Istorija, Demokratija ir valdymas

Kviečiame paminėti mitingo prie Adomo Mickevičiaus paminklo trisdešimtmetį

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugpjūčio 23 d. 9:39

20     

    

Kviečiame paminėti mitingo prie Adomo Mickevičiaus paminklo trisdešimtmetį

Rugpjūčio 23 d. Lietuva mini net keletą jos istorijai lemtingų įvykių – tą dieną 1939 metais du agresyvių valstybių diktatoriai – Hitleris ir Stalinas – pasidalijo Rytų ir Vidurio Europą į įtakos sferas.

Kad paminėtų Molotovo-Ribentropo slaptųjų protokolų pasirašymo 48­-ąsias metines ir pasmerktų dviejų valstybių suokalbį prieš suverenias tautas, Lietuvos laisvės lyga 1987 m. rugpjūčio 23 d. suorganizavo pirmą viešą mitingą prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje.

Dar po dvejų metų, 1989 metų rugpjūčio 23-iąją,  2 milijonai lietuvių, latvių ir estų išėjo į Baltijos kelią pademonstruodami tvirtą ryžtą būti laisvi.

Tai buvo pirmasis sovietų valdžios nesankcionuotas mitingas per visą sovietinę okupaciją ir pirmoji vieša antisovietinė demonstracija po 1972 m. „Kauno pavasario“. Nuo šio istorinio mitingo praėjo 30 metų. Nežiūrint į sovietų valdžios pastangas sužlugdyti „nacionalistų ir religinių fanatikų akciją“, spaudoje išvystytą šmeižto ir gąsdinimo kampaniją, mitinge apsilankė iki trijų tūkstančių žmonių. Ypač daug buvo jaunimo.

Mitingo metu kalbėję Nijolė Felicija Sadūnaitė, Bronė Valaitytė, Kazimieras Stasys Sakalauskas, Petras Gražulis, Vladas Alfonsas Šiuparis, Robertas Grigas ir kiti pirmą kartą viešai prabilo apie pokario sovietines represijas, tikinčiųjų persekiojimą, pasmerkė Baltijos valstybių sovietinę okupaciją lėmusius Vokietijos ir Sovietų sąjungos 1939 m. rugpjūčio 23 d. ir rugsėjo 28 d. pasirašytų sutarčių slaptuosius protokolus, iškėlė tam laikmečiui ypatingai drąsią Lietuvos atsiskyrimo nuo Sovietų Sąjungos idėją. Beveik 3 000 susirinkusiųjų skandavo „Laisvės, laisvės!“, giedojo „Lietuva brangi“ ir nepriklausomos Lietuvos himną.

Nors mitingas nebuvo išvaikytas, tačiau tuometinė valdžia ir jai lojalūs visuomenės veikėjai, ištisi darbo kolektyvai smerkė akcijos dalyvius, o okupacinės represinės struktūros ne vieną mitingo organizatorių persekiojo ir grasino susidorojimu. 

Tad minėdami rugpjūčio 23-­iosios mitingą, tapusį Lietuvos kelio į Sąjūdį ir Nepriklausomybę pradžia,  kviečiame į tą dieną organizuojamus renginius:

1. Konferencija „Sovietų – nacių sandėrio pasekmės XXI a.“
Konferencija vyks Vilniuje Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje.
Pradžia – 11 val., pabaiga – 14 val.

2. Šv. Mišios Bernardinų bažnyčioje.
Pradžia – 17 val.

3. Mitingas prie A. Mickevičiaus paminklo.
Pradžia – 18 val.
Koncertuos folklorinis ansamblis „Ūla“.

* * *

Kelio į Nepriklausomybę pradžia:
virtuali paroda, skirta 1987 m. rugpjūčio 23 d. mitingo Vilniuje prie Adomo Mickevičiaus paminklo 30-osioms metinėms

Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą, kurioje eksponuojamos mitingą sekusių Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) darbuotojų darytos fotonuotraukos, Lietuvos komunistų partijos bei LSSR KGB dokumentai apie mitingo organizatorius ir dalyvius.

