Metų pabaigoje Seimas patvirtino Valstybinę švietimo strategiją 2013–2022-ųjų dešimtmečiui

Tiesos.lt redakcija   2013 m. gruodžio 28 d. 21:20

6     

    

Metų pabaigoje Seimas patvirtino Valstybinę švietimo strategiją 2013–2022-ųjų dešimtmečiui

Pilietinis Tiesos.lt portalas siūlo susipažinti su 2013 metų gruodžio 23 dieną Seimo patvirtinta Valstybine švietimo strategija artimiausiam dešimtmečiui. Nežinia, ar šis dokumentas liks dar vienu formaliu tekstu, ar išjudins platesnes piliečių diskusijas ir būsimus visuomenės susitarimus dėl Lietuvos švietimo ateities. 

Kaip pastebi strategijos autoriai, kai kuriais aspektais Lietuva yra nemažai pasiekusi, tačiau pastaruoju metu vis ryškesni tampa švietimo ir ugdymo sistemos trūkumai, sisteminės bėdos. Vienas didžiausių Lietuvos pasiekimų – švietimo prieinamumas. „Esame pirmi (nuo 2010 m.) Europos Sąjungoje pagal darbingo amžiaus (25–64 metų) asmenų, turinčių bent vidurinį išsilavinimą, dešimtuke – pagal jaunimo (30–34 metų) aukštojo išsilavinimo lygį. 

Tačiau nuo 2009 m. aukštojo mokslo prieinamumas sumažėjo (pabrango studijų mokestis), tai ilgainiui gali atsiliepti ir bendriesiems išsilavinimo lygio rodikliams. Atsiliekame pagal įtraukties į ikimokyklinį, priešmokyklinį ugdymą, suaugusiųjų mokymosi visą gyvenimą lygį, turime socialinės atskirties rizikos grupių, ypač jaunimo, kuriems neužtikrinamos lygios galimybės dalyvauti visuomenės gyvenime, jie sunkiai integruojasi į darbo rinką.

Stokojame dėmesio gabiesiems, pagal mokinių aukščiausių lygmenų pasiekimus atsiliekame nuo pirmaujančių šalių. Yra nemaži miesto ir kaimo švietimo prieinamumo ir kokybės skirtumai. Būtina plėtoti alternatyvas švietimo sistemoje, kurios būtų prieinamos, patrauklios ir vertingos dabar menkai į mokymąsi įtrauktoms visuomenės grupėms – ikimokyklinio amžiaus vaikams, socialinės rizikos grupės jaunimui, suaugusiesiems, taip pat kaimo gyventojams. Turime sukurti įvairesnes paskatas ir sąlygas mokytis bet kurio amžiaus asmeniui, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, net ir atokesnėse kaimo vietovėse, ugdyti kiekvieno gebėjimą atpažinti save veiklos pasaulyje ir sudaryti sąlygas formalizuoti turimas žinias bei kompetencijas, neatsižvelgiant į tai, ar jos įgytos savarankiškai mokantis, ar veikiant praktiškai, formaliuoju ar neformaliuoju būdu“, – teigiama dokumente.

Kaip skelbiama LR Seimo spaudos tarnybos išplatintame pranešime, pagrindinis patvirtinto dokumento strateginis tikslas – paversti Lietuvos švietimą tvariu pagrindu valstybės gerovės kėlimui, veržliam ir savarankiškam žmogui, atsakingai ir solidariai kuriančiam savo, Lietuvos ir pasaulio ateitį. Strategijoje suformuluoti keturi pagrindiniai tikslai: pasiekti tokį pedagoginių bendruomenių lygį, kai jų kritinę masę sudaro reflektuojantys, nuolat tobulėjantys ir rezultatyviai dirbantys profesionalūs mokytojai ir dėstytojai; įdiegti duomenų analize ir įsivertinimu grįstą švietimo kokybės kultūrą, užtikrinančią savivaldos, socialinės partnerystės ir vadovų lyderystės darną; užtikrinant švietimo prieinamumą ir lygias galimybes, maksimaliai plėtojant vaikų ir jaunimo švietimo aprėptį suteikti mokiniams, studentams ir jaunimui palankiausias galimybes išskleisti individualius gebėjimus ir tenkinti specialiuosius ugdymosi ir studijų poreikius; garantuojant švietimo sistemos veiksmingumą sukurti paskatų ir vienodų sąlygų mokytis visą gyvenimą sistemą, grįstą veiksminga pagalba atpažįstant save ir renkantis kelią veiklos pasaulyje, derinti asmens pasirinkimą su valstybiniu planavimu.

