigiję čia apleistą fermą ir nedidelį žemės sklypą. Įsikūrė, pradėjo ūkininkauti.

„Per tuos metus mūsų galvijų banda padidėjo iki daugiau nei šimto „galvų“, pusė jų – melžiamos karvės, kita pusė – telyčios. Kadangi šioje vietoje savos žemės turime tik 15 ha, likusią nuomojamės: 20 ha sklypą iš vieno savininko, dar apie 70 ha dviejuose sklypuose – iš kito.

Nuomos sutartį esame pasirašę iki 2017 m. Deja, neseniai gavome didžiųjų sklypų savininko, UAB „Žemėpatis“ atstovo pranešimą, kad 70 ha parduodami, o mes pirmenybės tvarka turime teisę pirkti po 15 tūkst. Lt/ha. Niekam ne paslaptis, kas žemę iš „Žemėpačio“ perka – tai bendrovė „Nordic Agra“, kurios vienintelis akcininkas yra užsienietis“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo R. Neimantienė.

Situaciją sunkina tai, kad aplinkui dauguma žemių supirkta panašių bendrovių, taigi iš niekur jos neišsinuomosi, o pirkti prieinama kaina taip pat nerasi.

„Vokiečiai plečiasi, o vietinius spiria lauk, net nežiūri, ūkininkaujame mes, ar ne. Kaimynystėje jau nebeliko lietuviams priklausančios žemės, iš visų pusių esame apsupti, pleištais į mūsų žemes įsiterpė. Jų žemės dauginasi kaip vėžinis auglys. Paims tuos 70 ha mums iš panosės, tiesiai nuo sodybos pamatų, nebeliks iš kur nuomotis, ūkis žlugs. Daugiausia, ką galėsime turėti su viena kita dešimtimi hektarų, tai 30–40 galvijų. Ne ūkininkavimas, o žaidimas“, – apmaudo neslėpė Juodeikėlių kaimo ūkininkai.

Lėšas skyrė technikai

Ūkininkai turėjo septynerius metus tam, kad įkurtų nepriklausomą ūkį ir negandos jų veiklai įtakos nedarytų. Dalyvavo ES programose ir priemonėse, todėl šiandien ūkininkai patys pasiruošia pašarus gausiai bandai, modernia technika melžia karves.

„Dalyvaujame ūkio modernizavimo programoje, įvykdėme Pieno ir Nitratų direktyvas. Šiandien turime visą reikalingą šienavimo techniką, pradedant šienapjove ir baigiant presu bei vyniotuvu, fermoje įrengta pieno linija, yra du šaldytuvai, vasarą karves melžiame šešių vietų lauko aikštelėje, įsigijome srutvežį, tris traktorius. Šios priemonės nors ir remiamos ES, tačiau nemažus pinigus kainavo ir mums.

Prie sudėtingos situacijos prisidėjo ir pastaraisiais metais labai žemos pieno kainos, vienu metu jos buvo nukritusios iki 65 centų už litrą. Aišku, kad atliekamų pinigų žemei įsigyti pristigo. Pernai mums siūlė pirkti 11 ha sklypą po 7 tūkst. Lt, tačiau tebeturime įsipareigojimų bankui, todėl apie žemės pirkimą negalėjome nė pagalvoti“, – sakė R. Neimantienė.

Vasaros pabaigoje ūkininkus pasiekusi žinia trenkė tarsi perkūnas iš giedro dangaus – apie dvigubai šoktelėsiančią žemės kainą jie nė sapne nesapnavo.

„Kažkas atėjo su pinigų maišu. Niekas nepatikrins, iš kur tie pinigai. Pagal Lietuvos įstatymus užsieniečiai lyg ir negali žemės pirkti, bet prisidengdami lietuviškomis afišomis, perka išsijuosę. O kad galėtų įsigyti dar daugiau, pasidaugina dukterinių įmonių“, – sarkastiškai kalbėjo ūkininkai.

Jiems apmaudu ir dėl to, kad į apleistą nuomojamą žemę daug investuota, išnaikinta gluosnių plantacija, suarta, pasėta gera žolė. Ir kai jau rengėsi skinti savo darbo vaisius, aplankė neįtikėtina žinia.

