Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Ministrė prašo visuomenės pagalbos: „Valia yra jūsų rankose – reaguoti turėtų visa šalis“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 16 d. 1:34

38     

    

Ministrė prašo visuomenės pagalbos: „Valia yra jūsų rankose – reaguoti turėtų visa šalis“

„Ironiška“, – taip kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson apibūdino situaciją, susiklosčiusią po to, kai praėjusią savaitę jos paragintas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktorius Gintautas Kėvišas atšovęs: trauktis iš pareigų jis neketinantis, mat vykdydamas savo pareigas jis „laikosi šalies įstatymų ir kitų teisės aktų“, žinoma, apie kone dešimtmetį trunkančius jo veiklos ikiteisminius tyrimus, jis sumaniai nutylėjo.

Pasirodo, Lietuva, kaip ketvirtį amžiaus lyg mantrą kartojusi, jog kurianti teisinę valstybę, sukūrė tai, ką būtų galima pavadinti „teisiniu draustiniu“ – tokią padėtį keisti mėginantys neilgai trukus susivokia, jog neturi jokių teisinių svertų, tik diskursinį – „konstatuoti“: „Nacionalinių kultūros įstaigų vadovams turi būti keliami patys aukščiausi etikos reikalavimai. Šis tyrimas parodė, kad ponas Kėvišas šių etikos reikalavimų nesilaiko. Konstatuoju, kad jis prarado mano pasitikėjimą ir turi trauktis iš pareigų“, – praėjusią savaitę pareiškė L. Ruokytė-Jonsson. Šį pirmadienį  tokiai ministrės pozicijai pritarė ir premjeras Saulius Skvernelis, paantrinęs ministrei, jog pasitikėjimo netekęs G. Kėvišas toliau dirbti negalintis ir turintis trauktis.

Konservatorių frakcijos kvietimu šį antradienį apsilankiusi Seime, L. Ruokytė-Jonsson prisipažino nežinanti, kodėl visos iš eilės vyriausybės taip globojusios 14 metų teatrui vadovaujantį G. Kėvišą. Ar frakcijos susitikime dalyvavo ir buvęs konservatorių premjeras Andrius Kubilius, o tuo labiau – ar ministrė ryžosi tą klausimą jam užduoti tiesiogiai, nepranešama, apdariai nutylima ir tai, ar toks klausimas kilo į kovą su G. Kėvišo visagalyste pakilusiam jaunajam partijos vadui Gabrieliui Landsbergiui ir jo partijos kolegoms.

Dabar aišku bent viena – geriausiai pastarųjų Seimo rinkimų rezultatus Lietuvoje numatė G. Kėvišas. Įvertinęs visuomenės nuotaikas, o ne jų apklausas ilgametis vadovas pasirūpino, kad nueinanti vyriausybė net pusmečiu paankstintų konkursą į jo užimamas pareigas ir jis galėtų nusipelnyti dar vieną penkerių metų kadenciją. 2016 metų rudenį taip ir įvyko.

Kaip pripažino ir ministrė, tokia tvarka yra ydinga ir minėtą įstatymą bus pasirūpinta pakeisti taip, kad nebūtų galima skelbti konkursų, kada tik neliečiamieji užsimano. Tačiau dabar jau post factum, pasak ministerijos, atšaukti konkurso rezultatus teisinių galimybių nėra. O mes juk – „teisinė valstybė“. Taip sako ir ministrė L. Ruokytė-Jonsson. Tiesa, nepatikslinta – gal tik ironizavo?

Tačiau kultūros ministrė prisiminė, jog net ir „teisinėje valstybėje“ yra ir dar viena galimybė – kreiptis pagalbos į visuomenę. Tarsi kokiais jau į istoriją nugrimzdusiais Atgimimo laikais ji pareiškė: „Valia yra visuomenės rankose ir turėtų reaguoti visa šalis, kad vadovas pasitrauktų. Mes galime paveikti tik per etinį aspektą. Teisinių priežasčių jo atleisti nėra, o mes gyvename teisinėje valstybėje.“

Ar atsiliepsime? Ir kaip?