Su šiais ir kitais dokumentais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose.

Kviečiame apsilankyti.

Visus parodos eksponatus galima pamatyti ir ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

to to Tarabildai 11H23       2017-08-24 21:04

Tai argi turi kokią nors reikšmę kieno nors meilė ar nemeilė Gražuliui ar tai, kiek jis partijų perėjo? Jeigu jau apie meiles, tai Gražulis, kiek žinau, tam komentatoriui, tiesą sakant, daugiau antipatiją kelia. Bet argi čia esmė? Pagalvokite, kokioje absurdiškoje padėtyje mes esame: tas žmogus tada, prieš 30 netų, toje pat vietoje, galėjo skelti kalbą prieš sovietų okupaciją, dabar, laisvoje Lietuvoje, užčiaupiamas, nes kalba prieš konservatorius. Kažkaip su laisvo žodžio supratimu tada ir dabar yra blogai.

to Tarabildai 11H23       2017-08-24 12:31

O kas tą gavarilką padavė tam Gražuliui ar ne Jūsų mylimas Kavaliauskas? Ir dar, kiek partijų perėjo tas Gražulis ir ką gero nuveikė vardan tos Lietuvos?

Tarabildai       2017-08-24 11:23

Teisingai įvardijote tai, kas įvyko. Ypač ta netikėta pabaiga, kai Gražuliui nuo pirmo žodžio Tučkus išjungė mikrofoną ir ansamblis Ūla užtraukė savo meliodiją, kad nesigirdėtų, ką tas skeryčiodamasis šaukia. “Ar jūs žinote, kas tas Gražulis, kad taip jį ginat?” - aiškino man du įsikarčiavę pagyvenę prezidentės mylėtojai. Kita akiniuota dama: Prasivalykite akis, ką, jūs nesuprantat, kad JIS PRIEŠ KONSERVATORIUS KALBA? Pasijutau, kaip durnių laive. Laimei, atėjo daug pažįstamų TO mitingo dalyvių, buvo ką pašnekėti ir apšnekėti. Po dainos visi skubiai išsiskirstė. Dar mitinge trynėsi ir saujelė Vyčio paminklo entuziastų, vadovaujami tais laikais (1987 ar pan.)buvusio LKP organo “Tiesos” korespondento Vašingtone Kavaliausko, kuris kadaise bylinėjosi (ir laimėjo!) prieš žmones, “apšmeižusius” jį dėl bendradarbiavimo su KGB. Jie pratęsė mitingavimą V. Kudirkos aikštėje. Pakalbėjo tas pats “Tiesos” korespondentas ir dar vienas, pristatytas kaip “teisininkas” - Artūras paulauskas, karštai raginęs už Vyčio paminklą. Be žodžių...
Teisybės dėlei, grįžtant prie mitingo prie A. Mickevičiaus paminklo, nepaprastai gerą kalbą pasakė Robertas Grigas. Mums reikia valstybės galia vykdomų trijų krypčių: sveiko lietuviško nacionalizmo, sveikos lietuviškos rusofobijos ir sveiko lietuviško tradicionalizmo. Kiekvieną iš tų trijų krypčių paaiškino nuodugniau.   

Tarabilda       2017-08-23 20:39

Geriausias mitingo metinių paminėjimas būtų mitingas prieš  Lietuvos pardavikus ir išdavikus. O dabar prie Mickevičiaus paminklo matėme koncertėlį Lietuvos išdavikams, dar paskanintą Matrioškos veidmainiškomis saldybėmis per LRT. Koktu ir tiek, iki kokio plintuso esame nusiritę.