Kaltina rajono valdžią

Ūkininkų manymu, dėl susiklosčiusios situacijos kalta ne tik šalies valdžia, nepasirūpinusi tinkamais įstatymais, bet ir rajono valdininkai, nuolaidžiaujantys užsieniečių invazijai.

„Mūsų rajone jau pusė žemių priklauso užsieniečiams. Argi jie be vietos valdininkų pagalbos būtų galėję taip įsigalėti? Matyt, gerus pinigus ėmė. Aš sakau ir sakysiu, kad Lietuvos valdžia nemyli savo žmonių“, – ūkininkė R. Neimantienė buvo kategoriška.

O štai Mažeikių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas nemano, kad užsieniečiams priklauso pusė rajono žemių.

„Ne mūsų valioje lemti tuos procesus, kurie šiandien vyksta Lietuvoje ir mūsų rajone. Mes net nežinome, kokios žemės užsieniečiams priklauso, o kokias jie nuomojasi, tačiau žinome, kiek žemių jie dirba. Manyčiau, kad tokių plotas neviršija penktadalio rajono žemės ūkio paskirties žemių. Žinoma, ir tai yra daug, tačiau jeigu būtų pusė, savų ūkininkų visai nebeturėtume“, – teigė skyriaus vedėjas.

Paklaustas, kodėl Mažeikių rajone taip įsigali lietuviškomis įmonėmis prisidengusių užsieniečių šeimininkavimas, R. Gramas prisiminė senesnius laikus.

„Viskas prasidėjo nuo danų bendrovės „Tritho“, jie pirmieji čia atsikėlė, o paskui, matyt, pritraukė savo draugus, šie – savo draugus. Dabar pas mus ūkininkauja ir danai, ir vokiečiai, ir rusai. Tačiau jeigu lyginsime, kaip žemę dirba vietos ūkininkai, drįstu tvirtinti, jog ir derliais, ir darbo kultūra lietuviai gerokai pralenkia užsieniečius. Pastarieji dažnai deklaruoja ekologišką ūkininkavimą, matyt, jų tikslas yra gauti išmokas, o ne gerus derlius“, – sakė Žemės ūkio skyriaus vedėjas.

Ateity – nežinia

Juodeikėlių k. ūkininkai jau dabar mato būsimų permainų ženklus: į Angliją darbo ieškoti išvyko jaunesnysis sūnus.

„Ką, pasakė jis, čia veiksi su penkiolika hektarų žemės, išvažiavo laimės ieškoti į užsienį. Ne kažin ką su tiek žemės nuveiksime ir mes. Jeigu iš mūsų neatims ir paskutinių 20 ha nuomojamos žemės, geriausiu atveju galėsime laikyti iki 40 galvijų. Bazė sukurta tris kartus didesniam gyvulių skaičiui, aišku, kad ferma stovės tuščia“, – sakė R. Neimantienė.

Turi ūkininkai ir šiokių tokių vilčių, kreipėsi į stambų kooperatyvą, galbūt lietuviai lietuviams pagelbės? Tačiau liko vos kelios dienos, per kurias ūkininkai turi pranešti žemės savininkui „Žemėpačiui“ dėl savo apsisprendimo, pirks žemę už milijoną, ar ne.

Apsilankėme Mažeikių r. įsikūrusioje bendrovės „Nordic Agra“ atstovybėje. Čia sutikta darbuotoja atsisakė oficialiai kalbėti laikraščiui, tačiau nepaneigė, kad ūkininkai ir iš jų galėtų tą žemę nuomotis. Kiek tai realu ir patikima, niekas patvirtinti negali.

Židikų seniūnės pavaduotoja Skirmutė Stasytė tvirtino, kad lyg ant mielių iškilusios žemės kainos vietos ūkininkus smaugia.

„15 tūkst. Lt už hektarą jau lyg ir nebestebina, nors dar neseniai tebuvo 10 tūkst. Vietinius ūkininkus tai smaugia, nes papildomos žemės savo ūkiui vystyti nusipirkti jie neįstengia. Užsieniečiai per pastaruosius metus supirko viską, kas tik buvo įmanoma, net su pelkėmis. Iki šiol, tiesa, dar neteko girdėti, kad dėl užsieniečių superkamų žemių stambus ūkininkas būtų nukentėjęs tiesiogiai, tačiau Neimantų ūkis gali tapti pirmuoju“, – sakė S. Stasytė.

