Dienos aktualija, Istorija

Mirė „Laisvės“ premijos laureatas partizanas Juozas Mocius-Šviedrys, laidotuvės pirmadienį

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 21 d. 16:07

3     

    

Mirė „Laisvės“ premijos laureatas partizanas Juozas Mocius-Šviedrys, laidotuvės pirmadienį

Rugpjūčio 23 d., pirmadienį, įvyks partizano, Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės štabo viršininko, Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus, „Laisvės“ premijos laureato Juozo Mociaus-Šviedrio, Rainio, laidotuvės.

Atsisveikinti su Juozu Mociumi bus galima rugpjūčio 22 d., sekmadienį, nuo 15 val. ir rugpjūčio 23 d., pirmadienį, iki 14 val. Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos laidojimo namuose (Gegužių 57, Šiauliai).

Šv. Mišios – rupjūčio 23, pirmadienį, 8 val. Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje (Gegužių 57, Šiauliai). 14.00 val. išnešamas karstas. Juozas Mocius-Šviedrys, Rainys, bus palaidotas Šiaulių Ginkūnų kapinėse.

* * *

Rugpjūčio 20-ąją, penktadienį, mirė Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės štabo viršininkas, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, „Laisvės“ premijos laureatas partizanas Juozas Mocius-Šviedrys, Rainys.

Juozas Mocius gimė 1924 m. Šiaulių aps. Meškuičių vls. Dapkūnų k.

1944 m. tarnavo generolo Povilo Plechavičiaus įkurtoje Lietuvos vietinėje rinktinėje. 1944 m. pabaigoje persikėlė pas brolį kunigą Algirdą Mocių į Viduklę (Raseinių aps.), kur vienerius mokslo metus dirbo mokytoju pradžios mokykloje ir suaugusiųjų progimnazijoje. 1945 m. už paramą Lietuvos laisvės armijai (LLA) ir partizanams brolis kunigas buvo suimtas.

Po brolio suėmimo J. Mocius išvyko į Eržvilką (Tauragės aps.), įsigijo pasą Antano Jonaičio pavarde ir pradėjo dirbti Eržvilko vykdomojo komiteto Finansų skyriuje. Eržvilke užmezgė ryšius su LLA Eržvilko kuopos nariais.

1946 m. įstojo į Antano Stoškaus-Railos vadovaujamą partizanų būrį, turėjo slapyvardį Šviedrys. 1946 m. gegužės 3 d. naktį  dalyvavo Eržvilko antpuolyje, kurio metu apšaudė Vidaus reikalų ministerijos (MVD) operatyvinės grupės kareivius ir stribus.

1946 m. rugsėjo 20 d. buvo paskirtas Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės štabo viršininku, turėjo slapyvardį Rainys.

1947 m. sausio 18 d. naktį Tauragės aps. Eržvilko vls. Smaidrių k. Agotos Fišerienės name čekistai aptiko bunkerį ir suėmė ten besislapstančius Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės štabo viršininką Juozą Mocių-Rainį, Lydžio rinktinės štabo Ryšių skyriaus viršininką Joną Rimšą-Justą Šopį, Lydžio rinktinės štabo Ūkio skyriaus viršininką Joną Mačiulį-Paulių Gasį.

1947 m. gruodžio 6 d. MVD kariuomenės Karo tribunolas J. Mocių-Rainį nuteisė 25 m. pataisos darbų lagerio. 1956 m. bausmė sumažinta iki 15 m. 1957 m. paleistas iš Pečioros lagerio (Komijos ASSR), dar 20 metų ten pradirbo akmens anglies šachtoje, nes negavo leidimo grįžti į Lietuvą. 1977 m. Lietuvos SSR Ministrų Taryba pagaliau suteikė J. Mociui galimybę gyventi Lietuvoje.

J. Mociaus motina Ona Mocienė su dukra Eugenija Mociūte 1948 m. gegužės mėn. buvo ištremtos į Mongolijos ASSR. Motina mirė tremtyje 1955 m., o E. Mociūtė 1960 m. grįžo į Lietuvą. Nuo trėmimo pasislėpęs brolis Stasys Mocius-Klevelis įstojo į partizanų būrį, žuvo 1952 m. Brolis kunigas Algirdas Mocius iš lagerio grįžo 1954 m., tačiau 1957 m. už „atnaujintą antitarybinę veiklą“ buvo suimtas antrą kartą. Į Lietuvą grįžo 1967 m.

Juozas Mocius 2000 m. apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, 2001 m. – Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu,  2003 m. – Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžiumi, 2018 m. – „Laisvės“ premija.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vienišėjimas        2021-08-22 21:04