Priimtoje strategijoje žadama, kad Švietimo ir mokslo ministerija, bendradarbiaudama su švietimo bendruomenės socialiniais partneriais, sukvies atvirą Strategijos įgyvendinimo forumą, kuriame bus diskutuojama dėl švietimo politikos kaitos krypčių įgyvendinimo kokybės, ugdymo turinio tobulinimo, siūlomi būdai, kaip geriau galėtų bendradarbiauti mokytojai ir mokslininkai, dėstytojai ir darbdaviai, kitos visuomenės grupės, nustatydamos artimiausius švietimo permainų prioritetus ir tobulindamos švietimo turinį.

Visas valstybinės švietimo 2013–2022 metų strategijos tekstas:

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ar buvo sis dokumentas pateiktas Lietuvos mokytoja       2013-12-29 21:54

darzeliu aukletojams, iki, po mokykliniu istaigu darbuotojams????? Ar buvo surinkta ju nuomone, pastabos ir t.t. Dabar labai panasus i sovietmecio laiku programa su punktais: Tikslas, Uzdaviniai, Vykdymas…Idiegti, Pasiekti,Uztikrinti ir t.t. Susirinko chebryte, pasirinko skambiai - M.Luksienes ... ir pucia migla. Daug skiriama tik ES , o kur originali Lietuvos mokyklos programa, ar ji jau visai suvienodinta su ES? Pvz., JAV kiekviena mokykl tam tikra prasme laikosi pagrindiniu valstybiniu reikalavimu, bet turi savo individualia, suderinta su valstijos SVietimo departmentu.Nematau tautiskumo, patriotizmo ugdymo savo tevynei. Viskas tik ES?! Taip, jau nuo mokyklos ugdomas betautis, belytis zmogus. Tautininkai turi pradeti kelti triuksma - kur einanama su tokia belyte programa?!Braizas labai panasus i propiesores Kvieskienes, kuri 10 -meti dulkino Lietuva ateizmu, o laikams pasikeitus tapo ,,edukologijos daktarka” su kandidatine disertacija, Ateisticeskaja rabota v dome kutury i metody…”(1987 m. Leningradas). Grynai biurokratinis dokumentas.Ministro pasirasytas pliusiukas ir tiek.

kaip anksti...       2013-12-29 16:34

juk viceministras i Estija dar nesulakste gal?

Teta Beta       2013-12-29 15:36

Jei pats Seimas mano, kad tai rimtas dokumentas, kodėl jo projekto neaptarinėjo su visuomene? Kodėl nebuvo jokių viešų diskusijų dėl jo turinio? Nė vienos laidos LRT?
Susidaro įspūdis, kad pačiai valdžiai ta strategija yra visiškai neįdomi ir formali. Tai kodėl ji turėtų būti įdomi visuomenei?

Al.       2013-12-29 3:18

Dūmų uždanga. Kokia gali būti švietimo strategija, kai šalis skendi tamsybėse? Naminis mokymas uždraustas (kaip ir gimdymas namuose), šeimos teisės kabo ant plauko, valdymas tampa totalitarinis, tauta naikinama ir nulietuvinama.

Mokytoja       2013-12-29 2:09

O man įdomu, kas bus tas Strategijos įgyvendinimo forumas. Ką į jį Švietimo ministerija sukvies?

Petronijus       2013-12-28 23:34

Preliminariai peržiūrėjus - itin panašu į butaforiją (šis žodis reiškia blizgučius, netikrus daiktus, gaminamus reklamavimui, propagandai, žabaldymui). Portaluose mokytojai rašo apie klaikius dalykus, o čia - valdiškas optimizmas. Švietimo misija paliko nesuformuota, užtatai tikslų - net penki (vadyboje vengtina daugiau 2). Vizijoje - pompastiškas tuščia malinys. Mokytojai, dėstytojai neskaitys, nes sveikatai pakenks. Užmiršimo dulkės - ryt, poryt nusės. Pagarba strategams.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.