Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Melas sau: „Ir tuomet dirbome Lietuvai“

Tiesos.lt siūlo   2016 m. birželio 16 d. 1:40

10     

    

Melas sau: „Ir tuomet dirbome Lietuvai“

Justinas Argustas | „Lietuvos žinios“

Buržuaziniais nacionalistais ir buožėmis pavadinti Lietuvos gyventojai prieš 75 metus pradėti tremti į Sibirą – taip komunistų ideologai „tobulą visuomenę“ pradėjo kurti nuo „apsivalymo“. Nors iš tiesų to laikotarpio simboliai – prievarta, kraujas ir ašaros, mitas apie gerąjį Lietuvos „šeimininką“ ir gynėją nuo Maskvos Antaną Sniečkų tebėra gajus.

„Vieniems jis buvo tautos išdavikas Nr. 1, okupantų vyriausias pakalikas ir paprastas jų valios vykdytojas, kitiems – šeimininkas (artimoje aplinkoje jo niekas kitu vardu ir nevadino), dar kitiems (o jų Lietuvoje dauguma) – ir vienas, ir kitas“, – taip apie A. Sniečkų yra pasakojęs disidentas Aleksandras Štromas.

Atsiminimus leidžiantys sovietinės nomenklatūros veikėjai iki šiol tikina: „Ir tuomet dirbome Lietuvai“. Taip pavadinti LPK CK sekretoriaus Algirdo Brazausko prisiminimai apibūdina ir visą srovę, formuojančią teigiamą atmintį apie gyvenimą sovietinėje Lietuvoje, kurią tyrinėja „Lietuvos žinių“ pašnekovas Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas dr. Arūnas Streikus.

Pokario stengiasi neminėti

Kokią schemą sovietinės nomenklatūros veikėjai siūlo aiškindami arba prisimindami A. Sniečkaus laikus, pokario laikotarpį? Ką jie bando įrodyti?

Dažniausiai tuose atsiminimuose apie tą tragiškąjį laikotarpį, apie pirmąjį aneksijos dešimtmetį nutylima. Dažniausiai atsiminimai pradedami nuo postalininio laikotarpio, atšilimo, kai buvo daugiau galimybių veikti savarankiškai. Ir akcentuojami ūkio laimėjimai, LTSR savarankiškumo užtikrinimas, gynimasis nuo Maskvos valdininkų bandymo kolonizuoti Lietuvą ir panašūs dalykai.

Kita vertus, jei kalbama ir apie tą juodąjį pirmąjį aneksijos dešimtmetį, kartais kai kuriuose atsiminimuose dėstoma ne tiek apie trėmimus ir represijas, bet apie kovą su ginkluotu pogrindžiu, partizanais. Tikinama, esą tokios kovos rėmimas apsaugojo Lietuvą nuo didesnių represijų, esą Lietuvos komunistai, slopindami pasipriešinimą, apsaugojo tautą nuo didesnių kančių.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nebūkim naivūs        2016-06-21 16:09

Pikasas parašė “įstatymų nustatyta tvarka”. Kas yra įstatymai? Kaip jie atsiranda?  Vienos tautos įstatymų laikosi, kitos apeina, trečios ignoruoja.     

Pikasas2 to "zdal'       2016-06-20 9:34

Žmones vertinam pagal jų darbus. Tai - constanta. Turėjau galvoje ne pačią karinę okupaciją, o grupelės niekieno neįgaliotų aktyvistų prisijungimo farsą Maskvoje. LKP įkurti, kaip naują partiją, net nereikėjo. Buvo įstegtas SSKP filialas LSSR. Lietuvių tautos atstovų pradžioje jame buvo visiška mažuma.

Lenkijos kompartijos dalis užgrobtos Vilnijos krašte buvo sunaikinta prieš karą. Varšuvos sukilime karo pabaigoje prie fašistus dalyvavo ir patriotinės ir komunistinės jėgos. Visos jos laukė sovietinės armijos atėjimo, tačiau žygis į Vakarus buvo Varšuvos prieigose pristabdytas tam, kad Hitlerio kariauna suspėtų sukilusius lenkus pribaigti. Stalinui lenkų, kaip jėgos, nereikėjo. Jūsų minimi “tarybiniai piliečiai” apie karo eigą ir vykdomą politiką žinojo daug daugiau, negu oficialiose žiniose. Viena, ką rašė laikraščiai ir sovietiniai vadovėliai ir kitką, kas buvo perduodama iš lūpų į ausis.