* * *

Daugiau Kultūros ministerijos pateiktos informacijos:

Suspenduojamas finansavimas LNOBT investiciniam projektui

Kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson: „LNOBT vadovas Gintautas Kėvišas prarado pasitikėjimą ir turi pasitraukti pats“

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-03-18 11:02

Zenonui:
antras be pirmo, bus puolimas be uznugario.Nes Kevisas iskart stato ministerija ant ragu, girdi nei is sio, nei si to kromeliui ateme finansavima.Juolab ministerija neturi teises to daryti.Turiu omenyj TOTALU finansavimo nutraukima , o ne atskiram projektui.O turedama prokuraturos atsakyma, - jeigu teigiama tai Kevisas dziovina cukorius, neigiamas tinka pagrindimui kodel buvo ivesta totali kromelio finansine blokada, - ministerija bus nepazeidziama Keviso kontr-kaltinimams.
Taciau prisipazinsiu nesu biurokratiniu zaidimu specialistas.Gal but yra ir geresniu sprendimu.Tenorejau pasakyt, kad velti visuomene i biurokratu zaidimus nera teisinga ir moralu.

Zenonas       2017-03-18 10:41

Pirmas Dzeiko pasiūlymas netinka. Per daug ilgai užsitęstų. To ir siekia K.
Antram pritariu.

Dzeikas       2017-03-18 10:07

Neturedamas informacijos ir iseidamas is to kas pasakyta, logiski ministres veiksmai butu(atsisakant Kevisui trauktis):
1) Teikti pareiskima prokuraturai.O prokuratura kelia byla remdamasi sveiku protu: 10k nei rinkos kainomis pirktos pakankamas pagrindas kelt byla uz lesu svaistyma, arba neokompetitinguma. Jei prokuratura atsisako kelt byla - rastiska pagrindima kodel , su parasais kieno nutarimas.
2) Atsisakius prokuraturai kelt byla uzdaryt visus tiekimo kanalus, tegul gyvena ir vartosi, reikalingas lesas gauna Kevisas pats, kaip nori.Ilgai jis nepaissidirbines ir bus priverstas aktyvuotis pats, t.y. jis taps ieskovu. Kitais zodziais reikia priverst kalna eiti pas Mahometa.
Tokie butu logiski, sveiku protu pagristi ministres veiksmai.O dabar jos metodai primena manipuliavima ir durniu iskojima pacia blogiausiaja sio zodzio prasme.
MINUSAS Karbauskio chebrai!

Romas to ...       2017-03-18 10:01

Esmė ta, kad ministrė, matyt, prispausta iš šalies. Jai tai atsitiko pirmą kartą, dėl to yra pasimetusi. Pirmos rekonstrukcijos metu prisimename iš spaudos, kaip konservatorių komisijos su p.Juknevičiene priešakyje vaikščiojo po operos teatrą niekaip nerasdamos “rekonstrukcijos” ženklų. Neteisinėje valstybėje norite susitvarkyti “teisinėmis” priemonėmis? Taip kaip ir kiti iki šiol butaforiniai ministrai vykdė partijų nurodymus, arba nurodymus tų, kurie gerai pamokėdavo. Ir Karbauskio šūkis, kad kultūra yra svarbiausias tautos stiprinimo elementas, pasirodo, kad yra tik blefas. Tie, kurie paduoda paraišką vadovauti valstybei,turi žinoti, ką jie darys įgiję valdžią ir nedelsdami daryti. Bet jokių žinių apie pasikeitimus kultūros baruose negauname. Štai gauname pagalbos prašymus vadovaujančių ąsmenų, kurie neturi fantazijos, kaip apvalyti valstybę nuo vagių. O vagys turi vaizduotę ir susivieniję dirba erozinį darbą. Finansavimas rekonstrukcijai sustabdytas, bet žmonės kalba apie kitokį, visą likusį finansavimą. Ministrė parodytų, kad teatrui,kuriam skirtas labai didelis vaidmuo kuriant Lietuvos ateitį ir kurio vadovas visai netinka šiai užduočiai vykdyti, toks teatras su tokiu “nepajudinamu” vadovu - nereikalingas. O kreiptis į žmones, kuomet iš žmonių atimtos visos galios ir viltys, - yra arba veidmainystė, arba visiškas nežinojimas lietuviškos realybės.