Vienam po kito išeinant tarpukario kartos žmonėms, patyrusiems ir atlaikiusiems tiek ir tai, ko įsivaizduoti neįmanoma, jaučiamės vis vienišesni, nesaugesni, nes vis mažiau lieka tų, kas patyręs, kas moka ir žino daugiau už jaunesnes kartas, ir jau nebėra į ką pagalbos ir patarimo kreiptis…
Prisimenu a.a. Jasukaitytės pamąstymus apie ateinančių ir išeinančių žmonių kartas. Apie tai, jog kiekvieną gimusį kūdikį saugiu žiedu apsupa ir saugo jo tėveliai, kiti artimieji ir jų bendraamžių karta. O šiuos jo artimuosius (jo tėvelius, tetas ir dėdes) lygiai taip pat apsupęs saugo jau jų tėvų, tetų, dėdžių ir jų bendraamžių apsauginis žiedas. Ir pastarųjų eilę irgi supa ir saugo už juos vyresnė karta. Todėl kiekvieną vaiką ir jaunuolį supa bent 3-4 jį saugančių eilės.
Taip net kelių žiedų supamas ir saugomas vaikas auga, bręsta, ir jau ir pats atsiduria žiede tų, kas už save mažesnius saugo. Tačiau sykiu ima retėti toliausias, paskutinis jį saugančių artimųjų žiedas, kol nė vieno toje eilėje nelieka. Tada ima retėti tas žiedas, kuris virto išoriniu, paskutiniu, o žiedas, kuriame buvęs vaikas jau pats jaunesnius saugo, pasistūmėjo per vieną eilę link išorės, t.y. ėmė artėti prie kraštinio. Kol ateina metas ir jam bei kitiems tame žiede budintiems atsidurti išoriniame žiede, ir jam pačiam artėja eilė... 
Ačiū išeinančių kartai už jų dvasios stiprybę, neprilygstamą valią, už drąsą  duoti priesaiką ir jos garbingai laikytis, už tai, kad išsaugojo Lietuvą.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-08-22 6:03

Seime, Sausio 13-tąją, Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje, erodų irštvos neišjungtąjai (iš politikos) komunistpalaikei Daliai Grybauskaitei dalyvaujant, buvo viešai pasityčiota (išsišaipyta) iš Juozo Mociaus-Šviedrio ir dar šešių didžiavyrių (partizanų):
- įteikiant jiems Laisvės piniginę premiją, padalintą į septynis gabaliukus;
- vienintelę Laisvės statulėlę persiunčiant per jų rankas.
Tokią absurdišką patyčių (pašaipos) apgailėtiną ceremoniją seime buvo klaiku matyti.
Tebūnie lengva šventoji Lietuvos žemė, Juozui Mociui-Šviedriui.
________________________________________________________________
Lietuva - Tvirtovė

Kis       2021-08-21 20:55

paskutinieji Lietuvos azuolai..Ilsekis ,ramybeje.


Rekomenduojame

Alina Laučienė. Kada mokytojo profesija bus prestižinė? (I dalis)

Daniel Pipes. Migrantai iš Artimųjų Rytų turi likti savo kultūrinėje zonoje

Andrius Švarplys. Kaip greitai keičiasi mūsų konservatizmas

Vokietijoje gėjams, lesbietėms ir migrantams išskirtos atskiros stovėjimo vietos automobilių aikštelėse

R. Jankūnas. Atsakymas prof. A. Ambrozaičiui: kaip patikrinti, ar vakcinų klinikiniai tyrimai baigti

Jungtinės Tautos nori uždrausti genderizmo kritiką

Vidmantas Misevičius. Mėlynas herbas – nauja norma?

Danutė Šepetytė. Auka ant dvasiškai merdėjančios valstybės altoriaus

Ir vėl tie velnio „kringeliai“ QWX

Almantas Stankūnas. Apie Nacionalinio susivienijimo kandidato Ramūno Aušroto rezultatą neeiliniuose Trakų raj. mero rinkimuose

Suomijos valdžios tyrimas. Migrantai stipriai išsiskiria seksualinių nusikaltimų statistikoje

Vengrija Lenkijos pusėje – reikalauja ES gerbti narių suverenitetą

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

Justas Sakavičius. Galimybių pasas nepasiekė savo tikslų

Bausmės ir Sankcijos. Marijus Velička

Kard. Sigitas Tamkevičius. Dievas ar Mamona?

Marius Parčiauskas. Lepanto mūšis už katalikybės kūną ir kraują

Vytautas Sinica. Neleisti žmonėms gyventi normalaus gyvenimo!

Karikatūristo žvilgsniu

Nacionalinis susivienijimas apie kainų kilimą: „Energetikos rinkos liberalizavimo žalos klausimą reikia kelti ES mastu“

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl elektros energijos ir dujų kainų kilimo ir jo valdymo

Lenkija atsakė ar laikysis visų Briuselio nurodymų

Vytautas Sinica. Kažkas neįtikėtino vyksta Vilniaus savivaldybėje

Kvietimas pasirašyti peticiją prieš surogacijos įteisinimą Lietuvoje

Jungtinės Karalystės universitetuose kursai apie rasinę įvairovę ir genderistinę tapatybę taps privalomi

Laisvūnas Šopauskas. Ar Nidos Vasiliauskaitės individai apgins savo laisves ir teises? (II)

Iš propagandos frontų. Linas Slušnys: „Mielieji, pasiskiepykite kuo greičiau – nereikės mirti natūralia mirtimi“

Gintautas Terleckas. Barbarai

Alvydas Mozeris. Apie A. Dulkio paskelbtas žiurkių lenktynes: kuo didesnis sergamumo rodiklis, tuo didesnis šansas merui gauti premiją...

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“. Versija: dujų kainos sukeltos sąmoningai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.