Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Teisėkūros iniciatyvos

Mateusz Morawiecki. Neteisingai vertinamas Lenkijos Holokausto įstatymas

Tiesos.lt siūlo   2018 m. kovo 27 d. 20:16

11     

    

Mateusz Morawiecki. Neteisingai vertinamas Lenkijos Holokausto įstatymas

Pro Patria

Skelbiame Lenkijos ministro pirmininko tekstą, publikuotą portale foreignpolicy.com ir aiškinantį šalies poziciją dėl naujai priimtų istorinės atminties įstatymo pataisų. Tikime, kad principiniai teiginiai, išsakyti lenkų tautos vardu, tinka ir Lietuvos bei lietuvių tautos santykiui su Holokaustu.

Siekdama istorinio teisingumo mano Vyriausybė nori uždrausti skleisti kaltinimus Lenkijai dėl dalyvavimo karo nusikaltimuose.

Antrasis pasaulinis karas reikšmingai pakeitė ne tik tautų, bet ir daugybės Europos šeimų likimą. Lenkijos istorinės patirties požiūriu, šis karas galutinai užbaigė daugiautaučių ir daugiaetninių valstybių erą, trukusią beveik VII amžius. Antrasis pasaulinis taip pat pakeitė iki karo egzistavusias Lenkijos sienas rytuose su miestais kaip Naugardukas, Rivnė ar Stanislavovas.

Naugarduke gimė Adomas Mickevičius, vienas didžiausių Lenkijos poetų, kuris asmeniškai įsitraukė sudarant žydišką legioną ir taip prisidėjo prie XIX a. nepriklausomybės kovų. Rivnė yra Izraelio rašytojo Amos Oz motinos gimtinė. Šio autoriaus novelė „Pasaka apie meilę ir tamsą“ įkvėpė Natalie Portman sukurti įspūdingą filmą apie Izraelio atsikūrimą ir pirmųjų jo gyventojų patirtis per Lenkijos žydų šeimos istorijos prizmę. Stanislavovo miestas yra labai artimas mano širdžiai: mano mamos šeima kilo iš šio miesto, kuris šiuo metu pavadintas Ivano Frankivskas ir priklauso Ukrainai.

Pasaulis, kurį pažinojo mano mama, pasibaigė kai Nacistinė Vokietija ir Sovietinė Rusija įsiveržė į Lenkiją 1939 metais. Stanislavove mano šeima gelbėjo žydus; tas pats vyko ir Novožycose, kur gyveno mano tėvas. Išaugau girdėdamas šias istorijas. Jos išmokė mane, kad lenkų ir žydų ryšiai buvo stipresni nei sunkiai suvokiamas Nacistinės Vokietijos okupacijos brutalumas.

Tai, apie ką rašau, yra kontekstas, leidžiantis suprasti mano Vyriausybės pateiktą įstatymą, skirtą kovoti prieš Lenkijos istorijos falsifikavimą. Šio įstatymo tikslas yra paprastas: juo siekiama apsaugoti tiesą apie tikruosius Antrojo pasaulinio karo tragedijos kaltininkus. Įstatymas draudžia viešą Lenkijos kaltinimą prisidėjus prie Nacistinės Vokietijos nusikaltimų, nes noras permesti kaltę už nusikaltimus Lenkijai paprasčiausiai trina Nacistinės Vokietijos atsakomybę. 

Antrojo pasaulinio karo metu Lenkija patyrė netikėtą vokiečių ir sovietų suorganizuotą genocidą, per kurį žuvo 6 mln. Lenkijos piliečių, kurių pusė buvo žydų tautybės. Tuo tarpu Lenkija niekada neįsteigė valdžios, kuri kolaboravo su naciais, neįkūrė SS divizijų. Priešingai, kai prasidėjo Holokaustas, Lenkijos Vyriausybė tremtyje siekė, kad pasaulis išgirstų apie Lenkijos žydų tragediją, o Sąjungininkai imtųsi atitinkamų veiksmų. Pogrindinė Lenkijos valstybės valdžia sukūrė „Lenkijos Tarybą pagalbai žydams“, dar žinoma kaip „Zegota“, bei baudė mirties bausme tuos, kurie padėjo vokiečiams žudyti žydus. Tuo tarpu Armija Krajova, didžiausia pogrindinė kariuomenės struktūra Europoje, kuriai priklausė apie 400 tūkst. asmenų – įskaitant mano gimines – priešinosi okupacijai. Šių drąsių žmonių kapus galime aptikti Sibire, Irake, Šiaurės Afrikoje, Monte Casino, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje.