pensininkas       2017-03-18 9:27

Valstybė tapo neįgali dėl prokuratūros ir teismų kaltės.

Kodėl       2017-03-18 8:17

Kodėl niekas nerašo, kad Skvernelis su Janson atiduoda lenkams Bernardinų vienuolyną esantį Vilniaus senamiesčio centre, manau šitą veiksmą jie dengia Kevišo puolimu

Al.       2017-03-18 1:56

Jei vykdomoji valdžia mato kriminalą, tai, manau, turėtų kreitis į Prokuratūrą, po to - į Seimą ir Prezidentę. O teisingumo ministerija kam skirta ?

ant kuolo ją!       2017-03-18 0:20

Kaip ji drįso kreiptis pagalbos į visokią prasisprogusių budulių gaują ir fijelietynią minią? Kur Anūkėlio reakcija, kur Senelio nuosprendis, kur galų gale Irka Degutienė???

arnoldas       2017-03-17 22:18

Sistema, pabugusi visuomen4s nepasitenkinim1 K4vi6o darbeliais, imituoja veiksmus tariamai8 nubausti i6laidautoj1. Betgi tein4je valstyb4je tokie =aidim4liiai nepriimtin - versti K4vi61 i6 kr4slo su liaudiess pagalba. Tai bol6evikin4s sistemos metodas,5kal2ius K4vi6ui jjau seniai tur4juo pateikti P r o k u r a t ū r a.  .

Dzeikas       2017-03-17 22:15

...:
Tada belieka det paraiska i Seima su istatymo projektu del valstybes finansuojamu istaigu vadovu skyrimo ir atsaukimo tvarkos keitimo.Nes ka , visuomene eis piketus priesais kromeli darys? Kiausiniais Kevisa masina kaip kokie chunveibinai apmetys?
Neis i kromelio atrakcijas? Bohemscikai ne ta publika…

...       2017-03-17 21:25

Esme ta , kad anksciau planuotas testinis finansavimas 2017 m yra suspenduotas . Bet teisiskai G.Kevisas teisus , nes pusmeciu paankstines konkursa i jo uzimamas pareigas 2016 m rudeni laimejo dar viena penkeriu metu kadencija .Belieka etika ir visuomene .

Julius Puras       2017-03-17 18:00

Pasirodo Jonsson turėjo konsultavimo biznį. Pasirodo ji buvo “kultūros” biznesmenė prieš tapdama kultūros ministre. Oho ar ne per daug ant Lietuvos biednos galvelės į valdžia sulindo biznesmenų ir stambių investicinių ryklių?

Aš ir sakau       2017-03-17 15:18

Kurkime kėvišų valstybę, kėvištidiją, arba tiksliau sakant, toliau veiskime ir plėtokime. Rimtai, jeigu vieno kėvišo tiek metų niekas “nepadaro”, kyšky tanka, taip sakant, ir prezidentei, ir ministrui pirmininkui, ir ministrei, kuri vargšelė iš vis pasimetus ir nežino ką toliau daryt, tai kokia galinga ir neįveikiama būtų visa kėvištidė.