Į priekį žiūrintis ūkininkas plečia ne tik gamybinę bazę, bet ir rūpinasi, kad didžioji dalis jo naudojamų žemių būtų nuosava. Apie tai laiku nepagalvojo Juodeikėlių k. ūkininkai. Kita labai pavojinga aplinkybė – viską nuomotis iš vienų rankų, juk negali žinoti, kas tikrajam savininkui vieną dieną šaus į galvą. Sukurti patikimai funkcionuojantį ūkį nesilaikant šių dviejų taisyklių – labai menkos galimybės.

„Ūkininko patarėjas“

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Mix       2013-12-3 19:18

Užsieniečiai visais įmanomais būdais supirkinėja Lietuvos žemes, o valdžiažmogiai dar tik šneka, kad reikia “saugiklius” sudėti ir bus tvarka. Tai kas jiems draudė tuos saugiklius dėti, kai užsieniečiai pradėjo žemių pirkimus?

Benas       2013-11-28 11:49

Lietuva yra geriausias pvz kaip sunaikinti Valstybe. Kai isrenkami vadovai seimo narei, bijo pasakyti, kad vyksta Tautos genocidas, bijo ivardinti zmoniu gauja, kuri tai daro tai ar gali buti kitaip? Kai kurie rekia visa gerkle, kad mus puola rusai, bet kodel nesaukiama o gal zydai masonai mus jau okupavo? Visi zino, kad visi karai, revoliucijos vyksta zydu revoliucionieriu itaka ir jie patys tai viesai sneka o musu vergai apie tai tyli. Kaip sake Gajauskaite mes lietuviai net lietuvio prezidento neissirenkame. Buvo vienas Paksas ir tas zemaitis.

uola       2013-11-27 15:37

Mokšos gasdina,kad pajurio dirbamas žemes gausiai užkariaus jurą,todel Olandija,Daniją,Vokietyja,Čekija labai nukentes,turtingi, aktyvus minetų šalių piliečiai išpirks daug žemių Lietuvoje,nes ir mums gręsia mažesne katastrofa,be to 1ha tik/15 000 lt. jiems labai mizeris. Esu keliaves automobiliu(kalbu angliškai) po Vokietyją,Airiją,Daniją  buvo įdomu pas ūkininkus pasidometi klausdavau dirbamos žemes kainos.Labai geranoriškai ūkininkai aprodydavo savo tvarkingus ūkius ,galvyjus,fermas,pašarų ruošimo techniką  ir kt. Sakydavo kad pas juos beveik visur ž.ū.paskirties 1ha/ 60.000 eurų.Norintiems įsitikinti E- mail: (sell/buy agrarian land E.U. country ) Jie mane drąsindavo,kad ir už tokią kainą žemes nenupirksi, pas juos žeme yra paveldima.Butina padeti lietuvaičiams patekusiems į bedą.Turiu 20ha ekologiškos,derlingos žemes į ūkį veda puikus kelias,juo dar naudojasi vienas kaimynas.Jeigu sudomino rašykite tik gerbiantis ekologiją E-paštas:sarmatija080346@gmail.com

Gyvas       2013-11-27 13:43

pavyzdys.

žemaičiai parduoda Lietuvą?       2013-11-27 12:03

O tai tau, dar vadinasi žemaičiais. Išsipardavinėjo Mažeikių kraštą vokiečiams ir dabar džiaugiasi gerai pasipelnę... Bet Mažeikių kraštas jau bus nebe jūsų, mieli žemaičiai. Tai kur jūsų patriotiškumas?

Rekomenduojame

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Prancūzijos parlamente – aršūs debatai dėl vakcinų pasų

Linas Karpavičius. Kuo toliau, tuo aiškiau matosi, kad pandemijos valdymas ir mokslas yra du vienas kitam prieštaraujantys dalykai

Popiežiui įteiktas manifestas dėl padėties Vokietijos Katalikų Bažnyčioje

Liudvikas Narcizas Rasimas. Prūsijos bumerangas

Teisėjas davė JAV Maisto ir vaistų agentūrai (FDA) tik šiek tiek daugiau nei 8 mėnesius Pfizer saugumo duomenims pateikti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.