Jules       2017-08-23 11:50

Mums reikia minėti ne tik Rugpjūčio 23 dieną, bet ir 1945 metų Rugpjūčio 2 dienos baigiamąjį Potsdamo konferencijos(Potsdamer Konferenz) momentą taip pat, kai Stalinas, Čerčilis-Atlis(Clement Attlee) ir Truman(Former KKK) realiai pasidalijo okupuotą Europą okupacijos zonomis. Stalino Rusijai atiteko Vidurio ir Rytų Europa už kokius ten išskirtinius nuopelnus? Pats laikas tai prisiminti ir Rugpjūčio 23 d,. minint grynųjų Lietuvos patriotų mitingo dieną, tiesa? Tą dieną reiktų pavadinti sesės N.Sadūnaitės vardu. O kas ateity suorganizuos milžinišką Rugpjūčio 2 dienos mitingą Vingio parke be leidimo, be oligarchinio režimo leidimo, pavadinti Jos ar Jo vardu, taigi. Primenu, „Perestroikės“ mitingams būdavo išduodami LK(bolševikų)P CK leidimai, o ne gorbininkų mitingams Centro Komitetas leidimų neišduodavo ir niekas jų neprašydavo – nesižemindavo ir prieš draugą Šepetį nesilankstydavo – malonės kaip Gorbio „perestroikininkai“ neprašydavo. Po sėkmingų okupuotos Europos dalybų Potsdame buvo iškilmingai su didele pompa pravestas bendras Vakarų valstybių spec. tarnybų ir Stalino Rusijos, tiksliau, NKVD grietinėlės bendras balius su Paganinio muzikos griežimu ir nusigėrimu iki žemės graibymo po sėkmingo Europos pasidalijimo ir milijonų žmonių pasmerkimo mirčiai - žūčiai Gulage ar sušaudymams čia pat už kampo, už tilto, išlaipinus iš laivo po sugrąžinimo į Tėvynę Rusiją, dėl runkelių vadintą SSRS. Tai čia tokios, vadinasi, tos bendražmogiškos europinės vertybės, ane? Tiesa, gal kas gali pasakyti, koks „skripačius“ tame baliuje griežė Paganinį? Jei patys nežinote, pasiklauskite VU docentų, gerai? Jie tą pavardę labai gerai žino ir Rugsėjo Pirmąją ją Jums pasakys. Mamos gali ir nežinoti.

Net nebe juokinga,       2017-08-22 22:32

kai minima tik Rugpjūčio 23 d. 1939 metų, kai du valstybių vadovai – Hitleris ir Stalinas su sąjungininkėmis – pasidalijo Rytų ir Vidurio Europą į įtakos sferas, o neminima ta diena, kai Potsdame 1945 metais trise pasidalijo jau Europą ne įtakos zonomis, o okupacinėmis zonomis ir pusę Europos atidavė Stalino Rusijai, kuri ją pasiuntė į Gulagą arba mirčiau už kampo. Nebejuokinga tikrai, nors minėti ir šią dieną reikia, bet realios okupacinės zonos visgi svarbesnės, nemanote?

karjeristai....       2017-08-22 20:02

nuotraukose daug kgbistų.
jie patys ir jų vaikai padarė puikias karjeras laisvoje demokratinėje Lietuvoje.

Atsisakė lininkystės       2017-08-22 16:14

vakarų naudai.Tai Lietuvos auksas,o ir kitoms šalims nešantis ypatingus pelnus.Negynė nei Landsbergis,nei Brazauskas,nei kiti.Laikas būtų susigrąžinti teisę auginti linus.

Cha,       2017-08-22 14:47

sakot, dalijosi vokiečiai su Stalino Rusija, o realiai ir ilgam pasidalijo pasaulį ir Europą kas tokie Potsdame 1945 metais ir dar balių iškėlė Vakarų ir NKVD spectarnybų viršūnėlei tų dalybų proga, net Paganinį sugriežė baliuje. Pusę Europos Vakarų liberalai atidavė Stalino Rusijai, o ši pasiuntė Gulagan. Generolas G.Patton’as, nepanorėjęs su tuo sutikti ir pasiūlęs išvaduoti Rytų Europą nuo Stalino Rusijos okupacijos, pats buvo saviškių susprogdintas kokio ten būsimo prezidento nurodymu ar kaip?

