Kultūros, kalbos, istorijos politika, Žiniasklaida

Mindaugas Karalius: Didžioji LRT apgavystė – ir liepos 6-ąją, Valstybės dieną

Tiesos.lt siūlo   2022 m. liepos 4 d. 19:29

7     

    

Mindaugas Karalius: Didžioji LRT apgavystė – ir liepos 6-ąją, Valstybės dieną

Irena Babkauskienė | respublika.lt

Rubrikoje „Mini interviu“ kalbamės su Asociacijos „Talka – kalbai ir tautai“ nariu, verslininku Mindaugu Karaliumi.

Prieš 7 metus inicijavote ir finansavote vardyno „Rinkis vardą lietuvišką“ leidimą, kuriame pateikiami baltiškos kilmės, taip pat naujieji lietuvių vardai. Tuomet sakėte, kad, žiūrint į populiariausių vardų dešimtukus, kur tik vienas kitas vardas – lietuviškas, akivaizdu, jog mums trūksta pasididžiavimo savo lietuviškomis šaknimis. Kaip apibūdintumėte šiandieninę vardų pasirinkimo tendenciją?

Deja, ta tendencija nepasikeitė. Nežiūrėjau, koks buvo praėjusių metų mergaičių, berniukų vardų dešimtukas, bet pastaraisiais metais iš dešimties populiariausių mergaičių vardų, tik 4 ar 5 būdavo lietuviški, o berniukų – iš dešimties vardų esu užtikęs tik vieną.

Visai neseniai išgirdau, kad Danijoje negalima parinkti vaikui bet kokio vardo – jis turi būti pasirinktas iš sudaryto vardyno, kuriame yra 7 tūkstančiai Danijoje vartojamų vardų.

Noriu pakviesti lietuvius būti lietuviais, nors šiais laikais reikia drąsos būti lietuviu. Dabartinėje Lietuvoje tautinė savimonė nėra ugdoma, ir tai yra didelis nuostolis tiek lietuvių tautai, tiek Lietuvos valstybei. Nes Lietuva yra vienintelė vieta, kur mes, lietuvių tauta, esame savo namuose.

Ar jūsų vardas Mindaugas turi kokią atsiradimo istoriją?

Mūsų šeimoje Lietuva ir lietuvybė buvo už viską svarbesnė. Mano tėvai gimę Pirmoje Lietuvos respublikoje, toje 1918 metais nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje, kurioje buvo ugdoma tautinė dvasia. Tuo metu ir pasipylė lietuviški vardai, nes iki to laiko dažniausiai vaikams būdavo duodami šventųjų vardai, kurie yra žydiški. Pirmojoje Lietuvoje ir atėjo ta tautiškumo banga bei suvokimas, kad iš tikrųjų mes viską turime, ne tik šaknis – turime ir savo istoriją, ir darbus padarytus, ir savo žemę, kalbą. Tačiau dabar vis bandome visa tai sumenkinti, nors turime puikiausią suomių, estų, latvių tautinės savimonės pavyzdį.

Turite omeny latvius, kurie į savo sudarytus „Išsilavinimo standartus“, kur surašyta, ką turi žinoti ir mokėti vidurinę mokyklą baigęs jaunuolis, yra įrašę privalomą tuzino liaudies dainų mokėjimą?

Jie taip pat yra nusprendę, kad palaipsniui pereis prie dėstymo latvių kalba visose mokyklose. Ir estai ruošiasi tą patį daryti. Tik Lietuvos politika yra visiškai neaiški, todėl lietuvių tauta faktiškai nežino, ar Lietuva yra jos namai.

Savimonės ugdymas yra labai svarbus, tačiau tiek keistų sprendimų yra priimta. Pavyzdžiui, už Lietuvos biudžeto pinigus transliuoti 5 lenkiškas TV programas. Kokia čia yra politika daroma?

Vardų klausimas yra tik dalis žmogaus savivokos. Bet dabar ir asmenvardžius oficialiuose dokumentuose Lietuvoje leista rašyti kitų valstybių kalbomis. Nė viena valstybė pasaulyje to nedaro – save gerbiančios valstybės dokumentas išduodamas, ir asmens vardas turi būti užrašytas valstybine kalba.

