Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Michaelas Cookas. Bijote koronaviruso? Džiaukitės, kad negimėte prieš 400 metų

Tiesos.lt siūlo   2020 m. kovo 25 d. 9:55

7     

    

Michaelas Cookas. Bijote koronaviruso? Džiaukitės, kad negimėte prieš 400 metų

Mercator.net | y-news.lt

Milaną kausto epidemija. Miestas karantinuotas. Vieši susirinkimai atšaukti. Gatvės tuščios. Valstybės pareigūnai bando slopinti augančią isteriją. Sklinda gandai. Ligoninės perpildytos.

Koronavirusas?

Ne – Didysis 1630 m. maras, kurio metu mirė milijonas (1 000 000) žmonių. Iki šiol koronavirusas Italijoje nusinešė 463 gyvybių. Vien tik šie skaičiai turėtų jus apsaugoti nuo nostalgijos seniems geriems laikams. Milano miestiečiams, maro metu dar kentusiems ir sausrą, badą, ir Trisdešimties metų karą, koronavirusas atrodytų kaip piknikas vasaros sekmadienį.

Europa, jau nekalbant apie likusį pasaulį, patyrė daugybę maro protrūkių, tačiau Milano kančios, ko gero, yra žinomos plačiausiai dėl vaizdingo aprašymo klasikiniame italų romane „I Promessi Sposi“ („Sužadėtiniai“). Šis 1827 m. parašytas Alessandro Manzoni‘o kūrinys – be to, kad iki šiol yra naudojamas kankinti italų moksleivius – tapo vėlesnės italų grožinės literatūros etalonu.

Kaip ir dauguma XIX amžiaus romanų, tai yra ilgas, painus pasakojimas, su dešimtimis ryškių personažų ir gausiais autoriaus komentarais. Taip pat tai yra žaviai ironiška meilės istorija, atspindinti giliai krikščionišką požiūrį į gyvenimą. Romano siužetas daugmaž toks: paprasta valstiečių pora Renzo ir Liucija yra susižadėję, bet įvykiai juos išskiria. Po keturių šimtų puslapių jie vėl susitinka maro apimtame Milane ir susituokia.

Tiesa, šiek tiek detalių praleidau […], bet mano dėmesys šiuo atveju – marui.

Manzoni‘s savo ryškų pandemijos vaizdą pagrindė išsamia šaltinių lotynų bei šiuolaikine italų kalba analize. Ir kai kurie jo aprašomi maro aspektai neįtikėtinai primena dabartinius įvykius.

Pikti gyventojai. Kinijoje, Italijoje ir kitur žmonėms kyla klausimas: ar valdžia sako tiesą. Kažkas panašaus nutiko ir XVII amžiaus Milane. Valdžia iš pradžių neigė, kad lavonai, palikti po įsibrovusių vokiečių samdinių antpuolio, buvo pandemijos aukos. Marą to meto pareigūnai iš pradžių vadino tiesiog „ilgalaikiu ir piktybiniu karščiavimu“. Tačiau netrukus tapo nebeįmanoma paneigti faktų: žmonės tiesiog krisdavo gatvėse su tipinėmis juodomis dėmėmis ant kūno.

Panika. XXI amžiuje paniką dėl koronaviruso rodo isterija socialiniuose tinkluose ir tuščios prekybos centrų lentynos. XVII amžiuje, nesuvokiant ligos perdavimo mechanizmo, žmonės puolė kaltinti priešo agentus, neva veikiančius iš Prancūzijos. Buvo sakoma, kad jie eina iš namų į namus tepdami duris maro užkratu. Pasitaikė atvejų, kai nepažįstami atvykėliai buvo tiesiog sudraskomi gatvėse.

Perpildytos ligoninės. Pastarosiomis savaitėmis girdėjome pranešimų apie tai, kad Kinijos ligoninės negalėjo priimti koronaviruso aukų dėl lovų trūkumo. Natūralu, kad Milane buvo daug blogiau. Ligoninės, kaip jas šiandien suprantame, neegzistavo. Lazaretuose – prieglaudose, ​​naudotose ankstesnių epidemijų metu – žaibiškai neliko vietos tūkstančiams pacientų.

Vaizdingas Manzoni‘o lazareto aprašymas tiesiog stingdo kraują. Būtent ten Renzo suranda Liuciją.  Abu jau pasveikę nuo maro, todėl jam atsparūs. Bet aplinkui žmonės kenčia nuo karštinės, aidi verksmai, dejonės, haliucinacijos. Viename didžiuliame kambaryje išgyvenusios, bet kūdikių netekusios moterys žindo našlaičius. Vidun žengia mirčiai pasmerktų infekuotųjų procesija.  Laukan girgžda nuogų lavonų prikrauti vežimai, judantys link masinių kapų miesto pakraštyje.

Didvyriškumas. Panašiai kaip šiandieniniai gydytojai, negailintys jėgų ir sveikatos kovoje su koronaviruso epidemija, maro metu su gyvenimu atsisveikino ne vienas Milano daktaras ir slaugytojas. Tų laikų medikais dažniausiai būdavo vienuoliai, maitindavę, valydavę ir aptarnaudavę ligonius – tol kol patys užsikrėsdavo ir numirdavo. Toks yra vieno iš pagrindinių romano veikėjų Fra Cristofero likimas. Kaip rodo Manzoni‘o tyrinėjimai, Milane nuo maro mirė apie 90 procentų kunigų.