Ir net kai Nacistinės Vokietija paskelbė mirties bausmę už pagalbą žydams, daugybė šeimų Lenkijoje nenutraukė būtent šios pagalbos. Vėliau Hansas Frankas, nacių okupuotos Lenkijos valdytojas, kartą prisipažino, kad jei reikėtų atspausdinti plakatus apie nužudytus lenkus, šalyje neužtektų medžių, norint pagaminti reikiamą kiekį popieriaus.

Tačiau turime pripažinti ir tai, kad buvo pavieniai lenkų kolaboravimo su naciais atvejai. Šis istorinis faktas niekada nebuvo ginčijamas ir yra įtrauktas į mūsų švietimo programos turinį. Turime vertinti kiekvieną atvejį individualiai, ir prisiminti, kad individualūs poelgiai ar silpnumas neužtraukia atsakomybės visai tautai, kuri buvo užkariauta ir pavergta nacistinės Vokietijos.
;
Tik apie 300 tūkst. Lenkijos žydų išgyveno karą. Tai yra vos 10 proc. iš visų, kurie gyveno Lenkijoje iki karo. Kiekviena netektis yra tragedija ir nesuvokiamas valstybės ir tautos griovimas. Tie žydai, kurie susidūrė su Nacistine Vokietija, neišgyveno, tačiau tie, kurie išliko, beveik visi buvo sulaukę pagalbos iš vietos lenkų.

XVI amžiuje garsus Krokuvos rabinas Moses Isserles pavadino Lenkiją „Rojumi žydams“ – po keturių amžių šiame rojuje Nacistinė Vokietija pastatė Aušvicą ir Treblinką. Frazės „Lenkiškos mirties stovyklos“ vartojimas yra nepagarba ne tik Lenkijai, bet ir Adolfo Hitlerio valstybės aukoms. Mūsų pateikto įstatymo tikslas nėra atimti teisę iš išgyvenusių kalbėti apie savo patirtis ar apriboti istorinius tyrimus. Tačiau tiesa yra ta, kad Lenkija kovojo prieš Hitlerį ir Holokaustą. Žmonės neklausė Lenkijos valdžios nurodymų ir žudę žydus yra pasmerkti nusikaltėliai.

Ne tik Izraelis, bet ir Lenkija yra įpareigota saugoti atmintį apie Holokaustą. Mes norime būti partneriais šiame darbe, ir joks nesusipratimas negali skatinti konflikto tarp mūsų tautų ir valstybių. Neturime pamiršti, kad Holokaustas buvo viena didžiausių mūsų istorijos tragedijų. Todėl Lenkija yra pasiryžusi prisidėti prie žydų kultūros, kuri yra neatsiejama mūsų paveldo ir istorijos dalis, kuria didžiuojamės, atnaujinimo ir rėmimo.

Jonas Paulius II tikėjo, kad antisemitizmas yra nuodėmė ir aktyviai tam priešinosi. Mūsų Vyriausybė yra ištikima šiam popiežiaus mokymui. Tuo pat metu popiežius, kuris išgyveno karą, aktyviai prieštaravo Nacistinės Vokietijos nusikaltimų priskyrimui Lenkijai ir siekė pabrėžti lenkų vaidmenį gelbėjant žydus.

Greitai neteksime paskutiniųjų gyvųjų Nacistinės Vokietijos nusikaltimų liudininkų. Mūsų moralinė pareiga yra perduoti šias pamokas ir perspėjimus mūsų vaikams.

versta iš foregnpolicy.com

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kodėl        2018-03-30 8:55

čia kai kas bando pašiepti lenkus. Mes jiems amžinai dėkingi. Jei ne lenkai būtume likę prakeiktais pagonimis. 

O kur        2018-03-29 15:03

indėnų, indu, bengalų, armėnų, pagaliau, prūsų genocidai, kodėl jų neminite? Kur indėnų valstybės, kodėl jos Jums nerūpi, a? Kur Airijos, Islandijos, Škotijos, Irano, Norvegijos okupacijos ir bandymai okupuoti?

Taigi kiek       2018-03-29 15:01

lenkai nužudė vokiečių iki karo ir kiek buvo sukišę į konclagerius? Lietuvių, gudų ir ukrainiečių taip pat, prašom paaiškinti mums, nežiniukams, gerai? Suprantame, kad iš VU docentų atsakymo negausime, bet Jūs gi garbingi, todėl norėtume žinoti tiesą, o ne deziuką, ačiū!