Dzeikas       2017-03-17 10:10

Man cia tamsu biski.
Keviso kromelis finansuojamas valstybes, taip? Tada valstybe skiria zmogu kromeliui vadovauti.Ir nuima , jeigu laiko reikalingu.
O cia , pareigunas(ministre) vietoj to, kad nuimt netinkanti zmogu, arba det raporta PM’ui, jeigu neturi galiu nuimt - “kreipiasi i liaudi”. Komedija “Lietuvos valstybe” tesiasi.
PMas neturi galiu nuimt? Tai tegul kreipiasi i Seima reikalaudamas atatinkamu istatymu pakitimu.Kulturos ministras iki tol gi, turetu jam prieinamais svertais veikti Keviso kromeli. Kaip kazkas sake, nutraukti finansavima jei reikia.Daryti taip, kad ne ministras skustusi kromelio vadovo veikla, o kromelio vadovas lakstytu slapia subine po kabinetus ir skustusi ministru.
O cia - i liaudi kreipesi…Mandata geriau minstro padetu ir eitu bulviu skust.

Juozas       2017-03-17 9:23

O ka daro Lietuvos BEVALIU , KISENINE nuo skambuciu ir pazymu priklausoma TEISESAUGA, kurios vadovus skiria Grybauskaite ir tvirtina SEIMAS. Antraip seime nemazai pukeliu, tad ir valstybe valdyti bei jos ekonomika planuoti nera kam. Iki zemiausio lygio nusirito valstybe, kad nesugeba sukurti geru rinkimu istatymu, kuriuose butu usdrausta bukiems, slykstiems nevykeliams kandidatuotis.

skaitytojai       2017-03-17 9:01

prisiminkime 2003m.gastroles i SVEDIJA,kai artista plauke be kajuciu,miegojo ant zemes,orkestras apgyvendintas kazkokiam bendrabuty be muilo ir ranksluosciu…Jau tada buvo “taupomi"pinigai artistu sveikatos saskaita,nusizengta zmoniskumui.Kai vyr.isakymu kulturos darbuotojams keliami atlyg.nuo liepos men.,siame teatre tik po pusmecio,ir daugeliui tik po 10e.Tai padaryta dvejus kelimus,o dar anksciau,kult.darbuotoju keliamus atlyg.atidave siuvejoms.CHore diskriminacija del amziaus,svorio,negalios…....

Taip       2017-03-17 5:29

Išvalyti siauroviziją nuo skydinės darbuotojų.

O kodėl       2017-03-17 0:35

ji nekviečia visuomenės padėti susitvarkyti su siaurovizija?
Juk nuo to Atgimimas ir prasidėjo - nuo viešumo.
O gal manot, ten pinigais saviems taškomasi menkiau?
O gal etika ar moralė aukštesnė?

Julius Puras       2017-03-16 22:30

Tai buvo Puteikio iniciatyva dėl Jonnson pavaldinio. Beja iš Jonsson pusės pasielgta negražiai tai yra seimo nariui Puteikiui viešai nieko neatsakyta.

Julius Puras        2017-03-16 22:17

Atsiprašau dėl pavaldinio. Taip vadinamo kultūros vicemistro.

Julius Puras       2017-03-16 21:24

Akcija šalin Kėviša tegyvuoja Kėvišas. Aš netikiu Jonsson nuoširdumu. Tegul jinai ką nors papasakoja apie ministro nuotykius padedant iš Trakų padaryti priekibviete?

siūlau       2017-03-16 20:19

paskelbti akciją, kiekvienam kėvišui po nacionalinį operos ir baleto teatrą, arba, kiek tavyje yra kėvišo, tiek tavyje teisinės valstybės, arba lietuvi, nebėk iš Lietuvos, su kėvišais, čia taip gyvent smagu, arba kurkime kėvišų valstybę, už rankų susikibę kartu.

savas vaikinas (bebras)       2017-03-16 20:14

kilmė tai ryškiai KGBistinė.
tokie nepasiduoda.
Laikykis Kėvišai - Kremlius ir kremliaus klapčiukai (teisėsauginiai) už tave !!!