Bėda ta,kad       2017-08-22 13:19

parsidavė bažnyčia.O šiaip,kol LRT netaps laisvo žodžio tribūna,tol belieka laukti.Lietuvis toks šliužiukas,jis laukia,kol kiti už jį padarys sunkiausia.

to pažangi ES       2017-08-22 12:00

Ievutė tau ir Radžvilui guminę kulką į subinę greit įsegtų tokia proga ir jūsų PC su tanku kaip Zuokula pervažiuotų. Tad dėk kompą iš anksto ant grindinio Pilies gatvėje.

Kokia prasmė,       2017-08-22 11:58

jei tie patys teisėjai sovietiniai liko, kuriuos dabar keičia jų anūkai ir anūkų dar plėšresnės meilužės?

pažangi ES avctovybės ievutė       2017-08-22 11:16

cha, pabandytų dabar tie extremistai surengti mitingėlį prieš mūsų Sąjungą- pajustų visą pažangios demokratijos jėgą.
už nacionalistinių trispalvių kilnojimą, už fašystinio himno giedojimą- vinčesterių buožėmis per klynus, lauciai ir dūdos įkaltų nedamuštiems banditams BK straipsnius už antitarybinį mitingavimą be valdžios leidimo ir viskas.

Patriarxas       2017-08-22 11:09

Nedalyvavau. Net po medžiu nestovėjau.
Lindėjau krūmuose.
Tačiau tokios smulkmenos netrukdo segėti Rezistento Nr1 ženklelį.

Važiavusiam pro šalį       2017-08-22 10:50

Būtumėt vyras, būtumėt išlipęs ir prisijungęsprie tų, kurių, jūsų nuomone, buvo mažai. Pažiūrėkite pagal nuorodą archyve, ką patys KGB-istai rašo apie dalyvių skaičių. Vien atpažintųjų sąrašuose virš 80. Ir ką čia rašote apie gyvus ar negyvus? Panašiai rašė ir garsus komentatorius Pikasas: atvažiavau, bet pamačiau, išsigandau ir pradūmiau pro šalį. Štai koks aš apdairus. Nijolė Sadūnaitė, Vidmantas Valiušaitis, tėvas ir sūnus Terleckai, yra daugybė dar gyvų dalyvių ir liudytojų.

burokevyčiaus pavaduotoja       2017-08-22 9:25

A tai jubiliejus? Jomajo, teks rėžti kalbą apie laisvę,  tėvynę ir nepriklausomybę...
-Čiulbinaite, parašyk ką nors apie tai kaip kovojau Mano mažųjų karų rotfronte.
PS:
Čiulbinaite- žinai, gal nerašyk apie mažuosius karus. Kažkaip nesolidu- AŠ, tokia Grand, o karai kažkokie smulkūs.
Nefasonas.
Geriau rašyk - Mano Kova Didžiąjame Tėvynės kare. Žodžiu, Mein Kampf za Rodinu.

G.P.       2017-08-22 8:37

Kai žvelgiu atgal, tai atrodo, kad apsukę ratą mes po 30 metų ir vėl sugrįžome į tą patį tašką - aikštę prie A.Mickevičiaus paminklo. Tik vietoje vėlevos su kūju ir pjautuvu plėvesuoja mėlyna su žvaigždelėmis…

važiavau pro šalį, mačiau       2017-08-22 6:58

važiavau 4 autobusu pro šalį tą dieną.
vaizdas klaikokas: dalyvių mažai ir daug vyrų su video kameromis.
dar buvo toks laikmetis, kai KGB buvo visagalė. (toks ir liko…)
Įdomu, kiek tikrų dalyvių (ne kgbistų) liko gyvi?

Agnė       2017-08-22 6:16

Taip gera buvo tą dieną! Taip norėjosi Lietuvos tikros savos…

Kokia prasmė?       2017-08-21 21:51

jeigu tankai išvažiavo,o tankistai liko…?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.