Jjj       2018-03-29 11:47

Pamiršo pamineti kaip lenkai provokavo vokiečius pasienyje žudydami vokiečius prieš okupacija, na bet dabar kai yra laimėtojas tai viska galima nurašyti vokietijai atpirkimo ožiui

Nutylėjimai       2018-03-29 9:55

šlykščiausia melo forma. Tas ponas matyt net nesuprato, kad “praleido progą patylėti”. Lenkų honorui kapiec. Zombinimo rezultatai Lenkijoje tiesiog stulbinantys.

Jota - apie ką ir kaip reikia rašyti       2018-03-29 8:22

Man žydų holokaustas (h mažoji) tokia pat, o gal ir mažesnio masto tragedija už kitus žmonijos istorijoje įvykdytus holokaustus (genocidus).
Gal paminėti, nes visi kažkodėl prisimena vien žydų naikinimą? Ir ypač prieš Velykas mes eilinį kartą turime pasijusti kalti ir apraudoti šią “VIENINTELĘ BAISIĄ TRAGEDIJĄ”.

Retai kas prisimena Amerikos indėnų Holokaustą, kai buvo sunaikinta apie 100 mln. (kiti priskaičiuoja mažiau). Tai pats didžiausias Holokaustas žmonijos istorijoje, kai indėnai buvo žudomi vien dėl to, kad jie nepaminėti Šv. Rašte! Jų niekas nelaikė žmonėmis, vertino natūraliai kaip gyvulius, o moterys didžiavosi iš jų odos turėdamos pagamintus rankinukus.

Holodomoras - 1932 - 1933 m.  žydruskių valdžios (nieko nesako Kaganovičiaus pavardė?) sukeltas badas Ukrainoje, kai mirė iki 12 mln. žmonių.
Kambodžos (1975 - 1979) holokaustas (2 -3 mln. aukų), Ruandos genocidas - iki ą mln.); o kur II pas. karo aukos - 70 mln!..


Morowieckis (kaip ir daugybė kitų tautų atstovų) vėl pastatytas į tokią padėtį, kai turi teisintis. Kada ims teisintis žydai? Išgama čekistas F. Dzeržinskis irgi buvo Lenkijos žydas - degė tokia pat neapykanta “maskoliams” kaip ir mūsų mokslų daktaras. Emigranto prof. I. Kurganovo nuomone, 1920 - 1930 m. rusų tauta prarado 66 mln. žmonių! O Dzeržinskis vaikščiojo Maskvoje netgi be jokios apsaugos ir niekas net nedrįso jo užkabinti.


H. Rozentalis (“La Revue Universelle”, 1928) prisipažino: “Mes darome eksperimentus gyvame rusų tautos kūne kaip studentas medikas anatomikume kapstosi kokio nors valkatos palaikuose. Galite būti tikri, kad visoje TSRS nėra nė vienos šeimos, kurioje vienu ar kitu būdu mes nenužudėme tėvo, motinos, brolio, dukters ir neišprievartavome taip pat; sūnaus arba kitų giminaičių”.


Man, pvz., atrodo, kad “Tiesos” svetainė, nors ir žymiai padoresnė už daugelį lietuvių portalų, vis dėlto pernelyg susiaurino savo temų apimtį. Nutylima apie daugelį reikšmingų tarptautinių įvykių, pvz., apie gaisrą Rusijoje per satanistinės Putino valdžios rinkimus, kai žuvo 355 žmonės, daugiausia vaikai. Priešgaisrinė instaliacija buvo atjungta, atsarginiai išėjimai uždaryti, durys į kino sales užblokuotos. Kuo ne deginamoji auka?

Nieko nepaminėta apie JAV ketinimą atstovybę perkelti į Jeruzalę - su visomis iš to plaukiančiomis pasekmėmis.


Man asmeniškai nuobodu skaityti vien apie Lietuvos savivaldybių klerkų kišenvagystes ir apie žydų holokaustą. (Yra ir dar šįs tas, už ką verta Redaktorei padėkoti).

Hau       2018-03-29 6:40

Straipanis tinka ir Lietuvai. Tik mes,deja,neturim savų Morowieckių.

labai geras pasisakymas -       2018-03-28 18:52

Lietuvos valdziai puikus pavyzdys, kaip myleti ir gerbti savo krasta.

labai geras pasisakymas -       2018-03-28 18:52

Lietuvos valdzia turi pasekti ju pavyzdziu.

Al. Nejau'ui       2018-03-28 16:52

O apie ką reikia rašyti ?

Nejau nebeturite apie ką rašyti?       2018-03-28 14:23

Nejau nebeturite apie ką rašyti?


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Andrius Švarplys. Emanuelio Macrono žinia Rytų Europai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.