Maras, kuris praeina. Kol kas negalime pasakyti kaip baigsis naujojo koronaviruso epidemija. Bet paukščių gripas, SARS ir MERS atėjo ir praėjo. Tas pat nutiko ir Didžiajam marui. Renzo išvykstant iš lazareto ima lyti.

„Vandens upeliai, taip sakant, nunešė, nuplovė užkratą. Jei lazaretas ir negrąžino gyvenimui visų, dar tūnančių jo viduje, nuo tos dienos jis bent jau netraukė naujų užkrėstųjų į savo bedugnę. Savaitės pabaigoje buvo atidarytos parduotuvės, žmonės grįžo į namus, karantinas dingo užmarštyje, ir iš maro liko vos keli jo pėdsakai. “

O Renzo ir Liucija gyveno ilgai ir laimingai.

y-news.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Padėkime medikams       2020-04-2 22:35

PADĖTI MUMS! Skambinkime tel. nr. 1880. Vienas skambutis mums kainuos tik 2 eurus. O skambinti šiuo nr. galime ne tik 1 kartą. Kiekvienas mūsų skambutis prisidės prie mumis besirūpinančių medikų aprūpinimo būtiniausiomis apsaugos priemonėmis. Saugokime savo medikus ir prisidėkime savo kuklia auka prie jų pasiaukojamo darbo.

to Vis daugiau įtarimų,kad       2020-03-25 19:53

Manai, kad kinai, kaip ir vokiečiai, durni? O pats kas jau tokis?

Vis daugiau įtarimų,kad       2020-03-25 17:52

virusas sukurtas labaratorijoje.Ir kodėl kinai ,kaip žinodami,taip ėmėsi staigiai ligonines statyti?

ah1       2020-03-25 17:51

įspūdis kad carono virusas tai “karūnų virusas”  bo jau ir princas Č. skelbiama karantinuotas, ir visai ne virusas o pasaulinis perversmas po viruso priedanga pasaulinei JAHVĖS imperijai ir nesisitebėsiu jei visa karališka šeima “numirs nuo karono viruso”

Tai tik       2020-03-25 12:43

išvakarės gal, ką manote? Šis nenatūralus virusas turi ekonominę-finansinę potekstę, nemanote?

Virusas baisu       2020-03-25 11:09

ir tai vis tiek ne karas.

Jules       2020-03-25 10:24

Taip, bet dar buvo du inspiruoti pasauliniai karai su begale aukų, kurių priežastys ir organizatoriai laikomi paslaptyje, o tiesos paieškos kriminalizuojamos. Neaišku, kas mūsų laukia po šito baisaus eksperimento. Ar yra tokių mokslo vyrų ir moterų, sąžiningų intelektualų, kurie aiškiai galėtų mums paaiškinti - šitas virusas dirbtinis, biologinis ginklas, ar natūraliai, evoliuciškai, susiformavęs. Ar jo paskirtis ne ekonominė-finansinė? Tik nereikia pasakų apie gyvates, šikšnosparnius ir kitus padarus, kai mes patys aplink kasdien matome, kuo minta Vilniaus, Kauno, Šiaulių ar Klaipėdos benamiai ir valkatos, kokį maistą valgo, kaip jo ieško Vilniaus šiukšliadėžėse nakčia ir pan.


Rekomenduojame

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Rasa Čepaitienė. Suklastota meilė

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus vardo pliažo naujienos

Robertas Grigas. Man tai buvo skiepai nuo bet kokio sovietizmo

Tomas Baranauskas. Apie magišką smėlio galią

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Algimantas Rusteika. Vienybės klausimu: tiesa išlaisvina

Vygantas Malinauskas. „Kaip ant tyčių...“

Vytautas Radžvilas. Sisteminė „opozicija“ – nomenklatūrinio režimo atrama

Nuo bačkos. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: Šimašius būtų puikus prezidentas

Liudvikas Jakimavičius. Sprigtas į snapą Gaidžiui

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Valstybės pliažas

Artūras Račas. Monika pretenduoja į Metų citatos autorės titulą

Vygantas Malinauskas. Kas čia yra „tas“, kuris „gali pražudyti ir sielą, ir kūną pragare“?

Paraštėje. Nida Vasiliauskaitė. Tai klasizmas, joks rasizmas

Vytautas Sinica. Šimašius Lukiškių aikštę nutarė paversti pliažu…

Geroji Naujiena: „Nebijokite!“

Liudvikas Jakimavičius. Skambėjimas mūsų laikais yra dalykas svarbesnis už turinį

Tomas Bakučionis. Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis

Kęstutis Bacvinka: „Kas apgins gyventojų lėšomis įkurtą parką“

Andrius Švarplys. Kam painioti savo politines aspiracijas su mokslu ir akademiniu pasauliu?

Andrius Švarplys. Keli štrichai Naujosios Amerikos portretui

Algimantas Rusteika. Niekas nenori nieko keisti

Nida Vasiliauskaitė. Vienintelis lemtingas dalykas – dvasinis kalibras, ontologinis rangas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas, palydėtas jo paties komentaru

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.