Iš tikrųjų kalba, ypač valstybinė, yra svarbus valstybės kūrimo įrankis – su kalba ugdoma piliečių savimonė. Jeigu atsisakai valstybinės kalbos politikos, arba ją susiaurini, sumenkini jos vartojimą, faktiškai ardai valstybę, jos pamatus. Juk dabartinė visa Europa yra padalinta daugmaž kalbiniu pagrindu, ne imperiniu.

Lietuvai itin simbolinis Mindaugo vardas, populiarumo viršūnėje buvęs Sąjūdžio laikais ir pirmaisiais Nepriklausomybės atkūrimo metais, dabar jaunoms šeimoms nebėra patrauklus – per metus šiuo vardu pavadinami vos 25 naujagimiai. Ar kiekvienas laikmetis turi savo vardus, kuriems įtakos turi istorinės aplinkybės?

Manau, didžiausią įtaką turi valstybės politika. Nes jei pažiūrėtumėte į LRT, kokį nors „Delfi“ ar kitą „oficiozą“, pamatysime, jog ten apie lietuvių tautą beveik nekalbama. Tai kaip tada gali atsirasti ir būti populiarūs lietuviški vardai? Lietuvoje turime kosmopolitinę žiniasklaidą, dalis kurios priklauso nelietuviams, ir turime LRT, kuri valstybės dotuojama, tačiau proteguoja lietuvių tautos menkinimą, blokuoja lietuvių tautinės pasaulėžiūros raidą. Todėl negalima tikėtis iš žmonių, kad jie vertintų tai, kas yra lietuviška.

LRT dabar ragina viso pasaulio lietuvius vienybės vardan liepos 6-ąją, Valstybės (Mindaugo karūnavimo) dieną, kartu sugiedoti „Tautišką giesmę“. Ką manote apie vienybę Lietuvoje?

Tai graži iniciatyva. Tačiau tą tautiškumą LRT prisimena kartą metuose, nors tai turėtų būti nuolat daroma ir būtų transliuojama pagrindinė žinia, kad Lietuva yra lietuvių tautos namai.

Bet net ir tą vienintelį kartą metuose LRT bruka kosmopolitinę idėją, kad lietuvių namai, tai yra Lietuva, yra ten, kur yra lietuvių.

Tai iš tikrųjų ir yra didžioji apgavystė, kitaip ir nepavadinsi. Pavyzdžiui, Izraelio Konstitucijoje yra aiškiai parašyta – žydų tautos namai yra Izraelis, nes tai vienintelė vieta, kur jie gali būti saugūs ir ramūs. Kaip ir Lietuva lietuviams.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Su zodziais       2022-07-5 19:45

..da pacituok ir solovjovo sapaliones,da ka is skabejevos kvailysciu..Pasigedytum ar ka…

Be žodžių        2022-07-5 19:40

Prieš keletą mėnesių pas Solovjovą TV laidoje Sergejus Kurginianas tiesiai pareiškė, kad Landsbergis su Prunskiene buvo KGB žmonės, o Audrius Butkevičius - GRU. Tokių info paslėpti neįmanoma, nors ir užsislaptino patys save 75 metams.

habilitui       2022-07-5 16:51

o ar nors karta buvai pakiles nuo sofkes..,dalyvaves kokiam mitinge..Kai tulas pasako ‘visi’,zinok,kad jis nori,kad tie’visi’uz ji padarytu,o jis dar nuo sofkes paporins,kad ne taip reikejo….

habilitâs       2022-07-5 13:50

LRT yra Lietuvos pederastizacijos projektas. Visi tai mato, bet visi tyli.

T0mas J.       2022-07-5 12:25

Kovokime prieš dabartines Seimo valdančiąsias partijas kaip kas galim. Gal dar ne vėlu.

Lietuvis 'LIETUVOJE'       2022-07-5 7:25

......BLET….......

Putinas        2022-07-4 20:58

“Kitą Mindaugo karūnavimo dienos šventę - Liepos 6-ają jau tikrai švesime laisvoj Lietuvoj.“

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.