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-03-16 20:12

Okupuotoje Lietuvoje nieko kito tikėtis negalima. Skaitykite 2017-3-11 straipsnį “Okupuota nepriklausomybė”.

Nukirpt finansavimą       2017-03-16 20:10

Kėvišas pats pabėgs.

Jau seniai buvo rašoma       2017-03-16 16:33

Kiek Kevišas ištratino milijonų ir nė viena vyriausybė nesiėmė Kevišo. Laikykis ministre ir daryk tą darbą kuris priklauso.

to to vai mei        2017-03-16 16:13

Bet juk galima boikotuoti operos teatrą ir su visa jo publika

to vai mei       2017-03-16 16:01

Boikotuoti operos teatrą? Nejuokinkit, nežinot, iš ko susideda jo publika ?

Akivaizdu       2017-03-16 15:47

Kėvišas nesitrauks, jam didelis dzin į kažkokias kalbeles jo atžvilgiu, gyvens ramiai iki 2021, o po to ir kiti valdžion ateis, viskas pasimirš. Kaip didelis dzin ir visiems kitiems, kuriems galioja visai kiti teisinės valstybės nerašyti įstatymai negu mažiesiems šalies gyventojams

TR_       2017-03-16 14:30

O kaip Klaipėdos aktoriai sustabdė masinį  Kuršių Nerijos prichvatizavimą? Buvo didžiulis koncertas “ant gatvės” ir puikiai suveikė.

Nepasirašysiu       2017-03-16 13:51

Ministrė vėl teisi. Piliečiai retai išeina protestuoti prieš vyriausybių darbą, nes jaučiasi nelaukiami - tačiau tie patys piliečiai nesunkiai gali palaikyti vyriausybę, kuri imasi svarbių reformų.

vai me       2017-03-16 13:34

Peticija- tai sovietinių, biurokratinių lervoidų išmislas, skirtas tautai mulkinti ir pigiai pasipiarinti.Asmenis ,rašinėjancius visokias peticijas, reikia guldyti į beprotnamį, kad bereikalingai negaišintų, piliečių laiko.

Peticija       2017-03-16 12:58

Galima būtų sukurtiir pasirašyti piliečių Peticiją dėl Klavišo atstatydinimo. Imkitės jos parengimo, o mes, piliečiai, 95 proc. jai pritarsime.

vai me       2017-03-16 11:19

Rašote, kad visuomenė nieko negali.Esate juokdarys. Uztenka, operos ir baleto teatrui, paskelbti, visuomenės boikotą ir vagis išlėks iš jo , kaip raketa.

Romas       2017-03-16 9:42

Ministrė perkelia atsakomybę ant “visuomenės” pečių. Tai tik blefas. nes visuomenė nieko negali. O ministrė gali daug - nutraukti finansavimą.

Agnė       2017-03-16 9:37

Šiuo atveju zmonių mitingai nepagelbės. Tik teisėsauga. Va ir pamatysim ar šitas nepajudinamasis turi stogą ir kieno.
Gal pats atskleis?

ruta       2017-03-16 8:52

..matant , kaip klusniai , be ‘kovu’  tautieciai palieka SAVO Lietuva ir isvyksta duoneliauti i uzsieni , tad nelieka ir iliuziju , kad jie staiga pataps pilietiski , neabejingi , drasus del SAVO valstybes ..

Julius Puras       2017-03-16 5:50

Kėvišas teisus. Pretenzijos turi būti reiškiamos teisėsaugai bet ne jam. Beja Jonsson nutyli idant visus tuos 25 ypatingai prastai durbuse Lietuvos teisėsauga tik įdomu kodėl? Ar tik ne todėl kad vienas blogos ir niekam tikusios Lietuvos teisėsaugos atstovas prasimušė į aukščiausią politine valdžia? Aš turiu mintyje Skverneli. Taip kad misterė Jonsson turėtų pretenzijas reikšti pagal adresą tai yra Skverneliui ir jo kompanijai.

Rekomenduojame

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.