Visi pareigūnai, kurie padarė nusikaltimus jau laisvoje Lietuvoje turi būti išaiškinti, o jų veikos įvertintos įstatymų nustatyta tvarka. Ir ne kitaip…

zdal - taip pat ir Pikasui       2016-06-18 18:23

turiu pasiūlymą - vertinti ne žmones, o jų darbus. Nes, kaip sakė S.Geda, per gyvenimą žmogus pridirba nemažai nesąmonių, o taip pat ir šviesos.
LKP nebuvo jėga, nulėmusi Lietuvos prisijungimą prie TSRS. TSRS būtų okupapusi Lietuvą ir be LKP pagalbos. Tiskliau LKP buvo sukurta TSKP tam, kad valdytų ją. PVZ Lenkijoje nebuvo kompartijos, nes dar prieš karą pats Stalinas ją panaikino, nes ten veisėsi trockistai, tai po karo, kai okupavo - staigiai sukūrė kažkokią atseit partija narodova ar kaip ten ji , ir to pakako.


O šiaip - kažkas turėjo dirbti, kažkas turėjo gyventi. Žmonės ir pokario metais gimdė vaikus - kuriems buvo namatyta tapti ne lietuviais, o tarybiniais piliečiais. ir tie nauji tarybiniai piliečiai jau nedaug ką žinojo apie aną Lietuvą, o jei ir žinojo, tai vis tiek turėjo gyventi, ir laikyti egzaminus iš TSKP istorijos. Ir kitas užaugo ne prastesnis už tą kuris užaugo saugiuose, laisvuose ir sočiuose vakaruose.
Todėl net ir Sniečkus - nežinau, gal ir pridarė nusikaltimų, bet jei ką padarė galvodamas apie Lietuvą, tai jam pliusas. O kokį pliusą dėti mūsiškiamms laisvos Lietuvos parlamentarams ir ministrams. kurie pardavinėja Lietuvą, kad tik pasididintų savo pačių turtus.

Melas kitiems       2016-06-17 19:46

Valdžiažmogiai:“Ir dabar dirbam Lietuvai”.

Pikc       2016-06-16 12:14

Kuo gryniausias sutapimas, kad libkonai su tuo pasmerkimu pradėjo sklaidytis kaip sykis prieš rinkimus! :D

Stasys       2016-06-16 12:03

Be abejo, komunistai yra išgamos, tautos išdavikai, todėl reikalingas Niurnberg II, o Lietuvoje būtinas Kompartijos ir jo satelito Komjaunsąjungos pasmerkimas. Žinoma, vėloka, bet geriau vėliau, negu niekada !

Tada gi        2016-06-16 10:49

dirbom vieniem vyresniem broliam, o dabar kitiem .

Pikasas       2016-06-16 9:30

LKP buvo lemtinga jėga, nulėmusi Lietuvos prisijungimą prie Sovietų Sąjungos. Sovietmečiu LKP buvo sudedamoji TSKP dalis, o prievartos struktūrose svarbiausia vaidmenį suvaidino NKVD (vėliau KGB). Tose sisteminėse prievartos organizacijose, kuriose aktyviai dalyvavo ir komjaunuolių aktyvistai, dalyvavo nemažai ir lietuvių. Toks jų kolaboravimas - gėdingas faktas. LKP netgi vadovavo trėmimams į Sibirą.  Sudarant tremtinių sąrašus, daugiausia prisidėjo komunistų partijos nariai ir komjaunimo aktyvistai. Lietuvoje tremtinių sąrašus patvirtindavo Justas Paleckis ir Antanas Sniečkus.

A. Sniečkus paprašė Sovietų Sąjungos komunistų partijos CK uždrausti apsigyventi Lietuvoje ir gretimose teritorijose „teistiems už kontrrevoliucinius nusikaltimus“, nes apie 8 tūkst. žmonių „savavališkai sugrįžo į Lietuvą“. Kadangi Lietuvos TSR KGB sekė visus grįžtančius sovietinio teroro ir naikinimo sistemos liudytojus, LKP CK sekretorius B. Šarkovas pasiūlė padauginti saugumiečių. Jie turėjo garantuoti, kad pro sudaromą draudimų ir apribojimų sieną neprasmuks nė vienas buvęs kalinys ar tremtinys, o jau įsikūrusiems (ir įsikursiantiems) Lietuvoje bus sudarytos nepakeliamos gyvenimo sąlygos. 1957 m. sausio 14 d. Sovietų Sąjungos VRM sprendimu Kaunas buvo pavadintas miestu su ypatingu pasų režimu, kuriame draudžiama gyventi kalintiems „už kontrrevoliucinius nusikaltimus“ ir „už banditizmą“. 1957 m. sausio 21 d. J. Paleckis pasirašė įsaką, kuriuo buvusiems Lietuvos vyriausybės, politinių partijų vadovams, pogrindininkams ir partizanams, atlikusiems bausmę, buvo uždrausta grįžti į Lietuvą. Tiems, kurie vis dėlto grįžtų, buvo numatyta nauja bausmė – 5 metai tremties[5]. Šis įsakas pristabdė lietuvių grįžimą, todėl Latvijoje, Gardine ir Karaliaučiaus srityje ėmė augti lietuviškos buvusių kalinių bendruomenės.

Žmogus       2016-06-16 9:15

Įsivaizduokime,kad tie 700 tūkst. emigrantų grįžta nesitikėkite, kad jie grįš į atokius negyvenamus vienkiemius;Vaikų darželių ir taip trūksta, mokyklų irgi trūksta, darbo vietų ir taip bedarbių pulkai, o kur įdarbinsi tokį kiekį, mašinų ir taip kamščiai , įsivaizduokite,kokie kamščiai būtų ,jei jie grįžtų; grynas išganymas valdžiai, neveltui Kubilius taip džiaugėsi,kad dar jie ir pinigų atsiunčia- grynas pelnas tie emigrantai Lietuvai ir užpildytos prastos darbo vietos Europai.Aišku, liūdna Lietuvai, bet mes nepasiruošę jų grįžimui

ruta       2016-06-16 8:27

‘Nepriklausomoje’ Lietuvoje tautieciai patys evakuojasi i tremti/ uzsieni / , stai kur paradoksas .Bolsevikai tai dare su tankais , o Europa tyliai is pasalu, mokedama kontribucija Lietuvos politikams , kad patys sunaikintu savo Tauta , indentiteta , Lita , Bankus ..


Rekomenduojame

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Jūratės Laučiūtės replika Vytautui Landsbergiui: Ar verta nužeminti dvasinę stiprybę ir vienybę prilyginant jas „mūšiui“?

Vidas Rachlevičius apie „kiškių narsuolių kariauną“: „Apima svetimos gėdos jausmas“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Skaitome Vyriausybės programą (2). Krescencijus Stoškus. „Vienodos starto pozicijos“ – ar tikrai?

Jūratė Laučiūtė. „Kou pats kvep, tou ėr kėta tep“, arba Kuo dabar užsiima N. Putinaitė?

Geroji Naujiena: „Tu mano mylimasis Sūnus, kuriuo aš gėriuosi“ (Mk 1,11)

Lietuvos partizanų istorija

D. Trampas gali paleisti savo paties platformą

Liudvikas Jakimavičius. Ar be Briuselio palaiminimo tuoj nenusipirksime duonos ir druskos?

Francis Lee. Padarykime Ameriką vėl gražią

Česlovas Iškauskas. UNI-tazų problemos Seime. Replika

Andrius Švarplys. Trumpai apie bylą ‘Prager University versus Youtube’, arba Kas apgins žodžio laisvę?

Raimondas Kuodis. „Su tokia slinktim į idiokratiją mąstančiai visuomenei reikia kovoti“

Nida Vasiliauskaitė apie šių laikų antisovietinę propagandą, kurios yra vis daugiau ir daugiau: su kuo kovojama ir kaip?

Audrius Bačiulis. Su žodžio laisve Amerikoje baigta

Andrius Švarplys. Pora klausimų

Algis Krupavičius. Elito demokratijos krizė

Kviečiame žiūrėti jau 4-ąjį „Versmės“ leidyklos vaizdo kanalo įrašą

Raimondas Navickas. Rūkyti tabaką balkonuose draudžiama. O jeigu tai nedidelė gydomųjų kanapių suktinė?

Kas vyksta Amerikos politinėje scenoje? „Neredaguota“ pokalbis su politologu dr. Andriumi Švarpliu

Darius Kuolys. Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui

Raimondas Navickas. Ar ši miela istorija laikytina įrodymu, jog žmogaus seksualinė orientacija gali pasikeisti?

Justas Stankevičius. Sąžiningas balsavimas internetu – neįmanoma utopija

Kastytis Braziulis. Kaip Lukošenkos režimas ruošėsi įvykdyti keturias politinių oponentų ir žurnalisto žudynes užsienyje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.